Dagblad voor Schiedam en Omstreken. NIEUWJAAR. 15de Jaarg. Woensdag 28 December 1892, No. 4472. "•öureau hoogstraat (S 817. ALGEMEEN OYERZICHT. Binnenland PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. In het Nummer van dit Bladdat Oude jaarsavond verschijnt, staat weder voor belanghebbenden de gelegenheid open om. aan FamilieVrienden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengentegen den prijs van 50 Cent per Advertentie. Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. 27 December '92. Terwijl de christenwereld het groote feest van 's Heeren Menschwording met dankbaren jubel viert, terwijl het „vrede op aarde" in duizend toonaarden over den aardbol weerklinkt, wordt in de ongeloovige wereld de verwoede strijd der hartstochten met onverpoosden ijver, met toenemende heftigheid voortgezet.Een deerniswekkend voorbeeld van dien strijd biedt ons het arme Frankrijk, waar het Panama-schandaal ons leert, hoe diep zoowel de natiën als de indi viduën kunnen zinken, als niet meer het al verlichtend ge loof, maar de onverzadelijke hartstocht het richtsnoer van 's menschen doen en laten is. Het Panama-schandaal neemt steeds grooter verhoudingen aan. Werd reeds een oud-minister van justitie als schuldig gebrandmerkt, thans zou ook een oud prefect van politie op de bank der be schuldigden verschijnen. Verscheidene bladen kondigden Zaterdag de arrestatie van Andrieux als waarschijnlijk aan. De Radical ging verder en zeide dat de arrestatie van Andrieux een besloten zaak was. Na de verklaringen van An drieux voor den rechter van instructie afgelegd hij verzekerde dat de Pana ma-zaak niet de eenige vuile wasch is, die beredderd moest worden, wijl er sedert het bestuur der opportunisten geen open bare zaak ondernomen was, waarbij geen pots-de-vins waren uitgedeeld schijnt de regeering geen termen gevonden te hebben, om den oud politie-prefect te vervolgen hij is althans met gevangen genomen en eene liuiszoéking heelt er evenmin b.j hem plaats gehad. Wellicht is de Regeering bevreesd geworden door zijDe bedn iging dat hij om den oppor tunisten den genadeslag te geven, latei- de cijfers der „wijnpotten" zou noemen. Volgens hem zou de republikeinsche meerderheid slechts een middel hebben, om z.oh aan zijn aanvallen te onttrekken. Dat middel is de ontbinding der Kamer. Werkelijk zou d# Eegeering er ook aan denken, de Kamer, die Zaterdag op reces is gescheiden, na hare wederkomst op 10 Januari te ontbinden. Bij het heropenen der zittingen van het Parlement zal er zeker strijd ge voerd worden bij de verkiezing van een voorzitter der Kamer van afgevaardig den. Werd Floquet totnutoe jaar op jaar herkozen ook met medewerking van een goed deel der rechterzijde, nu zal er oppositie tegen zijne herkiezing zijn tengevolge zijner dubbelzinnige ver klaringen voor de enquête-commissie ten aanzien zijner inmenging bij het verdoelen der gelden van de Panama maatschappij onder de dagbladen tijdens hij minister-president was. Ook eene andere grootheid van den dag zal aan het Panama-schandaal zijn politieken dood te wijten hebben. Pourquery vroeg Zaterdag in de Kamer inlichting omtrent het feit dat Freycinet van -Andrieux een brief zou opgeëischt hebben, waarin Freycinet aan Herz verzocht zijne kan didatuur voor het presidentschap der Eepubliek te verdedigen tegen zekere beloften. Intusschen verklaarde An drieux in een onderhoud met een dei- redacteuren van den Gauloisdat hij nooit een brief van Cornelis Herz in handen heeft gehad en dat hij er ook nooit over heeft hooren spreken. Hoe wel Freycinet ontkende, dat hij zijn ontslag zou hebben ingediend, werd het toch zeer opgemerkt, dat de minister van oorlog den ministerraad