BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS Zeetijdingen. Handelsberichten. Berliin.iR°gge. Dec. n Laatste Berichten Door de politie te Delft is op ver zoek van die te 's-Gravenhage aange houden Th. V. oud 34 jaar zonder be roep en zonder vaste woonplaats, ver wacht van oplichting. De aangehoudene die meermalen met de Justitie kennis maakte, is ter beschikking van den commissaris van politie der 2e afdeeling derwaarts overgebracht. De Haagsche Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. meldt: Ditmaal zal in 't paleis te 's-Hage de Kerstboom worden opgericht, zooals tot hiertoe schier altijd op Het Loo geschiedde. Yoor het overige vernam ik dat er, behalve de gewone nieuwjaarsreceptie ten Hove, waarbij H. M. de Koningin- Regentes vermoedelijk den rouw zal afleggen, binnenkort eenige soirees ten Hove zullen plaats hebben en iu den loop van 't winterseizoen een paar thés dansant en raoats. Men verwacht voorts, dat de Regentes met Januari zal be ginnen haar verschijning te maken in Opera en Hollandschen Schouwburg. In 't kort er is alle reden om van den terugkeer der Koninginnen voor veel ondernemingen en takken van bestaan in de hofstad verlevendiging en voordeel te verwachten. Naar de As». Ct. verneemt, moet bij HH. MM. de Koninginnen thans het voornemen bestaan om in het volgend jaar geen bezoek aan Overijsel en Drente te brengen, in verband met de benoeming van den heer Van Panhuys als com missaris der Koningin in de provincie Overijsel en met den wensch der Ko ninginnen om, nu dit jaar reeds een bezoek aan het noorden des lands is gebracht, in 't volgend jaar het zuiden te bezoeken. Men zal zich herinneren, dat eenige parochianen der Mozes- en Aüronskerk to Amsterdam bij gelegenheid van liet jubileum van pastoor Burgmeijer, in het voorjaar gevierd, den feestvierende op dien dag beschilderde vensters voor zijne kerk hebben geschonken. Deze zijn te bestemder plaats aangebracht en munten uit door keurige uitvoering. Tusschen Druten en Kesteren (station) zal waarschrijnlijk eerlang een omnibus rijden. Een rijkssubsidie van f 450 is reeds toegezegd, indien de omnibus ook brieven van en naar het spoorwegstation vervoert. De lieeren Ubaghs en Erens, geologen te Maastricht en Valkenburg, zijn dooi den minister van waterstaat uitgenoo- digd tot het instellen van een onder zoek naar de geologische geaardheid van den berg tusschen Bunde en Beek, waar de bekende afschuiving heeft plaats gehad. Men meldt uit Steil aan het Veul. Weekbl. De berichten van onze missionaris sen, die in September naar China ver trokken zijn, uit Colombo tot daar was, Gode zij dank de reis voorspoe dig zijn gunstig, Ook de missionarissen voor Agentinië zijn behouden op hun arbeidsveld aan gekomen. Uit de Togo-missie sehrijft de zeer- eerw. apostolische proprefect dringend om arbeiders in den Wijngaard des Heeren. In deze maand nog zullen eenige missionarissen uit het Missiehuis naar het land der zwarte aarde ver trekken. Maand ag-avond toen de veldwacli ter De Waard, gestationeerd te Bolnes (gem. Ridderkerk) zich op surveillance bevond en na de herbergen te 10 uur te hebben doen sluiten, zich weder op den dijk begaf en aldaar eenige dronken werk lieden tot orde en rust vermaande, werd De Waard door deze lieden eenparig aangevallen. Na hein zijn stok afge nomen en zijn geladen revolver uit den zak genomen en hem alzoo geheel weer loos gemaakt te hebben, werd hij met vereende krachten gebeukt, gestompt en getrapt, zoodat hij den volgende morgen buiten dienst gesteld moest worden. De heer P., die den veldwachter ter hulpe snelde, werd een twee drie van den dijk gesmeten. Het bestuur van „Hulp in Nood" te Ylissingen, dat onlangs met lijsten bij de ingezetenen rondging om gelden in te zamelen, teneinde aan werkloozen werk te verschaffen of aan hen ondersteu ning te geven, heeft f 1300 bijeenge bracht. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd kom ik uwe gastvrijheid inroepen voor onderstaand stukje. Een hekend spreek woord zegt„alle veranderingen zijn nog geen verbeteringen," en dit spreekwoord kwam mij Vrijdag 11. in de gedachte, toen ik, ouder ge woonte, des namiddags op de tram stapte, in het blijde vooruitzicht na een moeitevollen dag, met mijne huisgenooten gezellig het mid dagmaal te gebruiken, iets, waartoe ook mijne maag mij duchtig aanspoorde. Ik stapte dan op de tram, tevreden, naar ik zeide, door de nieuwe regeling een tiental minuten vroeger thuis te zijn, en mjj overgevend aan gastrono mische gedachten, nam ik plaats in de volle rooksalon (lees rookerige salon) waarin natuur lijk ieder passagier zich beijvert van de ver gunning „rooken" een zoo ruim gebruik te maken, dat een ledige maag zich in zoo'n atmosfeer minder thuis gevoelt. Ik haastte mjj dus weder op het plankier plaats te nemen, beter bekend onder den weidschen naam „bal- con," een verblijfplaats, bij het gure weder wel-is-waar minder aangenaam, doch men kan het niet altijd hebben als bjj moeder thuis, dus „vooruit maar," de Vanoldenbarneveldstraat uit, de respectieve halten (na eenige rust) voorbij, en voort ging de tram, de Verlengde Binnenweg langs, totkrak een min of meer hevige schok mjj de leuning deed grijpen en tamelijk wrevelig deed omzien naar de oor zaak van dit onvrijwillig oponthoud. Na onder zoek bleek de koppelstang van een der wagens gebroken te zijn, en bij de poging om dit ongeval te herstellen, derailleerde ten over vloede deze wagen. Ik verzeker U, Mijnh. de Bed., dat ik niets op mijn gemak was, het vooruitzicht te hebben in plaats van enkele minuten vroeger, een half, mogeljjk wel een geheel uur later thuis te zijn, doch, hoe zal ik U mijne gewaarwor dingen schetsen, bij het gegrom, dat eenige mijner mede-verongelukten zich veroorloof den, zij nl. die dag aan dag meermalen van dezen nieuw-modische „trekschuit" gebruik maken en mjj in ernst verzekerden er sinds de nieuwe regeling bijna geen dag omgaat, dat niet een of ander defect, of iets van dien aard hen een ongewenscht tijdverlies veroorzaakt. Gelooft gij niet met mij, dat de Maatschappij wel eens ernstige pogingen mag aanwenden, de door toevallige oorzaak verkregen voorrang boven de Holl. Spoor te behouden, door voor beter materieel etc. te zorgen Het is m. i. te vreezen, dat het geduld der passagiers wel eens uitgeput kan raken en zij „nolens volens" weer de Holl. Spoor gaan begunstigen, te meer daar de B. T. M. de wel leuke, doch minder goede gewoonte heeft, bij ongevallen als de zooeven gemelde, geen restitutie te geven, wanneer zij u halfweg Delfshaven of Botter dam laat zitten en derhalve noodzaakt per pedes apostolorum" het einddoel van uwe reis te bereiken. Na beleefde dankzegging voor de welwillend afgestaane plaatsruimte, Hoogachtend, Uw abonnê. Een confiseur te 's-IIage deed giste ren, met toestemming van B. en W., zijn bestelling