Binnenland werd dadelijk gevraagd maar niet ver kregen, Toen nu liet cholera-gevaar steeds meer dreigde, overwoog de com missie hoe langs den kortsten weg de gewenschte vergunning tot het inlaten van buitenwater kon verkregen worden, en zij riep de medewerking in der hooge autoriteiten in Den Haag om de ge wenschte vergunning te verkrijgen. De aandrang tot eene spoedige tusschen- komstbij Schieland, die hij deschriftelijke herhaling (op 25 Sept..) van het den vorigen dag mondeling gedaan verzoek, werd ingelascht, had het gewenschte gevolgwant reeds weinige dagen later kwam de hoofdinspecteur van den wa terstaat deze gemeente bezoeken, en hij, zoowel als de ingenieur Beyerman, die later deze gemeente bezocht, waren van oordeel dat de gewenschte verbetering op de meest eenvoudige wijze kon ver kregen worden. Een rapport van den heer Beyerman, uiteenzettende de wijze waarop die verbetering in den kortst mogeiijken tijd en zoo weinig kostbaar mogelijk kon worden aangebracht, word door bemiddeling van Burg. en Weth. aan de commissie overgelegd, vergezeld van een nader rapport van den gemeente- architect omtrent bedoeld plan. De Com missie begreep, dat ineen zoo urgente zaak in overeenstemming met het Dag. Be stuur moest worden gehandeld, en zij vroeg daarom den 10 Nov. eene gecom bineerde vergadering met B. en W., die haar eerst op 24 Nov. werd verleend. Zij gaf aan, hoe zij de gewenschte ver betering tot stand wenschte te brengen, dochalleen hare leden spraken in deze zaak. Van de zijde van B. en W. werd daarin niet het minste licht verkregen, en op haar verzoek om nader gehoord te worden, moest de comm. het a.ntw. van B. en W. afwachten. Toen dit steeds uitbleef en zelfs in de laatste dageu van December nog niets van het Dag. Bestuur was verno men, besloot men de hooge autoriteiten in Den Haag met de feiten in kennis te stellen, opdat het zou blijken, dat de schrille tegenstelling die er bestond tus- schen den spoed waarmede de zaak in de residentie werd behandeld en de ver traging die zij hier ondervond, niet aan haar is te wijten. Het plan-Beyerman, waaromtrent de gemeente architect verklaard heeft, dat het werkelijk verbetering in den toestand zal brengen, berust, op het stelsel van den directen aanvoer van water in de binnengrachten. Het beoogt eene directe verbinding van de Nieuwe Haven met de Veile vest doer middel van buizen door Schielands hoogen zeedijk voor of achter h t huis van den heer Bakker. Mocht bij de aldus te verkrijgen door- spuiing Schieland nog andere eischen stellen, dan zou alsnog een keersluis in de Schie kunnen worden aangebracht. Wij zouden Schieland de zekerheid kun nen geven, dat de uitvoering van dit plan geen verandering in den water stand van zijn boezoem zou geven. De voorloopige regeling die aldus zou ge- troifen worden, zou niets prejudicieeren op een definitief ververschingsplan, want die buizen zouden passen in elk stelsel van waterververscliing. De uit voering van dit plan zou, globaal ge rekend, niet meer dan f 75000 vereischen en de exploitatie f 1000 per jaar kosten Nadat de heer Maas zijn dank had. betuigd voor de wijze waarop zijn vraag was beantwoord en den weuscli had uit gesproken dat de in uitzicht gestelde ver betering gereed zou zijn op den tijd dat de behoefte aan eene betere water ververscliing zich te dringender zou doen gevoelen, wenschte de heer De Groot deze zaak nog een eind verder in den Raad te brengen. Hij stelde voor dat de Raad zijne instemming met de hoofdtrekken van het plan—-Beyerman zou betuigen, en de comm. gemachtigd zou worden, in overleg met den gemeente architect alle maatregelen te nemen om deze zaak tot het gewenschte doel te leiden. Dit voorstel, door de heeren Maas en Tak ondersteund, gaf tot breedvoerige discussie aanleiding. De heei Elzevier Dom deelde mede, dat het plan-Beyer- man schriftelijk ingediend en den heer Nolen ter hand gesteld, aanleiding had gegeven tot een gewijzigd plan, dat weldra bij de comm. zou inkomenhij meende met 't oog op deze omstandig heid de aanneming van net voorstel De Groot te moeten ontraden. De heer De Groot, met genoegen erkennende, dat B. en W. het in hoofd zaak met het planBeyerman eens waren, achtte het niet noodig zijn voor stel intetrekken, daar het alleen in stemming met de hoofdtrekken beoogde en omtrent de wijze van uitvoering den Raad vrijliet. De heer Dom motiveerde zijn stem tegen het voorstel—De Groot in dien zin, dat hij niet geacht wilde worden de zaak der Waterverversching te wil len vertragen en de Voorzitter gaf hoog op van de ontzaglijke moeite die het Dagel. Bestuur zich voor deze zaak had getroost. De heer Poortman verklaarde alleen tegen te stemmen, omdat hij nog niet in staat was het voorstel in al zijn om vang te begrijpen, en de heer Van Er- pecum verzekerde daartoe iu een vol gende vergadering