Binnenland TWEEDE KAMER. Gisteren had onder voorzitterschap van de Koningin-Regentes een Kabinetsraad plaats, waarin gehandeld zou worden oyer de kwestie betreffende den gemeen teraad te Madrid. Daarna had in de Cortes de stemming plaats, die over het lot van het ministerie besliste. Canovas had de kwestie van vertrouwen gesteld en vooraf verklaard dat, zoo hij zelts eene groote meerderheid verkreeg, hij toch zijn ontslag zou indienen, indien eenigc aanzienlijke conservatieven tegen hem stemden of zich van stemming onthielden. Hij voegde er bij, dat het geen hij wilde, daarin bestond, dat er eenparigheid van stemmen zijner partij was zonder eenige afscheiding. De motie van vertrouwen in het Kabinet werd in de Kamer aangenomen met 107 stem men tegen 7. De leden der republi- keinsche partij, de liberalen en de afge scheiden conservatieven hebben geen deel genomen aan de stemming. De ministers verlieten de zaal en de zitting werd opgeheven. Canovas begaf zich dadelijk naar de Koningin-Regentes, aan wie hij het ontslag van liet minis terie aanbood. Men verwacht dat Sagasta (het hoofd van het vorige liberale Kabinet) belast zal worden met de sa menstelling van een nieuw ministerie. De Beurs te Madrid was gisteren zeer geagiteerd de 'coulissiers waren in groote getale vergaderd voor de Beurs. Er werd besloten ondanks den feestdag heden toch bijeen te komen. Er hebben in Hongarije hevige sneeuw stormen gewoed. De spoorwegdienst is op vele punten gestaakt. Verschei dene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. De kroonprins van Rumenie, die op weg naar Londen was, is ge noopt te Pesth te blijven. Volgens bericht uit Sofia loopt aldaar, het gerucht, dat de Duitsclie consul- generaal (die tevens de belangen van Rusland waarneemt) van de Russische regeering den last heeft ontvangen, om de regeering te herinneren aan de be taling der bezettingskosten, die sedert 1890 achterstallig zijn. De Tall Mall Gazette verneemt, dat kapitein Williams, die Lugard ver vangen heeft in Oeganda, door den slech ten staat zijner gezondheid genoodzaakt is geworden het land te verlaten en zich thans op reis bevindt naar de kust. Er bevinden zich altijd nog zes officie ren in Oeganda van wie één kapitein Williams zal vervangen tot de komst van majoor Smith, die den 3n Decem ber had moeten aankomen. Naar de Times uit Cairo verneemt, heeft de Egyptische regeering bericht ontvangen, dat Osman Digma verster kingen verwacht van den Khalifa, met het plan om Tokar aan te vallen. De Derwishen bedreigen de Italiaansche posten aan de grens. De begralenis van kardinaal Lavi- gerie heeft gisteren-ochtend te Tunis met veel plechtigheid plaats gehadzij werd door eene groote menigte bijge woond. Heden zou aldaar het lijk in de kathedraal worden bijgezet. De boodschap van president Harri son aan het Congres trekt in de Unie slechts weinig de aandacht. Volgens de Times zal de nieuwe Amerikaansche wetgeving op de landverhuizers, behalve het verbod van het landen van immi granten gedurende den tijd van een jaar, ook voor de toekomst verschillende waarborgen behelzen. Schiedam, 8 December 1892. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 7 December. De Eerste Kamer is gister-avond bijeenge komen tot hervatting harer werkzaamheden. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Mr. A. M. Sassen, welke werden onderzocht, waarna de heer Sas sen zitting nam. Mede was ingekomen een schrijven van dankbetuiging vanHH. KK. HH. den Groothertog en de Groothertogin van Sak sen, in antwoord op den door de Eerste Ka mer gezonden gelukwensch, bij gelegenheid van Hun gouden huwelijksfeest. Mededeeling werd gedaan van de sedert de jongste bijeenkomst door de Tweede Kamer aangenomen en bjj de Eerste Kamer ingeko men wetsontwerpen, welke, daar de Ministers Vrijdag in de Eerste Kamer niet aanwezig kunnen zijn, tegen Zaterdag a. s.. ten 11 ure aan de orde worden gesteld, waarbij dan te vens behandeld zullen worden, de wetsontwer pen, welke ter afdoening gereed zijn. Zitting van Woensdag 7 December. De algemeene beschouwingen over de S t a a t s- begrooting werden hervat. De Min. v. Binnenl. Zaken verklaarde dat hij zich hield aan de toezegging in de stukken omtrent de regeling van het plaatse lijk kiesrecht, bij de aanst. herziening der gemeentewet. Bespreking daarvan komt thans niet te pas. Maar de hervorming van het kies recht acht de Kegeering haren duren plicht al moet zij als gevolg daarvan ook aftreden, zij zal heengaan met 't bewustzijn haren plicht te hebben gedaan. De Min. v. Financiën gaf te kennen, dat hij tot dekking van de uitgaven in de toe komst rekent op de progressie der middelen en op de indirecte toeneming der inkomsten als gevolg van de nieuwe, goede belasting. Dat die belastingwetten fragmentarisch werden ingediend, 't was een der voorwaarden voor haar succès. En wat de waarde dier wetten aangaat, moet men ze niet naar een enkele belasting, maar naar 't geheel beschouwen. Dat de Minister zich aangesloten heeft bij de ontworpen kieswet, berust op de overtui ging, dat het noodlottig ware halve maatrege len te nemen, en een conservatisme te betrach ten, dat niet conserveert. De regeling van den finaneieelen toestand der gemeenten kan niet buiten verband met de herziening der gemeentewet worden gere geld. Trouwens, de tijd daartoe ontbrak tot dusver. Den finaneieelen toestand besprekende, wees de Minister erop, dat op het Indische Budget zoowel als op de Nederlandsche Begrooting de tekorten gedekt worden door onvermijdelijke en deels zeer productieve uitgaven. De heer K e r d ij k, herinnerende verleden jaar met ongerustheid bezield te zijn geweest, ver klaarde thans, vertrouwen te hebben in den ernst der Regeering met de kiesrechthervor- ming. Voor 't overige vroeg hij nadere inlichtingen omtrent de houding van het gezag ten op zichte der kiesrechtmeeting van 15 Sept. te 's-Gravenhage. Verschillende spr. repliceerden nog. De heeren De Beaufort en Van Karne- beek gaven als hunne overtuiging te kennen, dat het „gemeen overleg" wel tot wijziging van de ontworpen kieswet zal leiden. De heer Van Delden betreurde 't, dat de Regeering de zoo dringende regeling der ge- ineente-financiën achter de bank schuift voor de omvangrijke herziening der gemeentewet. De heer Rutgers maakte uit de houding van den heer Pierson op, dat deze gezwicht was voor de vrees voor buiten. De heer Beelaerts bleef volhouden, dat de wetsontwerpen betrekkelijk het kiesrecht de invoering van het algemeen stemrecht be oogen en waarschuwde daartegen. De heer Borgesius deed opmerken, dat, wat de Regeering thans doet, reeds lang stond op het program van actie van de antirevolu tionaire partij, dat thans door den heer Bee laerts is verloochend. Na aanneming van de hoofdstukken I en II ving de behandeling aan van de begrooting van buitenlandsche zakenwaarbij de heer Mut- saers, naar aanleiding van het molest aan de Nederlandsche pelgrims te Rome in 't vorig jaar, de bescherming van de Nederlanders vroeg, wanneer zij die eventueel behoeven bij het vijftigjarig bisschops-jubilé van den Paus in 1893. Het debat wordt heden voortgezet. Gisteren-avond hield de Brandersbond zijne eerste jaarlijksche vergadering in het gebouw der gistvereeniging. De aftredende Directeuren en Com missarissen werden bij acclamatie her kozen. De Penningmeester deed rekening en verantwoording van den staat der kas, welke sloot met een batig saldo. Aan het verslag van den secretaris ontleen en wij het volgende. Sinds de oprichting van den bond wer den 12 vergaderingen