NIEUWJAAR. Binnenland dat een staatshoofd dat zulke mannen taal doet hooreD, niet naar het hart der Vrijmetselarij is. Men vermoedt dan ook dat de opstand die in Corrientes is uit gebroken, door haar is aangestookt om den president een voetje te lichten. Minder gelukkig dan de Argentijnsche regeering met de opstandelingen in Corrientes is het Mexicaansche gouver nement met den opstand, die in dat land is uitgebroken. De regeeringstroepen, die tegen de insurgenten waren afgezon den, hebben een nederlaag geleden, ter wijl vele soldaten naar den generaal dei- opstandelingen, Estrada, overloopen. Waarschijnlijk staat ook deze opstand in verband met de presidentskeuze nl. de verkiezing van generaal Porfirio Diaz tot president der republiek. In het Nummer van dit Blad, dat Oude jaarsavond verschijnt, staat weder voor belang hebbenden de gelegenheid open am aan FamilieVrienden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengentegen den prijs van 50 Cent per Advertentie van 16 regels. Schiedam, 30 December 1892. Volgens telegrafisch bericht bij vee houders te dezer stede ontvangen, is vanaf morgen (Zaterdag)middag 4 ure de invoer van rundvee uit Nederland in België verboden. Dat de heer Julius Egener een be kwaam musicus en een niet minder bekwaam muziekonderwijzer is, bewees opnieuw de gister-avond in „Musis Sa crum" gehouden voordracht-avond, waar een talrijk publiek met belangstelling luisterde naar de proeven van bekwaam heid door de verscheidene leerlingen van den heer Egener afgelegd. Van klein tot groot legden zij allen hun proeve, zeer tot tevredenheid van het belangstellend auditorium af, en enkelen hunner wisten zoo handig den strijkstok te hanteeren, dat men zich afvroeg, of dit werkelijk het spel was van een knaapje van 12 of 13 jaar. Aan verscheidenheid ontbrak het niet. De verschillende nummers voor viool werden afgewisseld door een duo voor cello's, eene Sonatine fiir Oboe en een Thema und Variation fiir Hom. Deze beide laatste voordrachten, van deheeren B. V. en v. Gr. werden uitbunding toe gejuicht. Drie liederen voor strijkorkest, door de leerlingen te zamen uitgevoerd, was eeu eigenaardig slot van de eerste afdeeling. De tweede afdeeling werd geopend met Idylle Solo fluit met begeleiding van strijkkwartet van H. Popp. De lieer B. V. toonde zich een zeer goed fluitist, en oogstte met zijne uitstekende voor dracht een warm applaus. De jongeheer E. E. toonde in Ungarischer Tanz over een zeer flinke streek en een ruime mate technische vaardigheid te beschikken. Onder zijne uitstekende leiding zal de jongeheer F. E. zich ongetwijfeld ont wikkelen tot een bekwaam virtuoos. Ook de Scène de Balletvoorgedragen dooi den heer C. B. was zeer goed. De vele eigenaardige moeilijkheden in dit stuk werden flink overkomen en het applaus dat de heer B. oogstte, was zeker wel verdiend. Tot slot gaf de Symphonie-Vereeni- ging de Ouverture „Don Juan" van W. A. Mozart, die flink werd uitgevoerd, zooals wij dat van de Symphonie-Ver- eeniging gewoon zijn. Zooals wij reeds zeiden, heeft deze avond voor de zooveelste maal getoond, dat de heer Julius Egener een uitstekend muziekonderwijzer is, en dat de jeugdige beoefenaars der sehoone muziek, aan zijne leiding toevertrouwd, het bij ij verige studie tot een flinke hoogte kunnen brengen. De heer A. A. van Vlaai-dingen, uit Schiedam, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het middelbaar onderwijs-examen, Boekhouden K XII. De Eerste Kamer heeft in haar Af- deelingen, bij het onderzoek van het Wetsontwerp tot wijziging der Spoor- wegbegrooting voor 1891, aan het De partement van Waterstaat er een grief van gemaakt, dat zoo langzaam gewerkt was aan de verbetering van de baan van den Rhijnspoorweg, waartoe reeds voor twee jaren besloten was. Op de begrooting van oorlog was f46,000 gebracht, om in de Kon. Mil. Academie de gasverlichting door elec- trisch licht te vervangen. Zonder de goedkeuring van de Tweede Kamer af te wachten, was men reeds begonnen in het gebouw der Academie gaten te hak ken in de muren voor de draden dei- geleiding doch zooals men weet, heeft do Kamer dezen post op de begrooting niet goedgekeurd. Dit is intusschen niet het eenige geval van dien aard onder Minister Seyffardt. De liberale kiesvereeniging te Leeu warden heeft voor de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. J. Zaaijer, voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot voor- loopige candidaten gesteld de heeren J. Troelstra, te Leeuwarden, mr. J. A. van Grilse, te Rotterdam, mr. A. Bloember