BURGERLIJKE STAND, Ingezonden. GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. Berliin. iR°sge' Keulen. Dit voorloopig nog uitblijven van een afslag zou ook daarom billijk zijn, omdat verleden jaar, toen de verhooging der broodprijzen bij f13 meelnoteering moest plaats vinden, deze werkelijk eerst plaats had, toen het meel al f 15 noteer de, dus toen er eigenlijk al weer een 2e opslag gemotiveerd was. En dit geschiedde omdat de bakkers toen nog zooveel goedkoop meel in koop hadden!" Heel aardig geredeneerd van een bakkersstandpunt, maar het publiek behoeft toch als de graanprijzen dalen niet op goedkooper brood te wachten tot de bakker zijn duurgekochten voor- faad meel uitgeput heeft. Een bakker kan wel bij goedkooper meelprijzen honderden zakken met meel koopen, moet hij nu, als het meel nog meer in prijs daalt, maar tegen zijn klanten zeggen„Goedkooper brood krijgt ge niet, ik heb nog te veel van dat dure meel, dat moet gij, klanten, eerst betalen (Amst. Ct Zaterdag-middag ongeveer één ure is door goederentrein 10.21 der Holland- sche Spoorweg-maatschappij bij de halte Zijdewind (tusschen Helder en Alkmaar) een rijtuig met paard overeden door het niet gesloten zijn van den overweg. Een platte bagagewagen in dien trein ontspoorde, waardoor de tot 5 uur ver sperd was en de reizigers van sommige treinen moesten overstappeu. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Aan de Yuursche (gemeente Baarn) is een merkwaardige vondst gedaan. Een werkman, bezig met graven in het bosch van jhr. Bosch van Drake- steyn, vond op eene diepte van 3 voet de overblijfselen van drie lijken. In het middelste lijk stak op de hoogte van de borst een bronzen voorwerp, veel lijkende op een beitel, breed, plat en aan het uiteinde zeer scherp aan het andere einde zóo, dat het, verbon den aan een stok, een lans vormde. Het gebeente kon wegens hoogeu ouder dom tot poeder gewreven worden. Men heeft waarschijnlijk hier te doen met lijken afkomstig uit de 3e of 4e eeuw. Bij het gemeentebestuur van Grave is thans bericht ingekomen, dat uit het sectie-onderzoek aan de rijksveeartsenij school te Utrecht is gebleken, dat de uit die gemeente opgezonden hond wer kelijk aan hondsdolheid lijdende was. Gisteren zouden zeven der door Pas teur te Parijs behandelde personen waarschijnlijk te Grave terugkeeren, terwijl Donderdag a. s. en den daarop- volgenden Zondag de overige zullen volgen. Zoowel te Grave als in de ge meente Balgooij en Wijchen is voor pen tijd van 4 maanden de wet op de hondsdolheid toegepast, Men schrijft uit Leeuwarden Naar wij vernemen, heeft men den laatsten tijd in het postkantoor alhier en in de belendende gebouwen veel last van mieren, die, zoo men wil, dooreen vat met krenten, afkomstig uit Egypte en bestemd voor den broodbakker S., zijn ingevoerd. De mieren houden zich voor een groot deel in de schoorsteenen op. Op het postkantoor zijn reeds zoo vele desinfectie-middelen gebruikt, dat een medicus aan den directeur, die bo ven het kantoor woont, oen verklaring hoeft gegeven, dat de woning door de lucht daarvan onbewoonbaar is. Deze verklaring is naar de bevoegde macht opgezonden, terwijl, zijn wij wel inge licht, de directeur met zijn gezin intrek in het hotel de Boelen, heeft genomen. (B.) Do auditeur-militair te Leeuwarden verzoekt de aanhouding van L. C. J. Ph.de Bourbon, oal 27 jaar, geboren te Breda, 2de luitenant der infanterie, die sedert 29 Maart jl. zijn garnizoen te Deventer verliet. Togen hem is door don krijgsraad in het 5de militaire arron dissement bevel van gevangenneming Verleend. PERNIS. 't Maakt een treurigen in druk als men deze gemeente ongeveer twaalf uur in den middag passeert en men aanhoudend de doodsklok hoort luiden. Bijna huis aan huis ziet men ook de teekono.1 vu sluiting of het af hangen van één venster, dat ook een teeken van sluiting is. Mocht de ziekte zich in den eersten tijd in hoofdzaak bepalen tot zeer kleine kinderen, thans worden er ook de grootere door aange pakt, hetgeen op de scholen ook te be speuren is. In de twee laagste klassen der openbare school zijn te zamen 93 kinderen, waarvan deze week slechts ruim 20 de school bezochten. Gister nacht zijn er weder drie gestorven. OYERSCHIE. Yan den aanleg van een drinkwaterleiding hoort men niet veel meer, maar destemeer over het mond- en klauwzeer. In de Zestienho- venschen polder is het nu