Binnenland plicht wachtte slechts op de afdoening der organieke wetten. Bieb Yaierland kamt rullig seinde leerdwang zal weldra ingevoerd worden. Minder rustig betoonde zich echter de heer Van Karnebeek tegenover de toenemende geest van ontevredenheid onder het onderwijzend personeel. Naar aanleiding van de opmerkingen van de heeren Kerdijk en Ferf omtrent de nood zakelijke verhooging van dejaarwedden der onderwijzers, zeide de heer Van Karnebeek met klimmende bezorgdheid nategaan, dat meer en meer onderwijzers geen vrede hebben met de bestaande maatschappelijke orde, en zij van die ontevredenheid meermalen in 't open baar blijk geven. De Minister Tak wilde het den heer Van Karnebeek niet toegeven, dat er zoovele openbare onder wijzers niet tevreden zijn met de be staande orde van zaken, maar bij kon niet tegenspreken, wat door den afge vaardigde van Rotterdam daarop werd aangevoerd, nl. dat er velen in den lande zijn, die op goeden grond zijn gevoelen deelen. Ook den Minister zal het dan ook wel niet onbekend zijn, dat het socialisme onder de openbare onderwijzers merkbare vorderingen heeft gemaakt, en dat zelfs hoofden van scholen daarvan in 't openbaar blijk geven. Aan het slot der beraadslagingen over de Begrooting van Binnenlandsche zaken kwam in behandeling de aange vraagde post van f 12000 voor de ten toonstelling te Chicago. Die som, op de Begrooting gebracht ten behoeve vooral van de inzending van schilderijen, maakt een onderdeel uit van de f29500 die de Regeering voor subsidiën ten be hoeve van die tentoonstelling wilde be stemmen, nl. 12000 op Binnenlandsche zaken, 15000 op Waterstaat en 2500 op Oorlog. Yooral de heeren Schaepman en Yan Kerkwijk bestreden het verleenen van die subsidiede laatste die de sub sidie vooral bestreed op grond van de vroeger genomen besluiten om huiten- landsche tentoonstellingen niet meer van regeeringswege te subsidieeren, stelde als amendement voor, den betrokken post van f12000 weg te laten. De subsidie aanvrage werd verdedigd door den Minis ter, die daardoor de Nederlandsche schilders in staat wilde stellen, den roem van Nederland in verre gewesten op te houden. Ook de heeren Borgesius en De Beaufort verdedigden de subsidie laatstgenoemde namens de Comm. v. Rapp. In stemming gebracht, werd ze echter met 56 tegen 36 stemmen ver worpen. De Begrooting van Binnen landsche zaken werd daarop aange nomen. Schiedam, 17 December 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 16 December. In den aanvang der Zitting heeft de Kamer eenige w. o. van ondergeschikt belang behan deld, o. a. dat tot verlenging van den termijn binnen welken de vrjje- en ordeoefeningen als verplicht leervak moeten worden ingevoerd. De heeren Schaepman en Vermeulen wezen op de overdreven manier, waarop uit voering is gegeven aan de wettelijke bepaling betreffende het verplichte leervak. De heer v. Vel zen sloot zich hierbij aan en vroeg, billijkheidshalve, vergoeding voor de besturen der bijzondere gesubsidieerde scholen voor de nieuwe inrichting van lokalen. De Minister verklaarde dat hij zich aan bevolen houdt voor eene nadere inlichting om trent de bedoeling van de uitgaven van 1889 op dit punt. De heeren Travaglino en Mutsaers hebben voorgesteld den termijn van invoering van het verplichte leervak j tot 1897 uit te stellen. De Minister verzette zich niet principieel tegen het amendement, dat daarop werd aan genomen. Het aldus gewijzigde wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook de wetsontwerpen tot bekrachtiging van de verschillende Provinciale Belastin gen werden goedgekeurd. De behandeling van de Begrooting van M a rin e werd daarna voortgezet. De heeren Van V1 jj m e n, S m i t, en L i e f- t i n k bestreden de nieuwe plannen van aan bouw, in