Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Vrijdag 9 December 1892 No. 4457. ^Bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OÏERZICHT. Feuilleton- Zijn Levensredder. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. niiiiiHiiiiiiinimiiuiumi Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 December '92. Blijkens eene in den Reichmnzei'jer opge nomen mededeeling heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken zijn ernstig ongenoegen te kennen gegeven aan den landsraad van den kreis Fricd- berg wegens het mede onderteekonen van het verkiezingsmanifest ten gunste van den anti-semiet Ahlwardt, die te Arnswalde tot lid van den Rijksdag is gekozen. Het blijkt dat Ahlwardt de overgroote meerderheid van 11206 stem men hoeft verkregen tegen 3308, die uitgebracht waren op Drawe, den kan didaat der vrijzinnige partij. De geko zene kan slechts dan uit de gevangenis worden ontslagen, als na de officieels bekendmaking zijner verkiezing vijftien leden van den Rijksdag, daartoe een voorstel indienen en de meerderheid van den Rijksdag dit voorstel aanneemt. Tot dusver is dergelijk voorstel steeds aangenomen. Het staat zeer te bezien, of dit ook met Ahlwardt geschieden zal. Bij de voortzettting dei behandeling van het proces tegen Alhwardt, op gisteren, barstte met een geweldigen knal de opeengehoopte ergernis en toorn los opeengehoopt in den loop van de achtdaagsehe debatten tusschen den verdediger van Alhwardt, Hertwig, den officier van justitie en de rechters. Too- neelen als nu plaats hadden, zijn tot nogtoe bij het gerecht in Pruisen niet voorgekomen. De verdediger kwam er tegen op dat hij verscheidene aanvra gen tot het bijbrengen van bewijzen moest terug nemen, daar hij vreesde, dat het gerecht plotseling de bewijs voering zou sluiten, zonder dat de thans overgelegde schrifturen in aanmerking ■waren gekomen. De voorzitter voegde daarop den advocaat toe, dat derge lijke uitdrukking ongehoord was. Nog nooit heeft een verdediger zich zoo misdragen. De advocaat, had het er op (Slot.) „Stil maar, alles zal je wel duidelijk wor den, meidlief." Na zorgvuldig te hebben rondgezien, of ze soms gestoord konden worden, deelde hij het gelukkige meisje mee, dat dr. Yan der Meer, de vriend zijner jongelingsjaren, met wien hij gestudeerd en zelfs eenige jaren samenge woond had, hem had verteld, dat haar vader met alle respect gesproken zoo verba nd „opsnijden" kon, als hfj eenmaal op zijn st°kpaardje zat, en dan allerlei curieuze lot gevallen verhaalde. Een van 's mans verha- toegelegd het gerecht in eene openbare zitting in minachting te brengen. Elk lid van de rechtbank is verontwaar digd over den advocaat, die het gerecht verdenkt van voorstellen van een ver dediger zonder grondig onderzoek ter zijde te leggen. De officier van justitie antwoordde spottend, dat hij in deze woorden van den voorzitter slechts eene erkenning van het recht der verdedigers zag. Op de openbare tribune verbief zich rumoer, dat echter door den strak- lten blik van den voorzitter spoedig verstomde. Na dit incident volgden nog eenige getuigen. Daarna verklaarde de voor zitter, dat de rechtbank besloten heeft, een half dozijn aanviagen ter bewijs voering die de verdediger gisteren heeft ingediend, gezamenlijk af te wijzen, ver mits de rechtbank tot de overtuiging was gekomen, dat de beklaagde onder „bedriegelijke voorgevens" van nieuwe bewijzen bij te brengen, slechts eene verslapping der behandeling zocht te bereiken. Nauwelijks waren deze woor den door den voorzitter op scherpen toon gesproken, of de verdediger, een groot en zwaar gebouwd man mot een machtig orgaan, verhief zijn stem en slingerde met al de kracht zijner longen het ge recht de volgende woorden naar het hoofd „Nu verklaar ik mijnerzijds, dat ik er van moet afzien de verdediging voort te zetten van een man, dien men hier het recht der verdediging, het ge rechtelijk verhoor weigert, en die reeds veroordeeld was, toen de behandeling der zaak begon, den man wion men de bewijsvoering ontzegt. Groot was de ontroering die zich van allen meester maakte. De Voorzitter en alle rech ters, de ambtenaren van het ministerie, de toehoorders allen sprongen op, en in het algemeen alarm hoorde men nog, hoewel onduidelijk, hoe de verdediger met sterke stemverheffing eenige woor den uitliet, dio hierop ten naastebij moesten neerkomen Hoe ook uw vonnis moge luiden, de openbare meening zal deze handelwijze brandmerken Te mid den van eene vreeselijke verwarring en rumoer klinkt de bel van den voorzit- tor, die zich tot den eersten ambtenaar van het openbaar ministerie Drescher len, dat geregeld op het repertoiro bleef, had hem op het denkbeeld gebracht, om de rol van „levensredder" te spelen en zoo den ouden heer ten aanschouwe van iedereen aan zich te verplichten teneinde op deze wijze met meer kans op succès de hand van diens dochter Clara te kunnen vragen. „Je vader zal door een zuren appel moe ten hjjten wil hij niet risqueeren, dat ik de ware toedracht van het geval openhaar maak." Dien dag moest de majoor in zjjn rol blijven. Van alle kanten werd hjj gelukgewenscht met het wedervinden van den man, aan wien hfj het leven verschuldigd was, en liij moest aan diens adres de vleiendste bewoordingen rich ten hoewel lm uit den grond zfjns harten het indringende jongmensch naar de andere