weer uitge broken bij den veehouder 0. Bijlook Beugelschdijk schijnt nog niet van die ziekte af te zijn, daar zij zich nu bij den veehouder S. Boot vertoond heeft. Men zegt dat het water de overdrager van veel smetstof is wanneer dit waar mocht wezen, mocht men wel eens den ken om aan zooveel arme drommels, die nu goor Schiewater moeten zwelgen, een meer reinen dronk te verschafien. Of moeten de menschen ook eerst de tongblaar krijgen (Ji. Y) Mijnheer de Redacteur Met genoegen las ik in Uw blad dat de Kamer van K. F. albier in haar jongste vergadering heeft besloten adhaesie te betui gen aan het voorstel van Heeren Burg. en Weth. aan den Gemeenteraad om meerdere faci liteit voor het betalen van Havengeld te ver- leenen aan zeeschepen. Ben ik echter goed ingelicht, dan wenschte de Kamer iets verder te gaan dan Heeren Burg. en Weth. aan den Gemeenteraad hebben voorgesteld, en zouden er twee voorstellen dienaangaande zijn ter sprake gebracht: een om het havengeld door eenzelfde zeilschip in één jaar niet meer dan 8 maal te doen beta len, in plaats van 12 maal, zooals het voorstel luidt van Heeren Burg. en Wethoudershet andere, dat van den voorzitter der Kamer, om van de eerste zes reizen te heffen het volle havengeldvan de 7e, 8e en 9e reis de helft van de 10e, 11e en 12e reis een vierde van het gewone havengeld, van de verdere reizen niets. Uit uw verslag nu, blijkt niet, in welken geest het advies der Kamer v. K. en F. zal luiden. Dit spijt mij, omdat naar het mij voor komt het voorstel van den voorzitter der Ka mer de voorkeur verdient, althans indien daar tegen geene administratieve bedenkingen van gewicht bestaan. Een zeilschip dat reeds zes maal in één jaar de haven had bezocht, zou dan reeds bij de zevende reis eenigen tastba ren dank oogsten voor het werk dat het onze Hoofdenaars verschaft, en voor de inkomsten der Gemeente zou er geen nadeel uit ontstaan. Onder dankzegging enz., J. G. Unuma. zand in was. verdwenen. De schipper was inmiddels Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het voorstel van Burg. en Weth. om het Havengeld voorZeestoomboo- ten ook bjj abonnement of voor een zeker ge tal reizen per jaar te bepalen, veroorloof ik mij den volgenden maatstaf aan te wijzen, van per 3 reizen 5 9 7 10 12 10 6 Amerika Zwarte Zee Middelandsche Zee Portugal Spanje Frankrijk Engeland Noorwegen Denemarken en Duitschland aan de Noordzee Oostzee Want wat thans niet bestaat, kan door vrij gevige bepalingen of verordeningen komen. Deze maatstaf verdient te meer in overweging te worden genomen, daar er ook kans bestaat, dat de stoombooten het maïs uit Amerika di rect te Schiedam zullen lossen. Veritas. Men verhaalt te Deventer dat een Duitsch schipper aan een ingezetene in de Yoorstad een zak met suiker zou verkocht hebben voor den prijs van 10 ct. per pond. Hij zou gezegd hebben, dio zoo goedkoop te moeten verkoopen, omdat hij, als hij die medenam naar Duitschland te veel accijns er voor moest betalen. Toen de kooper den zak uitpakte, bemerkte hij, dat er tien pond suiker en een zak met negentig pond Dr Ealb, de Oostenrijksche wiens voorspellingen tot nu toe meestal merk waardig juist zijn uitgekomen, heeft er weer eenige gegeven voor 1893. Zeer groote dampkringstoringen zullen volgens dr. Falb, te wachten zijn op 16 Februari, 18 Maart, 16 April, 15 Mei, 10 en 25 September 25 October en 23 November. Groote storingen komen volgens zijne berekeningen op 2 Januari, 1 Februari, 2 Maart, 1 April 14 Juni, 13 Juli, 11 en 27 Augustus, 9 October en 23 De cember. Voorts zullen er kleinere storin gen zijn op 18 Januari, 1 en 30 Mei, 29 Juni, 28 Juli en 8 December. Jay Gould de bekende Ameri kaan sche kapitalist is overleden. Gould is geboren in 1893. Hij was de zoon van een arm landbonwer uit Roxburg. Op 12-jarigen leeftijd deed Gould's vader hem al onder de menschen. Hij kreeg slechts twee shilling mede. Hij werd deelgenoot en later eigenaar van een scheepstimmerwerfhij richtte daarna een leerlooierij op en stichtte toen de stad Gouldsborough. Op 32-jarigen leef tijd maakte een „coup de bourse" hem eigenaar van den Erie-spoorweg, waar mede de grondslag tot zijn fortuin ge legd was. Yan 1873 af was hij mees ter van de geldmarkt. In 1889 werd zijn vermogen geschat op 687,500,000 gulden zijn jaarlijks inkomen op 35 millioen. Vreemdsoortig dineer en. In een welvarend dore nabij de hoofd