de onzekerheid omtrent het stelsel of wegens de financieele offers, men wilde eerst eene wettelijke regeling, waarbij het stelsel der maritieme defensie zal zijn vastgesteld. De heer v. d. 0 y e daarentegen spoorde de Kamer aan, eindelijk eens tot reorganisatie van onze zeemacht te besluiten. De heer De Geer vroeg met grooten ernst wettelijke afschaffinglvan het duel, dat een over- ijfsel is van de tijden der barbaarschheid. De heer Van der Kaay verklaarde, dat het vertrouwen van de Kamer in het beleid van marine niet zoo groot is om den bouw van drie gelijkvormige schepen tegelijk toe te staan. Kan het niet éen schip voorloopig zjjn? De Minister schudt ontkennend het hoofd.) Zoo niet, dan is er groot gevaar in het toestaan van hetgeen de Minister vraagt. Deze heeft de Kamer buiten staat gesteld zich tijdig een oordeel te vormen. Hij verzoekt dan ook na mens de Comm. v. Rapp. den Minister de pos ten voor aanbouw van nieuw materieel uit de Begrooting te lichten, om later te komen met eene suppletoire Begrooting, die dan met den meesten spoed zal worden onderzocht. Geduld, temporiseeren, het geschikte oogenblik afwach- teu, dat is Staatsmansplicht en Staatsmans wijsheid. De Minister van Marine verdedigde in 't breede zijne plannen en verklaarde daarbij, dat hij die rijpelijk had overwogen, in overleg met zijne ambtgenooten, terwijl de Minister van Oorlog later verklaarde, dat er omtrent 's Lands defensie homogeniteit bestaat tusschen hem en zijn ambtgenoot van Marine. Aan den heer De Geer gaf de Minister te kennen, dat hij met zijn ambtgenoot in over leg zou treden om voor de land- en zeemacht het duel te doen vervangen door een eere gerecht. De heer G u y o t bestreed in technische bij zonderheden het stelsel van den Minister. De Raad dezer gemeente zal a. s. Dinsdag, 20 December, des namiddags ten l3/i, ure, eene openbare zitting hou den, ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Benoemen van a. 2 leden in de Commissie van toezicht op het Middelb. Onderwijs; b. 1 lid in de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. c. 1 lid in de Com missie voor het Burgerlijk Armbestuur. Adres van H. B. Heggelman om afstand van gemeentegrond aan de Laan. Ontwerp pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren- Ontwerp-ge- wijzigde instructie voor de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Ontwerp verordening op het nommeren van gebouwen, enz. Ontwerp-ver- ordening regelende het gebruik en de bescherming van gemeentegrond en ge meente-eigendommen. Adres van J. Odé, om verhooging van de aan hem toe gekende jaarlijksche subsidie voor de uitgifte van het verslag der handelin gen van den Gemeenteraad. En verdere voorstellen en mede- deelingen. De Schiedamsche Kunstvereeniging, die er steeds op uit is de feestdagen aan tentoonstellingen van hare kunst producten te wijden, zal op de aanst. Kerstdagen weder eene tentoonstelling houden van schilderijen en studiën van haar verdienstelijk medewerkend lid, den heer P. J. Mak. Deze belang wekkende verzameling van onzen gun stig bekenden landschapschilder zal worden aangevuld en opgeluisterd door eene collectie platen, prenten en verdere antiquiteiten, die op de geschiedenis van Schiedam betrekking hebben. De Tentoonstelling zal geopend zijn op Zondag, Maandag en Dinsdag, de drie Kerstdagen. Nadere aanduiding van den tijd en de voorwaarden waarop zij voor ieder toegankelijk zal zijn, zal in de aanstaanle week volgen. Dinsdag avond, 3e Kerstdag zal de tentoonstel ling gesloten worden met eene soirée musicale, waartoe verschillende stadge- nooten hunne medewerking zullen ver leenen. Door de politie alhier is eergisteren aangehouden een landlooper, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal vau een paar bottines uit den schoenwinkel van den heer J. F. Beumers in de St. Pietersteeg alhier. Hij is naar de gevan genis te Rotterdam overgebracht. Voor het examen in het Boekhouden op 12, 13 en 14 December 11. te Am sterdam gehouden door de Yereeniging van Leeraren, is o. a. geslaagd onze stadgenoote mej. C. W. Montfoort, leer linge van den Leer W. v. d. Vlies. