Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4458. Een Spookgeschiedenis. 15de Jaarg. Zaterdag 10 December 1892 "2oitreau hoogstraat ff 817. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: se»-m PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 December '92. In de Kamer van afgevaardigden te Brussel heeft gisteren de heer Hanssens, lid der progessistische linkerzijde, de regeering geïnterpelleerd over de onder drukking der ongeregeldheden te Tilleur. De heer de Burlet verdedigde het ge drag der autoriteiten en van de gen darmerie. De heer Woeste stelde eene motie van vertrouwen voor, waarna de gematigd liberale afgevaardigde van Luik, de heer Neujean, verklaarde, de handelingen van het gouvernement goed te keuren. Dit deed een hevig tumult ontstaan. De leden der uiterste linker zijde kwamen met groote levendigheid in verzet tegen hetgeen de heer Neu jean gesproken had. De door Woeste voorgestelde motie werd ten slotte aan genomen met 81 stemmen17 leden onthielden zich. In de verklaring door het Fransche ministerie afgelegd, wordt de politieke toestand van een zeer hoog en alge meen standpunt beschouwd. Er wordt in gezegd, dat het nieuwe bewind de binnen- en buitenlandsche politiek zal voortzetten, die de goedkeuring dei- Kamer heeft weggedragen. De regeering verklaart zioh ten stelligste bereid, de Kamer en de Justitie in staat te stellen over de hangende zaken licht te doen opgaan, alsmede haar niet minder stel- ligen wil om getrouw te blijven aan het beginsel der scheiding van de ver schillende staatsmachten, waar allen eenparig aan gehecht zijn. Persoonlijke tekortkomingen mogen echter den gang der algemeene zaken niet stremmon. De fegeering herinnert er aan, dat de door de republiek volbrachte taak vooral het i) Er keerde eens een jeugdig sergeant kuis- maarts van den oorlog in Afrika. In het laat ste gevecht was hij gevaarlijk gewond, en de- mijl hij door groote dapperheid zich had ouderscheiden, werd hem een decoratie toege kend ook kreeg hij verlof om zich uaar t'rankrijk te begeven. Een afstand van meer ,lau vijftig mylen scheidde hem nog van de °uderlijke woning, en hy was zoo ziek en U'oede, dat hij vreesde, onderweg te zullen "turven. Wanneer ik n zeg, dat hij vreesde, J dat slechts bij manier van sprekenwant acques Bouteselle bezat een kloek hart, en !Jue officieren stelden hem tot voorbeeld aan al de deu Z1jne makkers. Maar de hitte was zoo groot, meg zoo met stof bedekt en de voeten van armen soldaat waren zoo sterk gezwollen au deu langen marsck, dien hij reeds had ^'iiuaakt, dat hij zich in een klein boschje on- er de schaduw van eeu reuzeneik neerhurkte werk van de tegenwoordige Kamer is geweest, die recht heeft trotsch te zijn op dat werk en er op gesteld moet wezen het voort te zetten. Vervolgens worden de gevaren in het licht gesteld van te veel het oor te leenen aan ver dachtmakingen, die tot doel hebben de openbare meening op dwaalwegen te brengen, welke vermeden behooren te worden. Het zal noodig zijn dat de Kamer voorloopige douzièmes van de staatsbegrooting toesta, en vervolgens voortga met de behandeling der her ziening van de belasting op sterke dran ken, en met die van het Fransch-Zwit- sersche tractaat. De ministerieele ver klaring eindigt met de betuiging dat de regeering bereid is met het parlement samen te werken om de gemeenschap pelijke taak, tot heil der republiek en van Frankrijk, te voltooien. In de Kamer vroeg de heer Hubbard, of de regeering besloten had, aan de commissie de dossiers betreffende de Pa nama-zaak over te leggen. De minister Bourgeois gaf in antwoord daarop te kennen, dat de regeering het haren plicht acht, de lijkschouwing (van wijlen baron Reinach) tebevelen. Daartoe zal Zaterdag worden overgegaan, en als er dan reden voor blijkt te bestaan, zal er beslag worden gelegd op de door Reinach na gelaten papieren. Bourgeois hoopt, dat de commissie hij hare aanvragen om mededeelingen liet recht der verdediging zal weten te eerbiedigen. De