wat ons in deze aantrekkelijke tooneel- tjes te zien wordt gegeven, is vol gloed en leven en versterkt ons in de over tuiging dat deze kunstenaar als't ware de natuur weet te reproduceeren. Het zelfde mag ook gezegd worden van onzen veel belovenden Schiedamschen beeld houwer, den heer A. W. M. OdéJzn. de reproductie van een Scheveningschen visscher bewijst, dat hij met zijne kunst vaardige hand de doode steen als't ware weet te bezielen en te doen leven. an de schilderijen en studies van den heer P. J. Mak, noemen wij, als de meest opvallende, op de eerste plaats gezichten uit den omtrek onzer stad, als Langs den Dief hoek, aan den Vlaai- dingerdijk, de Vijfsluizen, Spieringhoek. de Steenenheul, langs de Maas, langs de iSchie, nabij Oud Starrenburg en de Delftshavensche Schie. Andere bekoor lijke tafereeltjes, als Aan den Bommel, nabij Deutickem, RockanjeendeSt. Anna- brink bewijzen, dat de onvermoeide landschapsschilder zich niet tot den omtrek onzer stad bepaalt, maar door heel het land onderwerpen voor zijne studies zoekt. Waarlijk, een schilderij van Mak is het meest gewenschte sieraad voor elke salon, en allen waren kunstminnaars, die gaarne de kunst steunen en aan moedigen, durven wij beslist raden een dijkje in het atelier van dezen kunst schilder te nemen de vele „Makjes" die reeds onder onze stadgenooten zijn geplaatst, bewijzen, dat zij het talent van den kunstenaar op den rechten prijs weten te stellen, en naai- verdiensten te beloonen. De verzameling antiquiteiten betrek king hebbende op het verleden onzer stad is niet minder bezienswaardig. Op de eerste plaats vallen in 't oog de lansen en speren, vaandel en trom van de oude Schiedamsche burgerwacht, waarbij vooral de aandacht trekken de wapens die ter weerszijden van den baljuw vertoond werden, als er recht werd gedaan. Verder ziet men de portretten van een menigte min of meer beroemde en bekende vroegere stadgenooten, o. a. dat van den predikant der Hervormde ge meente, Gerbrandt Hlias, en van den bekenden onderwijzer Gerrit Verboon, wien de Gerrit Verboonstraat haar naam dankt. Moet ons hier eene opmerking van 't hart, dan is het deze, dat de collectie portretten wel wat van een- zijdigheid blijk geeft. De naam van den on vermoeiden verzamelaar, die haar grootendeels zijn eigendom mag noemen, en zijne verzameling op ander gebied, ook op het terrein van het oude katho liek kerkelijk leven uitstrekt, sluit hier elke gedachte aan partijdige voorliefde uit: Maar was hetgeen hem wellicht door omstandigheden ontbreekt, met eenige moeite niet uit andere bronnen aan te vullen? Er zijn toch ook onder het katholieke voorgeslacht mannen, wier aandenken in beeld en schrift verdient levendig te worden gehouden. Haast deze photografiën van oud-stad- genooten, vindt men er ook van ver schillende stadsgezichten uit den tegen- woordigen en verleden tijd. Bijzonder merkwaardig zijn vooral tcekeningen van het Oude St. Jacobs-Gasthuis, het Oude Stadhuis en Marktveld, de Oude Ilantage en de vroegere Vrijdagscho markt. De oude Sluisbrug en de Dam ver toont ons den vroegeren toestand, toen de Schie doorliep ter plaatse waar zich nu de zgn. Kolk bevindt en de sluis en brug geplaatst waren voor het gebouw .tier Gistvereeniging, het huis van ouds genaamd „de hazenwindhond". Een aantal oude kronieken, jaarboe ken, feestliederen, couranten, gedenkpen ningen en insignes voltooit de eigen aardige verzameling antiquiteiten, waar toe o. a. eene levensbeschrijving van onze vereerde stadslieilige Liduina in de Duitsche taal behoort. werkzaamheid en voortdurende actuali liteit gegeven. Heden-avond wordt de