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de presidente der vereeniging „Dor cas" te Muiden, mevrouw Lassow Bourbon Van Ryneveld, f 50 doen toe komen Het bestuur van 's Heeren Loo ont ving van H. M. de Koningin-Regentes f500, „als een bewijs van deelneming in en van waardeering van het streven van het bestuur in het belang der mis deelde kleinen." Bij Kon. besl. zijn Abraham Louis Teixeira de Mattos, te RotterdamDavid Frangois Teixeira de Mattos, te Leiden cn Louis Frederik Teixeira de Mattos, te Delft, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen in den Nederlandschen adel ver heven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. In de gemeente Sloten (N.-II.) cir culeert een adres aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes, waarin veehouders en belanghebbenden verzoeken, bij het ge ven van voorschriften tot beteugeling van mond- en klauwzeer te gemoet te willen komen aan de bezwaren en financieele na- deelen, die voor hen uit het afsluiten van erven voortvloeien ten opzichte vanmelk- verkoop, omzetten van koeien enz. In de Kamerzitting van II. Vrijdag heeft de heer mr. B. J. Sintelo baron de Geer van Jutfaas bij de begrootings- discussiën over het hoofdstuk marine, de kwestie behandeld van een marine officier, wien aan een tafel verweten is geworden lafheidDie man wilde niet duelleoren en dat is natuurlijk. Want het duel is strijdig met alle god delijke en menschelijke wetten. Men heeft laten onderzoeken of hij niet krank zinnig was en toen dit niet bleek werd hij gepensioneerd Dat de zaak nu in de afdeelingen de aandacht trok, is natuurlijk. Spreker leest voor wat hieromtrent staat in het Voorloopig Verslag en in de Memorie van Antwoord. Op het daar gegeven antwoord moesten de daden slaan. Doch is gebleken, dat de Minister het duel als een strafbare misdaad beschouwt? Neen, want de man, die het duel wei gerde, is voor vijf jaren gepensionneerd. Doch dat de man, diezijnkameraad heeft uitgescholden, vervolgd is, daarvan is niets gebleken. Ziedaar de toepassing van het „wettelijk standpunt" van den Minister. Moet dat zóo blij venkan er geen verandering komen? Is nuniet de gelegen heid gekomen om waar men een nieuw militair strafwetboek wil maken te breken met de oude traditiën omtent het duel, die haar oorsprong hebben in de tijden der barbaarschheid Spreker wil recht voor allen, en dus niet lan ger straffeloos uitdagen en straf wegens weigering. Spr. vraagt den Minister voorzie er in door maatregelen, opdat dergelijke dingen, ten nadeele van de eer van het leger en van het rechtsge voel der natie, niet langer kunnen ge beuren. (Bravo1 s). In antwoord aan den heer De Geer zeide de Minister van marine, dat hij bepaald het duel veroordeelt en gaarne wil hij met zijn collega van oorlog in overleg treden omtrent het instellen van eeregerechten. De jacht op klein wild in de provin cie Zuid-Holland wordt gesloten op Za terdag den 31 n December a. s. mot zonsondergang, met uitzondering van het in art. 15, sub litt. g der Wet van 13 Juni 1857 bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blijft toe gelaten tot en met 19 Maart 1893. Gisteren avond begaf zich een onder inspecteur naar eene smederij in de War- moezierstraat te Rotterdam, teneinde een smid aan te manen zich voortaan rustig tegenover zijne buren te gedragen. In de smederij gekomen, bedreigde de smid hem met eene groote scherpe