stad is de woning van het hoofd der school zoo bouwvallig, dat zij feitelijk onbewoonbaar is, vooral nu het in deze dagen bepaald ongelooflijk en ook tame lijk onmogelijk is, een huis met prieël- hoedanigheden als eene heerlijke woon tente te beschouwen. In deze week gebeurde het, dat het hemelwater zich door dak en zolder ■een weg koos en melodisch maar vuil Xn de soepborden druppelde, die op tafel stonden. Dit water kon wel verwijderd worden, maar daar de kranke zolderplanken steeds nieuwe stralen aanvoerden, was meester genoodzaakt, de parapluie op te steken en zoo zag men al de leden van het gezin met het regenscherm boven het hoofd den maaltijd gebruiken. Jammer, dat er geen vreemde toerist in de buurt was, om zijne aanteekeningen met iets curieus over de Hollandsche zeden te verrijken! Het Russische leger. Volgens berichten uit Parijs, ontving de Russi sche regeering 500,000 geweren van Fransche fabrieken. Voor rekening van Rusland zouden het volgende jaar nieuwe leveringen plaats hebben. Men verwacht dat in twee jaren het geheele Russische leger met geweren van klein kaliber voorzien zal zijn. 0.513/s 0.511 Ik New-York. Maïs Amsterdam. 3 Dec. Rogge op lev. traag; per Maart f126, 127, 126; per Mei f123, f124. 5 December. Rogge op levering prijshoudend; per Maart f 126, 127, per Mei 1124. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 3 Dec. 1.46 M. 5 Dec. 1.58 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. f 12.061/, Disconto 3 pCt. 2V, Londen kort Parijs Antwerp. -48.- -47.90 2 V.. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 5 December. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 153 vette runderen,magere dito, 75 vetteen graskal veren, nuchtere kal veren,1102schapen of lammeren, 360 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 72 a c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 60 a c., kalveren lste qual. 85 c., 2de qual. 80 a c. per kilo. schapen lste 'qual. 50 c., 2de qual. 45 c., alles per kilo varkens lste qual. 251/2 BEURS TE SCHIEDAM, 5 Dec. 1892. Moutwijn, f 8.50. V er handel df' 7% Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniglng fl.80. j Apnl/Mei Mei/Juni fllntn Spiritus Dec./Jan. WlUlWf Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit. Dec. Haml). Jan ./Feb. 131.75 132.— 134.— 134.— 30A0 30.70 32.30 32.40 16.75 16.75 14.25 14.25 48.10 48.10 48.40 48.40 13.60 13.60 13.75 13.80 22.225 22.— 22.125 22.— -c.. 2de qual. 24% a - c. 3de qual. c. per 23V9 a c., licht soort a Vi kilo. Zeeuwsche eieren f 6,a 6,25, Over- maassche dito f 6,30 a 6,50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksclie kaas f 26,50 a 28,per 50 kiloAan voer 5 partijtjes. Handel willig. Aardappelen.Westlandsche klei-f a dito zand- f a dito muisjes fa blauwpitten f2.25 a2.50,0vermaasschejammen 12.a 2.50, Geldersche blauwe fl.70 a 0.dito kralen f 1,70 a 1,75. Zeeuwsche jammen f 1.90 a 2.—. VEEMARKT TE LONDEN. 5 December. Er werden aangevoerd 2800 runderen, 12000 Schapen, 20 Kalveren en 45 Varkens. Men noteert: Runderen 2/6 a 5/0, Schapen 3 6 a 5/6, Kalveren 2/6 a 5/0enVarkens 2/9 a 5/0 per steen. ROTTERDAM, 5 December Bui- lenlandsche Granen, onveran derd, kooplust traag. Rogge per 2100 kiloDonau naar qualiteit f130 a f140 Taganrog id. f136 a f142. Gerst per 2000 kiloZwarte Zee f102 a 105. Mais per 2000 kilo Amerik Mixed f 126 f 128, dito dito (stoomend) f121 a f123 Foxanianfllö jFoxanian (stoomende) f114; Cinquantin f128 a f130. GEBOREN 2 Dec.Hendrina, dochter van J. Brinkman en C.Buijtelaar, Oude- Kerkhof. Catharina, dochter van P. Plooij en G. J.M. Wege, Oostsingel. Franciscus Johannes, zoon van W. F. J. Zijdenbosch en W. vanGerven, Nieuwe Buurt. OVERLEDEN 3 Dec. Laurens de Lange, oud 60 jaar en 9 maanden, Proveniershuis. Helena AlidaBernard, wed. F. J. Holzen, oud 69 jaar en 11 maanden, Spinhuispad. Anna Catha rina Hendrika Beukers, oud 69 jaar Lange Haven. Adrianus Johannes Vrijland, oud 33 jaar, Hoofdstraat. Neeltje Wenteler, oud 8 weken, Spoor straat. VLAARDINGEN. GEBOREN26 Nov. Willemina Jo hanna, dochter van Ph. Vethaak en S. H. Laarman, Rijkestraat. Jan netje dochter van T. A. Simons en M. Kok, Markt. Johanna Petronella, doch ter van J. van der Windt en W. van der Vaart, Callenburgstraat. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) 2 Dcc. S Dec. 3 Dec. 5 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3