Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. No. 4455. ^uxean ^oocpstraat 317. ALGEMEEN OÏERZICHT. Zijn Levensredder. Woensdag 7 December 1892 Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. minimin1! Illliriiaii' .■luniii'.HU'i hui Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 December '92. Nadat de pogingen van Brisson en Perier tot het vormen van een nieuw ministerie voor Frankrijk hebben gefaald, zal men thans beproeven door een re constructie van het oude kabinet de crisis op te lossen. President Carnot heeft den heer Eibot verzocht, zich met het samenstellen van een ministerie te heiasten. Deze vroeg eenige uren tijd van bedenken. Eibot, die dezen tijd benutte, door het houden van samen komsten met Loubet en Bourgeois, heeft genoeg medewerking gevonden om zeker te zijn, dat hij slagen zal. Op het oogenblik zijn in het nieuwe plan be grepen ijal de leden van het afgetreden ministerie, met uitzondering van Eicard en Eoche. De lijst is als volgtminis ter-president en buitenlandsche zaken Eibot, binnenlandsche zaken Loubet, justitie en eerediensten Bourgeois, iinan- ciën Bouvier, oorlog Freycinet, marine Burdeau, landbouw De Ville, openbare werken Viette, handel Sarrien, onder wijs Ch. Dupuy. Eibot heeft verslag ge daan van zijne handelingen aan den president der republiek, die hem met warmte geluk gewenscht heeft. De sa menstelling van het Kabinet wordt stellig Woensdag officieel bekend ge maakt. In de Kamerzitting van gisteren heeft Letellier voorgesteld dat dagelijks aan de Kamer en de drukpers een kort verslag zou worden medegedeeld van de verhooren voor de enquête-commissie. Brisson bestreed het voorstel, dat ten slotte verworpen is. Gedurende de zitting viel een afgevaardigde, plotseling ziek geworden, voorover; hij moest op een brancard buiten de zaal gebracht worden. Met 333 tegen 182 stemmen heeft de Kamer een voorstel-Pourquery urgent verklaard, strekkende om de enquête-commissie te machtigen zich 2) „Waarschijnlijk is mijn redder," dus be sloot de majoor dan meestal zijn aangrijpend verhaal, „razen vervolgers in handen geval len en het offer van zijn heldenmoed gewor den. Hoe dit denkbeeld mij gegriefd heeft, zelfs dat ik hem niet eens mijn innigen dank heb kunnen betuigen, zal ik u niet behoeven te verklaren, mijne heeren. Mocht hij, tegen mijne verwachting, zijn ontkomen en liet ge luk mij beschoren zijn, hem nog eenmaal we der te zien, mijn dankbaarheid ware gren- zenloosdit zou de gelukkigste dag mijns levens zijn." Op dergelijke wijze gaf de majoor dan zoo lang lucht aan deze hem vereerende gevoe lens van dankbaarheid, tot, door ontroering en tranen anderen verzekerden ondeugend, ten gevolge van eene overdadige consumptie de stem hem begaf eenen rechter van instructie toe te voegen. De beraadslaging over dit voor stel werd tot heden verdaagd. Een voor stel Ponchois, om de commissie zelf de bevoegdheid toe te kennen van rechter van instructie, en die om personen in staat van beschuldiging te stellen werd door den president Floquet bestreden als strijdig met de grondwet. De zitting werd daarna opgeheven. In den Senaat werd de urgentie verworpen voor een voorstel om aan de enquête-commissie de uitgebreidste volmacht te geven en te gelasten dat de onwettig verkregen gelden terug betaald zullen worden in de kas der Panama-maatschappij. Met toestemming van het ministerie van oorlog werden gisteren bij de voort zetting van het geding-Aihwardt voor gelezen de Zaterdag overgelegde ge heime stukken. Daaruit blijkt dat na de oefeningen van de landweer te Wezel van de 939 geweren uit Loewe's fabriek er 520 herstelling noodig hadden. In 69 daarvan was in de kamer een drie hoekig stuk uitgebroken in 21 sloten waren scheuren en van 45 geweren waren de aftrek veeren onbruikbaar ge worden. De directeur der koninklijke