Dagblad voor Schiedam en Omstreken. NIEUWJAAR. 15de Jaarg. Vrijdag 30 December 1892 No. 44/4. ^ttrecm ^ooQ^txaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. Voorheen en Thans. PRIJS VAN DIT BLAD: mmm PRIJS DER ADVERTENTIÊN LOUIS PASTEUR. NIEUWE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2,— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (SM.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. In het Hummer van dit Bladdat Oude jaarsavond verschijnt, staat weder voor belanghebbenden de gelegenheid open om. aan FamilieJ rlenden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengentegen den prijs van 50 Cent per Advertentie van 16 regels. Zij die zich tegen I Januari op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. 29 December '92. Tegenover de geruchten betreffende een spoedig aftreden van Caprivi wordt er op gewezen, dat hij verscheidene ver anderingen in deninwendigen houw van het rijkskanselierspaleis tegen het voor jaar heeft bevolen. Hieruit valt af te leiden, dat gedachten van aftreding hem zelfs niet bezighouden. In het proces tegen Ahlwardt wekte het, gelijk bekend is, groot opzien, dat de beklaagde plotseling in het bezit van militaire stukken van den hevel voerder te Wesel was gekomen, welke stukken, gericht aan den minister van oorlog, gewag maakten van de nood zakelijkheid om gebreken van de ge weren uit de fabriek van Löwe te her stellen. Het door den Keizer bevolen gerechtelijk onderzoek betreffende den „diefstal" dier stukken heeft tot niets geleid. Een brief met duplicaten dier bescheiden was te Obserhausen anoniem uitgegeven. Ahlwardt en zijn advocaat Hertwig werden bij dit onderzoek niet ondervraagd. Als verder gevolg der verkiezing van Ahlwardt voor den Rijkskag dient ge- Het was ongeveer twee uren 's middags Langzaam, steunende op dikke stokken, wan delden twee oude lieden over den Haarlemmer dijk iu de lichting Dam. Het gemakkelijk pla veisel droeg zeer hun goedkeuring weg, doch de groote drukte, de krioelende menschenmassa, de rinkelende bellen van de elkander krui sende trams maakten hen in de war. Het was jaren geleden dat beiden, oud-gedienden van ons kranig Indisch leger, hun vaderstad had den bezocht en waarschijnlijk was het de zucht die nog eens weêr te zien vóór hun dood. die lien had doen besluiten hun dorp in Noord- Holland te verlaten en de gelegenheid te baat te nemen, dat een goedkoope boot voer, om Amstordam nog eens te bezoeken. Wat was de stad veranderd! HetY,vroeger zoo'n liefelijken aanblik opleverende was ver dwenen en had slechts een breeden stroom achtergelateneen reusachtig station was aan den oever van dien stroom verrezen en van nit dat station, waarin de beide oudjes bijna meld te worden, dat bij de aanstaande verkiezing van een afgevaardigde in het district Liegnitz, provincie Silezië, de anti-semieten een eigen kandidaat in den persoon van den ingenieur Carl Paasch gesteld hebben. Paasch is bekend ge worden door herhaalde inbeslagneming van smaadschriften, waarin hij den Duitschen gezant Brandt te Peking, het ministerie van buitenlandsche zaken, voorts Caprivi en eene gansche reeks bekende personen, onder anderen ook Bismarck, allerlei erge dingen ten laste legde, die zij in dienst van de joden, ten deele tegen hem zelf (Paascb) ge daan hebben. Een officieel proces wegens beleediging had toen tegen Paasch plaats. De anti semieten maken zich gereed om het distiict Lignitz af te reizen, ten behoeve der kandidatuur van Paasch, aan wiens ongekrenkt verstand gedu rende dat proces getwijfeld werd. Dit opzien wekkend feit bewijst hoe het anti-semitisme in kracht wint, en dat het een macht wordt waarmede de Staat zal te rekenen hebben. De bron der Panama-schandalen blijft maar steeds vloeien. Volgens de Libre Parole hebben de gisteren voortgezette huiszoekingen tot een hoogst belangrijke ontdekking geleid. Het brievencopieboek van Fontane, die belast was met de afdeeling voor de publiciteit bij de Panama-onderneming zou gevonden en aan den rechter van instructie in han den gegeven zijn. Deze brieven