Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Woensdag 14 December 1892 No. 4461. bureau <$oocj3traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Een Spookgeschiedenis. Feuilleton- PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 8 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 13 December '92. De socialisten, die vooral te Gent in België een dankbaar terrein voor hunne heillooze werkzaamheid hehben gevon den, hebben daar gisteren-avond geducht huis gehouden. Na afloop eener socialis tische vergadering wilden de socialisten eene betooging in de straten houden. De burgemeester had het houden van alle optochten verboden. Teneinde dit verbod te handhaven, joeg de politie de betooging uiteen. Toen de troep vóór den Katholieken Kring gekomen was, had er eene bloedige botsing plaats de socialisten vielen eerst met revolver schoten en daarna met dolken en knup pels de politieagenten aan. Drie agenten vielen ernstig gewond neder; een adjunct commissaris kreeg een kogel in de dij. Verscheidene gewonde agenten werden in den Kring binnengebracht. Het tumult was verschrikkelijk; de socia listen sloegen o. a. met bijlen en bran dende toortsen, terwijl de politie van den sabel en revolver gebruik maakte. Omstreeks 7 uur werd door een troep werkeloozen een bakkerswinkel in de Aunonciadestraat geplunderd. Er zijn in 't geheel een dertig gekwetsten, waar onder vijf politie-agenten. Door de aan gerukte gendarmerie werd ten slotte de orde hersteld; verscheide socialisten wer den gevangen genomen. De orde is, na dat het gevecht afgeloopen was, onge stoord gebleven. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs werd gisteren het debat over de wet op het gedistilleerd voortgezet. De Kamer nam aan art. 28, waarin het recht op alcohol op 245 frank bepaald wordt. Fourdi stelt een artikel ter aanvulling 4) (Slot.) „Er valt hier minder te zien dan ik dacht," bromde fe oud-soldaat, den terugtocht aan vaardende. Gestadig om zich heenziende, be merkte hij eene opening in den muur en daarin een zorgvuldig gesloten kist van mid delbare grootte. Niet zonder groote inspan ning slaagde Bouteselle erin de kist uit de opening te lichten. Zij was zeer zwaar en de oud-soldaat putte zich uit in onderstellin gen, wat zij wel bevatten kon. Hij droeg 2jjn buit in de kamer en bezag haar van alle kanten. Het was een houten kist met drie Bloten, die blijkbaar zeer langen tijd in de geheimzinnige nis had gestaan. Bonteselle brandde van nieuwsgierigheid, een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, die kist met voor tot het heffen eener belasting op de beurs-opera tien, hetgeen door den minister Bouvier bestreden, doch dooi de Kamer aangenomen werd met 236 tegen 210 stemmen. Art. 30, waarin het inkomende recht op brandewijn, wijngeest, likeuren enz. op 30 fr. ge steld wordt, werd aangenomen met 295 tegen 228 stemmen art. 31 waarin wijnen met een alcohol-gehalte boven 10 graden met een bijzonder recht ge troffen worden, werd aangenomen met 330 tegen 179 stemmen. In den Senaat richtte Lacombe eene interpellatie tot de regeering met be trekking tot de Panama-enquête. Hij keurde het af, dat de minister Bourgeois de stukken niet nagezien had, voor dat hij beloofde ze aan de commissie mede te deelen. Bourgeois gaf hieromtrent inlichtingen en dc minister Bibot sloot zich daarbij aan zeggende dat de repu bliek door het gebeurde geen schade kon lijden. De door de rechterzijde gestelde eenvoudige orde van den dag verworpen zijnde, werd een andere door Challemel Lacour voorgesteld, waarin vertrouwen in de mededeelingen der regeering uitgesproken werd, aange nomen met 228 tegen 14 stemmen. Er had gisteren-avond te Parijs een bijeenkomst van twee duizend personen plaats om tegen de Panama schandalen te protesteeren. De gewezigde afgevaar