minister werd levendig toegejuicht. Brisson ver klaarde, dat de commissie geheel met de regeering wenscht samen te werken om volledig licht over de zaak te doen opgaan. Hij is er van overtuigd, dat de verschillende groepen der rechterzijde hunne volkomene medewerking zullen ver! een en om de geheele waarheid aan het licht te doen komen. Toejuichingen aan de rechter-, beweging onder de linker zijde). Tot leden der commissie, heiast met liet uitbreiden der bevoegdheden van de commissie van onderzoek werden want zyne krachten begaven hem en zyne vosten weigerden hem allen dienst. Dra was hy in een diepen slaap verzonkenen, gelijk meermalen gebeurt, was de fortuin met hem, terwijl hij sluimerde. Twee kleine jongens, vergezeld door hunne oudere zuster, plukten aardbeien in het woud. Een hunner bemerkte den soldaat, die nog altijd rustteznchtkens riep hij zijn broertje en fluisterde hem toe „Kom eens zien, hier ligt een soldaat te sla pen hij ziet er uit, alsof hij ziek is." De kleinen kwamen dichterbij en beschouwden met medelijden het mager, taankleurig gelaat van den sergeant. Zijn arm hing in een lin nen draagband en het gewonde hoofd wus met een breeden zwachtel omwikkeld. Het meisje kwam ook toeloopen en nu werd er over beraadslaagd, wat men zou doen. „Ik wil hem al mijne aardbeien wel geven," zei de jongste. „En ik," zei de ander, „mijn twee stuivers. Wij zullen alles iu zijn shako leggen, en als hij opstaat, zal hij er wel mede in zijn schik zijn." „Dat is zeer mooi," juichte het meisje„maar de zon gaat reeds onder, en als de arme man nog een paar uren in dit bosch blijft slapen, zal hij ziek en koortsig worden. Wy zullen hem wakker maken en mede naar huis nemen. Jeannot stoot hem eens aan." „Ik durf nietantwoordde het kind„mis- gekozen: 4 leden van de linkerzijde, 2 leden van de rechterzijde, die gunstig gestemd zijn voor het desbetreffende voorstel, en 2 leden, eveneens gunstig gestemd, doch onder voorbehoud. De beraadslaging werd vervolgens voort gezet, waarhij redevoeringen werden gehouden door Douxfille Mallefeu en Bouge, welke laatste o. a. zeide, dat men de slachtoffers der Panama-zaak op een dwaalspoor tracht te brengen. De alge meene beraadslaging werd daarna ge sloten. Er waren 6 motiën voorgesteld, waaronder eene van Hubbard, welke ver worpen werd met 301 tegen 230 stem men, en eene van Félix Faure, behel zende dat de Kamer de door de regee ring afgelegde verklaring goedkeurde. Deze motie werd aangenomen met 306 tegen 104 stemmen. De Kamer heeft met 432 tegen 89 stemmen de urgentie aangenomen van een voorstel-Duramel, hetwelk de hou ders van waarden der Panama-Kanaal- Maatschappij machtigt een syndicaat te vormen voor het instellen eener ver volging tegen het bestuur, onder voor recht van gerechtelijken bijstand. We gens de ongunstige gezindheid der Kamer te dien opzichte, trok Thellier de ur gentie in van een speciaal gerechtshof om de door de Panama-Kanaal-Maat schappij onrechtmatig uitbetaalde gelden terug te doen geven. In de couloirs heette het wel mogelijk, dat Brisson nieuwe moeielijkheden voor de regeering zou willen verwekken van de zijde der commissie van enquête. Alles hangt, wat dit betreft, af van de door de Kamer aan te nemen houding. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Itali- aansche Kamer heeft de minister Brin de vraag beantwoord, waarom er bij gelegenheid der Columhusfeesten te Genua slechts een Duitsch schip aan wezig is geweest. De minister bracht in herinnering dat Frankrijk van de ge legenheid der feesten te Genua gebruil schien wordt hy boos. Doe gij het maar, José." José hoog zich naar het oor van den i a pende en zeide fluisterend „Mijnheer de soldaat, ge moet niet meer blijven slapen." Maar de krygsman hoorde liet niet en sliep rustig door. Kamonette wilde het nu zelf beproeven, en riep den jonkmau, terwijl zy hem zachtkens met den vinger a u stiet. Bouteselle opende verbaasd de oog en, ging zitten, en sprak „Héik droomde, dat ik te huis