Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4465. ^Smreau hoogstraat 317. 15de Jaarg, Zondag 18 December 1892 TWEEDE BLAD. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Iranco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommerso.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0 60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 17 December '92. Twee voor Italië gewichtige Pauselijke brieven hebben gisteren het licht ge zien nl. een Latijnsche encycliek aan de Italiaansche aartsbisschoppen en bisschoppen over den allesvermogenden invloed der Kerk, den heilloozen invloed der Vrijmetselarij en de verlokkingen waaraan de Italiaansche geestelijkheid van de zijde der Regeering blootstaat. 2o. Een Pauselijk schrijven in het Italiaansch aan het volk betreffende den treurigen toestand der Kerk en de noodzakelij kheid eener algemeene krach tige samenwerking der Italiaansche Ka tholieken. Het heeft vooral de aan dacht getrokken, dat de Paus zich dit maal niet meer, zooals in 1887, tot de gestelde openbare machten in Italië wendt, maar rechtstreeks tot het volk en blijkbaar verwacht, dat de beweging welke Italië tot zijn ware tradities zal terugbrengen, van beneden af zal begin nen. Beide documenten keeren zich hoofd zakelijk tegen de Vrijmetselarij. Het voorstel om door eene wet te vervangen het besluit van 15 November, hetwelk de fondsen aanwijst voor hy draulische werken, werd gisteren in de Italiaansche Kamer behandeld. Deminis- ter-president Griolitti verdedigt de grond wettigheid van het besluit, en hij noodigt de Kamer uit, haar oordeel over het regeeringsprogram uit te spreken. Indien de oppositie het niet goedkeurt, dan Wenscht hij dat zij het ruiterlijk zegge en haar program doe kennen. De discussie eindigde met een motie van vertrouwen in de regeering, welke aangenomen werd met 200 tegen 82 stemmen. In den Senaat is de begrooting van buitenlandsche zaken in behandeling. Presantoni zeide, zinspelende op de Oostersche kwestie, flat beperkingen zijn vastgesteld voor <le vaart op de Zwarte Zee. De minister Brin antwoordde over de vaart op de Zwarte Zee zich zeer gereserveerd te zullen uitlaten, maar niet te weten welke staat deze kwestie zou wenschen op te Werpen. Pierantoni zeide met dit ant woord voldaan te zijn. Door conservatieve leden van de Spaansche Cortes (Senaat en Kamer) is eergisteren te Madrid onder voorzitter schap van generaal Martinez Campos, eene vergadering gehouden ter beraad- sl aging over reorganisatie der conser vatieve partij, na uittreding van de Kj'oep Silvela, opdat men, ofschoon door uittreding verzwakt, bij de eerst volgende algemeene verkiezingen zich cUnne handhaven. Canovas ontveinsde **lot, dat de verkiezingsstrijd ten ge- °lge van de betreurenswaardige ver deeldheid zeer hachelijk zal zijn! Liefst hij in het particuliere leven terug- reden, maar meent men, dat men zijne lensten nog noodig kan hebben, dan ü't hij zich ter beschikking stellen. Gelijk te verwachten was, veroor zaakt de eergisteren openbaar geworden brief der fabriek van Löwe aan Bou- 1 anger heel wat beweging. Ook de ossiso/e en de National-Zeitung veroor- deelen ten strengste Löwe's aanbod tot het vervaardigen van wapenen voor Frankrijk, en achten het, uit staatkun- dig oogpunt, hoogst ongepast, een land dat alleen tegen Duitschland zich ten oorlog rust, behulpzaam te zijn tot het bespoedigen eener verbetering in zijne wapening. Daarentegen verdedigen de Freisi/nniye Zeitung van Richter, de Bör- senkurier en de democratische Folkszeitung de firma Löwe groote christen-fabri kanten, als Krupp, Schuchau en Gruson leverden wel pantsertorens, torpedo- booten en kanonnen aan Rusland, ten gebruike tegen het drievoudig verhond Dat is nu eenmaal het zaken doen. Bovendien heeft Boulanger