Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4482. "pitreau hoogstraat 317. De Witte Wolf. 15de Jaarg. Dinsdag 10 Januari 1893 ALGEHEEN OVERZICHT. F e u i 1S e t o n. PRIJS VAN DIT BLAD: mmm PRIJS DER ADVERTENTIËN: IEUWE 8 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. mmtimmmuiiiHiiii milium him Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 Januari '93. Het blijkt dat de pogingen van soci alistische zijde in 't werk gesteld om in Duitschland eene tweede opvoering der beruchte Panama-zaak te geven, zon- der gevolg gebleven zijn. De lleichs- "nzeiger bericht naar aanleiding van de aoor de Vorwarts openhaar gemaakte honderd kwitanties uit het Welfenfonds, dat de rijksregeering reeds verleden i'ooijaar met deze zaak hekend maar yan den aanvang af overtuigd geweest dat er bedrog in het spel was. Het bewijs dat de stukken valsch zijn, wordt reeds hierdoor geleverd, dat voor het gebruik van gelden uit het Welfen fonds voor geheime staatkundige doel einden, uitsluitend ontvangbewijzen van den rijkskanselier of van den daartoe gemachtigden ambtenaar afgegeven wer den, welke als bijlagen voor de kas ter verantwoording dienden. Die ontvang bewijzen werden steeds, nadat de dé charge verleend was, verbrand, en or hebben nooit kwitantie-formulieren voor dit doel bestaan. Omtrent het verloop der schandelijke Panama-zaak in Frankrijk valt het vol gende te vermelden Zaterdag avond gaf do Parijsche Temps onder zijn Der- niere Nouvelles du Valais (gerechtshof) et bericht dat men daar blijft geloo- aan. de waarschijnlijkheid, dat de °j niinister van openbare werken en <ltgevaardigde der Haute-Saone, Baï- haut, als beklaagde in het Panama- proces zal betrokken worden. Sedert e .^hechtenisneming van den procu ratiehouder van het Crediet Lyonnais Blondin, heeft trouwens het reeds lang joopende gerucht, dat de oud minister er yeranrwoording zou worden geroe pen, iQ kracht gewonnen, en het lang- 1 verhoor dat Baïhaut Donderdag 'eelt ondergaan voor den instructie ve iter Franquoville, een verhoor van vier uur, naar gezegd wordt, heeft daar toe niet weinig bijgedragen. Volgens deon dits zou Blondin erkend hebben van de Pa nama-maatschappij in de jaren 1886 en 1888 in vier stortingen te hebben ontvan gen een som vanéén millloen francs, hij welke gelegenheid hij optrad als gelas tigde van Baïhaut, aan wien hij dan ook de geheele som zou hebben ter hand gesteld. Indien werkelijk de oud minister van '85 in het geding mocht betrokken worden, zou de Panama-ge schiedenis een nieuwe phase intreden, daar zich de vraag voordoet, in hoever art. 12 der grondwettelijke bepalingen in dit geval van toepassing zal zijn, en of dientengevolge niet alleen de oud minister, maar ook zijn medeschuldigen door een speciale rechtbank (den Senaat) zullen moeten gevonnisd worden. Ook het moderne Italië heeft naar men weet, zijn Panama-schandaaltje, zijn Pananimo zooals de Italianen het mot een verkleinwoord noemen. De knoeierij met de bankinstellingen, die meer papieren geld uitgaven dan waar toe zij volgens contract met de regeering gemachtigd waren, zal nog een staartje hebben. De door de regeering met het onderzoek in zake de emissiebanken be noemde commissarissen zullen niet ieder afzonderlijk werken, maar eene commissie vormen, die 11. Woensdag reeds eene voorloopige vergadering heeft gehouden en heden, Maandag, hare werkzaamheden zal aanvangen. Volgens berichten uit Madrid is in Spanje de Senaat verdaagd en de Kamer ontbonden. De ministerraad is besloten zich den vrijen tijd ten nutte te maken tot nieuwe onderhandelingen over han delsverdragen met Duitschland, Oosten rijk en Italië. Verder zal zijn tijd hoofd zakelijk in beslag genomen worden door het voorbereiden der Kamerverkiezingen, die, naar men weet, in Spanje immer in den geest der regeering uitvallen. In het hooge noorden is men evenals in het verre zuiden druk bezig met Naar 11 st Fhansch van Paul Féval. 5) I. In stede v geven bevel te" &nU °F s'reMSen toon ge- den tengel vani *0ïzamen> greeP Jean Blanc lachen. paard en begon te gliin- Gij vergist u M v. zachte, treurige stem <v- zei.