Binnenland circulatie, gaande bijvoorbeeld van 20 ol 25 francs per inwoner, daar onmid dellijk eene verhooging van bet zilver uit zou voortvloeien, welke nuttig zou zijn voor de internationale operation van alle landen. Mededeeling doende van Arendts arti kel in het Deutsche IFochenblatt over een verbond tusschen Frankrijk en Duitsch- land verzoekt de Patriote koning Leopold tusschen beiden te komen, om eene over eenkomst en ontwapening van Europa te verkrijgen. In het Elysee vergaderd heeft do minis terraad onder presidium van den heer Carnot besloten aan de Kamer twee voorloopige twaalfden van de begrooting ie vragen. De minister van marine las een ontwerp voor, openende een buiten gewoon crediet van 0.23(1.000 francs voor Dahomey. De Franschen hebben nu definitief Wyddah, Savi, Abomey, Calavi en Godomey bezet. De bevol king in deze plaatsen legden gevoelens van sympathie aan den dag. Volgens bericht uit Weenen is het ont slag van den minister graaf Künzberg aangenomen. De graaf is benoemd tot voorzitter van het Hooggerechtshof. De Politische Correspondenz meent, dat er zeer spoedig een ordonnantie zal worden uitgevaardigd, regelende de wet betref fende het zegelrecht op buitenlandsche waarden. De Duitsclie consul-generaal, die te Sofia ook de belangen van Rusland waarneemt, heeft een nota overhandigd aan de Bulgaarsche regeering in naam van Rusland om de betaling te vorderen van 4 halfjaarstermijnen der bezettings- kosten ten bedrage van 2 millioen roebel. De Rumeensche Senaat heeft met 83 tegen 4 stemmen de dotatie van den Kroonprins goedgekeurd. De New-1 ork Herald heeft een tele gram uit Valparaiso ontvangen,meldende dat de minister van buitenlandsche zaken den zaakgelastigde in Peru heeft gelast aan Peru over te geven de Guano- clepöts der eilanden Huanillas, Puntalo- bos, Pabelton, Pica en Lobus. De minister heeft eveneens last gegeven aan Peru de concessiën terug te geven, welke Chili voor zich hield overeen komstig het protocol van 1890. Toch handhaaft Peru het protest tegen het Fransch-Chileensehe protocol. Schiedam, 12 December 1892. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 12 December De Voorzitter heeft in deze zitting medege deeld dat tot rapporteurs over de Indische be grooting zijn gekozen de heeren V. d. Putte, Melvill van Lynden, Van Nispen, Van Alphen en Van Gennip. Aaugenomen werd het wetsontwerp tot goed keuring van de overeenkomsten betrekkelijk den industrieelen eigendom. Daarna werd behandeld het wetsontwerp be trekkelijk het Nederlanderschap en het inge zetenschap. De heer Kist keurde het af, dat op het hoofdbeginsel dezer voordracht inbreuk is gemaakt door de afwijking voor zooveel het uitleveringstraetaat betreft, in onze overzeesche gewesten, welke z. i. niet noodig was en ook het doel niet zal bereiken. Het beginsel van de eenheid des gezins voor de nationaliteit is z. i. te absoluut volgehouden, althans ten aan zien der kinderen. Hij hoopte, dat de Regee ring de bezwaren alsnog door wetswijziging zal wegnemen. De heer Fokker vereenigde zich met met het beginsel hier aangenomen voor de naturalisatie van de vrouw als rechtsgevolg van die van haren man. De rechtstoestand van de vrouw ten onzent is van dien aard, dat men veeleer naar verbetering dan naar verslim- mering daarvan zou moeten streven. Veel beter ware 't geweest het kwaad van eene dubbele nationaliteit te behouden, dan de Ne- derlandsche vrouw hare nationaliteit te ont nemen, hetgeen niet gerechtvaardigd wordt door het begrip van de eenheid des gezins. Men had z. i. de verandering van de nationa liteit van den man, afhankelijk moeten stellen van de