Binnenland samengekomen om in Pasteur de weten schap te huldigen en in haar dat Frank rijk, dat, zeker van de liefde zijner groote mannen, op zoo heerlijke wijze allen weet te beloonen, die het vaderland dienen en zijn glorierijken naain eer aan doen. Eerst sprak de minister van onder wijs, D u p u y, toen d'A b a d i e, de oud-voorzitter der Academie van weten schappen vervolgens B e r t r a n d, uit naam van het Instituut, den gevierden grijsaard toeroepende: Ge zijt niet alleen een groot en beroemd geleerde, ge zijt een groot manNog velen spraken daarna de groote L i 8 t e r, zijne Fransche rede lezende met een sterk Ëngelsch accent, 8 a u t o n uit naam van den Parijsehen gemeenteraad, zich verheugende dat op den weg welken thans alle geleer den volgen de eerste stap is gezet door een Fvanschman in een Parijsch laboratorium, en eindelijk ook de afgevaardigde van Pasteur's geboorteplaats, het kleine Dole in de Jura, die den beroemden ge leerde niet anders kwam brengen dan een groet zijner landgenooten en eene photographische afbeelding van Pas- teurs geboorteakte en van zijn geboor tehuis. Yooral dit was een aandoenlijk oogenblik. Pasteur zat te snikken, het gelaat in zijn zakdoek verborgen. Yan de buitenlandsche gedelegeerden werden die van St. Petersburg storm achtig toegejuicht. Zij en Pasteur ora heisden elkander. Zelfs te aangedaan om een woord te kunnen spreken, liet hij deze zaak over aan zijn zoon, attaché van het gezantschap te Kopenhagen, die de rede welke zijn vader had willen uitspreken, voorlas. Herhaaldelijk werden de schoone ge dachten van deze rede toegejuicht, aan het slot waarvan de verwa chtiug werd uit gedrukt, dat de Vrede cn de Weten schap eenmaal den Oorlog en de Onkunde zouden vervangen. Met een „leve Pas teur" stemde de gansche vergadering geestdriftig in, terwijl Carnot den edelen grijsaard omhelsde. Het was een hulde Frankrijk en Pasteur waardig. C Schiedam, 29 December 1892. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 28 December. De Indische begrooting kwam in behandeling, De heer Yan Alphen betreurde het, dat in Atjeh niet een krachtige blokkade zal wor den voortgezet en vroeg naar de plannen voor de organisatie der Indische en militaire marine, in verband met de taak van het auxiliair es kader. De heer Verheijen toonde zich ongerust over de houding van den Minister in de Tweede Kamer, doch hoopte, dat in Indië eene gema tigde politiek zal worden gevolgd. De heer Van Weideren Rengers wees op de licht- en schaduwzijden van de wettelijke vaststelling der Indische Begrooting. Hij wilde als correctief de optreding van een zelfstandigen kolonialen raad naast den Mi nister van Koloniën. De heer V. d. Putte keurde eenige maat regelen af, vooral het toekennen van politie macht aan de ingenieurs tegenover do inland- sche dwangarbeiders. Spr. wil ook de parti culiere koffie-ondernemingen meer doen betalen. Omtrent de koffie-cultuur wil spr. verhooging van den inkoopsprijs en afschrijving van niet meer loonende gronden. Verbetering van de koffiegronden. Dit behoort het streven te zijn, zeide de heer r. d. Putte. Ten opzichte van de motieVan Houten waarschuwde spr. voor de uitspattingen van de Tweede Kamer, die geen nationale conventie is. De heer Wertheim besprak het spoor- wcgbeleid in Indië en wenschte spoedige be slissing omtrent aanhangige concessie-aanvra gen voor tramwegen. De heer A. Prins verklaarde zich in 't be lang van de schatkist tegen den maatregel om de legkoffie op te schuren. Men moet van de hooge prijzen profiteeren. Hot debat wordt heden voortgezet. Tot bestuursleden van het Onder steuningsfonds van den Ned. R. K. Volks bond zijn in de vergadering van