Openbare ilerkooping ADVÉRTENTIEN. Binnenland was het eenig doel van dit kind der vrijmetselarij), eene speculatie te wagen op de volksgunst, ten koste misschien van het heil der geheele maatschappij. Want onttrokken aan den invloed van den godsdienst, die alleen de hooge denkbeelden van vrijheid, gelijkheid en broederschap binnen de noodzakelijke grenzen weet te houden, moesten deze ideeën, gelijk we het thans zien gebeuren, tot schade der maatschappij, ontaarden in bandeloosheid, standenoorlog en klas senhaat. Het liberalisme heeft het aangedurfd, wind te 'zaaien, welnu het oogst thans den storm. Ar u volk, dat zich liet vleien en verleiden, om zich af te keeren van de heilige vruchten van den kruis boom en zoo begeerig greep naar de Sodoms-appelen, van buiten zoo schoon en aanlokkelijk, van binnen vol asch en bederf In de salons deed het liberalisme zijn intrede in de gedaante van den man der wereld, met gemakkelijke en be schaafde vormeneen aangenaam cau seur, wel ietwat luchthartig, maar tot zijn verontschuldiging dient, dat hij het niet kwaad meent. Vóór alles is hij redelijk, verstandig, geestig. Hij zet zich loyaal heen over alle oude voor- oordeelen. Hij vraagt niet, of iemand Katholiek is dan niet, eerbiedigt ieders overtuiging. Wat komt het er op aan voor het gezellige leven of men gelooft dan niet? He godsdienst heeft immers met het maatschappelijk leven niets te maken Stormenderhand verovert hij de harten. Welk een paradijs zal de wereld worden, als zijn beginselen zegevierenals de oude vooroordeelen, de domperige en dorpere geest der middeneeuwen in het duistere niet zal zitten treuren over de ware verlichting der menschen als alle stervelingen, door éenen broederband, den broederband der humaniteit, ver- eenigd, kinderen zullen zijn geworden van den .éénen liberalistischen Al vader Werkelijk, daar waren er velen, ook onder de beste Katholieken, die het afgodsbeeld van het liberalisme be wierookten. Toen raakte er van den berg Gods, van de Petrusrots een steen los, mensclie- lijkerwijze gesproken, nietig in verkou - ding tot het reuzenbeeld, dat zicli slout en trotsck naast de rots verhief; en een oogenblik later lag het systeem van het liberalisme vergruizeld door den Syllabus. Maar de doorluchtige orde der vrij metselaren, in wier werkplaatsen het beeld gevormd was, toog met bekwamen spoed aan het werk. Pluks werden de brokstukken bijeenverzameld, hamer en beitel verrichtten hun arbeid en in tal- looze verscheidenheid verschenen nieuwe afgodsbeeldjes, waaruit dezelfde geest, eenzelfde orakeltaal sprak. Alle beeldspraak ter zijde. Toen het stelsel van het liberalisme het brand merk der dwaling was ingedrukt, trachtte men den geest van het liberalisme over te planten in alle vormen van het open bare leven. Kunst, wetenschap, nijver heid, schoolwezen, liefdadigheid, gods dienst, alles werd van dien geest door trokken. Die geest waait ons tegen uit de lucht die wij inademen. Is het wonder, dat somtijds ons hoofd duizelig, onze blik minder scherp wordt, zoodat we nu en dan de grenslijn tusschen het wettige en onwettige uit het oog ver liezen Een voorbeeld hiervan levert ons de jongste geschiedenis van den schoolstrijd in het vrije Amerika, waar zelfs pries ters zijn verstikt geraakt in de ver derfelijke theoriën van het liberalisme. Het doel van het liberalisme is altijd geweest, den godsdienst te verbannen, doch het begreep weinig slachtoffers te zullen maken, indien liet reeds aanstonds in zijn ware gedaante voor het licht trad. Daarom verborg het zijn ware bedoelingen achter holle phrasen en vleiende beloften,'en hing zich een vroom maskér voor het gelaat. Het streed zelfs nu en dan voor de belangen van den goisdienst. Iets later, toen