digde Keiler presideerde en verscheidene conservatieve afgevaardigden waren aan wezig. Een aantal socialisten in de ver gadering poogden tumult te maken. Eindelijk ontplofte een kleine bom onder eene estrade zonder veel schade, waarna de vergadering uiteenging. Omtrent de schouwing van het lijk van baron de Beinach zou uitgelekt zijn, dat het lichaam nog niet tot ontbinding was overgegaan, ofschoon het gelaat zeer was opgezwollen. Bij het lijk was in het geheel geen luchtde herkenning was dus zeer gemakkelijk. Alleen het gelaat werd aan de getuigen vertoond de verslaggevers werden echter beslist geweigerd; zelfs de toelating om maar geweld open te breken, maar bfj eenig na denken begreep hij daartoe het recht te mis sen. Hij besloot dus de kist naar haar berg plaats terug te brengen en den volgenden mor gen de weduwe Raymond van zijne ontdekking in kennis te stellen. Den volgenden dag was Bouteselle reeds vroeg uit de veeren en aan het ontbijt ver telde hij, met een schijubaar ernstig en be drukt gezicht, het spook te hebben gezien. „Twee vurige oogen staarden mij aan," zeide de oud soldaat, terwijl hij zijn best deed er zoo ontsteld mogelijk uit te zien. Zijn ver haal maakte diepen indruk en men overstelpte den verteller met vragen, toen deze plotse ling in een schaterlach uitbarstte en de we duwe verzocht hem te volgen. Juffrouw Raymond was uiterst verwonderd, toen zij het tooneel in de spookkamer aanschouwde. Zij had nooit geweten, dat er een geheime bergplaats achter dezen muur bestond en kon evenmin als Bonteselle gisstn, wat de geheimzinnige kist kon bevatten. Bouteselle brak thans de sloten met geweld open en nu steeg de verrassing ten top. De kist was gevuld met oude kostbare voorwerpen en gouden en zilveren geldstukken. Uit een inliggend briefje bleek, dat deze schatten van even de identiteit van den baron vast te stellen, werd hun geweigerd. Tijdens het onderzoek liep het gerucht dat de medici een onnatuurlijken dood hadden geconstateerd. De Libre Farole zegt, dat zij het er reeds over eens zijn, dat de baron zich vergiftigd heeft. Het nieuwe Spaansche ministerie met Sagasta tot premier, heeft eergistere11- ochtend den eed afgelegd en hield daarna zitting om de verklaring vast te stel len, die gisteren in de Cortes werd voor gelezen. In den Senaat las Sagasta het besluit voor krachtens hetwelk de zit ting van den Senaat verdaagd wordt evenals die der Kamer. De vergadering- begroette deze mededeeling met het geroepLeve de Koningwaarop de republikeinen antwoordden metleve de republiekToen werd de zitting onder algemeene verwarring gesloten. De hoogste ambtenaren van de departe menten en alle prefecten hebben hun ontslag genomen. Sagasta wil eene be- zuinigingspolitiek invoeren, eene demo cratische staatkunde volgen, in het aanstaande jaar eene nieuwe staatslee- ning uitschrijven, en zich neutraal hou den in de Europeesche politiek. In antwoord op de interpellatie-Buhl- Marquardsen over de infanterie-geweren van het leger heeft gisteren de rijks kanselier Von Caprivi in den Duitschen Rijksdag, na te hebben betoogd, hoe nood zakelijk het is, dat de soldaten op hunne wapens kunnen vertrouwen, verklaard: dat het geweer waarmede de Duitsche infanterie is gewapend, in model en bewerking allezins goed is en ten volle beantwoord aan de eischen van den tegenwoordigen stand der krijgskunde, en dat dit in vollen omvang ook kan worden gezegd van de geweren die door de firma Lüwe zijn geleverd. Het is onwaar dat er bij het rijksbestuur aan zou zijn gedacht, die geweren aan de firma terug te zenden, of bij haar nooit meer eene bestelling te doen. De rijkskanselier heeft verder nog gezegd dat hij de gewetenlooze onver antwoordelijke lastering jegens het leger de oude Tata afkomstig waren, die ze in troe bele tijden achter den