Dins dag-avond gekozen de heeren W. Blok met 152, B. 0. Breukelman met 148, B. M. J. Tromper met 154, 8. Verhagen met 189 en J. Warnawa met 229 stemmen. Verder verkregen de heeren J. A. Den Brinker 72, J. J. van Buitenen 86, J. Com brink 123, J. J. van Hees 109, J. J. Kloos 131, A. M. Lansbergen 82, J. Ousterman 108, B. Seijkens 84, H. J. Töns 114 en P. van der Tuijn 73 stemmen. De Bondspresident, de heer G. Wille- man, wenschte het gekozen bestuur van harte geluk met de benoeming en ver trouwde dat de gekozenen het fonds, onder patronaat van de H. Liduina, 'twelk op 1 Januari 1893 in werking treedt, zóo zullen besturen, dat het spoedig een parel van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond zal kunnen genoemd worden. Voor een goed bezette zaal werd gisteren-avond in den tuin der Officieren- Vereen iging door het tooneelgezelschap onder directie van de heeren Le Gras Haspels opgevoerd „Gevaarlijke Mid delen", blijspel in 3 bedrijven, naar het Duitsch van Francis Stahl door C. F. van der Horst voor het Nederlandsch tooneel bewerkt. Wie bij het lezen van het woord: „ge vaarlijke middelen" mocht denken aan die middelen, welke door de partij dei- om verwerping in onzen tijd gebruikt worden om haar doel te bereiken, slaat den bal geheel mis. Och neen het zijn van die eenvoudige huismiddeltjes, die vaak door vrouwenlist, maar ook menig- werf door mannen vernuft worden uitge vonden om van weerszijden den eigen zin door te drijven. Zij worden ons in dit blijspel in verschillende vormen ver toond en de loop van Let spel doet zien, dat zij werkelijk gevaar zoowel voor den huiselijken vrede als den goeden naam der betrokken personen opleveren. Zeer juist werd dit door het voor treffelijk spel der Rotterdamsche artisten in 't licht gesteld. De heer Henri de Vries speelde als de architect Otto Frischmuth zijn rol voortreffelijk. Ter wijl hij zich eerst door de list van zijne tweede vrouw Louise (Mevr. Marie v. Eysden-Vink) laat vangen om thuis te blijven, doorschouwt hij later zeer goed de kleine samenzwering, die zij met dokter Ziegeler (de heer D. Haspels) heeft gesmeed, en weet hij terzijnertijd op vrouw en dochter revanche te nemen. Ook Margot, zijn dochter uit zijn eerste huwelijk (mej. Rika Haspels) weet op haren tijd van een gevaarlijk middel (in casu de bedwelmende champagne) gebruik te maken, om eene liefdesver klaring uit te lokkenmaar ook zij ondervindt dat zij in dit geval met vuur heeft gespeeld, nu de geheele stad onderricht is van het „roesje" dat zij daarbij heeft gehad. Intusschen keert alles ten goede Paul van Hoven (de heer F. Tartaud) herhaalde bij eene tweede ontmoeting (nu beiden geheel normaal zijn) het aanzoek dat hij Mar got bij het eerste samentreffen deed en nu komt het jawoord over hare lippen en worden Paul en Margot een paar. Zooals wij reeds zeiden, bracht het uitnemend spel der artisten de verschil lende vermakelijke scènes van dit stuk geheel tot hun recht. Zelfs de personen die een ondergeschikten rol in dit blij spel vervulden, zooals de heer Van Kerckhoven, als Duitsche postbeambte, en de heer van Eysden, eerst als kadet later als luitenant, waren echte typen en droegen tot het lachsucces van dit kluchtspel niet weinig bij. Aller samen werking vormde dan ook een geheel, dat den Rotterdamschen artisten eer aan deed en hun wederoptreden met her haald applaus deed begroeten. Het nastukje „Taalfouten" is iuede een aardig bedachte klucht. De heer Rosier Faassen toonde hier weer zijn meesterschap in alle rollen. Als Fran- gois Caboussat was hij bijzonder goed. Caboussat, de rijke ingezetene van het dorp, dien men als afgevaardigde in de Kamer wil brengen, kan zelfs geen