gewerenfabriek te Spandau, oberst leut- nant Lange, was opgeroepen om bericht te geven over den staat van tien kamers van defecte geweren, dio aan zijn fabriek schei- en natuurkundig onderzocht zijn geworden. Hij deelde echter mede, dat het rapport daaromtrent nog niet opge maakt was. Voor dat dit voorviel had de vertegenwoordiger van het ministerie van oorlog reeds gewaarschuwd tegen het maken van verkeerde gevolgtrek kingen uit gebreken van ondergeschikt belang aan sommige deelen van ge weren. Do door den overste Brakel gedane mededeeling kwam hierop neer, dat de verhouding van de defecte ge weren na vroegere oefeningen even groot was als ditmaal. Dat daaruit omtrent de bruikbaarheid der geweren in oorlogstijd echter geen gevolg te Om der volledigheidswille moeten we hier nog meedeelen, dat de majoor eene dochter had, die op jeugdigen leeftijd hare moeder verloor en eerst kort geleden van de kost school telmis gekomen waseen engel van schoonheid en onschuld, ofschoon zij reeds een ideaal had een knappen man in de kracht zijns levens, die het meisje bij het uitgaan der kerk het eerst had leereu kennen. En weldra hadden zij elkaar bezworen, dat zij elkander zouden toebehooren, al moest ook de heele wereld er aan te pas komen. Doch toen zij van een geschikt oogenblik ge bruik gemaakt had, om haar vader het ge wichtig hartsgeheim te openbaren, had deze kort en zaakrijk haar meegedeeld, dat er niets van kon komen, daar hij andere plan nen had, zoodat zij zich die dwaasheid maar uit het hoofd moest stellen. En daarmee basta Clara was radeloos zij schreef den geliefde, hoe wreed hun toekomst vernietigd was. Doch keeren we na die kleine uitweiding terug naar het sociëteitslokaal en de gebeurtenissen, die daar zouden voorvallen. Dr. van der Meer was juist met den vol ongeduld verbeiden gast binnengetreden en had dien aan de notabelen voorgesteld. Door een paar vleiende opmerkingen verwierf de vreemdeling spoedig de gnnst der aanwezi gen het gesprek vlotte goed en toen hij met trekken is, dat het onbeduidendste ge brek aanleiding geeft om de geweren als defect op te geven zonder dat hunne bruikbaarheid daaronder in eenig opzicht lijdt. Een ander deskundige, Barella, bevestigde dit. Iemand te Berlijn, die beweert goed ingelicht te zijn, meldt in een parti culier telegram dat er op het oogen blik pogingen gedaan worden door voor standers van de zilveraanmunting te Berlijn, waarvan het gevolg waarschijn lijk zal zijn dat deze uitgebreid zal worden. De bewuste persoon gelooft te weten, dat in den Eijksdag over de zilveraanmunting gehandeld zal wor den vóórdat de muntconferentie uiteen gaat, met het doel de keizerlijke regee ring te bewegen voorstellen aanhangig te maken, die verder zouden gaan dan hetgeen door de Duitsche gevolmach tigden op de conferentie van 1881 vooi- gesteld is geworden. De Brusselsche Réforme deelt een particulieren brief mede uit Boma van 21 October, waarin gemeld wordt dat het thans officieel is, dat de expeditie Jacques Joubert-Bia is vermoord. In de Italiaansche Kamer van afge vaardigden werd gisteren beraadslaagd over het adres van antwoord op de troonrede. Barzilai zeide dat het noodig is, de kwestie der buitenlandsche staatkunde af te scheiden van die over het leger. Er moet een leger zijn, boter geëvenredigd aan 's lands staat huishoudkundige krachten. Verscheidene radicalen keurden het programma van hervormingen, door de regeering mede- deeld, onvoldoende. liet adres van ant woord is met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. In antwoord op eene interpellatie van Plener over het ontbinden van den ge meenteraad van Eeichenherg, heeft graaf Taaffe gezegd, dat de minister van bin nenlandsche zaken daarover geen inlich ting kan geven, maar goedkeurt wat de gouverneur van Boliemen gedaan heeft. eenige staaltjes