nog niet in staat te zijn dit zou hem echter niet beletten zijne instemming met de hoofdtrekken te betuigen. In stemming gebracht werd het voor stelDe Groot met 11 tegen 7 stern- aangenomen. Voor stemden de heeren Bergsma, Den Breems, Brillenburg, Van Erpecum, Hoogendam, De Groot, Maas, Prins, Ris, v. d. Schalk en Tak. Tegen de heeren Hoek, Knappert, Poort man,Schuurman,Dom, Loncq en Loopuyt. Het plan-Beyerman, dat nu in begin sel door den Raad is aangenomen, is eigenlijk slechts de reproductie van een plan, reeds voor vele jaren in den Raad besproken. Schiedam, 4 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien art. 48 der verordening op de brandweer voor deze gemeente, gelasten alle ingezetenen, wonende aan grachtenhavens en wateringenom ge durende de vorst, eene bijt te doen hakken voor of achter hunne panden, van minstens 1.6 Meter in het vier kant, of nevens hun schip een sleuf van minstens vijf decimeter, en die alle dagen te doen openhouden op verbeurte der geldboete van drie gulden bij gemelde verordening bepaald. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis v«n de ingezetenen, dat met de afgifte aan hunne huizen van de beschrij vingsbiljetten voor de plaatselijke directe belasting dezer gemeen te, ingevolge de verordening voor die be lasting vastgesteld den 26n Januari 1882, is aangevangen. Tevens herinneren zij de ingezetenen aan het bepaalde bij alinea 2 van art. 2 der verordening regelende de invor dering der genoemde belasting houdende: dat de belistingschuldige, die geen be schrijvingsbiljet ontvangen heeft, ver plicht is er een op de secretarie te halen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen den ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde bij de verordening tot heffing eener be- lasting op de honden, van 4 December 1873, ieder ingezetene, die een of meer honden houdt daarvan aangifte moet doen bij den Gemeen te-ontvanger voor den 15n Januari van ieder jaar. De volgende ingezonden stukken waren nog ingekomen in de gemeenteraadszit ting op gisteren de koninklijke goed keuring op het besluit tot heffing van hoogstens 50 opc. op het personeelde goedkeuring van het besluit tot verkoop vangemeentegiond aanden lieer H.B.Heg- gelman, werden voor kennisgeving aan genomen. De kennisgevingen van de heeren mr. H. J. Schuurman en S. A. Yernède, dat zij hunne benoeming tot leden der commissie van toezicht op het midd. en lager onderwijs aanvaarden. De berichten van de heeren K. J. van Erpecum en S. Rijnbende dat zij bedanken voor hunne benoeming tot leden van de commissie voor het midd. onderwijs en het arm bestuur. De eersten werden voor kennisgeving aangenomen. Vandelaat- sten zou kennis worden gegeven aan de betrokken colleges, opdat zij een nieuwe voordracht zouden opmaken. Het bericht van den heer Emmel- kamp, dat hij bedankt voor zijne benoe ming als onderwijzer aan de school Tijl, en eene dankbetuiging van mej. van Vlaardingen voor hare benoeming totonderwijzeres, werd voor kennisgeving aangenomen. Eene voordracht van Burg. en Weth. om de gemeente Ouwerschie aansluiting te verleenen aan het buizennet der water leiding en een verzoek van den heer C. Gips, te Dordrecht, om tegen taxatie over te nemen den opstal van de sleep- helling op de werf De Nijverheid, wer den tot eene volgende vergadering ter visie gelegd. Een adres van de directie dor Ned. Bank te Amsterdam, om uitbetaling op kwitantie van een bedrag van f 525, vertegenwoordigende de waarde van dertig bij hare instelling verloren ge raakte coupons van 1 Januari 1888 der 37, pet. geldleening ten laste der ge meente, desverlangd onder waarborg tegen mogelijk nadeel uit dien hoofde te lijden. Dit adres werd ter behan deling in eene volgende vergadering ter visie gelegd. De verordening op het rijden werd daarop, in verband met bemerkingen van Ged. Staten, gewijzigd overeenkom stig de voorstellen der commissie ooi- da strafverordeningen. Over het adres van den uitgever van het Raadsverslag, verzoekende vermeer dering van subsidie en het voorstel Tak, om de subsidie in te trekken, ont spon zich nog eenig debat. De heer Den Breems hield een warm pleidooi voor het behoud van het ver slag, dat hij een onmisbare bijdrage achtte voor de historie van het gemeen telijk beheer. Ook de heer Yan Erpe cum wilde het verslag behouden, mits er de noodige verbeteringen in werden aangebracht. Een voorstel van den heer Van Er pecum, om de subsidie te verleenen onder boetebedreiging voor het niet ver schijnen binnen 12 dagen na de verga dering, werd verworpen. Daarop deed de heer De Groot, die te dezer zake in overleg was getreden met den heer Odé, een nader voorstel. Daarbij werden voor het verschijnen van het verslag termijnen gesteld, in verband met den omvang. Voor eiken dag dat het verslag later dan de ge stelde termijn verschijnt, verbeurt