BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS Zeetijdingen Handelsberichten. (Slotk.) Keulen. laatste jaren vlak voor het dorp is oorzaak, dat die ruimte gaandeweg is afgenomen. Een comité, gekozen uit een 20-tal vakvereenigingen en de kiesvereenigen „De Unie" te Amsterdam, zal in de volgende week een „monster-meeting" heieggen, ter bespreking van de hou ding van den burgemeester, den heer Yening Meinesz, in zake het verbod van het zingen langs den openbaren weg en het optreden der politie. In het geheel zijn 3200 arbeiders woningen door de „Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen", te Am sterdam, gesticht, dat is nog veel te weinig in verhouding tot 40,000 arbei dersgezinnen daar ter stede. In 1874 waren te Amsterdam 3250 kelderwoningen met 18,355 bewoners, die door de gezondheidscommissie werden afgekeurdhiervan bestaan thans nog 3000. In den Jordaan en de zoogenaamde Israëlitische buurt wonen circa 100,000 menschen saaragepakt. Naar men aan het Hbl. schrijft, gaat het met de talrijke zalmvisscherijen op de Waal en de beide Merwedes zeer slecht. Yele visschers brengen nacht bij nacht op het koude water door, zonder iets te vangen, 't Is dan ook niet te verwonderen, dat er in menig visschersgezin armoede geleden wordt. Op de nieuwe Merwede is de groote visscherij, maar alleen aan den Noor- derwal, weder in werking, doch de op brengst aan zalm is onbeduidend. Alleen het visschen op prikken en houting valt gunstig uit, ook de vangst van bliek, vorens en soortgelijke riviervisch is niet onvoordeelig. Houting vooral wordt duur verkocht en geldt 12 a 16 ets. per stuk. Te Beverwijk is gisteren-nacht in braak en diefstal gepleegd in de azijn- makerij van de wed v. Doorn. De dief heeft drie gesloten deuren geopend zon der de sloten te verbreken, en heeft door middel van een beitel in het kan toor den lessenaar opengebroken, waar uit ruim f30 aan zilver verdwenen is. De dief, die met de localiteit wel be kend schijnt, is bedaard te werk gegaan want de papieren en de bril, die op den lessenaar lagen, zijn heel voorzich tig behandeld. De politie meent reeds eenig spoor gevonden te hebben. Door de rijks veld wacht is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren C. H. te Hougwoud, die verdacht wordt eene po ging te hebben gedaan om zijne vrouw door middel van phosphorus te vergif tigen. 0. H. schijnt het vergift te Hoorn te hebben gekocht. (N. li. Ct.) Met de haringvangst op de Zuider zee gaat het treurig er wordt bijna niets gevangen en de prijzen zijn laag. Komt er geen verandering, dan zullen de visschers dezen winter groote armoede lijden. Door het Rijk worden strenge maat regelen genomen tegen verdere uitbrei ding van 't miltvuur in Friesland. Te Knijpe stierf een koe van den heerW.Nij- holt aan miltvuur. Het dier werd, na met petrolenm te zijn overgoten, begraven en van rijkswege wordt nu aan die be graafplaats een hooge schutting opge trokken, die een jaar zal blij ven staan, zoodat deze plaats gedurende dat tijdstip geheel voor mensen en dier afgesloten zal zijn. (Hbl.) Men meldt aan de Leeuw. Ct. uit Groningen Tegenover de geruchten, welke in Rriesland worden verspreid, als zou de commissaris der Koningin dier provin cie voor Groningen benoemd worden, kunnen wij uit vertrouwbare bron mel den, dat de heer jhr. mr. J. P. van S w i r deren, commissaris van Drente, als plaatsvervanger van den heer jhr. dir. van Pan hu ij s genoemd en door velen gewenscht wordt. St-Nicolaas te Utrecht Ouder gewoonte gaven Maandag bij gelegenheid van het St.-Niclaasfeest de Utrcchtsche studenten eene bonte men geling van voorstellingen te zien, die zoowel betrekking hadden op de ge beurtenissen van het laatste jaar, als op het feest van den dag. In vol ornaat, met mijter en staf, in eene met vier paarden bespannen land auer en aan weerszijde een zwarte knecht, toonde de heilige, die in de eerste plaats dient genoemd, aan de dames bloem ruikers aanbiedende. Yan de vele andere groepen trokken het meest de aandachtde ontwerpei- en de gevolgen van de vermogensbelas ting, welke in een tweetal rijtuigen werden vertoond. In het eerste zat een typische minister Pierson, omringd van zakken met geld, met