Dagblad yoor Schiedam en Omstreken. NIEUWJAAR. No. 4473. bureau $ooQ$traat 817. 15de Jaarg. Donderdag 29 December 1892, DÉ DRANKWET. ALGEHEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. In het Hummer van dit Bladdat Oude jaarsavond verschijnt, staat weder voor belanghebbenden de gelegenheid open om aan FamilieVrienden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengentegen den prijs van 50 Cent per Advertentie 16 regels. van Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. In het weekblad Be Nederlandsche Brankwet lezen wij het volgende artikel In de beweging tegen den sterken drank zijn twee zeer sterke stroomin gen, de eene heet geheel onthouderschap, de andere het bestrijden van drankwu*- bruik en beide stroomen komen herhaal delijk met elkander in botsing. Dit laatste bemerken wij nu weder, naar aanleiding van de schrijverij van den Schiedamschen predikant Pont, die gemeend heeft zijn licht te moeten la ten schijnen over de sociale toestanden te Schiedam, sociale toestanden die nauw samenhangen met wat elders het geval is, toostanden ook die door zijn Eerwaarde natuurlijk geschreven wor den op rekening van drankgebruik of wat het laatste nieuws is op dit gebied „op rekening van de drankindustrie." Wij achten het een gelukkige blik semafleider, dat er een factor is waarop allen zonder onderscheid kunnen schel den, een factor, die zoo gemakkelijk kan aangewezen worden als de oorzaak van alle maatschappelijke misstanden, van alle sociale ellende. In onzen tijd be moeien zich tal van lieden met het her vormen van den bestaanden ongunsti- gen toestand en bij het zoeken naar het middel daartoe stuiten zij allen op dat eene, het gebruik van sterken drank, en roepen zij, even als wijlen Cato over den ondergang van Carthago, allen eenparig„sluit Schiedam." Sluit Schiedam Daar gaat een roep door Nederland, dat jaarlijks duizenden en nog eensdui zenden in de groote centra werkeloos loopen dat daar wordt geleden ellende, armoede en gebrek door duizenden. Daar wordt in Friesland werk ge zocht door duizenden, die het niet kunnen vinden, ondanks de meest ingespannen pogingen daartoe. Daar worden opge richt vereenigingen tot ondersteuning van armen en ouden van dagen, maar ook van jongen, wien het niet mogelijk is een bote broods te verdienen voor zich ot de hunnen. Daar wonen men- schen in ellendige krotten, niet waard den naam van woning te dragen, daar slapen er zonder dak, zonder beschutting,daar gaan er de straat op zonder voedsel, bijna zonder kleeding daar komen op ei? gaan van school kinderen met ledige magen. Daar is eene ellende, die niet is te overzien Dat zijn de sociale toestanden in ons lieve vaderland, of laat ons liever zeggen sociale misstanden, die moeten verbeterd worden, en heteenige, ja het eenigste mid del dat dominé Pont en consorten daar voor weten aan te wenden, het heet „sluit Schiedam". Ja, wanneer dat eens waar mocht wor den, zie dan was Nederland gered. Dan zouden de menschen van het plat teland, aangelokt door de bouwwoede in de steden, niet meer daarheen trekken, om meer geld te verdienen, maar ook om de markt te overvoeren, dan zouden er geen duizenden werklieden meer zijn om optochten te houden en met hunne ar moede te koop te loopen, wanneer het overvloedige werk mocht ophouden zoo veel handen te eischen en er alleen nog maar arbeid zoude zijn voor de bekwaam stee. Sluit Schiedam, en de menschen zullen zich niet meer opeenhoopen in de groote steden, aangelokt door meerdere bedeeling, misschien ook door meer kans op kosteloos levensgenot als het platte land schenken kan, sluit Schiedam en dit euvel is verholpen; een