zijn, volgens de Figaro, zeer compromittee- rend voor een aantal afgevaardigden en senatoren. Daarbij behoort de geheele briefwisseling tussclien de Panama-Maat schappij Cornelius Herz en Arton be treffende de stappen die gedaan moes ten worden in het Parlement. Zij bevat alle namen, benevens het bedrag, dat ieder verlangde en inlichting betref fende de stortingen met bijbehoorende dagteekeningen. De Siècle meent te weten, dat de ad ministrateurs der Maatschappij, Marius verdwaalden en waaruit zjj eindelijk, na liet onnoodig op- en afdwalen van vele trappen, te voorschijn kwamen, zagen zij het Damrak. „Doch dat is het Damrak niet 1" riep een hunner, „dat is ook al weg, dat was immers een gracht," De andere keek onderzoekend rond en kwam tot de slotsom dat het gedeel telijk gedempt was geworden, doch herkennen deed hij het evenmin als zijn medgezel, want dat. Yictoria-Hotel, dat Bijbel-Hotel, dat Meu belmagazijn van Hillen, die groote Katholieke Kerk links, die vele totaal veranderde gevels, waren hen nieuw, evenals de boomperken, de „kleine steentjes" en de steeds af- en aanrij dende trams. En de korenbeurs, waar was die? Ook al verdwenen! Slechts één ding was hetzelfde gebleven en wel de politiepost aan de Oudebrug en beiden wezen daarop lachende zich herinnerende hoe eens op een avond Doch stil, dat be hoort tot de jeugd van beiden en thans gelij ken zij evenveel meer op de wildzangen van vroeger als de gehelmde politieagenten van thans op de door petten gedekte dienaren van Hermandad van voorheen, die toen in het be lang der openbare orde zoo krachtig waren opgetreden. De Dam werd bereikt, nadat beiden zich te vergeefs hadden afgevraagd wat toch het nut en de bestemming waren van een houten gebouw, vlak achter de Beurs, dat geheel be plakt was met aanlokkelijke voorstellingen Fontane, Cottu, Sans Leroy en Charles de Lesseps, eerstdaags voorloopig in vrijheid zullen gesteld worden. Het rapport der geneeslieeren die het lijk van baron de Reinach hebben ge schouwd, is nog altijd niet openbaar ge maakt. Men zegt, dat daartoe eerst na een paar weken zal worden overgegaan Volgens de Figaro bewijst dit rapport, dat de Reinach geen zelfmoord pleegde maar vergiftigd werd. Het vergif werd hem toegediend 7 of 8 uur voor den dood. Het blad wijst er op, dat iemand die zich vin het leveD wil berooven, door gaans een sneller werkend middel neemt. Bovendien was de stand van het justitieel onderzoek op den 19 November niet van dien aard, dat er voor de Reinach reden bestond zich van het leven te berooven. De enquête-commissie zit thans voor zeventien duizend - zegge 17000! bons, welke als kosten van publiciteit uit de Panama-fondsen aan tal van dag bladen en tusschenpersonen tot uiteen loopend bedrag zijn uitgereikt. Van som migen blijkt de bestemming uit het op schrift van anderen kan zij geraden worden uit initialen of andere aanwij zingen, maar van velen is zij hoege naamd niet te achterhalen. De Parijsche pers is over de verwer ping van het handelstractaat met Zwit serland door de Kamer lang niet op haar gemak, maar die bezorgdheid komt wat laat! Toen de tarieven-coaimissie post voor post in het zoo moeilijk tot stand gebrachte ontwerptractaat schrapte of wijzigde, liet de pers, behoudens enkele uitzonderingen, stil begaan, en vond de Regeering, die zich trouwens zelve ook niet bijzonder verweerde,slechts weinig steun. Thans nu het te laat is, helpt geen klagen. Zwitserland zal zich, nu de Fransche slagboomen ge sloten zijn, elders voorzien. Duitschland en Italië zullen het voordeel hebben van den Zwitserschen transito handel naar Engeland, België, Nederland en het Oosten, en alle klaagliederen kunnen van al de iu verschillende café chantants te genieten heerlijkheden. Zij vroegen het daarom aan eeuige voorbijgangers, die antwoordden het niet te weten en maakten hieruit op dat dit gebouw voor vele Amsterdammers een raad sel is en waarlijk zij hadden het niet mis. Détar was dan de Dam, daar stond het Pa leis van den Koning, daar het Kommandants- huis, daar was Zeeraanshoop, maar ook al weêr