de uitgever een boete van f10. Hij heeft het recht het verslag af te drukken, als de drukproeven, na 48 uren te zijn uit geweest, nog niet zijn teruggezon den, en is gehouden, het verslag voor den prijs van f0.75 per jaargang ver krijgbaar te stellen, Dit voorstel, door de heeren Yan Erpecum en Den Breems ondersteund, werd door den heer Den Breems ge amendeerd iD dien zin, dat- de uitgever ook verplicht zal zijn het register vóór 1 April bij het verslag te voegen. Aldus gewijzigd, werd het voorstel De Groot met algemeeno stemmen aan genomen. De verordening op het nummeren van gebouwen enz. werd daarop weder in behandeling genomen, door herstemming over het voorstel—-Van Erpecum. Als resultaat dier stemming, vervielen in art. 5 de woorden „naar waarheid", terwijl ten slotte de verordening werd aangenomen. De herstemming over het bijdragen der gemeente-ambtenaren tot het hun te verleenen pensioen gaf mede tot breedvoerige discussie aanleiding. Verschillende vragen kwamen hierbij ter sprake, nl. of do gemeente bevoegd was de bedoelde bijdrage tot het pen sioenfonds den ambtenaren op te leg gen en of het ook mogelijk zou zijnde ambtenaren op verschillende wijze, naar gelang van hunne jaarwedde, tof het pensioen te doen bijdragen. De discussie bracht op deze vrage r geen afdoend antwoord en verschillende leden motiveerden hun stem in dien zin, dat zij afgescheiden van de beslissing over de onderdeelen, gaarne tot de ont worpen regeling in 't algemeen wilde medewerken. Nadat de heer De Groot verklaard had dat de voorstellers om aan het financieel bezwaar te gemoet te komen, het maximum-bedrag van f 20.000 tot f15000 wilden verlagen, verklaarde de heer Hoogendam, dat de omstandigheid, de ontworpen regeling der gemeente f15000 zou kunnen kosten, voor hem een groot bezwaar was. Toen het voorstel-Visser daarop in* stemming werd gebracht, bleek het dat over het eerste lid, de bijdrage der be staande ambtenaren, de stemmen opnieuw staakten, zoodat dit als verworpen was te beschouwen. Het tweede lid van het voorstel, de bijdrage der nieuw aan te stellen ambtenaren, werd daarop met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Nadat besloten was, de aldus ge wijzigde pensioenregeling aan de ont werpers terug te zenden, deelde de Voorzitter nog mede, dat door de comm. van fabr. omtrent het amoveeren van het wachthuisje nabij de voormalige Rotterdamsche poort ongunstig was ge adviseerd en dat liet recht van afslag aan de Zeevischmarkt voor dit jaar wederom was opgedragen aan den heer H. C.van Abshoven,bij welke mededeeling door den heer den Breems werd ge vraagd om de keurmeesters van de visch van eene instructie in den geest als die te Vlaardingen, te voorzien. De vergadering werd daarop gesloten. ïn haar antwoord op een ingezonden stuk van den weleerw.heer J.van Buchem, adviseur van de Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, komt de redactie van de Volksbanier tot de vol gende conclusie. Kan de eerw. schrijver ons staven, dat de toestand in vele branderijen te Schiedam bevredigend is, welnu hij noeme ons de namen met opgaaf van werktijd en werkloon, van nachtwaak eu Zondagsrust van voor den werkman gun stige bepalingen,als veiligheidsmaatregelen verzekering tegen ongeval, fondsen tot steun bij ziekte of ouderdom enz., en als wij die opgaven ontvangen hebben, dan zullen wij die gaarne publiceeren opdat lof toeliome aan wien lof verdient en geen blaam blijve hangen op hen, welke die allerminst verdiend zouden hebben. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de kiesrechtregeling vergadert den lOen en 17en dezer. De commissie van rapporteurs voor de bedrijfs- en beroepsbelasting komt 6 Januari bijeen tot vaststelling van het Voorloopig Verslag, waarvan de openbaarmaking dus spoedig daarna te verwachten is. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, zal de commissaris der Koningin in Gronin gen, jhr. mr. J. M. A. Van Panhuijs, met het oog op den toestand in sommige gedeelten van dat gewest, zijn function nog gedurende Januari blijven vervullen. Zooals men weet, treedt de nieuwbe noemde commissaris, mr. C. C. Geert- sema, 1 Februari in functie. Uit de Achterhaven te Rotterdam is opgehaald het lijk van een schippers knecht, behoorende tot de bemanning van liet vaartuig Opperbergéliggende aldaar. De man is waarschijnlijk bij het gebruik maken van een openbaar privaat, dat op het dek geplaatst is, achterover ge vallen en verdronken. Tengevolge van stremming der scheep vaart door ijsgang, nemen de spoorwegen tot nader order geen verzendingen naar Rottordam en Amsterdam ten vervoer aan, waarvan op de vrachtbrieven is voorgeschreven: van af Rotterdam/Am sterdam per boot. De IJsclub van Kralingen en Omstre ken heeft een nationalen wedstrijd uit-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2