gehouden, over de opkomst der leden was geen reden tot klagen. Dank zij de goede leiding werden de voorstellen kort en zakelijk behandeld, en menig goed besluit genomen. Door tusschenkomst van den Bond had een belangrijke verkoop plaats van 1000 stukken Moutwijn voor uitvoer naar Spanje, welke zaak geregeld is afge- loopen. Tweemaal werden geschillen tusschen Branders en Distillateurs vereffend. Een voorstel om. na Beurs geen moutwijn meer te verkoopen werd voldoende ondersteund en blijkt goede resultaten op te leveren. Het systeem Lüftungs ■verfahrea van Peters te Hannover werd aangekocht en ter lezing aangeboden. Een reglement op den Moutwijnhandel werd ontworpen en verkreeg medewer king van een honderdtal branderijen. Er moeten echter nog meer branderijen toetreden wil het reglement in werking worden gesteld. Naar aanleiding van het voorstel tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd werd een adres aan den Mi nister van Financiën en de Tweede Kamer gerichtmaar helaas, naar die stem werp niet geluisterdde verhooging werd aangenomen. Mede werd een adres aangeboden aan den Minister van Binnenlandsche zaken, Mr. Tak van Poortvliet, ten einde te verkrijgen de oprichting van een leer stoel in de Bacteriologie en Microscopie aan de Polytechnische school te Delft.Het Bestuur is nog steeds ijverig werkzaam, om in deze te slagen in het belang van een voorname tak onzer industrie de Gistfabricage. Bij een onderzoek bleek dat Buiten- landsch gedistilleerd in Rijks- en Particu liere-Entrepots zonder betaling van ac cijns mag worden versneden en verwerkt. Dat dit is het nadeel is van onzen mout wijnhandel behoeft geen nader betoog. Besprekingen tot verbetering van dien handel verschonen iedere vergadering op het appèl, zonder tot dusver tot een gunstig resultaat te leiden. Desondanks zot het Bestuur hare pogingen voort om datgene te doen wat voor het Bran- dersbedrijf nuttig en noodig blijkt. Moge het bij die pogingen steeds op den krachtigen steun en de voortdu rende medewerking der Schiedamsche branders kunnen rekenen! Dat de Bran dersbond zijn ledental steeds verder ziet uitgebreid en het denkbeeld om door samenwerking tot verbetering van toe standen te komon, steeds meer veld win ne, is zeker de wensch van allen die het met de stad onzer inwoning wel meenen Heden ochtend bij het binnenkomen in de Buitenhaven viel van de schroef stoomboot Prinses Marie, do matroos E. Kraijendonk overboord. Door het toewerpen van een touw werd hij echter spoedig doorden besteller der stoomboot, H. van den Bout, gered. Het Rijnschip Carlgeladen met steenkolen, kon wegens zijne breedte de Buitensluis alhier niet passeeren, zoodat de inhoud buiten de sluizen zal moeten worden gelost of in kleinere vaartuigen overgeladen. De Minister van Waterstaat hand haaft in zijn antwoord op het Kamer verslag over het Wetsontwerp tot ver hooging zijner Begrooting voor 1892, de door hem ontworpen vertegenwoordiging van de landbouwbelangen en het bouwen van een nieuw Rijksarchief, met ver plaatsing van het Departement van Binnenlandsche Zaken naar het tegen woordig gebouw voor dat archief. De Minister van Financiën heeft thans de Wet op de Middelen voor 1893 in overeenstemming gebracht met de nieuwe Belastingwetten, waaromtrent hij aan de invoering op 1 Mei 1893 blijft vasthouden. De middelen, aanvankelijk geraamd op f 127.926.490 zijn nu ge raamd op f 128.346.490. Aan de Tweede Kamet is ter be krachtiging aangeboden de met de Ne derlandsche Handelmaatschappij den 2n dezer gesloten overeenkoms ter vervan ging van die, bekrachtigd bij de Wet- van 12 Juni 1883. Bij de nieuwe overeenkomst is de bestaande geheel gehandhaafd en daar bij de commissie van G/2 pCt. voor al de bemoeiingen der Handelmaatschappij. De nieuwe overeenkomst zal