wereld wenschte. Tegen den middag, toen zjj samen alleen waren, sprak hij op gramstorigen toon, weinig in overeenstemming met zijne houding in te- woordigheid van derden „Nog eens, meneer, waarom heb je eigenlijk wendt en de vraag tot hem richt wat hij wegens dit optreden van den ver dediger Hertwig dacht voor te stellen. (Op de openbare tribune brachten mid delerwijl gerechtsdienaren de al te luid ruchtig pratende toeschouwers tot stilte.) De officier van justitie antwoordde: Ik stel voor, op den verdediger, wegens deze aller ergerlijkste beleediging, de zwaarste disciplinaire straf toe te passen. Terwijl de rechters zich nu naar de Raadkamer begaven, pakte de verde diger zijn stukken bijeen en verliet de gerechtszaal. Op de tribune ontstond nu opnieuw rumoer, zoodat de gerechts dienaars nadrukkelijk tot rust vermaan den. Toen de rechters weer in de zaal verschenen, verklaarde de voorzitter, dat de hoogste disciplinaire straf van 100 mark toegepast is op den verdediger, die echter niet meer te voorschijn kwam. De voorzitter beval aan den verdediger hiervan kennis te geven. Een gerechts dienaar antwoordde: Hij is vertrokken. Daarna werd -de verdere behandeling zonder hem voortgezet. Er werd nu be- tloten tot het liooren der bewijsvoering en op verlangen van Ahlwardt het begin van het pleidooi verdaagd. Ahl wardt beriep zich, toen hij dat verlangen te kennen gaf, daarop, dat hijdoordien zijn verdediger heengegaan was, zich ge noopt vond zelf zijne verdediging op te nemen tegen een aantal doorknede advo caten van de tegenpartij. Op die ver dediging moest hij zich dus voorbe reiden. De zitting werd hierna opge heven en een ieder was zichbaar onder de spannnig die het poces tegen Ahl wardt aan alle takken der bevol king had medegedeeld. Yan die spanning kan men zich elders nauwelijks een denkbeeld vormen. Gisteren is te Londen de groote natio nale landbouw-conferentie gehouden om te beraadslagen naar aanleiding van den gedrukten toestand van den land bouw. Er is eene resolutie aangenomen ten gunste van eene verhooging dei- rechten op invoeren van buiten, die in concurrentie komen met de Engelsche voortbrengselen. Yoorts eene resolutie ten gunste eener onbeperkte aanmun ting van goud en zilver, met uitnoo- diging aan de regeering, in dien zin mijn leven gered, als 'k vragen mag „Om het recht te hebben, u een verzoek te doen." „En dat verzoek is „Ik vraag de hand uwer dochter." De heer Spronk schoof een heel eind met zijn stoel achteruit. „Wat? U zegt „Dat ik de hand van uwe dochter -Clara vraag." Daar ging den majoor een licht op. „Schilder uit liefhebberijmaar overigens doctor in de letteren, en ik heb thans een goede betrekking. Ge kunt er vast op aan," vervolgde hij, toen de majoor nog zweeg, „dat uw schoonzoon in zijn eigen belang discreet wezen zal wat van een afgewe zen vrijer in gemoede niet zou kunnen geëischt worden." De majoor zag eruit als een vos, die in den strik geraakt is. „Nu voor den duivel, neem het meisje dan maar doch onder éen voorwaarde." „En die is?" „Dat je 't nimmer weer in je hart hebt, te trachten eene overeenkomst te treffen met de op de Brusselsche muntconfe- rentie vertegenwoordigde staten. De ministerieele verklaring heden door het nieuwe ministerie in de Fran- sche Kamer af te leggen, zal aandringen op eene spoedige behandeling der be grooting doch daar het niet mogelijk is hiermede gereed te komen vóór 31 De cember, zal het Kabinet een credietwet van twee maanden vragen. Het crediet dat voor de expeditie in Dahomey zal aangevraagd worden, bedraagt 7 millioen. Yerder wordt verzekerd, dat de minis terieele verklaring, ofschoon aandrin gende op het van elkaar gescheiden houden van de wetgevende en de rech terlijke bevoegdheden, den ernstigen wil zal uitspreken om de commissie van enquêto behulpzaam te zijn in het ont- steKon van meer licht in zoodanige mate, als overeen te brengen is met den eer bied voor de wet. Die mate zou, naar men gelooft, voldoende zijn, om bevre diging te schenken aan de commissie zoowel als aan de Kamer. Naar uit Parijs wordt gemeld, blijft de enquête-commissie bij haar besluit betreffende de schouwing van het lijk van Reinach en het in beslag nemen zijner papieren. Men gelooft, dat de regeering besloten heeft do lijkschou wing onmiddellijk te doen plaats hebben en dat daarvan morgen mededeeling zal worden gedaan. De commissie heeft Humbert gehoord, die administrateur is in de nalatenschap van Reinach. Hij verklaarde, dat hij als zoodanig benoemd werd den 22 November 41/J ure 's na middags, en den volgenden dag 101/2 ure 's ochtends verzocht hij den rechter om den inboedel van Reinach te ver zegelen. Alle vertrekken van Reinach zijn toen verzegeld. Nauwelijks is de ministerieele crisis in Frankrijk opgelost, of in Spanje is eene Kabinetscrisis. Het ministerie-Ca- novas del Castillo bleek reeds sedert eenigen tijd zwak te staan. Bij ver deeldheid in eigen boezem had het te kampen met oneenigheid in de conserva tieve partij waarop het steunde. De laatste kwestie betreffende het gemeen tebestuur van Madrid blijkt het Kabinet den genadestoot te hebben gegeven om mfj het leven te redden." Sedert dien tijd heeft majoor Spronk de geschiedenis van de merkwaardige red ding zijns levens niet meer ten beste ge geven. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1