muur in veiligheid had gebracht. Daarmee was het geheim der spookverschij ning echter nog niet opgelost. „Maar de vurige oogen dan wierp men Bouteselle tegen. De oud-soldaat schaterde het uit. „Houdt gü dan de kat voor le oude Tata Het was door een opening of reet in het be schot, dat het dier mij aanzag en er moet bepaald nog hier of daar een gelegenheid be staan, om buiten de kamer in die afgesloten ruimte te komen." Dat was ook zoo. In het voorhuis waren uit een der muren een paar steenen wegge vallen en men bemerkte, dat de kat door deze opening in de ruimte achter het beschot had kunnen komen. Sinds dien dag spookte het niet meer in de kamer van de oude Tata. Het fortuin der weduwe Raymond was gemaakt en haar zaak geraakte tot ongekenden bloei. Boute selle verliet haar huis niet meer. Na korten tijd trad hij met de weduwe in het huwelijk en men vond algemeen, dat zij een uitstekend paar vormden. (C.) bestuur ten scherpste moest brandmer ken. Laverende toejuiching). De Saksische minister van oorlog verklaarde insgelijks, dat de benoeming van Alhwardt en diens getuigen deels verzinsel deels verdraaiing waren. Op eene interpellatie van den heer Mirnach antwoordde de rijkskanse lier, dat het op hem den indruk maakte alsof men het anti-semitisme en de kwes tie over den muntstandaard voor den zelfden wagen wilde spannen Toejui ching en rumoer). De Duitsche politiek betreffende den muntstandaard is goed. De regeering is niet voornemens een andere te volgen. In verband met de muntkwestie en het anti-semitisme, zeide de rijkskanselier verder, dat de gebeurtenissen der laatste weken tot de betreurenswaardigste in zijn leven behooren. Indien deze twee bewegingen een demagogisch karakter aannemen, dan zal de regeering genood zaakt zijn zich ten krachtigste daartegen te verzetten. De opruiing wegens het bi-metallisme is te gevaarlijker, omdat zoo velen niets van de zaak begrijpen. Het zou diep te betreuren zijn, indien de afgevaardigden hunne stem over het legerontwerp afhankelijk maakten van het bi-metallisme, en dit hooger stelden dan Duitschlands weerbaarheid. {Leven dige bijval). Namens de nationaal-liberalen verklaarde Buesing en namens de sociaal democraten Bebel zich voor den gouden standaard. Ballestrem deelde mede, dat het centrum niet voor het bi-metallisme partij kiest, en Freege verzekerde dat de conservatieven hunne stem niet van het muntvraagstuk laten afhangen. Liebermann, een anti-semiet, zeide van plan te zijn een voorstel te doen tot intrekking van de emancipatie der joden, zoodra men de daartoe noodige onder steuning vindt. De Zondag te Londen gehouden bij eenkomst van zoogenaamde anarchisten op het Trafalgar-square was zóó onbe duidend (ofschoon er een 2000 saamge schoold waren), dat de meeste bladen slechts een gelijkluidend verslag van een persagentschap opnemen. De spre kers raasden vooral tegen de socialisti - sche woelingen onder de zoogenaamde werkloozen, en betoogdon dat de voed- selloozen zich het voedsel behooren toe te eigenen door plundering van de winkels. De politie hield zich onzijdig. Yolgens bericht uit New-York ver- mindorden de regeeringsinaatregelen de landverhuizing dermate, dat 200 be ambten der landverhuizings-bureaux te New-York en elders zullen ontslagen worden. Daarentegen melden dépêches uit Vancouver eene voortdurende en be langrijke toeneming der Chineesche im migranten, ondanks het verhoogd hoofdgeld. Een telegram uit Caracas aan de Herald meldt, dat generaal Sucre be noemd is tot commissaris en gouverneur der districten Barima en Pomaron, die sinds lang bezet zijn door Engelsche kolonisten uit Britsch Guiana. Generaal Sucre heeft in last, alle verder voort- dringen van Engelsche te beletten en het land tusschen do Orinoco en de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1