gen Ez. en W. J. van Weideren baron Rengers, te Leeuwarden. Aan het politiebureau in de Meor- mansstraat heeft de eigenaar van een pand in de Rubroekstraat te Rotterdam ken nis gegeven, dat een in dat pand ledig staande woning, zonder zijne voorken nis, door een hem onbekend gezin is betrokken. Niet alleen dat het hoofd van dat gezin weigert te vertrekken, maar hij laat zelfs niemand toe en wei gert den eigenaar te woord te staan. Dit is in betrekkelijk korten tijd liet derde geval van dezen aard, dat zich daar voordoet, zonder dat justitie of politie bij machte is daartegen iets te doen. In den loop der maand Januari e.k. zal de heer A. N. De Lint, lid van den Gemeenteraad van Delft in de Delft- sche Handelsvereeniging, afdeeling van den Ned. Bond „Maatschappelijk Be lang", een bespreking houden over de aldaar opnieuw vastgestelde verordening op de heffing der belasting naar het inkomen en daaraan vastknoopen een beschouwing over belasting in het al gemeen, alsmede over de aangenomen Vermogensbelasting. In de vergadering van den gemeente raad te Vlaardingen op Woensdag 28 dezer kwam aan de orde het voorstel van den heer W. J. van Dusseldorp tot vergrooting der tusschensschool, waar over in de vorige vergadering de stem men staakten. De heeren Schippers en IJzermans wenschten opnieuw te discus sieeren, de voorzitter was van eene andere meening, de heer IJzer nans maakte er een voorstel van dat voldoende werd ondersteund, waarop de voorzitter zeide dat het hem niet aangenaam zou zijn als dit voorstel werd aangenomen, het geen protest uitlokte van den heer IJzermans; in rondvraag gebracht, werd het voorstel-IJzermans met 8 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat tot stemming werd overgegaan over het voorstel Dus seldorp, hetwelk aangenomen werd met 8 tegen stemmen. De voorzitter moet naar aanleiding van deze beslissing een voorstel doen tot belastingverhooging, wat de heer IJzermans onuoodig vindt, hetgeen tus- selien beide heeren eene warme woorden wisseling uitlokte. De lieer W. J. van Dusseldorp pro testeerde dat, naar aanleiding van het aannemen van zijn voorstel, daaraan zou moeten verbonden worden belastingver hooging, en zou alleen dan voor het belastingvoorstel stemmen als het werd losgemaakt van zijn voorstel. Aan de discussiën werd verder deel genomen door de heeren J. van Dussel dorp, Yan Buuren van Heyst, Kikkert en den voorzitter, en het voorstel om reeds mi met belasting-verhooging te komen vond eene dusdanige bestrijding, dat het met 8 tegen 6 stemmen ver worpen word. Gisteren-middag ongeveer half een had te Hillegersberg onder een grooten toeloop de begrafenis plaats van W. Dijks hoorn en G. Van der Neut, de 13-jarige knapen die Maandag j.l. op den Hille- gersbergschenplas door het ijs zakten en zoo noodlottig door verdrinking om het leven kwamen. Kort na elkander werden de lijk kisten door bidders uit de sterfhuizen en naar de begraafplaats gedragen. Vrouw Dijkshoorn is tengevolge van den schrik, die haar bij het vernemen van het overlijden van haar eenigen zoon beving, bedlegerig. Ook in het huisgezin van Van der Neut heerscht grooto droefheid. Het Vaderland maakt naar aanlei ding van het Panama-schandaal de vol gende opmerking, welke niet zonder beteekenis is in de pen van een liberalen schrijver. Nog een opmerking wordt gemaakt, wellicnt van dieper beteekenis dan 't schijnt. De kerken waren zoo vol, dat er geen plaats meer was te krijgen. De menschen stonden tot op straat. Vroe ger jaren was er altijd in de kerken met Kerstmis een redelijk en fatsoen lijk publiek, omdat er prachtige koren waren. Er kwamen niet alleen geloo- vigen, maar ook ongeloovigen luisteren. Langzamerhand heeft men echter in de hoofdstad het aantal geloovigen zien toenemen. De vatbaarheid, de meerdere behoefte aan geloof openbaart zich ook in het toenemend mysticisme, het aan nemen van wonderbare verklaringen en oplossingen van de levensverschijnselen, in één woord de den mensch aangeboren zucht naar het bovennatuurlijke verheft zich met groote kracht. Dat de schan dalen, welke van de regeerende partij aan het licht gekomen zijn, de Katho lieke Kerk ten goede komen, wordt zeker geacht, en sommigen houden 't vol strekt niet voor onwaarschijnlijk, dat do Fransche Republiek over eenige jareu oven clericaal zal zijn als zij nu oppor tunistisch of liberaal is. Gambetta zeide indertijd: le cléricalismevoila 1'enne'mi. Graaf De Mun roept thans met nog zwaarder steml'opportunisme voild 1' ennemi, en hij vindt steeds meer en meer aanhang. Uit