van kracht blijven tot 31 December 1899. Het Centraal-Bestuur van het Algem. Nederl. Werklieden-Verbond heeft gis teren een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin dringend wordt ver zocht het wetsontwerp tot goedkeuring van contracten met de Stoomvaart maatschappij „Nederland" en „Rotter- damsche Lloyd," wegens het uitvoeren van een maildienst tusschen Nederland en Nederlandseh-Iudië, met den meesten spoed in behandeling te nemen en, zoo mogelijk, het ontwerp goed te keuven. Dat is geen verhouding Het vergunningsrecht te Maastricht brengt f 4000 op en te 's-Hertogenbosch f16000. Maastricht telt 20.000 inwoners en Den Bosch zou. naar die verhouding, 80.000 zielen moeten tellen, doch heeft er slechts 26.000. Een van beiden dusof de Bossche naars zijn de grootste drinkebroers van 't heele land, èf' de ontduikingen heb ben in Maastricht een verbazende hoogte bereikt. Het laatste achten wij het waarschijnlijkst. (11. N.) Op de hoeve van den veehouder P. A. Van der Vliet aan den's-Graven- weg te Kralingen, zijn 3 runderen door mond- en klauwzeer aangetast. Hot overige vee is verdacht verklaard en op last van denburgemeerstergebrandmerkt. Tegen den veehouder B. te Kralin gen, is proces-verbaal opgemaakt we gens het vervoeren van dieren, lijdende aan mond- en klauwzeer, zonder voor afgaande vergunning. Een geval van Aziatische cholera, met doodelijken 'afloop, heeft zich te Nieuwerkerk a/d IJsel voorgedaan. De man had zijne dochter te Capelle a'd IJsel, die aan die ziekte bezweek, ver pleegd. Volgens bericht uit Rome, zal Z.Exc. Mgr. A. Rinaldini, Pauselijk inter nuntius bij ons hof, eerlang de inter- nunciatuur verlaten en te Rome als substituut aan de Pauselijke staats- secretarie worden geplaatst. De tegen woordige substituut, Mgr. Mocenni zal nl. in het eerstvolgend consistorie tot kardinaal worden verheven. Op 22 November jl. zijn op plech tige wijze door Hr. Ms. politieken agent en consul-generaal te Cairo, in tegen woordigheid van den commandeerenden oftieier van Hr. Ms. sehroefstoomschip lste kl. -Jo/tan Willem Frisoden kapi tein ter zee J. C. Joekes, en van diens état-major, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, met de overbrenging daarvan belast, aan Zijne Hoogheid den Khedive van Egypte de versierselen van hot grootkruis der 01de van den Neder- landschen Leeuw uitgereikt. Naar het Dgbt. verneemt, zal in de eerste dagen van Januari van het vol gend jaar een soiree ten Hove worden gegeven. De gemeente Wateringen was gisteren in feestdos, ter eere van den burgemees ter jhr. van der Does de Willebois, die, voor korten tijd in het huwelijk getre den, heden voor het eerst met zijne echtgenoote de gemeente bezocht. Door de leden van den gemeenteraad, de feest commissie en eene eerewacht, bestaande uit een 50-tal ruiters, werd het echtpaar afgehaald van de Hooge Heul aan de grens der gemeente, waar de voorzitter der feestcommissie, de heer H. J. Hoek, het hoofd der gemeente hartelijk welkom heette. In het dorp,alsook te Kwintsheul, werden door de schoolkinderen toepas selijke liedjes gezongen en bouquetten aangeboden. Des avonds brachten een 40-tal zangers, onder welke het geheele koor der R. K. Kerk, hem eene sere nade, waarna de feestelijkheid, die door prachtig weer werd begustigd en eene groote menschenmassa op de heenbracht, met het afsteken van vuurwerk werd besloten. Weldra zal de geheele Scheveningsche vloot behouden van de haringvisscherij zijn teruggekeerd. Nog een twintigtal schuiten worden verwacht. Een honderd tal schepen van de vloot liggen in de haven te Vlaardingen. Ruimte om de geheele vloot te Scheveningen bohoor- lijlc te brengen, zou er trouwens ook niet zijn. Het afslaan der duinen in do

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2