niet bij woonde. In de Kamer liep het gerucht dat de Freycinets ontslag op han den was. De Spaansche Katholieken kunnen maar niet verduwen het ergernis wek kend feit, dat in de hoofdstad van het aloude katholieke Spanje een tempel dei- dwaling zal worden gewijd. Uit Madrid komt het bericht, dat de demonstratiën van katholieke zijde tegen de opening eener protestantsche kerk voortduren. Een comité van adellijke dames heeft vruchteloos beproefd Sagasta over te halen de vergunning tot het openen dei- kerk weder in te trekken. Thans wordt er eene betooging op groote schaal met kinderen voorbereid. Het regent peti tiën zoo uit Madrid zelf als uit de provinciën. De liberalen spreken nu van tegen-dem onstra tiën. In do regeeringskringen schijnt men beducht voor de vertoogen van Enge land, dat met kracht op de opening van bedoelde protestantsche kerk aan dringt. Intusschen heeft de Engelsche regeering wel wat anders te doen dan zich met de Spaansche zaken te be moeien de binnenlandsche aangelegen heden vorderen al hare aandacht. Te Bristol hebben botsingen plaats gehad tusschen de bevolking en de politie en wel naar aanleiding van volksoptochten en volksmeetings gehouden ten bate van de werkstaking onder de dokwer kers. De militaire macht moest Zater dag-avond de politie te hulp komen om de groepen uiteen te drijven en-het plein in het midden der stad schoon te vegen. De anarchistische partij blijkt ook in het vereenigde koninkrijk niet voor de geweldigste middelen terug te schrikken om haardoel tebereiken. Zaterdag-avond werd er te Dublin eene poging gedaan om het bureau van den minister voor Ierland, den heer Morley, die zich thans daar ter stede bevindt, in de lucht te doen vliegen Op een der vensters had eene ontplof fing plaats door welke een agent ge dood werd en al de glasruiten in den omtrek werden verbrijzeld. Yoor het bureau der geheime politie in de nabij heid van 'Dublin Castlewaar de ont ploffing plaats had, vond de politie in een in het trottoir geslagen gat een man zwaar verminkt nog ademhalend, doch weldra overleden zonder bij kennis te zijn gekomen, welke man bleek te zijn de detective Sinnott. De ontploffing, die waarschijnlijk door dynamiet werd veroorzaakt, schijnt in opwaartsche richting te hebben plaats gehad, hetgeen verklaart hoe er slechts éen slachtoffer viel. Zij zou gericht zijn geweest tegen het kasteel uit wraak omdat de minister voor Ierland, Morley, geweigerd heeft de personen, die zich wegens dynamiet- aanslagen in de gevangenis bevinden, in vrijheid te stellen. De anti-homerule pers tracht uit dezen aanslag politieken munt tegen de regeering te slaan. Blijkens berichten uit Washington is het waarschijnlijk, dat het Congros de voorstellen van de commissie uit het Congres betreffende de landverhuizers zal aannemen. Dientengevolge zouden in de voornaamste j buitenlandsche ha vens quarantaine-stations worden geves tigd, waar de landverhuizers zeven dagen zouden moeten blijven alvorens zich te mogen inschepen. Yerder zou een attest worden vereischt van twee Amerikaan- sche dokters, verklarende dat de sche peling gezond is. Kleederen en verdere bagage zouden gedesinfecteerd worden. Ten slotte zou de president der Y. S. altoos nog het recht hebben, oir> alle landverhuizing onmiddellijk te schorsen. Volgens depêches uit Buenos-Ayres is liet in Argentine weder vrij onrustig. De demonstraties tegen Chili in de hoofd stad Buenos-Ayres werden Zaterdag avond door de gewapende macht uiteen gedreven, terwijl de Chileensche legatie bewaakt wordt. In de provincie Cor- rientes is een oproer uitgebarsten, waar door de gouverneur dier provincie vier duizend man op de been heeft gebracht. De opstandelingen