het opschrift „De schatkist vaart maar wel bij vader Pierson"; terwijl in het tweede rijtuig, eveneens omgeven met zakken geld, een vermogende zetelde, welke de volgende verzuchting vertoonde„Daar gaan mijn goddelijke centen aan de belas tingen." Het muziekgezelschap der studenten, bestaande uit een 11-tal personen, in ouderwetsch militair costuum, voerde op een met nationale vlaggen gedrapeer- den wagen verschillende nummers uit. Te Yenlo is een waggon met vee uit Zwolle, bestemd voor Pruisen, aan gekomen, waarvan bij twee stuks het mond- en klauwzeer is geconstateerd. De geheele zending is besmet verklaard, afgezonderd en onder bewaking gesteld. Maandag had door den heer A. Mol len Sr., te Yalkenswaard, de eerste af zending van valken plaats. Een 18-tal dezer prachtige dieren werden via Ylis- singen naar Engeland verzonden. Een dertienjarige Scheveningschejon gen, behoorende tot de equipage van de Scheveningscne bomschuit -Jacoba, is Maandag 11. te Vlaardingen aan boord gegaan en sedert werd niets meer van hem vernomen. Men vermoedt, dat hij verdronken is. Maandag-avond reed St. Nicolaas ook te Geesteren en deelde met gulle hand versnaperingen uit. Het was een aardige inval van den heer Bot en den knecht van den smid Iioesink, maar aan het laatste huis gekomen, deelde hun de veldwachter mede, dat hij hen moest bekeuren, wijl ze zonder verlof zich in de kleeren van den heilige en zijn ge zel vertoonden. Eenige patiënten te 's-Hertogenboscli, die door Sequah aanvankelijk heetten genezen ze zijn, moeten, naar men meldt, thans erger lijden dan ooit te voren. Als men den tijd er voor heeft, dan moet men nu de gazons in de parken en tuinen met korten mest bestrooien of ze met verdunde gier begieten. Het gras wordt daarmee bijzonder gebaat, en wat is schooner in een goed gazon Heeft men gracht- of slootmodder, zoo genaamde bagger, ook deze is goed. Men brengt deze er over, laat er de vorst over gaan, om ze daarna met een hark fijn te maken, wat zeer gemakke lijk geschiedt. Wanneer het dek te dicht gelegd is geworden, dan zal het gras er onder verstikken en daarom zorge men er voor, dat het goed verdeeld wordt. Bismarck te Berlijn. De oud-kanselier heeft Zaterdag op zijn reis van Varzin naar Friedrichsruhe Berlijn aangedaan. Aan het station waren echter slechts een paar honderd personen aanwezig. Bismarck zag er, volgens een telegram, verouderd en gedrukt uit en gaf te kennen, dat hij geen ovaties wenschte. „Gij moot u niet ergerenantwoordde Bismarck. „Uwe vijanden ergeren zich!" hernam de ander, waarop Bismarck zeide, dat hem dit leed deed. Toen een ander der aanwezigen riep: „Hier blij ven! In den Rijksdag komen!" antwoordde Bismarck: „Ik heb den Staat lang genoeg gediend en verlang nu nog alleen naar rust." Engeland dreigt weder overstroomd te worden door uit Rusland verhuizen de Joden. Te Odessa gaan 2700 hunner scheep naar Engeland. Gladstone ontving jl. Zaterdag het eereburgerschap van zijn geboorteplaats Liverpool en hield bij die gelegenheid een schitterende toespraak over de grootsche ontwikkeling dezer voorname koopstad. Hij werd door alle partijen, conservatieven en unionisten zoowel als liberalen zeer hartelijk ontvangen. Zoo iets, zegt de Timesis alleen in Enge land mogelijk, waar het publiek genoeg verdraagzaam is, om ook den politieken tegenstander hartelijk te eeren. In Ierland heeft het verleden week op verscheidene plaatsen onophoudelijk geregend. De rivieren traden buiten haar oevers en over een afstand van mijlen ver, werd al het land onder water gezet. Tusschen Cork en de weste lijke graafschappen is het verkeer ge heel verbroken. In Kan turk werd een huis door het water weggeslagen. De bewoners verdronken. De influenza doet opnieuw van zich spreken, Te Milaan draagt de ziekte een epidemisch karakter en ook te Ber lijn is haar karakter van zeer ernstigen aard. Dahomey. De kuststeden Whyddah, Godomey, Godmefgobo en Abomey-Ka- lary hebben deputatiën gezonden aan den luitenant-gouverneur, om hun onder werping aan te kondigen. Whyddah is door een garnizoen bezetsedert eer gisteren wappert de Fransche vlag ook in de andere steden, waar thans de troepen zullen binnentrekken. Laatste Berichten In