destijds niet bij Löwe bestellingen gedaan, maar wel bij eene andere Duitsche firma, die ook leverde. En de leden dezer Duitsche firma, zegt Lugen Richter, waren chris tenen. De Zwitsersche Bondsraad heeft eer gisteren in de plaats van Droz, die tegen 1 Jan. e. k. aftreedt, den Geneefschen advocaat Lachenal tot minister van Binnenlandsche zaken gekozen, terwijl Schenk president van den Bond wordt, met Frey tot vice-president. Door Schalier, voorzitter van den Stenden- raad, werd een lofrede gehouden op de groote verdiensten van Droz, vooral bij het incident-Wohlgemuth. En door hun zetels op te staan stemden van alle aanwezigen met die welverdiende hulde in. Lachenal verklaarde dan ook dat hij zich-zelven goenszins bekwaam heden van een Droz toeschreef, maar eerlijk zijn best zou doen. Met al wat in den laatsten tijd om trent de beruchte Panama-zaak openbaar is geworden, is in Frankrijk de ver warring zoo hopeloos, dat ieder oogen- blik nieuwe verrassingen te vreezen staan en eigenlijk niemand weet, wat er gedaan moet worden. Men begint zelfs een presidents-crisis mogelijk te achten, daar Carnot zelf er den moed bij verliest. De republikeinsche afgevaar digden hebben nu, ten einde dereactie tegen de republiek te bezweren, op een Woensdag te Parijs gehouden vergade ring besloten, de *oude parlementaire fiactiën te herstellen. De Temps en het ■Journal des Débat.s betoogen, dat er voor die partij geen reden is den moed te verliezen. De minister-president tracht vastberaden alle teugels in handen te houden. Veel zal er van afhangen of hem dit gelukt. Op de vergadering van Woensdag, een dag waarop de Kamer geen zitting houdt, waren omstreeks 150 republikeinsche afgevaardigden bij een. Nadat admiraal Vallon tot voor zitter en Trouillot tot secretaris waren benoemd, besloot men zich op regel matige wijze voor goed te constitueeren. Als naam voor de parlementaire groep werd gekozen Alliance républicame Intusschen worden de beschuldigingen in de pers voortgezet. De Matin vraagt waarom de Kamer-president Floquet niet evenals Rouvier aftreedthij heeft erkend 300.000 fres. te hebben ontvan gen. De Hire Parole beweert, dat de gewezen minister van Justitie Devès van Herz 400,000 frs. had aangenomen. Andere bladen bevatten nieuwe aantij gingen tegen Rouvier. Zelfs Boulanger komt weer ter sprake. Hij zou indertijd persoonlijk op het bureau van de Lanterne gekomen zijn (het blad vertelt dit zelf) om aan de redactie te verzoeken niets mede te deelen over de benoeming van Cornelis Herz tot groot-officier van het Legioen van Eer enz. De ingestelde correctioneele vervolging zal in een crimineele veranderd worden, en zou zich over de gebeurtenissen van meer dan 10 jaar terug uitstrekken. Een aantal houders van Panama-waarden heeft zich civiele partij gesteld en zal vragen dat niet de Eerste Kamer van deze zaak kennis zal nemen, wijl deze geenerlei waarborg biedt. Het bericht van de preventieve in hechtenisneming der directeuren van de Panama-maatschappij maakt in het paleis van justitie een en diepen indruk. De bij de gearresteerden gedane huiszoeking leidde tot de ontdekking van eene om vangrijke correspondentie. Er zijn buiten dien nog huiszoekingen gedaan in de kantoren van de zuidelijke Panama-maat schappij van den bankier Thierrée, van Cornelius Hertz en van Propper, chef der bankiersfirma Kohn-Reinbach. Generaal Dodds telegrafeerde, dat Be- hanzin zich ten noorden van Abomey bevindt met 2000 man. Hij schijnt de ontruiming van Abomey te willen af wachten, om dan op te rukken. Doch hij verliest vele deserteurs en heeft bij de kooplieden geen crediet meer. Van 16 dezer wordt uit Caïro het volgende opzienwekkend bericht geseind. Het wetgevend lichaam, dat het budget voor 1893 weigerde goed te keuren, omdat het te laat is