brief zonder taalfouten schrijven. Maar hij weet zijne onkunde zeer goed voor het groote publiek te verbergen. Zijne doch ter Blanche (Mej. Rika Haspels) fungeert als secretaris en verbetert zijne taal fouten en als hem tijdelijk die hulp ontbreekt, weet hij door een inktvlak de plaats te verbergen, waar een mis plaatst d of dt zijn onkunde zou ver raden. Kluchtig is hot tooneel waar hij door den veearts Machut (de lieer Keer- wolf) gedwongen wordt alleen een paar regels te schrijven, maar vermakelijk ook de scène, waar hij Caboussat, correspon- deerend lid der academie te Etampes, door den president der academie, den oudheidvorscherPoitrinas (de heer Kerck hoven) genoopt wordt een rapport voor het geleerde staatscollege op te stellen In beide gevallen treedt zijn doch ter als de reddende engel op, en weet vrouwenlist goed te maken, wat man- nen-onverstand heeft bedorven. Ten slotte leidt de vriendschap tus- schen beide laatstgenoemde mannen tot een huwelijk tusschen Caboussat's doch- tpr met Poitrinas' zoon, wiens eenige ondeugd het is, dat hij niet zonder taalfouten kan schrijven. Caboussat stemt in dit huwelijk toe, op voorwaarde dat Blanche slechts twee maanden van liet jaar in de woonplaats van haar aanstaande zal behoeven te vertoeven; dien tijd zal hij zich wel met inktvlak ken behelpen. Zoo zou dus Blanche do leermeesteres van man en vader, of zooals Caboussat het uitdrukt, van dé geheele familie worden. Ook de vermakelijke iutrigues van dit nastukje werden door het uitnemend spel der Rotterdamsche tooneelisten in haren vollen omvang begrepen en naar waarde genoten. Ook de heer Victor Faassen vervulde zijn mil der dankbare rol van bediende met blijkbare toewij ding. Het gezelschap der heeren le Gras Haspels heeft ons dan ook gisteren een werkelijk genot vollen avond bereid, die ons naar een herhaald optreden doet verlangen. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. minister-resident te Lissabon, alle Nederlandsche havens door de Por- tugeesche regeering vrij zijn verklaard van besmetting door cholera. De rapporteurs voor de Kieswet ko men 17 Januari bijeen. In 't begin van Januari is het voor- loopig verslag over de bedrijfsbelasting te wachten. Onder meer zal de Kamer bij haar terugkeer het ontwerp op het faillissement gereed vinden. De orde van advocaten bij de arr.- rechtbank te Dordrecht verzond gisteren aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regen- tes een adres van adhaesie aan dat der orde te Utrecht, tegen de bepaling in liet aanhangig wetsontwerp der bedrijfs- en beroepsbelasting, dat bij het betee- kenen van een exploot het aanslag-biljet dier belasting, evenals vroeger het patent blad, moet overgelegd worden. Naar men aan de Avondpost meldt, zullen eerstdaags, bij wijze van proef, op verschillende stations der 8taats- spoorwegmaatschappij toestellen voor automatische afgifte van perronkaartjes worden geplaatst. Te Brielsch-Nieuwland is nu ook de zwaar gewonde viouw van den land bouwer, die moord en zelfmoord pleegde, overleden. Voor de nieuwjaarsbedeeling is te Naaldwijk bijna f300 bijeengebracht, waarvan op een nader te bepalen dag eene uitdeeling van levensmiddelen zal plaats hebben op 3 verschillende plaatsen in de gemeente. Naar men verneemt, is met de direc tie Donald Currie Co. te Londen een contract gesloten, waarbij is bepaald, dat 3 malen 's maands, te beginnen met Januari a.s., de Castle-booten weder ge regeld Vlissingen zullen aandoen, en dat zij niet meer op de reede doch in de binnenhaven moeten komen tot het in nemen van passagiers en lading. Voor vele neringdoenden in Vlissingen is het in de binnenhaven komen van die booten nog al voordeelig. Sedert