belangwek kende tentoonstelling besloten met eene soil ée musicale, waarvan wij nader verslag geven. Volgens berichten door de West- Indische mail den 26n dezer overge bracht, is den 3n December 11. het stoffelijk overschot van den zeereerw. heer V. J. A. M. Jansen, in leven pastoor te San Willibrordo, uit Jacmel op Haiti, waar het ter aarde was be steld, naar Curagao overgebracht. Omtrent deze plechtigheid, die bij de geheele bevolking van Curagao de her innering heeft verlevendigd aan den edelen priester, die met waarlijk apos- tolischen ijver onder haar heeft gearbeid, lezen wij in een der Curagaosche bladen het volgende: Jl. Zaterdag, ten éen ure des namid dags, is met het Hederlaudsche stoom schip Prins Willem III, kapitein Slui ter,alhier van Jacmel, Haiti,aangebracht, het gebeente van den zeereerw. heer V. j. A. M- Jansen, in leven pastoor op St. Willibrordus op dit eiland. Zooals ODze lezers zich herinneren zullen, stierf deze geestelijke, die zich tot herstel van gezondheid naar .Neder land begaf, op de reis daarheen, en werd zijn stoffelijk omhulsel den 5n Augustus 1890 te Jacmel aan de schoot der aarde toevertrouwd. Kort na de aankomst van genoemd stoomschip, werd het aangebrachte stof felijk overschot naar de kerk van 0. L. Vrouw van den Rozenkrans op Pietermaai gediagen, alwaar een solemneel respons plaats had. Het werd daarheen begeleid door een talrijken stoet, waarbij zich eenige autoriteiten en vele aanzienlijke ingezetenen bevonden. Het Hoofd dei- kolonie was vertegenwoordigd dooreen zijner adjudanten. Zondag-avond werd in dezelfde kerk een zielenlof gehouden. Maandag, in den vroegen ochtend, is het stoffelijk overschot, begeleid door tal van personen, naar St. Willebrordus overgebracht, alwaar het, nadat er een solemneele Requiem-mis was opgedragen, in de kerk aan den voet van het mo nument bijgezet werd, dat er ter nage dachtenis van den overleden herder on- Lings was opgericht. Op dien dag is,voor- al op St. Willebrordus, menige kraan gepleDgd ter gedachtenis, menig gebed ten hemel opgezonden voor de zielerust van hem, die eene voorname plaats in de harten zijner gemeenteleden had ver worven. Het opgraven van het stoffel ijk over schot te Jacmel, had den 30n Ho vember j l. plaats, ten overstaan van de meeste plaatselijke, autoriteiten, den zeereerw. heer d'Arnais, pastoor aldaar, der Hed. consul te dier stede, vele aanzienlijke ingezetenen en onze geachte landgenoo- ten, de heeren M. Monsanto, consul van Haiti op dit eiland, Pierry Monsanto, consul van Venezuela te Jacmel, G. Lobo en Manuel Monsanto. Van de begraaf plaats werd het vervoerd naar de kerk, waar een plechtige llequiem-TAis gecele breerd werd, Daarna werd de kist, die het dierbaar overschot bevatte, processies- ge wij ze aan boord gebracht van het stoomschip Prins Willem IIIwelke het naar Curagao zou overbrengen. De consul van Haïti op Curagao, die zich met verlof naar dat land begaf, had bereidwillig de opdracht op zich geno men, om voor de overbrenging van het gebeente te zorgen, en hij heeft zich op uitstekende wijze van zijn taak ge kweten. toebehoorende aan D. Van Dam. in huur afgestaan aan C. Jansen en A. v. d. Most. te Overschie is geheel afgebrand. Zes konijnen en een varken kwamen daarbij om. De gemeente-spuiten hebben geen water behoeven te geven. Hiets was tegen brandschade verze kerd. Tot nog toe verkeert men over de oorzaak van den brand in het onzekere. Het reces van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal vermoedelijk tot 7 Eebruari a. s. duren. De voorgedragen perequatie dei- Grondbelasting verdedigende in zijn antwoord op het verslag