houden verscheidene districten bezet, en hoewel de opstand te Buenos-Ayres als van weinig betee- kenis wordt beschouwd, gelooft men niettemin dat de gouverneur zijn ont slag zal moeten nemen. De schipbreuk van de „Nubian". De mailboot Nubianvan de „Union Company", heeft, naar de telegraaf reeds kortelijk meldde, schipbreuk geleden in den mond van de Taag. Het ongeluk gebeurde in een dikken mist, terwijl de rivierloods aan boord was. Het oogen- blik van den dag was 3 u. 20 namid dags. De kapitein en de eerste officier bevonden zich op de brug en de meeste passagiers op dek. Plotseling, vóór de loods eenige order had gegeven, be merkte de kapitein een klip vlak voor zich en beval onmiddellijk dat de stoom machines terug zouden stoomen. Het was echter te laat. Terwijl het schip achteruit stoomde, dreef de stroom het tegen de kust, en binnen enkele oogen- blikken had het 12 voet water in het ruim. De schok was zoo weinig merk baar, dat de passagiers ternauwernood het ernstige gevaar beseften waarin zij zich bevonden. Velen dachten zelfs, dat zij behouden en wel aan de lan dingsplaats waren aangekomen. Er was dan ook gelukkig geen paniek, en in de grootste orde ging men over in de booten en kwam men behouden aan wal. Met den grootsten lof wordt gesproken van den kapitein en de bemanning, aan wie door niemand eenige schuld aan het ongeluk wordt geweten. De eerste klasse passagiers schijnen ook nog tijd te hebben gehad hun bagage te red den althans van velen hunner wordt dat verzekerd. Daarentegen hebben een 50- tal handwerkslieden, die allen op reis waren naar Natal, al hun gereedschap en bezittingen verloren. De officieren en matrozen werkten met den heer Rawes, agent van de „Union Cy." te Lissabon, tot 2 uren in den ochtend, om nog uit het schip te halen en in lichters te werpen wat te redden viel, maar zij moesten dat werk eindelijk opgeven toen het schip sneller van de bank begon af te glijden, om eindelijk geheel te verdwijnen. Alleen de masten steken nog boven water uit. Ook de Majesticeen groote boot van de „White Star line" heeft het op de terugreis van New-York hard te ver antwoorden gehad. Hevige stortzeeën richtten groote verwoesting aan op het dek en aan de masten. Het schip doorstond den noord-oosterstorm, dank zij zijn stevigen bouw, en kwam giste ren behouden te Queenstown aan. Endelijk rapporteerde het schip Dun- donaldgisteren te Queenstown uit San Francisco aangekomen, na een reis van 134 dagen, dat het te midden van een cycloon is geweest, waardoor groote schade werd aangericht en de gezag voerder, kapitein Joun Hawthorn, over boord sloeg en verdronk. Schiedam, 27 December 1892. De Schiedamsche Kunstvereeniging, actueel als altijd, heeft gedurende deze Kerstdagen eene tentoonstelling ge houden, die zeker geheel in overeen stemming is met het plaatselijk karak ter der Yereeniging. Het is echt Schie damsche kunst, die de Vereeniging ons te aanschouwen geeft, en in de eigen aardige gezellige zaal van Musis Sa crum" maakt zij een uitnemend effect. Daar zien wij op de eerste plaats eene uitgebreide verzameling schilderijen en studies van onzen verdienste lijken landschapsschilder P. J. Mak. Het zijn ware kunstjuweeltjes, die eene aandachtige beschouwing overwaardig zijn. Het blijkt inderdaad, dat onze Schiedamsche kunstenaar de natuur tot in hare kleinste bijzonderheden bestu deerd heeft. In het schilderen van lucht en water is onze Mak inderdaad een meesterdat water is werkelijk nat en doorschijnend die lucht vertoont ons inderdaad het hemelzwerk en al HE COURANT lil»miilliiMliiiiiiliiiiii"MiHiimniiuiMiiic^iiiimiiimiLiiiiii|iuiiiiiMüiiiiiiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1