Maandag wordt te Hillegom vermist de 21-jarige Sceven van der Landen, die in den namiddag van dien dag is uitgegaan om schaatsen te rijden en sedert niet is teruggekeerd, waarom men vermoedt dat hij door het ijs is gezakt en verdronken. Zijn signalement ismiddelmatig lang, tamelijk gezet en zwart haar gekleed met lange don kere winterjas, open vest, boord, strik- das en zijden pet Namens zijne ouders verzoekt de burgemeester "au Hillegom zijne opsporing, en bij ontdekking, hetzij levend of dood, onmiddellijk bericht. Met aandrang is reeds gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk nu op tal van plaatsen het mond- en klauwzeer onder het rundvee heerscht. Dat deze waarschuwing niet overbodig is, blijkt uit het feit, dat te Haarlem en te Haarlemmermeer in de gezinnen van een drietal veehouders het mondzeer heerscht volgens deskundigen als een gevolg van het gebruik van ongekookte melk. Te Gouda is eene tentoonstelling ge houden van voorwerpen van kunst en nijverheid, bestemd voor eene loterij ten behoeve van een te stichten Roomsch- Katholiek Weeshuis. De aanleiding tot deze tentoonstelling was liet gemis van een weeshuis voor Roomsch-Katholieken te Gouda. Wel werd in Gouda veel voor de weezen in het be taande weeshuis gedaan, maar voor de weezen van Katholieken bleef de behoefte aan een katholieke opvoe ding bestaan. Het doel dezer tentoon stelling was nuvermeerderen van het kapitaal voor de oprichting van zulk een weeshuis. De heer Reiger, burgemeester van Utrecht heeft een schrijven gericht aan Mgr. Snickers, waarin hij iu de loffe- lijkste bewoordingen de zelfverlooche ning prees, welke de E.E. Broeders en Zusters ter gelegenheid van de hier heerschende cholera getoond hebben. Ofschoon innig overtuigd, dat geen stoffelijke belooning die toewijding kon vergelden, verzoekt de heer Reiger dit schrijven van dankzegging vergezeld te mogen doen gaan van een som van f 5000 ter beschikking van Monseigneur, om eenigszins van zijn waardeering te kunnen doen blijken. Monseigneur heeft in zijn antwoord den burgemeester bedankend, dezen toegezegd, dat hij steeds bij alle voor komende gelegenheden op de krachtige hulp van de R. K. geestelijke zieken verplegers kon rekenen, en dat de ont vangen som in alle erkentelijkheid zou besteed worden voor de armen der door beide congregaties verpleegde katho lieken. Men meldt ons uit Dokkum De ongeregeldheden onder de werk- loozen schijnen van van uit Groninger land ook naar iiier te zijn overgewaaid. Reeds de vorige week was het hier alles behalve rustig eiken avond be woog zich eene joelende menigte door de straten, onder het zingen van socia listische liederen, onderwijl anderen al bedelende langs de huizen gingen. Bij de commissie voor werkverschaffing werd telkens om liooger loon aangedrongen, onder bedreigingen dat anders de boel kort en klein zou worden geslagen. Dinsdag-morgen werd van wege eene commissie aangekondigd, dat niet anders dan op de vastgestelde voorwaarden ge werkt, en dat andere het werkhuis zou gesloten worden. Dit gaf den gelieelen avond aanleiding tot samenscholingen en wanordelijkheden, die eindelijk zulk een ernstig aanzien kregen, dat militaire hulp word aangevraagd. Eene afdeeling van ruim 40 man, onder bevel van den luitenant Muller Massis, is thans hier gestationeerd. Den geheelen avond trokken patrouilles door de stad, om het volk, dat telkens weer samenschoolt, uit elkaar te drijven. N.R.Ct Het eindigen van een H. Missie, die te Breda van 17 tot 27 December on der deelneming van geheel de bevol king gevierd werd, ging met twee plot selinge sterfgevallen gepaard, welke een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2