thuis brengen door een pseudo-Sinterklaas te paard, vergezeld van een dito Moor. De straatjeugd stelde in het interessante tweetal veel belang. Dat al te uitbundige vreugde maar al te dikwijls de oorzaak van droef heid wordt, bleek Maandag avond weder. De moeder van een talrijk gezin, wo nende op den Schiedamschendijk te Rot terdam moest zoo herhaaldelijk en scha terend lachen bij de ontvangst van verschillende St. Nicolaas-surprises, dat zij in een lachbui door een beroerte ge troffen werd en onmiddellijk dood bleef. Een erfenis van eenige honderdduizen den mark, die aan de stad Berlijn ver maakt was, om daarvoor een tehuis voor gebrekkige timmerlieden te stichten, is door de overheid niet aangenomen ge worden, op grond dat er voor den erf later geen grondige redenen bestonden om zijn familie te onterven. Het stad bestuur achtte het zijner onwaardig om zich onder zulke omstandigheden ten koste van particulieren te verrijken. Altijd dezelfde De oude 82-jarige Rothschild (voor vader van den tegenwoordigen Roth schild te Frankfort) was zeer ziek. Bliicher bracht hem een bezoek en tracht te hem wat op te vroolijken. „Komaan, zeide de veldmaarschalk, denk er nog niet aan, je wordt nog honderd jaar." „Ik twijfel er aan, luidde het antwoord, of de zeisman me wel a pari zal nemen, als hij mij voor 82 krijgen kan Dat kan niet streng genoeg gestraft worden. In Würzburg bracht een on derzoek, ingesteld naar de kwaliteit van het brood, dat aan de bedeelden wordt verstrekt, aan het licht, dat er ver bazend mede geknoeid werd, zoodat de menschen het haast niet eten konden. De leverancier werd veroordeeld tot 25 mark of f 15 boete. Rotschild, de Engelsche gevolmach tigde ter internationale Muntconferentie, verzoekt, mede te deelen dat hij aan niemand heeft opgedragen, dat hij met een vertegenwoordiger van Balzlel ge houden heeft, te logenstraffen. Integen deel vond hij in het openbaargemaakt verslag de strekking van dat onder houd zeer nauwkeurig teruggegeven, en heeft hij verklaard, zich ook verder ter beschikking van Dalziel te stellen. Katholiek Eeuwfeest in Engeland. Z. H. de Paus heeft aan dr. Riddell, den aartsbisschop van Northampton, geschreven, dat hij zijn goedkeuring hecht aan de voorgenomen luisterrijke viering, in 1897, van het 13e eeuwfeest der eerste vestiging der Kerk in Enge land door Ethelbort, koning van Kent. De Paus juicht het denkbeeld toe, om ter eere van dien grondvester van liet Chistendom in Groot-Brittannië to Slough, waar reeds een kerkgebouw aan dien Heilige is gewijd, etn groot- sclier kerk, als monument te zijner verheerlijking, te stichten en in 1897 in te wijden. In de Londensche wijk Whitechapel is weder een moordaanslag gepleegd op eene vrouw van dezelfde soort als Jack the Ripper's slachtoffers. Zekere Emma Johnson werd in hare kamer aangevallen door een jongen man, dien zij mee naar huis genomen had, en die haar, zoodra hij binnen was, met een scheermes den hals trachtte af te snijden. Zij verzette zich heftig bij de worsteling brak het mes, en zij kwam vrij met een niet gevaarlijke wond aan den hals. De man, die op straat vluchtte, werd spoedig gevat en in vei zekerde bewaring gebracht. Hij heet Alb.Edw.Harwthorne De Pall Mall Gazette weet men zeker heid mede te deelen dat er geen sprake van is het plan van een tunnel onder het Kanaal op te geven. Integendeel, een bijzondere commissie zal worden belast met het