Binnenland samen met Charles De Lesseps en Montanes. De Éclair maakt eene telegram uit Madrid bekend, waarin gemeld wordt, dat de minister-president Canovas in een onderhoud met een journalist zijne verwondering en leedwezen heeft te kennen gegeven, dat de bevolking in het zuiden van Frankrijk zoozeer gekant is tegen eene handelsovereenkomst met Spanje. De minister verklaarde, dat zijn vredelievende staatkunde de verheffing van Spanje's financieelen en commer- cieelen toestand beoogt. Naar uit Algiers van Zaterdag 11. wordt gemeld, heeft de begrafenis van kardinaal Lavigerie onder een ontzag lijke toeloop plaats gehad. Alle kerke lijke, burgerlijke en militaire machtheb benden waren aanwezig. Aan het lijk werden militaire eerbewij zingen ge bracht. De New-York Ilerald ontving een telegram uit Caracas van Vrijdag, dat verscheidene Engelsche heeren, bestuur ders van verschillende Engelsche spoor weg en mijn-maatschappijen in Vene zuela, zieh thans in Caracas bevinden om hunne vorderingen op de regeering van Venezuela nader te doen gelden, wegens de schade tijdens den burger oorlog geleden. Het telegram zegt ook, dat men na onderzoek van den stand der schatkist in Venezuela tot de ont dekking is gekomen van bedriegerijen, welke gepleegd zouden zijn door mid del van cijfervorvalschingen en welke meer dan 17 millioen zouden beloopen. Een Vergelijk. „Een vergelijk is mogelijk," schrijft het Tweede Kamerlid mr. L. Haffmans in zijn Venloosch Weekblad. Een vergelijk tusschen den minister, die het voorstel tot invoering van het algemeen stemrecht deed, en de Kamer, die hoe zal ik zeggen? die van het voorstel liefst ware verschoond ge bleven. Er zijn uitzonderingen voorzeker, maar verre de meeste leden hadden gaarne gezien, dat de minister minder diep had getast. Ook onder de liberalen zijn er velen, die er zoo over denken al zeggen zij het niet. lis font bonne mine a mauvais jeu. Welk een uitkomst zou het wezen, indien de minister iets van zijnen eiscli kon laten vallen, indien hij zich met minder dan 500.000 Dieuwe kiezers tevreden stelde Met het oog op de memorie van toe lichting acht ik dit in 't geheel niet onwaarschijnlijk. Daarin toch wordt met geen woord van algemeen stemrecht gerept. 'tls ongeloofelijk, maar het is zoo. In de memorie van toelichting tot een wetsontwerp, strekkende tot de in voering van het fameuze algemeen stemrecht, komt de uitdrukking „alge meen stemrecht" in 't geheel niet voor. Nu zegt het spreekwoord: Waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over." Mag men hieruit besluiten dat, waar de mond niet van overloopt, daar het hart ook niet" vol van is, dan is het hart van den minister volstrekt niet vol, integendeel, heel leeg van alge meen stemrecht. Immers hij spreekt er niet eens over daar waar het er de aangewezen plaats voor was, waar ieder ten stelligste en met alle recht verwachtte dat er zou be proefd worden, hen die den nieuweling niet vertrouwen, te overtuigen dat het beestje au fond heel mak is. De memorie van toelichting verder nagaande, komt mr. Haffmans tot de slotsom, dat de minister, na lang zoeken, niets beters vindende, zich uit wanhoop bij de kennis van lezen en schrijven als lcenteekenen van geschiktheid, en niet bedeeld zijn als kenteekenen van maat- schappelijken welstand heeft neergelegd. Door een toeval is dus de minister tot zijn kenteekenen gekomen. Heit moest wel met zijn eischen zoo laag gaan, omdat hij hooger op niets vond om zich aan vast te houden. Het zijn niet de kenteekenen zijner keuze met een woord en dus hij is er weinig of niet aan gehecht. Evenmin aan het getal kiezers. Hoe komt ZExc. tot de 800.000? Door de kenteekenen die hij tegen heug en meug aangenomen had, te laten werken. De minister heeft niet gezegd„Ik wil dat er in Nederland 800,000 kiezers zullen zijn" (dan ware er geene hoop meer, om tot een vergelijk te komen), neen, hij is tot dat cijfer gekomen door statistieke gegevens in verband met de eens aangenomen kenteekenen. 