BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Handelsberichten. Parijs. Berlijn. lR°g&e> Jan- (M.) sPiritusdan-(Seb- Laatste Berichten. geschreven op Zondag 8 Januari aan vangende te 11 uren. Deze wedstrijd zal bestaan in schoonrijden door lief hebbers paren (dame en heer), onder leiding van den Nederlandschen Schaat sen rij dersbond. Prijzen bestaan uit gouden, zilveren en bronzen medailles. Pij het Bestuur kan aangifte gedaan worden aan de baan vóór Zaterdag middag 4 UUr 0f jj[j den heer Jobs. Yan terdïm AZ'' WiJnstraat No- 42' Rot" H* het Westland is thans de vaart gesloten. Tot Zaterdag jl. werden de kaarten tot Den Haag en Delft open gehouden. Het ijs is daardoor slecht berijdbaar en ijsclubs, die voor de in richting van goede banen zorgen, bestaan niet. De jeugdige Koningin vermaakt zich dagelijks niet schaatsenrijden, nieeren- deels van 1 uur tot kwart na drie uren, roet eenige heeren en dames van de Hofhouding, en wel op de waterpartij achter het Huis ten Bosch. Disteren geschiedde dit weder en ver gezelde H. M. de Koningin-Kegentes HDr. beminde Dochter om naar het schaatsenrijden te zien. Alle leden der Hofhouding hebben vergunning om daar ter plaatse aan het ijsvermaak deel te nemen en maken er ook een druk ge bruik van. De Raoutten Hove op Maandag-avond ^as zeer glansrijk. Hoezeer van de honderden genoodigden zich velen had den verontschuldigd, mocht de partij toch druk bezocht heeten. Tot de aanwezigen behoorden alle leden van de Hofhouding, het Corps Diplomatique, de Ministers der Kroon, de leden van den Baad van Voogdij over Hare Majesteit de Koningin, de hooge Colleges van Staat, hooge Staats-, Provin ciale- en Gemeentelijke ambtenaren, de Rechterlijke Colleges, Bestuurders van Provincie en Gemeente, opper-, vlag-, roofd- en subalterne officieren van land en zeemacht en de schutterij, en een groot aantal andere genoodigden, waaronder cok uit de letterkundige en kunstkringen c er Residentie. Vele genoodigden waren roet hun dames. De dames waren in toilette décolletée. enig toilet muntte uit door pracht, smaak en bevalligheid. De heeren waren ro groot gala. Hare Majesteit de Koningin-Regentes, m rouwgewaad en getooid met diaman- n diadeem en parure, verscheen even over half tien uren op het feest. Na dat voor H. M. cercle was gemaakt, be gad HD. zich te kwart voor tien uren oaar de groote zaal en vervolgens naar de salons, waar aan H. M. onderschei dene gasten werden voorgesteld, zooals °- a. in 4e balkonzaal eenige pas be vorderde officieren en in de Witte zaal e Hviele autoriteiten, die audiëntie nadden gevraagd. 1 TT- d° Groote Danszaal werden door e koninklijke Militaire Kapel. Direc- eui yan ^er Linden, en in de etne Danszaal door het Muziekkorps DM rienStdoendo Schutterij, Directeur •M-H.Bolten afwisselend muziekstuk- mm uitgevoerd. plan. de Galerijzaal waren buffetten ge en V- met kmr van ververschingen wav 1Jne gei'echten, in andere salons Kw S''pel tafels nedergezet, de KQaitl a V00r twaalven verliet H.M. naar 'Regentes de partij om zich geven, Hür. appartementen te be- geloopen uren was de raout at- blik aanbood °li een schitterenden aan- heid c„ .e^che.dcn. de rotnemendste zorgen gewijd! buitomr" beden t,e Amsterdam gehouden van V-V°'n a ^emeene Vergadering schanni- °RancHche-Spoorw6gmaat- schappy werd de Raad van Beheer ge- t 'T den aaukoop van de Gel- dersch-Overijselsche Locaalspoor, als mede van de lijn Enschede—Oldenzaal voorts tot aanvaarding der concessie, den aanleg en de exploitatie van den spoorweg Alkmaar over Heer Hugo- waard naar Hoorn en eindelijk tot het aangaan eener leening van 12 millioen gulden. Tegenwoordig waren 13 aandeelhou ders, vertegenwoordigende 37 aandeelen en 13 stemmen. In de vorige week hadden twee weg werkers op den grintweg van Harderwijk naar Uddel een aardig avontuur. Ze hadden al een geruimen tijd den aldaar bekenden gebrekkigen bedelaar A. van den Brink van Elspeet, op een en dezelfde plaats in een akkermaalsheg bezig gezien, zonder te kunnen waar nemen, wat hij daar uitvoerde. Rondziende, vonden ze verschillende zakjes met geld, sommige reeds half vergaan, onder den grond geborgen. Bij natelling bleek het hun, dat daar de aanzienlijke som van