onderzoek der plannen omtrent een tunnel of een brug, welke reeds sedert eenigen tijd werden voor gesteld. Jay Gould'3 dood geeft de Pall Mall Gazette aanleiding om nog een het vol gende lijstje te publiceeren van de tien rijkste Amerikanen: Astor 30, Jay Gould 20, Rockfeller 18, John Jacob Astor 17, Cornelius en W. K. Vauderbilt ieder 1G, Flagler 12, John I. Blair, Leiand Stan ford en Huntington ieder 10 millioen pond sterling. Men zegt, dat Jay Gould 3 a 5 mil- dollars aan liefdadige instellingen heeft vermaakt. Cholera. De clioleia blijft hevig woeden te Courgain, Portel en Etaples (Frankrijk). In een officieel geneeskun dig verslag aan het gezondheidscomité van de haven van Londen wordt ver klaard, dat het uitbreken van cholera in het aanstaande voorjaar met bijna volkomen zekerheid kan worden tege moet gozien. BEURS TE SCHIEDAM, 7 Dec. Moutwijn, f8.50. Verhandeldf 77j8 Stemming: onveranderd. Jenever f14. Amst. proef f 15.25. Spoelino. Vereeniging fl.80. 1892. I April/Mei i„ Mei/Juni Spiritus Dec./Jan. Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit. Dec. Jan ./Feb. 6 Dec. 133.25 135.— 31.— 32.60 16.75 14.25 48.- 48.30 13.60 13.80 21.875 22.- 6 Dec. 7 Dec. 134.50 135.75 30^90 32.40 16.75 14.35 48.— 48.30 13.60 13.80 22.25 22.25 6 Dec. 0.51 0.503; New-York. Maïs Amsterdam. 6 Dec. Rogge op lev. vast; per Maart f 127; per Mei f 124, f125. 7 December. Rogge op levering hooger; per Maart f 128, 129,130,129; per Mei f 125, 126. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 6 Dec. 1.88 M. 7 Dec. 2.20 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.061/2 Disconto 3 pCt. Parijs -48.— 2V, Antwerp. -47.90 21/", GEBOREN 5 Dec. Johanna Maria Liduina, dochter van P. Kolmeijer en M. J.Jansen, Buitenhaven. Christiaan Jacobus, zoon van D. Duimelen J.M.Kies. Gasstraat. 6. Jan. zoon van A. de Lange M. J. Marks, Singel. Cornelus, zoon van J. van Pelt en A.C. Schiller, Nieuwe West-Frankelandsche Laan. OVERLEDEN5 Dec. Levenloos aangegeven dochter van W. A. Derrix en C. Sandig, Hoogstraat. GEHUWD7 Dec. J. Hagers en P. C. Winkelman A. van der Sluis en A. C. Schoei. Libau, 3 December vertrokken s. s. Concurrentkapt. F. Ulricksen, naar Schiedam. Men schrijft ons uit 's-Gravonhage Nadat heden-voormiddag de Koloniale reserve voor HH. MM. de Koninginnen de aangekondigde inspectie hield in den tuin achter het kon. paleis te 's-Gra venhage, werden de beide bij het deta chement ingedeelde officieren door den kommandant, luit.-kol. Bruinsma aan Hare Majesteiten voorgesteld. De Re gentes betuigde voor het front der troepen aan de officieren Hare bijzondere tevredenheid over de houding en de exercitiën van het detachement en uitte daarna, evenals Koningin Wilhelmina, de beste wenschen voor het detachement. Luit.-kol. Bruinsma bracht eerbiedigen dank voor de hooge eer aan de Kolo niale reserve en het geheel Indische leger bewezen. De plechtigheid werd bijgewoond door Z. Ex. den Minister van Koloniën. Bij de verkiezing van een lid dei- Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Veghel zijn uitgebracht 1237 stemmen. Gekozen is de heer B. B. F. van Vlijmen, met 1054 stemmen. De heer jhr. Jos. de la Court had er 158. In het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn uitgebracht 1071 stemmen van onwaarde 36. Gekozen de heer E. van der Kun, met 900 stemmen. De heer mr. Th. Borret had er 56.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3