ingediend, heeft heden besloten deze beslissing te hand haven. De zaak verwekt groote op schudding. De Times verneemt uit Kaapstad dat het opperhoofd Khama in de Argus ver klaard heeft niets af te weten van den afstand van zijn land aan de Britsche Znid-Afrika-compagnie. Volgens particuliere berichten uit Brazilië te Londen ontvangen, heeft de Braziiiaansche regeering het invoerrecht op steenkolen verdubbeld. Nijverheid en Kunst. In de Donderdag-avond gehouden ver gadering der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid te Rotterdam trad als spreker op de heer M. J. Vincent, uit Schiedam, met eene voordracht over nijverheid en over kunst. Zich voor de pauze tot de nijverheid in het algemeen bepalende, wees hij er op, hoe deze eene minstens even belang rijke bron van welvaart is als de handel; hoe zij met recht de ware weldoenster der maatschappij en der menschheid genoemd mag worden. Niet minder dan de handel behoort zij dan ook gesteund te worden, doch treurig is het hiermede nog gesteld. Juist die handel, waarhij het beginsel van vrijhandel tot het uiterste wordt doorgedreven en waaraan zooveel wordt geofferd is het welke do nijverheid be nadeelt. Waar tocli alles van buiten zoo goedkoop wordt ingevoerd, moet de binnenlandsche nijverheid stilstaan en worden de buitenlandsche werklieden ten koste der onzen gevoed. Hierin kan slechts verbetering worden gebracht door de heffing van invoerrechten, doch daarbij moet met verstand worden te werk ge gaan. Geenszins van alles mogen invoer rechten geheven worden. De grondstoffen moeten bijv. vrij zijn, en ook de artikelen welke hier te lande minder voordeelig vervaardigd kunnen worden. Alleen die artikelen moeten belast worden, welke hier evengoed als in het buitenland vervaardigd kunnen worden. Er zijn er die vreezen dat dan die artikelen te duur zouden worden, doch spr. deelde-die vrees niet, daar hiertegen de onderlinge concurrentie wel zal waken. Zooals thans de toestand is, wordt de energie onder ons volk geheel gedood. Men zou meenen steun te kunnen vinden bij onze Kamers van koophandel en fabrieken, doch dan vergist men zich zeer. Deze hebben vooral oog voor den handel en waar deze het vrijhan delsstelsel wil, kan niets wat bescher ming verlangt op haren steun rekenen. Zelfs de Kamer in het nijverheids- district bij uitnemendheid, in Twente, gaat hierin mede en wel uit vrees dat door bescherming de kleine industrie zou herleven en daardoor de groote benadeeld worden. Ofschoon men overtuigd is dat vele industriën door den vrijhandel lijden blijft men daarbij toch steeds volharden. Toen indertijd door de Haagsche Kamer eene lans gebroken werd voor de heffing van invoerrechten, namtn echter bijna al de andere Kamers het eenvoudig voor kennisgeving aan en waren er slechts enkele, die het nog een afwijzend ant woord waardig keurden. Toen traden echter de industrieelen zelf op en zonden zeiven adressen van adhaesie. Daar moet het heen. Eenmaal moet de tijd komen dat zij, evenals wij het buitenland in zijn vrijhandel navolgden, ook in zijne bescherming gaan volgen. Het wordt meer dan tijd dat ook iets voor de patroons gedaan wordt, zooals thans voor de werklieden, voor wier belangen men ijvert in eene richting, alsof zij wel rechten, maar geene verplichtingen hebben. Arooral in eene goede octrooiwet zag de spreker veel heil. Er is in deze richting wel uitzicht op verbetering, maar hij zou het gewenscht achten, dat de voorstanders zich wat meer lieten hooren. A oorts kwam spreker op tegen twee zaken, welke de nijverheid drukken: lo. dearbeid in de gevangenissen. Liever zou hij de gevangenen gebezigd zien voor de ontginning van heidegronden. Zijn tweede grief was gericht tegen de am bachtsscholen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5