toestemming van zijne vrouw. De heer Vlielander Hein vroeg of het feit, dat iemand in het buiteuland rechtens ook tegen zijn wil, eene naturalisatie erlangt, de denaturalisatie hier te lande per se tengevolge heeft. Hij zag geen reden om de Nederï. vrouw te dwingen hare nationaliteit op te geven, als haar man aldus wordt genaturaliseerd en vreem deling wordt. De Minister achtte de afwijking van het eenheidsbeginsel ten opzichte van het uitleve ringstraetaat van de in de koloniën gevestigde personen, volkomen toelaatbaar. Dat is in overeenstemming met ons recht en met de humaniteit tegenover den Javaan. Overigens verdedigde de Minister het beginsel van de eenheid van het gezin. Ook op grond van hetgeen in de meeste andere beschaafde Sta ten is aaugenomen. De wetsontwerpen betrekkelijk het Neder landerschap en de wijziging der artsenwet, benevens eenige kleinere ontwerpen, werden allen aangenomen. In de zaal der Officieren-Yereeniging werd gisteren-middag ten 12 Y ure eene vergadering gehouden van de leden van den Ned. R. K. Yolksbond, afdeeling Schiedam, die tot het op te richten ondersteuningsfonds zijn toegetreden. Nadat de voorzitter van de Bonds- afdeeling, de heer C. Willeman, de ver gadering met een kort woord had ge opend en het doel waarvoor zij bijeen geroepen was, uiteengezet, werden door eenige leden enkele opmerkingen gemaakt of vragen gesteld, die door den president werden beantwoord. Daarna traden nog eenige Bondsleden tot het fonds toe, waarop de eerw. adviseur in een korte toespraak wees op het belang van liet fonds, dat door het bevorderen der broederlijke liefde, zoowel het tijdelijk als het eeuwig welzijn van al zijne leden zou ten goede komen. Ook de heer Yan der Horst, president van liet ondersteuningsfonds van den Bond te Delft, kon uit eigen ervaring omtrent de voortefïelijke werking van het fonds getuigen. Ten slotte werden voor het kiezen van een bestuur van het fonds de noodige kandidaten gesteld. De be stuursleden moeten, zooals men weet, allen tot den werkenden stand behooren. In 't geheel zijn thans 350 Bondsle den tot het fonds toegetreden. Dit getal zal zeker, als het fonds voor goed gevestigd is, nog belangrijk stijgen, en naar wij met grond mogen verwachten, zal het fonds in de toekomst nagenoeg alle Bondsleden omvatten. Op het door den Havenmeester te Vlaardingen gedaan aanzoek om wat bomsckepen in de Spoorhaven aldaar te mogen bergen, is, voor zoover eene vrije onbelemmerde gemeenschap met het steiger bij de los- en ladingkraan ter harer behoeve zulks toelaat, door de Directie der II. IJ. Spoorweg-Maat schappij voor de overige ruimte wel willend gunstig beschikt, zoodat daar nu reeds 43 bomschepen eene zeer ge schikte, veilige ligplaats hebben be komen terwijl daardoor eene merkbare aanzienlijke ruimte in de Gemeentehaven is gekomen, zijn enkele bommen welke reeds naar Schiedam waren vertrokken, van daar teruggekeerd en weder aldaar in de haven gekomen. (17. C't.) H. M. de Koningin-Regentes, Be schermvrouw der Yereeniging Trouw aan Koning en Vaderland, heeft als vernieuwd blijk van HDr. deelneming in en van waardeering van het streven van liet Hoofdbestuur dier Yereeniging de aan zienlijke som van duizend gulden aan gemeld Hoofdbestuur doen toekomen, waarvan f500 namens H. M. de Ko ningin, teneinde daarmede het doel der Yereeniging te bevorderen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het grondgebied van het Rijk is verdeeld in zeven artillerie en vier genie- commandementen, die elk een deel van het vestingstelsel omvatten en waartoe verder behooren eenige niet versterkte plaatsen, zoomede eenige voor militaire