hier wat veranderingenDie winkels van Ha- jenius en Kattenburg, die Groote Club, die trammassa, ja, van al wat onze oudstrijders zagen maakten die nog het meeste indruk op hen als getuigeuissen van de enorme uitbrei ding die het verkeer in de laatste 20 jaren heeft ondergaan. „Tramkaartje meneer" riep een jongen die op een kruk voorthinkte. Smit de oudste van de twee, kocht er een paar, bepaald van plan van het hem nieuwe vervoermiddel eens ter dege gebruik te maken, alleen zag hij het voordeel er niet van in kaartjes te koopen a 10 cent, wanneer men, naar hij gehoord had, aan den conducteur óok maar een dubdeltje te betalen had. De snelheid evenwel waarmede de jongen met den kruk zich verwijderd had, bracht hem op een boos vermoeden en tot de overtuiging dat ten minste de Amsterdamsche straatjongen van thans volstrekt niet verschiit van dien van voorheen, „Aapie meneer"? riep een koetsier tot Muller de jongste en deze werd ernstig boos. „Wat? daar niets meer aan veranderen. De Spaansche bladen beschouwen de verwerping van het Franscli-Zwitsersche handelstractaat door de Fransche Kamer als een ongunstig teeken voor een Fransch handelsverdrag met Spanje. De Spaan sche ministerraad kwam Maandag-avond bijeen en overwoog de vraag of men den modus vivendi als geëindigd kan beschouwen en het. maximum-tarief moest toepassen. Volgens berichten uit Buenos-Ayres hebben de opstandelingen in de Argen- tijnsche provincie Corrientes verscheidene steden bezet. De vooruitgerukte regee- ringstroepen weken terug. Een nader bericht meldt1500 opstandelingen in de provincie Corrientes hebben de stad Cazeros aangevallen, dio bezet was door 500 man van de regeeringstroepen. De opstandelingen werden echter met groot verlies terug gedreven. Het moet den Franschen weldadig hebben aangedaan te midden van al de schandalen door de Panama-affaire ver oorzaakt, een streelende afwisseling te hebben gevonden in de hulde, welke gisteren den roemruchten Pasteur op zijn 70en verjaardag werd gebracht. Te 11 uur nam gisteren-ochtend de plechtige viering van het feest in de groote zaal van de Sorbonne een aan vang. Tegenwoordig waren de president der Republiek, de ministers, de voor zitters van Kamer en Senaat, de leden van het corps diplomatique, onder wie ook onze gezant de heer De Stuers, de leden der Academie in hunne groen- bepalmde rokken, de afgevaardigden der buitenlandsche universiteiten en weten schappelijke lichamen, en honderden studenten en belangstellende toeschou wers. Geleid aan de hand van president Carnot, kwam de jubilaris binnen, begroet door de tonen der muziek en het handgeklap der vergaderden, allen hij een oud gediende die ettelijke duidelijk zichbare expeditie-medailles op de borst droeg, een aap." „Dat was te kras, wat dacht die kwajongen wel?" en veel moeite kostte het den ruim zeventigjarige te beduiden dat er van een huurrijtuig sprake was en de veranderingen in Amsterdam hadden teweeg gebracht dat men vroeger de apen alleen vond in Artis en thans zoo'n beetje overal door de stad. Hij wreekte zich door in den aap te kruipen en zijn vrind er mede in te trekken, en nu ging ons tweetal naar het Vondelpark, waar zijde Kiosk van vroeger ook al niet mochten terug vinden en in plaats daarvan een statig gebouw uit ruime beurs gebouwd en keurig ingericht. Van 't Vondelpark naar 't Museum, van het Museum naar 't Frederiksplein, naar t Aqu arium in de Plantage, voorbij Artisschouwburg, Frascati en Parkschouwburg naar !t Panopticum. Dat was een aardigheid 1 Die beeldengroepen, die Oostersche dwaaltuin, die gwuwelkamer wekte de bewondering op, doch in zulk een mate, dat beiden eindelijk doodmoe te land kwamen in de confiseurs-afdeeling beneden, van waar zij bemerkten dat de 4mstelstraat niet veel veran derd was. Alleen café Londres was nieuw doch Judels en Van Lier waren hetzelfde gebleven, en zij verdiepten zich in herinneringen aan den goeden ouden tijd, toen zij naar Judels gingen met Toos en met Ka voor „75 cents in vertering." {Slot volgt J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1