den afgeloopen nacht is te 's-Gra- venhage op het onverwachtst overleden het lid van de Tweede Kamer, Mr. Levys- sohn Norman, vroeger algemeen secre taris, directeur van het binnenlandsch bestuur en lid van den Raad van Indië. In de Tweede Kamer vertegenwoordigde hij het district Rotterdam. Zijne adviezen gegrond op uitgebreide kennis van In dische toestanden, werden zeer gewaar deerd. Bij den aanvang van de zitting dei- Tweede Kamer bracht heden de heer Brantsen van de Zijp hulde aan de nagedachtenis van het plotseling over leden Kamerlid den heer Levyssohn Norman, wiens kunde en werkzaamheid door de Kamer hoog werden gewaardeerd. De heer Mees sloot zich bij die hulde aan, wijzende vooral op de liefde die de overledene aan Indië toedroeg en het warme hart dat hij zijn vrienden be toonde. De Minister van Buitenlandsche zaken stemde namens de Regeering in met de gesproken woorden. DEN HAAG, 8 December. De Kolo niale Reverve is heden ochtend uit de residentie vertrokken tot aan het Staats spoorstation uitgeleid door de stafmuziek van de Grenadiers en Jagers. De Minis ter van Koloniën was ook bij het vertrek aanwezig. GEBOREN 7 Dec. Liduina, dochter van A. H. Nolet en C. M. Melchers, Noordvest. 8. Catharina Maria Lidui- ria, dochter van P. W. Collignon en J. E. Braak, Korte Achterweg. Schiedam, 8 December aangekomen, s. s. Orconerakapt. G. A. Larsen, van Bilbao, geladen met ijzererts, voor Kruppsche Spedition. s. s. Envoy, kapt. John. Taylor, van Reval. Skagen, 7 December gepasseerd, s. s. Concurrentkapt F. Ulrichsen, van Li- bau, naar Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 8 Dec. 1892. Moutwijn, f8.50. Verhandeld: f77/8 Stemmingon veranderd Jenever f14. Amst. proep f 15.25. Spoeling. Vereeniging fl.80. Berlijn. I Bogge, Dec. April/Mei Mei/Juni Spiritus Dec./Jan. Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Jan. Spirit. Dec. Jan ./Feb. 134.50 135.75 30i90 32.40 16.75 14.35 48.— 48.30 13.60 13.80 22.25 22.25 135.25 136.50 3L60 32.20 New-York. Maïs Amsterdam. 0.503 Ik I 47.90 48.10 13.50 13.75 22.50 22.50 0.503/4 7 December. Rogge op levering hooger; per Maart f 128, 129,130,129; per Mei f 125, 126. 8 Dec. Rogge op lev. vast; per Maart f 132, 131, 130, 129, 130; per Mei f 127, f 125. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 7 Dec. 2.20 M. 8 Dec. 2.36 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06*/2 Disconto 3 pCt. Parijs -48.— 2% Antwer,. -47.90 2*/., WEEKMARKT TE DELFT 8 Dec Op de markt van heden waren de prijzen als volgt: vette koeien le kwal. f200 a 240, dito 2de kwal. f125 a 170; kalfkoeicn le kwal. f180 a 225; dito 2de kwal. f120 a 140; vaarkoeien, le fa dito 2de kwal f80a 125 vette kalveren le kwal. f60 a 80, dito 2de kwal. f40 a 50; vette schapen le kwal. f 18 a 22 dito 2de kwal. f 10 a 14. lamschapen le kwal. f a 2dekwal; fa vette lammeren fa wei lammeren f a magere varkens a biggen f 8 a 13nuchtere kal veren f 7 al3 paarden f 40 a 110; stieren f120 al80; ossen farundvleesch 58, 66 ii 72c., vet kalfsvleesch 65, 75, a 88 c., schapevleesch 45, 54 a c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f6, a 7,50, Westlandsche roode ris dito f 6,50a f 7,75,nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f af Zeeuw sche en Overmaassche rogge f a f nieuwe dito f 5,a f 5,50, winter-en zomergerst, beiden f4,af4,75, chevalier dito f 5,a 5,75, zware haver f 4,a f 4,75, lichtedito f 3,25 a 3.75, groene erwten f 8,50 a 9.50, mesting f 6,50 a f 7,50, paardeboonen 5,50 a f 6,50, duiveboonen f6.a 7.bruine boonen f 8.50 a 10,witte boonen6, a f 7,50, koolzaad f 8.50 a 9.50, buitenl. hennepzaad f 7.75 a 8.50. Stemming flauw; prijzen dooreen nog min of meer dalende en de omzet gering. De prijzen der boter waren heden: le kwaliteit f72, goede f62, mindere f58 per 1lk vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 248/8 en 77/16 vaten, wegende te zamen 5730 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 8 December. Er werden aangevoerd 400 runderen, 2000 Schapen, 10 Kalveren en 10 Varkens. Men noteert: Runderen 2/6 a 4/8, Schapen 3 6 a 5/4, Kalveren 2'8 k 5/2 en Varkens a per steen. 7 Dec. 8 Dec. 6 Dec. 7 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3