doeleinden bestemde terreinen en ge bouwen Voorts zijn de magazijnen der artil lerie te oerden en te Dordrecht be stemd voor het opleggen van het artil lerie-materieel van het Veldleger, voor zooveel dit niet bij de korpsen in ge bruik is of in enkele tot een der Artil lerie commandemcnten behoorende maga zijnen is opgelegd. Staatsblad no. 257 bevat het kon. be sluit van den 29sten November, waarbij wordt bepaald, dat de zorg voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1880 houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, en van de daaruit voortvloeiende beslui ten, van het departement van justitie zal worden overgebracht naar liet de partement van waterstaat, handel en nijverheid. De Minister van Binnenlandschezaken Overwegende, dat ten gevolge van het overlijden van den heer mr. H. D. Levyssohn Norman eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Rotterdam Heeft goedgevonden te bepalen lo. dat de verkiezing van een lie der Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zal plaats hebben op Dinsdag 3 Januari e. k.; 2o. dat de herstemming, is die noo dig, zal geschieden op Dinsdag 17 Janu ari daaraanvolgende. St.-Ct Een wetsontwerp tot regeling van den dienst bii de militie is door den minister van oorlog aan den Raad van State toegezonden. Naar men verneemt, zal mr. G. II. Betz, commies-griffier van de Tweede Kamer, met den persoonlijken titel van referendaris, binnenkort eervol ontslag uit deze betrekking verzoeken De heer mr. C. C. Geertsema benoemd tot Commissaris der Koningin van Gro ningen, is 9 Juni 1843 te Groningen geboren, studeerde aan de Hoogeschool aldaar en promoveerde 11 November 1867 tot doctor in de rechtswetenschap Den 1 ln Mei 1886 werd mr. G. benoemd tot lid der Prov. Staten en bekleedt onderscheidene betrekkingen, o. a. die van Duitsch consul, hoofddirecteur van het Instituut voor doofstommen en kas sier. Bij het bezoek der Vorstinnen aan Groningen was de heer Geertsema kommandant der Burgereerewacht. Door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging Nederland en Oranje te Gronin gen is de volgende motie aangenomen De vergadering, na breedvoerige be- speking van de aanhangige kieswet- ontwerpen, acht het wensehelijk, dat do deputaten-vergadering zicii uitspreke over de vraag, hoe de anti-revolutio naire partij denkt over de regeling van het kierecht, en verzoekt daarom aan het centra al-comité te dien einde eene vergadering van deputatcn to beleggen." Deze motie is aan den president van het Centraal Comité verzonden. De lleichsanzeiger bevat liet verbod van den Senaat van Hamburg van don invoer van runderen, schapen, geiten en varkens uit Nederland naar Hamburg. Naar de Maasbode verneemt, is door eenige leden der II. Vincentius-Veiceni- ging een schrijven gezonden naar den President van den Algemeencn Raad der Vereeniging te Parijs, houdende protest tegen de houding van den heer mr. Th. Borret als president van den hoofdraad bij de verkiezing te Zeven bergen. De raad der gemeente Delft heeft aan mej. de Nienhuis een gratificatie ver leend van f 200. Aan de Studenten-Weerbaarheid al daar, is, onder enkele voorwaarden, ver gunning verleend tot het in gebruik nemen der Korenbeurs. Het voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst met het gemeente bestuur van Hof van Delft, tot regeling van de toelating van kinderen uit die gemeente op de lagere scholen 3, 4 en 5 en de herhalingsschool, is van de hand gewezen. De Yereeniging voor Handel en Nijver heid te 's-Gravenhage zal een adres aan den Minister van Justitie richten, om wettelijke voorziening te verkrijgen met betrekking tot de