het een maal veler harten gewonnen had trachtte het de meening ingang te doen vinden, dat hot zijne bedoeling was, den godsdienst en den staat ieder zijn eigen onafhankelijke plaats te geven. De schei ding tusschen godsdienstig en openbaar leven, ziedaar de groote dwaling van bet liberalisme. Gevolgelijkde maat schappij te onttrekken aan den invloed van den godsdienst, van het geloof, aldus langzamerhand den invloed van bet Christendom te verzwakken, zoo geleidelijk te komen tot een onbestemd Christendom zonder vaste geloofswaar beden, tot een poëtisch, idealistisch natuurgeloof, dat zich van zelf moet oplossen in algeheele loochening van de grondwaarheden des Christendoms, ziedaar het doel van dit kind der „loge", een doel dat het, helaasbij zoo- velen maar al te goed bereikt heeft. Willen we nu bij de veelzijdige rich tingen van onzen tijd, in het sociaal en politiek leven het wettige van het onwettige leeren onderscheiden, onder zoeken we dan slechts, of in de ver schillende uitingen van dat leven, de streving merkbaar is, om den godsdienst buiten rekening te laten, of om de rech ten van den godsdienst te verkorten. Waar wij die streving ontwaren, daar is de tijdgeest werkzaam, daar is het zaak ons terug te trekken, opdat we geen medeplichtigen worden aan de vernietiging van onze heiligste en hoogste belangen. Welke stemming in ons vereisclit wordt om dien geest gemakkelijk te onderkennen, daarover in een derde en laatste artikel. paar vingers zwaar gekwetst werden. Door den heer dr. de Bruijn werd hem geneeskundige hulp verleend. Volgens bericht uit Ruhrort aan de N. R. Ct. is het daar droog weder met bedekte lucht en nagenoeg geen vorst. De havens zijn ijsvrij echter is de Rijn geheel met zwaar drijfijs bedekt zoodat de Rijnvaart gesloten is. Men verwacht een buitengèwone val van het water. De steenkolen exporteurs ondervinden l veel last door het verbod der haven politie om te laden. Eenige firma's stoorden zich intusschen niet aan hot verbod en waren eergisteven druk aan het verladen. Door de Regeering is met den heer J. E. J. Bar te Delft gecontracteerd voor de levering van 200 revolvers (model landmacht), ter gedeeltelijke vervanging van de oud model revolvers der zeemacht. Ook is aan hem opge- dragén de vervaardiging van 800 sabels te zamen een bedrag van f 9780. Ook de Orde der advocaten te Leeu warden heeft besloteD, aan de regeering te zenden een adres van instemming met het adres van de Orde te Utrecht om in het ontwerp-bedrijfsbelasting te doen vervallen de bepaling, dat bij het beteekenen van een exploot het aanslag biljet in de patentbelasting moet wor den overgelegd. W. DREKTRAAN. C. GUNNEWEGH, Schilder. J. Rijkuiter, Café Amicitia Bij den aanvang van het nieuwe jaar brengt de ondergeteekende zijn geluk- wensch aan zijn geëerde begunstigers, vrienden en bekenden. J. B. BLOM, Koffie hu is houder Ik wensch mijn klanten en mijn vrin den, Zij veel zegen ondervinden. A. BIJLOO, Kreupelstraat No. 10. Bij den aanvang van het nieuwe jaar wenscht de ondergeteekende zijnen be gunstigers en vrienden zegen en voorspoed. Schiedam, W. BOSSELAAR. 1 Januari 1893. Mr. Timmerman. Schiedam, 31 December 1892. Wij vestigen bij dezen bijzonder de aandacht op het voorstaande artikel „KerstmisII", om het actueeleonderwerp dat daarin wordt behandeld. Naar wij vernemen, is in de laatste dagen het spoelingdistrict afgereisd d»or tal van Belgische veekoopers, die met 't oog op liet te verwachten verbod van invoer van Nederlandsche rundvee in België veel rundvee voor do markt van Antwerpen en Brussel hebben aan gekocht. De gemeenteraad van Schiedam zal op Dinsdag 3 Januari 1893, des na middags ten kwartier vöor 2 ure, eene openbare vergadering houden ter be