uit zijn zeer avontuurlijk leven was aangevangen, begonnen de aan wezigen als om strijd interessante lotgeval len uit hun verleden mee te deelen. Het laat zich hooreu, dat de majoor onder deze omstandigheden zich niet onbetuigd zou laten. Nadat deze heer al onrustig op zijn stoel heen en weer geschoven en meermalen reeds gekucht had, maakte hij eindelijk van eene kleine pauze gebruik en begon „Ook ik, mijne heeren, heb veel van de we reld gezien en ondervonden, maar vooral eene geschiedenis heeft een diepen indruk op in ij gemaakt, en de herinnering daaraan is mij zoo levendig gebleven, dat ik nog al tijd door mjjn gevoel overmand word, als ik denk aan het lot van den man, die mjj het leven redde, wellicht met opoffering van het zijne. „Vergunt mij, dat ik u het gebeurde ver haal, mijne heerenhet is mij een smartelijke troost, op deze wijze althans zijn aandenken te huldigen." En terwijl de anderen met een veelbetee- kend lachje zich in het onvermijdelijke schik ten, begon majoor Spronk op roerende wijze zijn reeds door ons medegedeeld ver haal. Toen hij aan het treffend moment gekomen was, dat het dreigend wapen van den bloed- dorstigen inboorling boven zijn hoofd was Graaf Taaffe somde op wat de gemeen teraad misdreven heeft, voornamelijk liet geven van Sedanfeesten. De beraad slaging wordt heden voortgezet. De officieele Gaceta bevat een ko ninklijk besluit, waarhij in Spanje eene bijzondere belasting op alcohol wordt ingevoerd, door welke zoowel de fa bricatie als de verkoop in het klein getroffen wordt, onafhankelijk van den reeds bestaanden accijns. Volgens de Liberal heeft de minister van financiën zijn voorstel tot wijziging van het octrooi der hank van Spanje, met betrekking tot hare voor de schatkist te verrichten diensten ingetrokken, op grond dat de raad van bestuur der bank zich niet met bedoeld voorstel kon vereènigen en verlangde dat er verandering in zou gebracht worden De uitvaart en de overbrenging van het stoffelijk overschot van wijlen Z. Em. den kardinaal-aartsbisschop Lavigerie heeft Vrij dag-ochtend te Algiers met groote plechtigheid en militaire eerbe wijzen plaats gehad. Al de staatslicha men waren vertegenwoordigd. De slip pen van het lijkkleed werden gedragen door den prefect, den secretaris-generaal van het bestuur, den burgemeester van Algiers en den eersten president van het gerechtshof. De bisschop van Con- stantine hield eene redevoering, waarin de groote verdiensten van Mgr. Lavi gerie werden herdacht. Zijn dood achtte hij een verlies voor de Kerk en voor het Vaderland. Een stoet van 3000 personen vergezelde de lijkbaar tot aan de haven. Het stoffelijk overschot werd aan boord gebracht van de Costnao welke het naar Carthago in Tunis zal overbrengen. Naar uit Kome wordt geseind, zal de opvolger van kardinaal Lavigerie als aartsbisschop van Carthago en director der katholieke missiën zijn Mgr. Livinkac. opgeheven en hij met tooneelmatige bereke ning een uitvoerige beschrijving van den ont- zettenden toestand gaf, toen sprong plot seling de vreemdeling, die met steeds klim mende spanning en merkbare ontroering toe geluisterd had, van zijn zetel op en met een door aandoening verstikte stem sprak hij „daar stortte zich uit den zoom van het woud een blanke met ontbloot rapier, doodde eenige inboorlingen, sneed uwe ban den door en riep u toe„Vlucht, daar heen, er is geen tijd te verliezen!"Al- zoo is mijne tusschenkomst niet tevergeefs geweestGedurende onze vlucht verloor ik u uit het oog, en wist mij geruimen tijd schuil te houden. Toen latere nasporingen vruchteloos hieven, hield ik u voor ver loren." De verrassing van de aanwezigen was grootde majoor-zelf was ten hoogste ver baasd en keek met open mond den vreem deling aan doch spoedig had hij zich her steld. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1