ruim f 600 was begraven. Nadat ze het geld hadden gedeponeerd bij den Burgemeester, kwam het al spoedig aan het licht, dat de arme Van den Brink daar sedert jaar en dag zijn spaarduitjes bewaarde, die hij had besterad om zich een rustigen ouden dag te bezorgen in een oude mannenhuis. Aan 's mans verlangen zal nu voldaan worden. De postlcar van Leeuwarden over Het Bildt naar Harlingen is Zondagnacht bij Tzummarum te water geraakt. Het duurde geruimen tijd voor dat hulp kwam opdagen. De postiljon moest, ver stijfd als hij was, te Tzummarum worden te bed gebracht. De inhoud der kar, natuurlijk in hoofdzaak bestaande uit duizenden gelukwenschen, is vrij wat door het water beschadigd. Ook de geneeskundige raad van Gro ningen en Friesland heeft besloten in gelijken geest als door den Raad van Utrecht en Gelderland is geschied, zich tot de Regeering te wenden, om aan te dringen op herziening en wijziging der wetgeving, met het oog op het mogelijke gevaar van een nieuwe cholera-epidemie in dit jaar. Het ijs zit in den IJsel bij Kampen over de geheele breedte tot aan zee vast. Overtocht alleen met een pont door eene sleuf in het Gansediep. Te Wageningen hebben gisteren-avond opstootjes van socialisten plaats gehad. Toen zij op herhaalde aanmaning niet uiteen gingen, werden zij met de blanke sabel uiteengejaagd en enkelen gearres teerd. Daar er herhaling wordt verwacht, zijn er militairen aangevraagd. Tusschen de Regeering en de maat schappij „De Maasmolen" te Maastricht, zijn onderhandelingen aangeknoopt voor den aankoop van den molen. Deze aan koop staat in verband met de verbete- teringen, welke voor de Maas in onder zoek zijn. Te Moercapelle waagde zich de 7- jarige Aaltje Nieuweland op het nog zwakke ijs eener bijt. Het kind zakte er door doch werd door twee andere kinderen van 8 en 12 jaar kloekmoedig op het droge getrokken en aldus van een anders wissen dood gered. Een 12-jarig zoontje van den machinist S. van het stoomgemaal aan den Kam perzeedijk zou een boodschap voor zijn vader doen en deed dit met diens goed vinden op schaatsen, 's Avonds keerde de knaap echter niet terug. Thans is het lijk gevonden in een der Masten- broeker weteringen, waar de knaap door het ijs gezakt en verdronken is. Hoe gevaarlijk het wielrijden is voor hen, die aanleg voor of een begin van een hartkwaal hebben, bleek weer onlangs nabij Coventry, waar een man van middelbaren leeftijd, lijdende aan een hartkwaal, na het beklimmen van een heuvel op zijn tricycle plotseling dood neerstortte. De Times noemt het jaar 1892 nood lottig voor den landbouw in Engeland. Een groot getal pachters hebben de ontginning der boerderijen moeten op geven. Yeel grondeigenaars en pachters worden o.a. wegens de slechte oogsten met ondergang bedreigd. De oogst be droeg niet de helit van het gemiddelde. Toen de bewoners der aan de spoor gelegen boerderij in den Oosthoek, ge- meento Steenwijkerwold, zich Zondag avond te bed wilden begeven, bemerkte een hunner dat het achterste gedeelte der woning in brand stond. Ternauwer nood konden de kinderen gered worden. Binnen een paar uren was het geheele huis in asch gelegd 6 koeien, 2 pinken en 2 schapen kwamen in de vlammen om alleen het paard wist men te red den. Huis en inboedel waren, hoewel laag, verzekerd. Het schrikkeljaar '*892 is, volgens de traditie, gunstig voor de vrouwen geweest. In Kieuw-Zeeland werd haar het kiesrecht toegekend de Universiteit St. Andrews in Schotland liet haar als studenten toe en stelde de helft der stads-beurzen voor haar beschikbaar. Het Britsch Aardrijkskundig Genoot schap nam haar tot leden aan. De Brit- sche vereeniging van geneeskundigen, die haar vroeger uitsloot, heeft haar nu den toegang geopend. De Forester werkliedenvereeniging erkende ook vrou wen als leden. In ons land werd besloten ook dames tot leden der Maatschappij van Letterkunde te benoemen. In de Vrije-Vrouwenvereeniging werd ook aan de ongehuwde dames de titel van mevrouw verleend. Voor een der Londensche magistraten werden dezer dagen vier aanvragen gehoord tegen den eigenaar van eenige perceelen in St. Martins Lane. Die eigenaar was niemand anders dan Lord Salisbury, de vorige premier. In alle 4 gevallen waren de muren der woningen in zoodanigen toestand, dat ze voor de bewoners gevaarlijk waren, en met het oog daarop gaf de magistraat bevel, dat de huisjes zouden afgebroken worden, hetgeen binnen 14 dagen dagen zal moeten geschieden. Men verwondert er zich in Londen over, dat zulk eene vervolging van Lord Salisbury noodig was. Te Berlijn zijn thans electrische lamp jes in den handel gebracht, die zonder aansluiting aan een electrisch station licht geven. In den voet bevind zich een kleine batterij. 