handeling van de volgende onderwer pen Ingekomen stukken. Benoeming van leden in de vaste raadscommissiën. Missive van de Gedeputeerde Staten houdende bemerkingen op de hun in afschrift gezonden verordening op liet rijden; en rapport daarop van de Com missie voor de stafverordeningen. Voortzetting van het adres van J. O d om verbooging van de hem toegekende, subsidie voor de uitgifte van het ver slag der handelingen van den Raad en voorstel te dier zake van den heer T a k. Herstemming over het amendement van den heer V a n E r p e- cum op art. 5 der ontwerp-verorde- ning op het nomineren van gebouwen enz-., en voortzetting van de behan deling dier verordening. Herstem ming over punt a van het voorstel vai. den heer Visser, met betrekking tot de ontwerp-pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren, stemming over punt l> van datzelfde voorstel en c. q. voortzetting der behandeling van gezegd ontwerp. Ontwerp-verordening regelende het gebruik en de bescherming van ge meentegrond en gemeente-eigendommen. Ontwerp gewijzigde verordening tot regeling van de samenstelling, de inrich ting en den werkkring van de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. En verdere voorstellen en mededeelingen. Heden ochtend omstreeks 81/2 ure trol den stadswerker Cornelis Oosterhout hij het aflaten van een nieuwe sluisdeur in de Noord vest, het ongeluk met de linkerhand tusschen die deur en den wal beklemd te raken, waardoor een Bevallen van een MEISJE: M. H.BRUINEMAN- Bij den aanvang van het nieuwe jaar wenschen wij onzen geachten begunsti gers en stadgemooten veel heil en zegen toe en bevelen wij ons in de gunst en recommandatie aan. W. VERVOORT en ZOON, Handel in Zee- en Rivierviseh. Mexdel. Schiedam, 31 Dec. 1892. voor en in het Venduhuis aan de Hoofd straat O. 173, te S c h i e d a m, op a. s. Donderdag, 5 Januari 1893, des voormiddags ten 10 uren, door den ven dumeester J. SCHEURKOGEL ten overstaan van den Deurwaarder A. BOS MAN, (k contant,) Canapé, Gemakstoel, diverse Maho nie- en andere Linnenkasten, Commode, Schrijfbureaux, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Regulateurs, Klokken, Wekkers, Haard, Kachels, Fornuis, Trap- naaimachine, Wollen en Katoenen Dekens, Waschkuipen, Emmers, Trapleeren, Butfet, Toonbank, Lamp, Bottines, Pantoffels, Siga ren, Gouden en Zilveren werken, en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. Daags te voren van 10 tot 4 uren te zien. Voor deze verkooping kunnen goede ren worden bijgebracht, mits te voren besproken. Gods beste zegen aan mijn geachte clientèle en stadgenooten in het nieuwe jaar toegewenscht. Mej. PERRE DE JONGH, Hoogstraat. In Modes. Het compliment van den dag aan miine begunstigers en stadgenooten. J. VAN DEVENTER, Scheepsbevrachter, Lange Haven. Het compliment van den dag aan familie, vrienden, begunstigers en be kenden. A. DEN HOUTING, Scheepstimmerwerf „do Hoop." 1 Januari 1893. Gods hesten zegen zij toegewenscht aan begunstigers, vrienden en beken den, door A. KRAMP, in Gouden en Zilveren werken. Schiedam, 1 Januari 1893. Complimenten van den dag, E. VAN DER VELDEN, Oostmolenplein. Schiedamsche Tooneelvereeniging „KUNST NA DEN ARBEID." O. VERMAES, Mr. Vleeschhouwer, Hoogstraat. Een gelukkig nieuwjaar aan mijne geachte begunstigers en stadgenooten toeeewenscht door J. II. KUIJPERS, Hoogstraat C. 125. A. KOOIJMAN, Lange HavenB 20. OEBR. SCHOLTE. B. O. STEENS, Broersveld. HENRI REBERS. Boek-, Muziek- en Kunsthandel, Hoogstraat, J. KOOIJMAN, Vrachtrijder, Verhuizingen en Transporten. Wed. W. C TENGELER, Meubelmagazijn. Hoogstraat. CHR. J. REBERS. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij, Hoogstraat. ZOOALS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2