was." „Gy bevindt u op eene vochtige, ongezonde plek, Mijnheer," zeide het meisje. „Het is- deelig voor u, hier te slapen. Ga met - mede naar moederwy zullen wel voor u zorgen." Met vreugde nam Bouteselle het voorstel der jeugdige Kamonette aan, en in gezelschap der knapen, die zijn ransel en zijn veldflesch •wilden dragen, bereikten zij weldra het hui der weduwe Raymond. Het was een oude herberg, die, naar het scheen, vroeger een adellijk slot was gewet >t. Een torentje in den vorm van een peperbus beheerschte het gebouw en de oude, than- ge dempte grachten, in weelderige nioestijnen h r schapen, omringden het huis nog van drie zijden. Onder de antieke poort huisden ontel bare kippen en eeu groote hond, die hiei link en rechts manoeuvreerden, als waren zi; bet garnizoen der sterkte. Een heerlijke wyustoi had gemaakt om aan Koning Humbert het saluut terug te brengen, hetwelk de Italiaansche marine te Toulon had gebracht, na het herstel der overeen stemming tusschen de beide regeeringen. Die overeenstemming zal er veel toe hij- dragen om aan de bedoelde betooging het karakter te geven van eene poli tieke gebeurtenis van vredelievenden aard, waarin onze bondgenooten zich verheugen. Italië wenscht geen steke lige politiek te volgenelk blijk eener verbetering in de betrekkingen met de mogendheden wordt door Italië en zijne bondgenooten met bevrediging waarge nomen als het toeken van het succes der gemeenschappelijke politiek Brin wees voorts de raadgevingen van Luci- fero en Barzelai van de hand, die veron derstellen, dat de politiek van Italië wijziging kan ondergaande omstan digheden waaronder die politiek zich beweegt, zijn verbeterd en liet doel moet zijn dezen staat van zaken te beves tigen. (ToejuichingenDe Kamer heeft de begrooting goedgekeurd. De ministerieele crisis in Spanje is nog niet opgelost, maar het vermoeden dat Sagasta opnieuw als minister-president zal optreden, begint meer en meer zeker heid te verkrijgen. Reeds worden enkele namen van nieuwe ministers genoemd, maar Sagasta heeft medegedeeld, dat de geheele lijst van het nieuwe liberale ministerie, zooals zij reeds hekend is gemaakt, voorbarig is. Intusschen ge looft men, dat het optreden van het nieuwe kahinet-Sagasta niet lang zal uitblijven. De onlangs afgetreden prefect te Madrid en de vorige secre taris van staat hij binnenlandsche zaken hebben aan den oud-burgemeester te Madrid hunne getuigen gezonden voor tweegevecht wegens eenige door hem gegeven verklaringen. Men verzekert, dat Sagasta den gemeenteraad der stad zal ttbinden. Ook de leden van het geheele diplomatieke personeel zullen bij i i i. optreden van liet nieuwe libe- groeiend klimop bedekten met bun groen de half vernielde tinnen van bet kasteel, ■oote tak van een pijnboom, getooid met 'ten linten, hing boven het uithangbord lei herberg, waarop men las: „Hier logeert cicn te voet en te paard." nette bracht haren gast in de keuken, na op een zwak vuur onder den gothieken d deen de soep kookte, die voor het avond- •estemd was. De weduwe was bij den h: gezeten, en hield zich onledig met spin- nei lij ontving den sergeant heel vriende- lijl en met alle middelen, welke eene jaren- ondervinding haar ingaf, trachtte zy hem kwikken en te herstellen. Maar de ver is der reis had hem dermate uitgeput, dat hij het avondmaal niet kon nuttigen en niet 1 staat was den volgenden dag weder ti ertrekken. De goede weduwe moest hem nog eene gansche week by haar houden en verzorgen. Toen zijne krachten hersteld wa ren, ca hij weder kon gaan, wilde hij afscheid nemen, en zyne vertering betalen; maar me- juffrouw Raymond wilde noch van het eene, uoc!, van het andere iets weten. „1 heb u gastvrijheid verleend," sprak zy, „ter liefde van God en myu overleden echtge- j noot, die in zyne jeugd evenals gij soldaat is geweest, en ik zal er geen stuiver voor aan nemen. Eerst dan, wanneer gy geheel hersteld uit zijn, zal ik u laten vertrekken." [Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1