sociale mis stand zal niet meer bestaan. Sluit Schiedam en in Friesland zal het alles couleur de rose zijn.Daar zullen geen menschen meer behoeven rond te loopen, zelfs in het hart van den zomer, die wer ken kunnen,maar ook werken willen.Daar zal geen werkverschaffing meer noodig zijnvan armvoogden en gemeentebesturen, daar zullen geen marechaussée of huzaren meer dienst behoeven te doen om de honge rige menschen in bedwang te houden.Sluit Schiedam, en al de groote heeren die Friesland verlieten om zich elders te vestigen, zullen terugkeeren; alle groote grondbezitters, die nu weinig voor het volk doen en zich slechts spitsen op het binnen halen van een zoo hoog moge lijke pacht, zij zullen zich dadelijk be- keeren, zij zullen het kapitaal dat dood daar neder ligt rentegevend maken tot welvaart van allen. Sluit Schiedam, en het Ierlandvan het beschaafde Nederland zal herschapen worden in het lustoord wat het kon en moest zijn, in een dei- rijkste provinciën van ons land. Sluit Schiedam, en uwe armenzorg zal onnoodig worden. Het zal niet meer voorkomen dat armen en ongelukkigen, bezweken in den onmenschelijk zwaren strijd om het bestaan, zich gedwongen zullen zien tot het vernederend aanne men eener aalmoes. Sluit Schiedam en. Lezer, wij waren meermalen in de gelegenheid zeer van nabij kennis te maken met de armen en hunne behoef ten. Mogen wij een staaltje van onze ervaring mededeelen net zoude zeker niet van een klaaglied over Schiedam's industrie, wel echter over de vaak on nette wijze waarop maatschappijen en groote industrieelen vele armlastigen en behoeftigen kweeken, en liever dan Schiedam te sluiten, zouden wij lieden over de grenzen willen jagen, die jaren lang 20% dividend van hun kapitaal trekken, zonder zich af te vragen waar die winst vandaan komt, hoe zij wordt verkregen, terwijl intusschen de werk man met de zijnen arbeidt voor een ka rig loon en slechts met moeite den strijd tegen den hongerdood kan volhouden. Sluit Schiedam, en er zullen geen lieden meer gedwongen worden tegen betrekkelijk hooge huren hun intrek te nemen in hutten, waarin de meer ge goede nog niet zijn hond zoude over brengen er zouden allerwege frissche en gezonde woningen verrijzen en ook daar zoude niemand meer broodgebrek hebben, noch gebrek aan kleeding of beschutting. Sluit Schiedam en de kinderen der armen, nu de parias der maatschappij, zij zouden niet langer verstootenen zijn van de tafel des levens, voor hen zoude niet iedere dag eene nieuwe kwelling, een nieuwen strijd tegen honger en koude zijn. Sluit Schiedam Steeds luider en sner- pender klinkt die leuze en wie twijfelt er aan of eenmaal zal er eene Volks vertegenwoordiging gevonden worden, die besluit de Schiedamsche industrie, die een uit sociaal oogpunt nadeelig product voortbrengt, op te heffen, en dan, maar ook dan eerst, zal Nederland heradenen en de gelukstaat worden, waarnaar alle andere mogendheden met naijver het oog zullen wenden, zich beijverend dat kleine land na te volgen op den ingeslagen weg. Gelukkig de droomer, die op zoo min kostbare wijze al wat er slechts en vei-- lceerds is in onze maatschappelijke toe standen denkt te verbeteren, gelukkig, zoolang hij niet wordt opgeschrikt uit die droomerij, om te laat wellicht te be seffen, op welke dwaze fundamenten hij het gebouw der toekomstige heilstaat optrok. Daar wordt ellende geleden ten onzent en elders, en, wij verzwijgen het niet, voor een deel komt deze ellende voor rekening van het drankmisbruik; er zijn er toch die niets ontzien om zich het genot der bedwelming te verschaffen, die alles opofferen aan dien eenen ellen- digen en diep