Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4476. bureau gbooQztxaat 317. TWEEDE BLAD. 15de Jaarg. Zondag 1 Januari 1893, ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 31 December '92. Dat het Panama-schandaal te Parijs een zeer slechten indruk moest maken in het buitenland, was te verwachten. Zeer belangrijk is te dezen opzichte een artikel in de Nov tie JFremia van Petersburg. Het blad verklaart, dat het Panama-schandaal de vaarde van een verbond met Frankrijk zeer heeft ver minderd. Rusland kan Frankrijk niet meer als een betrouwbaar bondgenoot beschouwen. Dat artikel wekt te meer verbazing, daar de Novole Wremia tot dusver zeer Franschgezind was. In den ministerraad is gehandeld over de mogelijkheid van het nemen van maatregelen, die noodig kunnen worden tengevolge van de aan de socialistische groepen toegeschreven plannen, die veel bekommering hebben gewekt. De socia listen zouden van plan zijn de oude organisatie der revolutie met hare ver deeling in secties voor iedere wijk weder in 't leven te roepen, en roepen daartoe al hunne partijgenooten op. llij die zich aan de zaak onttrekt, heet een lafaard. In Oostenrijk Hongarije blijven de verhoudingen tuschen Kerk en Staat zeer gespannen, vooral in laatstgenoemd land. Hongarije telt op eene bevolking van 14 millioen zielen 10 miliioen Katholie kenmaar deze verpletterende meerderheid belet niet, dat reeds veertig jaren lang aan een liberaal protestantsche regeering het bestuur des lands wordt toevertrouwd. Een man als Koloman Tisza, als vijand der katholieke Kerk bekend, kon meer dan vijftien jaren aan het bewind blij ven en de tegenwoordige premier, de heer Weckerlé, is een vrijmetselaar, die ter stond na zijn optreden blijken van zijne anti-clericale gezindheid gaf. Reeds heeft de heer Weckerlé het initiatief genomen voor nieuwe anti-katholieke wetten, de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk en van het zoogenaamd neu traal onderwijs betreffend. Het schijnt echter dat de Keizer-Koning zulks niet zal dulden. Het regeeringsorgaan van Weenen bevatte dezer (lagen een arti keltje, waarin werd te verstaan gegeven, dat de Kroon de plannen der vrijmet selarij niet kan of wil steunen. Z. M. Krans Joz f geeft dus ditmaal een blijk yp-n energie, welke voor de Hongaarsche Katholieken eene kostelijke aanraoe- 'kging js in (pen strijd voor hunne rechten. In al (]e staatskoleniuijnen van hei, aardistrict, de mijn Kronprinz uitge zonderd zoo meldt menuitSaarlouis heeft het volk het werk gestaakt. Er heerscht groote opwinding en geweld dadigheden werden reeds gepleegd. Het mijn volk moet talrijke .revolvers bezit- ten. Gewapende macht is ontboden. Gisteren-middag ten twee ure zouden de arbeiders der mijn Kronprinz te Sal- bach vergaderen tot het beslechten an een gerezen geschil. Volgens bericht uit Londen is er eene koninklijke commissie b -noemd om te onderzoeken in hoever de armenwet wijziging behoeft ter zake van onder stand van personen, die onbekwaam tot arbeiden geworden zijn door ouderdom. Lord Aberdure is president dezer commis sie, tot welke de Kroonprins, de lords Dingen en Brassey en de heer Cham berlain behooren. De Times keurt de commissie goed, maar betreurt de uit sluiting van het kerkelijk element. Een pakket inhoudende twee pond mijnkruit is in een nauwe gang naast de kapel van Rothnines, een der grootste gebouwen van Dublin, gevonden. Er was geen lont aan het pak verbonden. De openbare meening te Buenos-Ayres is zeer ongerust ingevolge de aanhou dende geruchten van eene nieuwe om wenteling. Do troepen zijn geconsig- neer en de politie houdt een zeer scherp toezicht. In officieele kringen wordt aan deze geruchten weinig beteekeniq ge- geliecht, daar men gelooft, dat zij slechts eene herhaling zijn van de gewone manoeuvres der radicalen. Volgens nader bericht waren den vorigen nacht de minister van oorlog en de chef aan het centraal-bureau van politie gebleven. Gisteren-ochtend zijn een aantal politie-agenten en pompiers in hechtenis genomen. Men zegt, dat een komplot is ontdekt, om op ver schillende punten der stad brand te stichten. De regeering heeft Marco- Avellaneda, als haar zaakgelastigde naar Corrientes gezonden, in de hoop, dat het conflict voor zijne aankomst nog geen ernstig karakter zal hebben aangenomen. Inmiddels zijn bij Goya reeds schermutselingen voorgekomen tusschen vooruitgeschoven posten. Volgens bericht uit New-York onder werpen de nieuwe quarantaine-voor- schriften de naar Amerika vertrekkende reizigers aan eene zevendaagsche qua rantaine in de buitenlandsche havens. De agenten der maatschappij gelooven, dat de daaruit voortspruitende kosten, de emigratie van tusschendekkers zul len verhinderen. Met het oog op de beweging in het- Noorden zijn alle ve rloven, ook van de manschappen, die op 1 Jan. met verlof zouden vertrekken, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Den 2n Januari aanst. zal ten paleizo te '-Gravenhage een hofpartij, gala-raout, worden gegeven. De zgn. dubbele raad te Rotterdam heeft zich vereenigd met de hoofdbe- palmgen van het rapport der 7 leden, welke advies hadden uitgebracht