't Is van geen algemeene bekendheid, dat er in Europa verscheidene vorsten niet gekroond zijn geworden. De Duit- sche Keizer, de Koningen van Italië, Wurtemberg, België en Saksen hebben de plechtigheid der kroning niet onder gaan. Dat de kleine Koning van Spanje, het jonge Koninginnetje van Nederland en de jonge Koning van Servië, die onder regenten staan, nog niet gekroond zijn, is begrijpelijk. De Keizer van Oostenrijk is tweemaal gekroond geworden en wordt misschien nog eens voor de derde maal te Praag als Koning van Boheme gekroond. In een herberg te Aloisburg in Sak sen kwam onlangs een Czech uit Boheme, die als alle ware Czechen met een on- verzoenlijken haat tegen de Duitschers bezield is. Hij bestelde een glas bier, maar eischte een beker, waaruit nog nooit een Duitscher gedronken had. De waard bedacht zich even, ging heen en kwam eenige oogenblikken later terug met een zeker half-bolvormig wit vaatwerk (pot de chambre) dat hij den gast voorzette met de woorden „Hieruit heeft nognooit een Duitscher gedronken!" De Czech verliet het lokaal, onder het uitbundig gelach van allen, even dorstig en vaderlandslievend als hij gekomen was. Een gelukkige telaatkomer. Iemand uit Dublin had onlangs een biljet voor het naar New-York bestemde stoomschip Fentonie genomen en de trein, die hem op den juisten tijd naar Qu -en- stown moest brengen, gemist. Dadelijk nam hij voor f600 een extratrein, die hem in den ongelooflijk korten tijd van 31/2 uur van Dublin naar Queenstown (45 mijlen) bracht. Juist op het oogen- blik dat hij in Queenstown aankwam, stoomde echter de Fentonie de haven uit. De man liet zich echter daardoor niet afschrikken, maar huurde een snelva rend stoombootje en het gelukte hem ook werkelijk de Fentonie te bereiken, voor zij in volle zee kwam. Toen hij aan boord kwam, werd hij door zijn medepassagiers met gejuich ontvangen. GEBOREN 3 Jan, Magdalena Chris tina, dochter van P. Vink en J.W.Meijer, Singel. Elisabeth Geertruida Petro- nella, dochter van P. J. Brökling en W.T. Kouwenhoven, Lange Nieuw.itraat. Wilhelmina, dochter van J. van Noortwijk en H, van Oei, Boterstraat. BEURS TE SCHIEDAM, 4 Jan. 1893 Moutwijn-, Door gesloten water geen prijs genoteerd. Verhandeld: f75|s a 3/4. Stemming: onveranderd. Jenever f14. Aust. proef f 15.25. Spoeling. Vereeniging fl.20. 133.50 135.50 30.70 32.10 15.75 14.3") 47.80 48.10 13.50 13.60 21.50 21.50 133.50 136.50 15.75 14.35 47.90 48.10 13.60 13.75 21.625 21.625 j April/Mei Mei/Juni Apr./ Mei Rogge dadelijk. per Maart Meeil2Merk.l.md. 12 Feb. Rogge, loop. md. Feb. Spirit. Jan. April./Mei. New-York. Maïs 0.50'/2 0.50V3 Amsterdam. 3 Januari. Rogge op lev. weinig veran., per Maart f127, 126, per Mei f121, f122. 4 Januari. Rogge op lev. per Maart traag, Mei onveranderd; per Maart f125, 126; per Mei 121, 122. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 3 Jan. 1.17 M. 4 Jan. 0.97 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06 Disconto 3 pCt. Parijs - 48.02 Y2 2x/2 Antwerp. - 47.90 2i/? Onze stadgenoot, de heer F. de Koe, slaagde voor het examen in het boek houden, gehouden vanwege de Veree niging van Handelsbedienden Mercurius te Rotterdam, op 23 en 24 Nov. 11. De heer De Koe was leerling van den heer M. van der Vlies, alhier. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zijn uitgebracht 2277 stem men; van onwaarde 21, volstrekte meerderheid 1129. Gekozen de heer A. Plate liberaalmet 1460 stemmen. Verder werden uitge bracht op de heeren J. M. Voorhoeve antirevolutionair374 mr. J. Maschek katholiek345en mr. J. A. van Gilse liberaal69 stemmen. Aan do otito - Hove dat w ï8atle van dit feestten 3 Jan. 4 Jan. 31 Dec. 3 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3