Amsterdam wordt ons gemeld dat door de winkeliers in de hoofdstra ten Nieuwendijk, Kalverstraat, Leidsche- straat, Vijzelstraat, Utreclitsche straat, Galerij, enz. nagenoeg algemeen is be sloten na 1 Januari a. s. tot sluiting te 9 uren des avoüds over te gaan. De bouwvereeniging Op hoop van zegen die ongeveer 200 huizen in de 2e Spaarn- dammerstraat en de Polanenstraat te Amsterdam heeft staan, heeft ter ge legenheid van het kerstfeest een flink stuk spek ten geschenke gegeven aan elk gezin, dat niet achterstallig was met de huur. Verleden jaar hebben de trouw-beta- lende bewoners met Kerstmis een ham gekregen Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is de gunstige bepaling ingetrokken, waarbij het aan reizigers van Rotterdam, voorzien van een plaatsbiljet naar Amsterdam, ook vergund was over Utrecht te reizen. Gedurende de afgeloopen week was de vischaanvoer te Nieuwodiop ruimer dan de voorgaande weken. Vooral de laatste dagen waren voor vele visschers nogal gunstig. Er waren zelfs schuiten die in een paar dagen tijds f500 a 600 besomden, wat tegenwoordig tot de zeld zaamheden behoort. Aangebracht werden 5900 schelvis- schen, 825 kabeljauwen, 1030 roggen, 2900 tongen, 2 tarbotten, 830 mandjes kl. schol, 385 manden schar en 70 tal haring. Men meldt aan de Standaard uit Friesland, dat de predikant der herv. gemeente te Stiens besloten heeft voortaan na de godsdienstoefening gelegenheid te geven tot debat. En naar verder medegedeeld wordt, zou mr. Troelstra zich reeds hebben aange meld, om den eei'sten keer de beste van die gelegenheid gebruik te maken. Maandag, 2e Kerstdag, werd onder leiding der heeren oud-officieren van het paus;elijk leger Adr. Looijmans, Aug. Wils en Antoine Arts, door een groot getal afgevaardigden van verschillende Zouaven-Broederschappen in Nederland, te Utrecht een Algemeene Nederlandsche Zouaven-Bond opgericht. Op het adres der Twentsche Handels- reizigers-Vereeniging te Enschedé is door den directeur-generaal der Staats spoorwegen, in overleg met de directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, goedgunstig beschikt, zoodat nu ook na 1 Januari 1893 de abonnements kaarten der Staatsspoorwegen geldig blijven op de lijnen Alineloo Salz- bergen— Rotterdam—Rozendaal en Arn hem-Eist, welke lijnen 1 October aan de Hollandsche Spoor waren overgegaan. Voor de handelsreizigers in ons land is dit besluit ook zeer zeker van groot belang. Te Montfoort is Zondag-nacht in het kantoor van den rijksontvanger inge broken. De kohieren en verdere stukken zijn wel onderzocht, doch ongeschonden gelaten. Geld en geldswaardige papieren zocht men er tevergeefs. Te Heiuenoord heeft onlangs een oplichter gebruik gemaakt van de licht- geloovigheid van sommige boeren. Hij had hun wijs gemaakt, dat voor eenigen hunner kans bestond om als bedrijfs- boer geplaatst te worden op bouwmans woningen, toebehoorende aan den Prins von Wied. Hij had daarover reeds ge schreven, maar ten antwoord ontvangen, dat de Prins hem persoonlijk wilde spreken. Natuurlijk liet hij de reis kosten door de belanghebbenden betalen. Tot schade, maar wellicht ook tot lee ring van die boeren, heeft hij dat spel letje met goed gevolg zelfs herhaald. Omtrent de vreeselijke moorden te Brielsch Nieuwland kan nog het volgen de worden medegedeeld: dat de land bouwer Arie Nieuwland die de afgrijse lijke misdaden pleegde, in don laatsten tijd erg zenuwachtig was en op hem gedane vragen steeds een kort antwoord gaf. Deze verschijnselen wekten echter bij de familieleden geen argwaan. Zijn toestand moet echter Zondag-avond tot razernij zijn overgeslagen, anders ware toch door geen menschenhand te ver richten, wat door hem werd volbracht. Nadat de familie van Nieuwland zich reeds te bed had begeven, stond N. weer op en bracht zijne vrouw met een mes eenige zware wonden toe, zij ontvluchtte echter om hulp aan de naaste woning te halen. Daar de bewoners evenwel geen antwoord gaven, liep zij weer terug, doch viel op den grond, brak een been en werd in zulk een deerniswaardigon toestand gevonden. Na den moord op zijn vrouw, richtte Nieuwland zich tot zijn kleinkind, een meisje van 4 jaar, dat hij met messteken om het leven bracht. Zijn dochter, die naast hare ouders woont, word door het gerucht wakker, en, naar buiten loopende, ontmoette zij haren vader, die haar toeriep „ga weg, ik ben dol, woedend," waarop hij zich een snede aan de borst en een doodolijke wond aan den hals toebracht en spoedig levenloos nederviel,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2