der Eerste Ka mer heett de Minister van Financiën doen uitkomen, dat schijnbare ongelijkmatig heid in de belasting meerendeels 't ge volg is van verschil in groepeering. De Minister bestrijdt het denkbeeld om de Grondbelasting tot een fixum te maken. In afwachting van de regeling der ge- meente-financiën kan de Minister be zwaarlijk voorstellen de gemeenten te vergunnen een hooger getal opcenten op de ongebouwde eigendommen te heffen. Door de liberale kiesvereeniging Foor- uitgang te Rotterdam is na hevigen strijd met 2.58 stemmen tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer A. Plate, tegen Mr. Van Gilze die 1(57 stemmen op zich vereenigde. Deze kandidatuur heeft de beteekenis van een vijandige houding tegen het Ministerie voor zoover het de kieswet indiende. De voorstanders der kandida tuur-Van Gilze schijnen voornemens deze te handhaven. Het schijnt dat de Katholieken en anti-revolutionairen ook bij deze ver kiezing weder niet samen zullen gaan. De kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft reeds den heer M. J. Voorhoeve kandidaat gesteld. Voorzeker verdiende al wat de Sehie- damsche Kunst-Vereeniging ons deze Kerstdagen uit het heden en verleden voorstelde,eene aandachtige beschouwing, en heeft zij door deze tentoonstelling ons een nieuw bewijs van hare volijverige Het mond- en klauwzeer, waarvan Schiedam aanvankelijk verschoond bleef en dat na een paar gevallen scheen te zullen wijken, neemt in deze gemeente thans hand over hand toe. De stallen van 18 veehouders zijn op dit oogenblik in besmetten toestand en dagelijks komen nieuwe gevallen voor. Het branden en signaleeren van het vee geeft heel wat werk. De groote houten schuur, gevuld met hout, turf en steenkolen, in eigendom Gedurende de beide Kerstdagen werd n d'Geelvink te Amsterdam het Hatio- naal Timmerliedencongres gehouden, Daaraan namen 20 vereenigingen deel' De R. K. Volksbond had geen afge vaardigden gezonden, evenmin Patrimo niumdat om godsdienstige redenen, c v enals eenige plaatselijke vereenig-ingen niet aan deze samenkomst wilde deel. nemen. De secretaris, de heer Smit, die dit alles in zijn verslag over de werk zaamheden van het afgeloopen jaar mede deelde, sprak den wensch uit, dat het congres goede vruchten mocht afwerpen voor den arbeider; voorshands zag hij gaarne de bemoeiingen bepaald tot deze beide hoofdzaken; verkorte arbeidsdag en verbeteringen van arbeiderswoningen! Door het congres werd tot leider'ge- kozen de heer Verdorst van Amsterdam. Aan het hoofdbestuur werd een advi- seerende stem toegekend en besloten te stemmen per vereeniging. De Rotterdamsche vereeniging Een dracht tot Vooruitgang had eene motie op de agenda gebracht, waarin de wensch wordt uitgesproken tot het vormen van een op politiek en godsdienstig gebied neutraal Hederlandsch timraerliedeuver- bond. Beverwijk, De Kracht van Rotter dam, Groningen en Vooruitgaug is ons streven van 's-Gravenhage waren teggn de invoeging van het woord „neutraal" De bijvoeging van dat woord werd breed voerig verdedigd door den hoer Quispel van Rotterdam Het slot der discussie hierover was, dat op voorstel van „Am sterdam" unaniem een motie aangenomen werd, waarin do noodzakelijkheidwordt uitgesproken vaneen „Algemeen Heder landsch Timmerlieden verbond." Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling der statuten, ontworpen door den lieer Quispel van Rotterdam. Het eerste artikel reeds lokte eene levendige discussie uit; er werd name- lijk in gesproken van een streven naar een normalen arbeidsdag van hoogstens 10 uur. Vrij algemeeen spraken do af gevaardigden den wensch uit, het getal achterwege te laten. Besloten werd dat de Bond zal bestaan uit timmerlieden, niet uit aangesloten vakvereonigingen, zooals De Kracht van Rotterdam voorstelde; dat gestreefd zal worden naar een normalen arbeidsdag, zonder bepaling van uren naar eene goed leerlingwezen -naar een regeling bij de wet van den arbeid naar arbeidsraden, zoo mogelijk te regelen bij de wet, en onder dezelfde voorwaarde naar zorg voor de leden bij ziekte, ongeluk en invaliditeit. ooruitgang is ons streven van 's-Gra venhage wilde nog een onderdeel bij dat artikel, namelijk dat de Bond ijveren zou voor algemeen kies- en stemrecht. Helder steunde dit voorstel. Het werd echter met groote meerderheid ver worpen. (N. K. Ct.) De Orde der advocatenbj den Hoo- gen Raad der Hederlanden neeft beslo ten adhaesie te schenken aan het adres der advocaten te Utrecht, waarbij be streden wordt art. 49 van het ontwerp nopens de bedrijfs- en beroepsbelasting (het opleggen van verplichting betref fende het aanslagbiljet van den procu reur). Het bestuur van den Alg, Hed. Wiel- rijdersboud zal trachten een estafette- rit te organiseeren voor militaire wiel rijders. Het doel is om liet nut en de snel heid van het rijwiel als hulpmiddel voor de overbrenging van belangrijke berich ten in oorlogstijd over een grooten af stand op doorslaande wijze te bewijzen. Er wordt op liet eiland IJselmonde door eene buitenlandsche firma getracht, eene fabriek op te richten, waar dage- ongeveer 4000 liter melk verwerkt zal worden. Het; doel moet zijn, die melk in een toestand te brengen, dat zij zon der bederf naaa Engeland vervoerd kaD worden, en daar dan voor het huiselijk gekruik kan dienen. Haar men zegt, zou zulk een zaak met winst gedreven kunnen worden, daar de melk in Enge land steeds hoog in prijs is. Met het oog op de ligging der Harwich-booten zou men liefst zulk een fabriek stich ten onder de gemeente Charlois. In het hotel Weimar aan de Spaan- sche Kade te Rotterdam is door een onder-inspecteur van politie aangehouden zekere Flesch, een Duitscher, die met vrouw en 2 kinderen Dortmund ver liet, een bedrag van 800 mark medene- nemende, hetwelk bestemd was om het loon aan de werklieden uit te betalen. Zijn patroon had psr telegraaf aan de politie te Rotterdam zijne aanhou ding verzocht. Hij is als niet toege laten vreemdeling ter beschikking van den hoofd-coramissaris van politie gesteld. Do Katholieken van Delft, zoo be toogt de Nieuwe Delftsche Crthebben in de laatste 25 jaren, om het zoo eens te noemen op het gebied van liefdadige en godsdienstige instellingen wonderen gewrocht. Terwijl wij onder die velen met recht matige n trots wijzen mogen op de twee heerlijke Godshuizen de nieuwe St. Hippolytus- en Sc. Jozefkerken -- het Meisjes wees- en Oude vrouwenhuis, op onze door ganscli Hederland als model bekende R. K. Parochiale meisjes- en jongensscholen en de Congregatie dei- jongelingen, kunnen wij met groote vol doening thans weder ter kennis van onze lezers brengen, dat binnenkort de bouw van een nieuw R. K. jongens wees- tevens oude mannenhuis op do Kantoorgracht een voldongen feit zal zijn. Wij kunnen, wat wij van dit laatste meenen te weten, nu nog niet algemeon bekend maken genoeg zij het te zeggen, het vast en zeker is, spoedig in Delft een gebouw zal verrijzen, bestemd tot huisvesting van ouderloozen en ouden waarvan relatief gezegd in ons land waarschijnlijk geen gelijke zal bestaan. Te Hillegersberg brak Maandag-nacht omstreeks half een brand uit bij een koopman aan den straatweg. In weini ge oogenblikken stond alles in lichte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2