over de annexatie van Kralingen en Charlois met Rotterdam en grensregeling aan do zijde van Overschie en IJselmonde. Het Haagscho schaakgezelschap Dis- cendo Diseimus viert zijn 40-jarig be staan. Het feest werd gisteren herdacht met een voorstelling vansimultaanspel. De Anglo-Hongaarsche meester, J.Guns- berg, speelde 6 partijen tegen 6 sterke spelers. Na een strijd van11/1 uur had de heer Gunsberg de 6 partijen gewon nen, zonder één slechten zet te doen. Voor de schrobnetvisscherij zijn te Scheveningen al eenige equipages aan gemonsterd. Zoo l.ier en daar begint men aan het strand reeds aanvang te maken met het zoogenaamd graaien, terwijl na Nieuwjaar vele schuiten ge reed zullen worden gemaakt. Met twee nieuwe schuiten (zoogenaamde aanleg- gevs) is de vloot tot heden weder uitge breid. Bij het binnenkomen van den Parij- schen trein te Amsterdam, eergisteren avond 7 u. 20 m., had een der kruiers het ongeluk tusschen het perron en de treeplank te geraken, waardoor hij ernstig werd gewond. Donderdag-avond omstreeks zeven uur ontstond te Amsterdam brand in het tot woning ingerichte achterhuis van het sigarenmagazijn van den heer Louis van den Berg, Kal verstraat hoek St. Joris- steeg. De brand, ontstaan door het om vallen van eene petroleumlamp, kreeg spoedig een zeer dreigend aanzien, maar de brandweer was snel ter plaatse en bluschte het vuur met twee slangen. Eene kamer, de daar boven liggende zolder en het dak werden vernield. Sinds enkele dagen hielden zich te Amsterdam vier personen op, die zich uitgaven voor katholieke geestelijken uit Mesopotamië en bij de roomsche ingezetenen gelden trachtten in te zame len, wat hun ook hier en daar gelukt schijnt. Aan de politie, die aanleiding vond zich met de zaak te bemoeien, is inmiddels gebleken, dat men met Griek- sche joden heeft te doen gehad. De vreemdelingen hebben dientengevolge last gekregen de stad te verlaten (daar zij voldoende van geld voorzien waren, bestond geen reden, hen dooi den sterken arm over de grenzen te zetten). Twee van hen zijn afgereisd in de richting van België, de twee anderen in die van Duitschland. De Gouwzee, tusschen Monnikendam en Marken, die nu geheel dicht ligt, zal, wanneer de vorst slechts wat ster ker wordt, binnen enkele dagen vol komen vertrouwbaar zijn. Tot nu toe kan nog de beurtschipper, al is het ook met veel moeite, „den Noord" (Kat- woude) bereiken om dan verder naar Monnikendam to loopen. Het bericht dat de predikant der Hervormde gemeente te Stiens besloten zou hebben voortaan na de godsdienst oefening gelegenheid tot debat te geven, behoeft in zoover verbetering dat die gelegenheid alleen Donderdags in een besloten bijeenkomst van eigen geest verwanten zal gegeven worden. Het gaat om achthonderd duizend gulden Te Groningen is een vergadering ge houden in het hotel „Friesland" van erfgenamen van wijlen Jantje Oomkens, overleden in 1855 te Beerta, welke geleid werd door den heer J. C. Huender, prac- tizijn. De opkomst was zeer groot. Na voorlezing van de namen, die aan de erflaatster verwant zijn, werd besloten de Koningin-Regentes te verzoeken een audiëntie te verleenen aan eenige uit de erfgenamen. Na formuleering en ver zending van het telegram, kwam ant woord terug, dat de audiëntie voorloopig niet kon verleend worden, doch dat men zich schriftelijk omtrent de vermeende grieven van het niet uitkeeren der na latenschap, die met bij berekening van de beloopen rente een kapitaal vertegen woordigt van pl. m. f 800.000, kon wenden tot de Koningin-Regentes. Den heer Huender werd opgedragen dat te formuleeren en zoo spoedig mo gelijk op te zenden. Na verkregen advies, zal er een tweede vergadering worden gehouden. Een 30tal leden van de Christ. Ger. gemeente te Kampen kunnen zich niet vereenigen met de vereeniging van Chr. Gereformeerden en doleerenden en hebben daarom een zaal afgehuurd voor het houden hunner bijeenkomsten. De student DeBruijn,die ook om die redenen de theol. school moet bebben verlaten, is reeds als woordvoerder opgetreden, terwijl ds. Yan Dingen uit Zetten te Kampen zal komen, en daar dan een eigen gemeente zal gesticht worden. Men schrijft uit Zwolle dd. 29 Dec.: De gemeentewaterleiding is heden middag 2 uur door den burgemeester, in tegenwoordigheid van heeren wet houders, secretaris, leden van den raad en genoodigde hoofdambtenaren dei- gemeente op de Groote Markt geopend. De: muziek der stedelijke schutterij luisterde de plechtigheid op. Op de bovenzaal der sociëteit „Harmonie" hield de burgemeester eene redevoering en werd vervolgeus gesproken door den heer mr. J. H Geertsema. Gisteren-ochtend begaven zich te Zut- fen een twintigtal werkeloozen gevolgd door een tal van nieuwsgierigen naar het raadhuis om werk te vragen. Een drietal werd bij den oudsten wethouder, fungeerend burgemeester, toegelaten deze antwoordde dat op het oogenblik niet aan hun verzoek kon worden vol- daau, doch dat men het in overweging zou nemen. In een vorig nummer is abusief ge meld, dat burgemeester Reiger van Utrecht f5000 aan mgr. Snickers had doen toekomen. Dit moest zijn f500. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5