verfoeielijken hartstocht, de dronkenschap, maar evenzeer als het dwaasheid, ja lafhartigheid is om al wat er slecht gaat en verkeerd is, op rekening te schrijven van sterken drank, even dwaas en even slecht is het dit alles te wijten aan de drankindustrie, even onzinnig, ja haast dronkenmans- achtig is het te jammeren en het hoofd te schudden over „de hardnekkigheid en tegenstand der betrokken handelaars en fabrikanten." Wanneer dezelfde lieden, die nu den mond vol hebben over de jammeren, door sterken drank veroorzaakt, de handen in eensloegen en zich opmaakten om den accijns op het gedistilleerd af te schaffen, zouden zij dan niet een veel nuttiger arbeid verrichten Ons dunkt van wel De welvaart van het Nederlandsche volk, ondermijnd door het gebruik: van jenever, vloeit, hetzij hier nogmaals duidelijk gezegd, in de schatkist van den Nederlandschen Staat, üc milloeinen, opgebracht dooi den accijns op het gedistilleerd, stelt de Nederlandsche Staat in de gelegen heid soldaatje te spelen, kostbare oor logschepen te bouwen en overigens pre cies te doen als een groote mogendheid, met dien verstande, dat ten onzent het volk dat jenever drinkt, die groote dingen betalen moet, terwijl in andere landen de kosten daarvan worden ver deeld over alle inwoners. Sluit Schiedam en eer er twee jaren verloopen zijn, is Nederland bankroet en hebben alle rijke heeren hun woonplaats verlegd naar het buitenland en blijft de rest, dat zijn, zij, die niet zoo ge lukkig zijn om zich zoo gemakkelijk te kunnen verplaatsen, het kind van de rekening en kunnen zij zich ver gasten aan de jammerklachten der af schaffers, die hard zullen roepen om heropening van Schiedam of misschien om een belasting op melk of duinwater, ten einde de groote massa in de gelegen heid te stellen toch weer het leeuwen aandeel voor de schatkist op te brengen. Armoede is vreeselijk, maar drank gebruik heelt daarmede niets uit staande, evenmin dus de Schiedamsche industrie; drankmisbruik vindt voor het meerendeel slechts een plaats onder de meest misdeelden, onder die genen die geen uitkomst meer hebben en vergetelheid zochten in bedwelming, waar iedere andere weg hen is afgesne den. Hef die armen op, nee-u weg de onna tuurlijke sociale verhoudingen, maak het onnoodig dat zij die werken kunnen en willen, moeten bedelen, laat achter wege uwe tractaatjes, thee-meetings en andere laffe middelen, die den verstan- digen mensch slechts een medelijdend schouderophalen kunnen afdwingen,steek de handen wat minder diep in den zak wanneer uwe hulp wordt gevraagd voor een nuttig doel, het verminderen van werkeloosheid, het verschaffen van goede woningen en al wat er nog te doen is op sociaal maatschappelijk gebiedende ervaring zal u leeren dat naast dat alles er plaats zal zijn voor de Schie damsche industrie, zonder dat vrees be hoeft te bestaan dat Neerland's welvaart en zedelijkheid door haar zal te gronde gaan. 28 December '92. Op de beide Kerstdagen werd te Brus sel een congres van socialisten gehouden. Met eenparige stemmen werd besloten als de Constituante het algemeen stem recht niet aanneemt, een algemeene werk staking te organiseeren. De socialisti sche arbeiderspartij zal een verwijzing van de behandeling der herziening naar de volgende zitting als een verwerping beschouwen. Verscheidene afgevaardig den verklaarden, dat een algemeene werkstaking een omwenteling zou zijn. Ook de anarchisten hielden een zeer druk bezocht congres. Ten einde aan de waakzaamheid van de Brusselsche politie en aan de pers te ontsnappen (welke laatste had aange- NIEUWE SCHECOURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1