zwendelarijen door de z. g. „zwarte benden". Met verwerping van alle andere voor stellen heeft de vergadering van het Kon. Zool. Bot. genootschap te 's-Gra- venhage het voorstel van het bestuur goedgekeurd tot stichtiiig van een nieuw hoofdgebouw in den Dierentuin, hetwelk een zaal voor 3000 mensehen zal be vatten en niet dan meer f 125.000 mag kosten. Naar men zegt, kreeg Daniël de Lange een aanbieding om met zijn koor in het volgend jaar naar Chicago te komen, maar heeft hij die afgewezen. Ook zou hem een voorstel door een in- presario zijn gedaan voor eon tournée van 3 maanden, tegen een vergoeding van f 90.000. In Januari zal het koor te Luik optreden. (Fad.) Onder den naam a la Métropoleis door een reeds lang te Amsterdam wo nend Franschman, den heer M. Bonlaine, eene commanditaire vennootschap ge vormd, welke het reeds bekende bouw plan op het Rombrandtplein zal uit voeren. Voor de stichting van een reusachtig magazijn van manufacturen, nouveautés en levensmiddelen zijn tot dusver aan gekocht negen huizen aan het Rem- brandtplein, vier aan de Balk-in-het- Oogsteeg en dcie aan de Bakkerstraat, waardoor een bijna rechthoekig terrein van 1800 vierk. Meter is verkregen met een gevelbreedte van 50 M. De overdracht der huizen zal tegen Mei plaats hebben, waarna terstond met den bouw zal worden aangevangen. Natuurlijk bestaat het voornemen het reusachtige gebouw een monumentaal karakter te geven. Uit het oogpunt van verfraaiing der stad zal de uitvoering van dit reeds lang hangende plan dus door iedereen met vreugde worden begroet. Het aandeelenkapitaal der onder neming bedraagt twee millioen gulden. Als directeur treedt op de heer M. Bou- laine, die te Amsterdam reeds lang in eene dergelijke, zij het ook kleine zaak, werkzaam is en vroeger ook aan de Bon Marché te Parijs was verbonden. In liet weekblad D« Monnikendammer komt een ingezonden stuk voor van J. K., te B., waarin deze de zeker zeer zonderlinge lotgevallen verhaalt van een onderofficier van het O.-I. leger, Javaan van geboorte, die tot herstel van gezond- :ieid naar Nederland werd gezonden De schrijver, die het geval uit den mond van don man in kwestie opschreef, geeft het als een voorbeeld van verkeerde toepassing van 's lands middelen. Het comt kortweg op hot volgende neer: De man was als gewoon soldaat in dienst getreden; na anderhalf jaar werd :iij onderofficier, en hij is dat nu reeds driejaar. Hij nam op Atjeli herhaaldelijk deel aan ongezonde werkzaamheden, als het openkappen van terreinen, word ziek en in eene ambulance opgenomen. De dokters maakten uit, dat hij de beri-beri had, waarvoor de patiënt naar het hospitaal werd vervoerd. Daar ge komen, werd hem medegedeeld, dat hij was afgekeurd en naar Holland moest tot herstel van gezondheid. Men stelle zich voor: oen inlander, op Java ge wonnen en geboien, naar Holland ge zonden om beter te wordenHij kwam in Batavia en gevoelde zich toen weer zoo gezond als een visch. Maar er was niets aan te doen. De man werd inge scheept, kwam in het moederland (dat het zijne niet is) en is nu al ruim een half jaar bij do kolonie reserve te Zutfen, waar 't l.em best bevalt, want hij krijgt goed eten en nog zakgeld er bij, terwijl hij de stellige verzekering heelt, weer op kosten van het Gouvernement terug te worden gebracht naar zijn vaderland, nadat hij hier eens goed heeft rondge keken. De heer D. C. L. Neelmeijer, directeur van de „School van Z. M. Koning Wil lem III en H. M. Koningin Emma der Nederlanden" te Apeldoorn, hoeft als zoodanig ontslag gevraagd, hetwelk hem op de meest eervolle wijze is verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2