vijl, zoodat de politieman genoodzaakt was tot zelfver dediging zijn sabel te trekken endaar- van gebruik te maken. Ten gevolge van eene worsteling, die daarna tusschen beiden ontstond, verloor de onder-inspec teur zijn sabel, doch had het geluk den smid onder te krijgen en de vijl machtig te worden, die hij ook wist te houden, ondanks de pogingen van den smid om haar uit zijne handen te rukken, waarbij die onder-inspecteur door de scherpe kanten daarvan zich de hand verwondde. Inmiddels had een burger, op het geroep om hulp van don onder inspecteur opmerkzaam gemaakt, een paar agenten gewaarschuwd, die de deur van de smederij intrapten en hun chef bevrijdden. De weerbarstige smid werd daarna aan hot bureau in de Meer mansstraat in bewaring gesteld. Een felle brand barstte eergisteravond uit op een boerderij te Krimpen a/d. Lek, gelegen op het land „De Zaag." Te half zeven sloeg het eerst de vlam uit en in weinige minuten stond alles in lichter laaie, terwijl do lucht rood zag tot op ver ren afstand. De woning, bewoond door den heer C. Van Ruijtenbeelc, brandde af tot op den grond; niets kon gered worden van den inboedel,terwijl 2 paarden, 30 koeien en 28 schapen mede in de vlammen om kwamen. Van de oorzaak is niets gebleken. Door de politie te Delft is proces verbaal opgemaakt tegen een werkge ver aldaar, wegens overtreding der ar beidswethet doen verrichten van werk door modïsten na des avonds acht uur. Het Delftsche Studentencorps, dat in den aanstaanden zomer zijn IX lustrum zal herdenken, is druk bezig met het bespreken van voorbereidende maatre gelen. Het plan bestaat de feesten te doen plaats hebben in den geest als die van het vorig lustrum met uitzon dering evenwel van den historischen optocht! In plaats van dezen laatsten zouden de volksfeesten meerdere uit breiding verkrijgen. Omtrent de plaat sing van de feesttent ligt het in het plan deze of in het Kal verbosch, öf op den gedempten Oostsingel op te richten. In Diligentia te 's-Gravenhage, had eergister-avond eene vergadering plaats, belegd door het bestuur van den R. K. Volksbond en het Bakkersgilde St.Hu- brechtter bespreking van „Zondags rust voor de bakkers." De besprekin gen leidden tot het resultaat, dat men trachten zal langs den weg van parti culier initiatief het doel te bereiken. Gelijk bekend is, heeft onze beroemde landgenoot, Ohristiaan Huygens, de uit vinder van het slingeruurwerk, te 's-Gra venhage gewoond in een huis in de Lange Houtstraat. Eergisteren-avond nu werd in eene vergadering der vereeniging Die Hag he door professor Hageraats, van 't Seminarium Hageveld, het voorstel gedaan, in den gevel van dat huis wanneer het ten minste met zekerheid kon worden aangenomen een gedenk steen te plaatsen. Het bestuur werd gemachtigd in deze, de vereischte onderzoekingen en zoo mogelijk de noodige stappen te doen. Gisteren zijn te Amsterdam in ver zekerde bewaring genomen twee Hano- versche bankiers, die hun intrek hadden genomen in een perceel Weteringschans 2\le. Reeds een maand geleden waren zij op verzoek dor Duitsche regeering aangehouden, maar wegens onvolledig heid der gezonden documenten, weder in vrijheid gesteld. In de groote kerk van de Ned. herv. gemeente te Beverwijk is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken en zijn twee offerbussen opengebroken en geledigd gevonden. De politie doet ijverig onderzoek. Van den kerkwijn, dien men in de consistoriekamer bewaart, heeft de dief zelfs een proefje genomen. De tarieven voor goederen ter vervoer aangeboden aan de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen zijn wet telijk vastgesteld, daar echter de ambte naren niet met gebonden handen zouden staan tegenover de concurrentie bij het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2