'tls dus niet het cijfer zijner keuze en derhalve bestaat er kans, dat ZExc. zich met minder tevreden stelt. Wie dit alles bedenkt, zal het met mij eens zijn dat een vergelijk mogelijk is. De eenige moeielijkheid is goede, voor een redelijk mensch aannemelijke kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand te vinden. Dan is alles in orde. Men behoeft niet te te vreezen, dat de minister zal zeggen„Maar die ken teekenen geven mij niet het getal kiezers dat ik hebben wil", want hij heeft, gelijk wij gezien hebben, zijn zinnen niet op een bepaald getal gezet. Alles hangt dus af van het vinden van ken teekenen, die waarlijk kenteekenen zijn van hetgeen de grondwet in den kiezer verlangt. Een koninkrijk voor zulke kentee kenen Schiedam, 5 December 1892. De Gemeenteraad alhier zal morgen (Dinsdag) des namiddags ten kwartier vóór twee ure, eene openbare verga dering houden. De alsdan aan de orde gestelde onder werpen zijn: ingekomen stukken,waar onder suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1892 voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der verordening op de heffing van havengeldontwerp-pensioenrege- ling voor de gemeente-ambtenaren en verdere voorstellen en mededeelingen. Uit Schiedam wordt aan de N. II. Ct. gemeld De afdeeling „Schiedam" van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap (niet de afdeeling „Schiedam" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, want die is hier ter stede een vrij wel dood lichaam) mag met voldoening terug zien op de pogingen, die zij, ongeveer een jaar geleden, in het werk stelde, om eene betere regeling der jaarwedden van d« onderwijzers te verkrijgen. Nadat tengevolge van besprekeningen in den boezem der afdeeling een adres, onder teekend door 43 onderwijzers, aan den raad was gericht, werd de afdeeling „Schiedam" van Volksonderwijs aange zocht, steun aan het adres te verleenen. Die gewaardeerde steun werd welwillend verleend. Als uitvloeisel van die adres beweging werd in den loop van dit jaar door Burgemeester en Wethouders eene herziening van de jaarwedden der on derwijzers ingediend. Dit plan, bedui dend verbeterd door aanneming van de voorstellen, ingediend door de commissie van toezicht op het lager onderwijs, is in de laatste raadsvergadering met algemecne stemmen op één na aange nomen. Wanneer nu de nieuwe verordering de goedkeuring van Gedeputeerde Staten erlangt, zijn de jaarwedden als volgt geregeld Het hoofd der school wordt bijgestaan door onderwijzers en onderwijzeressen verdeeld in 4 klassen. Ie klasse. Plaatsvervangende hoofden. Jaarwedde f1000. 2e klasse. Met verplichte hoofdakte volgens art. 2 al. 3. Jaarwedde f 800. 3e klasse. Alle overige onderwijzers of onderwijzeressen, met uitzondering -van die der 4e Klasse. Jaarwedde f 500. 4o klasse. Vakonderwijzers of onder wijzeressen De 3e klasse geniet 2 drie- jaarlijksche verhoogingen van f50, op voordracht der commissie van toezicht, gehoord het hoofd der school. Bij hot verkrijgen der hoofdakte boven dien eene verhooging van f 100. Voor het geven van onderwijs in handteekenen en in nuttige handwerken voor meisjes wordt voor ieder f'50 uit geloofd. Voor het onderwijs in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche taal wordt voor elk vak f75 betaald. De jaarwedde der hoofden van scholen blijft bepaald op f 1400 plus vrije woning en tuin. Die van de hoofden van scholen voor uitgebreid lager onderwijs f1500 en f1600. Wanneer men deze verordening met de vorige vergelijkt, dan kan niet ont kend worden, dat de nieuwe eene belang rijke verbetering genoemd moet worden. De Schiedamsche onderwijzers hebben dan ook reden tot dankbaarheid, en zijn die dankbaarheid voornamelijk verschul digd aan het raadslid, den heer Van Harwegen Den Breems, tevens voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, die met warmte hunne belangen heeft verdedigd. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de schadeloosstelling aan de burgerij voor „huisvesting met voeding" voor een onderofficier bij inkwartiering, in plaats van 60 cents, 80 cents per dag zal bedragen. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is den commissarissen dei- Koningin verzocht, te onderzoeken en hem daarna te berichten, of het moge lijk ware, van de gemeentebesturen, die rechtstreeks ondersteunen en de besturen der instellingen van weldadigheid a en d in het vervolg de volgende opgaven te ontvangen 1. het aantal bedeelden, sedert twee jaren of korter binnen het bedeelmgs- gebied woonachtig 2. het aantal der sub 1 bedoelde personen, voor zoover zij gedurende het jaar voor hun vertrek uit de vorige woonplaats aldaar onderstand hebben genoten. Mocht dit mogelijk zijn, dan wenscht de Minister die opgaven, voor zooveel het dienstjaar 1891 betreft, vóór 1 Fobr. 1893 te ontvangen. Blijkens eene mededeeling van den secretaris der Ned. Maatschappij van geneeskunde- wordt een adres aan de Eerste Kamer, inhoudende het verzoek om de geheele artsenwet te verwerpen, door de meerderheid der afdeelingen, die in deze van hun gevoelen deden blijken, niet wensehelijk geacht. Voor de afzending van dergelijk adres waren 13 -afdeelingen, uitbrengende 28 stemmen, en daar tegen 14 afdeelingen, uitbrengende 41 stemmen. In zijn antwoord op het Kamerver slag over Hoofdstuk XI, Onverziene Uitgaven, der Staatsbegrooting voor 1893, deelt de Minister van Financiën mede, dat door het Bestuur van het laatst te 's-Gravenhage gehonden Land- bouwcongres geen aanbod is gedaan tot teruggaaf van een deel van de bijdrage van f 6000, door den Staat verleend in de kosten van dit Congres. De heer J. D. Mijer, gedelegeerde der tentoonstelling te Batavia in 1892, zal dezei dagen naar Indië terugkee- ren. Als algemeen correspondent voor Europa is opgetreden de heer J. H. de Bussy, Rokin 60, Amsterdam, aan wien verder de regeling der tentoonstellings zaken is opgedragen. De heer E. P. C. Sol, lid van de AlgemeeneRökenkamer in Nederlandsch- Indië, he eft zich met een adres gewend tot den minister van koloniën, waarin hij mededeelt af te zien van zijn voor nemen om zich niet direct en openlijk met de Tjiomas-aangelogenheid te be moeien en tevens den minister verzoekt hem te vergunnen inzage te nemen van de officieele niet gepubliceerde stukken betrekking hebbende op do Tj ioma,szaak. Het Centrum ontving uit Vechel het volgende schrijven Aan de Redactie van het Centrum. „Ter zijde verneem, ik dat er quaestie zou zijn van mijne candidatuur in het hoofdkiesdistrict Yeghel. „Ik acht mij verplicht u te verzoe ken, wel te willen mededeelen, dat nie mand mij eene candidatuur heeft aan geboden, zoodat er van aannemen of weigeren geen quaestie kan zijn. „Ware mij wel eene candidatuur aan geboden, dan zou mijn antwoord ge weest zijn Vrienden, blijft liever thuis, uw vereerend aanbod is „ontijdig." Hoogachtend Uw JDw. Hr. s-Bosc/i3 December 1892. „De bladen, die mijne „eventueele" candidatuur gesteund of bestreden heb ben, worden beleefd verzocht dit schrij - ven te vermelden." De vereeniging „Reisbelasting" ont ving dit jaar f2.126.12, waarvoor zij 71 personen in gelegenheid stelt, voor korteren of langeren tijd de bui tenlucht te genieten. Naar do Maasbode verneemt, zal de Vereeniging voor li.-K. Ouderwijzers te Rot terdam het Pausfeest op plechtige wijze vieren, en zal daarbij de weleerw. heer M. Reuser als feestredenaar optreden. Het in het aanst. voorjaar te Rotter dam te houden katholiek werklieden congres zal wegens bijzondere beschik king, wellicht niet op de eerst vastge stelde datums van 1 en 2 Mei plaats hebben. Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem, de beschermheer van den Ned. R.-K. Volksbond, zal het eere voorzitterschap van het Congres aan vaarden. De Werkmansbodemelding makende van het in het volgende jaar te Rotter dam te houden congres van vakvereeni- gingen, vestigt er de aandacht op, dat daaraan niet enkel door katholieke, maar door alle vakveraenigingen kan worden deelgenomen, van welke gelegenheid hot blad alle vakvereenigingen dringend aan raadt, gebruik te maken. Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 2 Dec: Onder de vischvrouwen alhier circu leert een adres aan den Gemeenteraad om de wijze van vischafslag, zooals die deze week op onze vischmarkt is inge voerd, weler afgeschaft te krijgen, en het oude bennenstelsel weder in te voe ren De vrouwen kunnen thans van af de geplaatste tribune niet zien wat ze koopen, zijn bijna altijd miskocht en worden zoodoende broodeloos. Het oude stelsel is dan ook verre te verkiezen boven het nieuwe. (D. v. X.-HI) De IJsclub te Maassluis zal een stuk land huren en dit onder water zetten, teneinde dezen winter, bij flinken vorst, een goed berijdbare baan te hebben, waarop ook wedstrijden kunnen worden gehouden Broodprijzen Er wordt geklaagd, dat niettegen staande het dalen van de graanprijzen met 20 h 30 percent de bakkers het brood niet afslaan in prijs. De redacteur der Ned. Bakkers Ct de lieer Geert de Jonge, geeft daarvan de volgende verklaring Op den 8en Mei had te Amsterdam de laatste afslag plaats op een oogen- blik dat de meelnoteering nog f 11.50 was, hoewel de afslag eerst bij een prijs van f 11 gemotiveerd zou geweest zijn. Thans noteert de Inlandscho meelmarkt pl. m. f9.50. Als deze onmogelijk lage prijs nog lager wordt, en op f9 komt, dan is er pas aanleiding voor een afslag, maar aangezien de geheele bakkerswe reld met meel zit, dat tegen veel hoo- gere prijzen gekocht is, en de produc tiekosten van het brood momentelij» door het mindere debiet tengevolge van rijken aardappeloogst grooter zijn dan in normale tijden, zoo kan van een afslag nog geen sprake zijn. J. DE LA CoUKT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2