^e met voor ons arme lieden Imi!.1J '"et te 8oe(* die gij bemint en die' u vet Tl met aut*eren' Zwijggek! riep Poch de albinos hield nou- abiiM i vast en ging voort: den tenSel Het gaat goed met den vader van Tean Blanc. Jean Blanc waakte verleden nacht bii hem en zal dit ook dezen nacht bij hein doen nlo ar 1Slcolaa> gij hebt tot nu toe gewaakt over Georges Treml, zult gij dat morgen nog verkiezingen. Jl. Vrijdag hadden, onder groote belangstelling, door heel Zweden de verkiezingen plaats van de door de liberalen en socialisten georganiseerde, volksrijksdag genoemde, volksbijeen komst ten gunste van liet algemeen kiesrecht. De socialisten overwonnen te Gothenburg en te Malmö en waar schijnlijk ook te Stockholm, waar Zater dag het tellen der stemmen nog niet was afgeloopen. Naar aanleiding van den onbevre- digden toestand der betrekkingen tus- schen Engeland en Marokko, heeft de Engelsclie regeering besloten, een buiten gewoon gezantschap, onder leiding van sir Joseph Ridgeway, thans onder minister in Ierland, naar langer te zenden. Volgens bericht uit Lissabon bevat het Jornal di Commercio een artikel, waarin gepleit wordt voor een Iberische Unie als correctief voor het waardeloos gebleken zijn dei'overeenkomst met En geland. Uit Shangai verneemt de Times, dat een tegen de Europeanen gericht oproer in Nangkin bijtijds is gebreideld door het krachtig optreden van de overheid en de aankomst van een Amerikaansch oorlogsschip. In het Zondagsblad van het Centrum, lezen wij het volgende artikel Da Onlusten in het Noorden. Wanneer wij ons eenige jaren terug denken, zou men moeilijk kunnen aan nemen, dat die ernstige, koele Friezen tot daden zouden overgaan, die wij heden betreuren. Nochtans, de onlusten zijn er, het bloed heeft gestroomd, niet in den strijd met den vijand, maar tegen de zonen van hetzelfde vaderland, die geroepen zijn om de orde te handhaven. Toen de Koninginnen het Noorden bezochten, heeft het volk blijken ge' gegeven van echte vaderlandsliefde en Wat bedoelt gy Het lied van Arthur van Bretagne is een schoon liedLuister. Ik sluip even be hendig door het kreupelhout, als ik mij beweeg boven in de boomen. Ik heb n lang door het bosch gevolgdgij overlegdet met uw gewe ten ik heb u begrepen, en daarom het lied van Arthur van Bretagne gezongen. Hoe riep M. De la Tremlay uit, gij hebt my verstaan, gij weet dus alles Neen, niet alles. Gij hebt te veel dwaas heden verteld, dan dat ik alles kon begrijpen. Maar geloof mijlaat onzen kleinen mijnbeer Georges niet achter onder de hoede van een neef. Als gij ver van hier wilt gaan, neem uw kleinzoon dan medekunt gij dat niet, dood hem dan. maar verlaat hem niet. Eu nn ga ik takken snijden om hoepels te maken. God zegene u, Mijnheer Nicolas. De albinos liet den teugel van het paard los en klom als een kat tegen den stam van een kastanjeboom omhoog. De kleeding van dit zonderlinge wezen, gemaakt van schaaps vachten, even wit als bij zelf, was gedurende langen tijd nog zichtbaar tussclien de boomen, waar bij met onbeschrijfelijke behendigheid van den eenen tak op den anderen sprong. Diep in gedachten verzonken, begaf M. De la Tremlay zich weder op weg. Arme gek, zeide hij. Maar hy werd al somberder en somberder gestemd, en toen de stem van Jean Bltun zich trouwe gehechtheid aan het Huis van Oranjehet troepje socialisten werd luide genoeg overschreeuwd en moest zelfs meermalen door de politie be schermd worden, 't Doet goed, dit hier te herinneren, 't Is een bewijs dat de onruststokers en oproermakers het eigen lij ke volk niet uitmaken, dat zij verre in de minderheid zijn, doch, gelijk altijd, heeft ook thans de minderheid den hoogen toon en de bedaarde burgers, die dit alles betreuren, houden zich stil. Zoodoende krijgt elke onlust den schijn, alsoi de geheele menigte in opstand wa.s. Te veel waarde hechte men dan ook niet aan dergelijke feiten, doch men ga ze evenmin stilzwijgend voorhij. Wat is de oorzaak der onlusten Wij gelooven, dat in het Noorden de toestand van den arbeider niet roos kleurig is. Frieslands verval is genoeg besproken, doch zouden al de eischen wel billijk, wel rechtvaardig zijn In een der steden van Friesland deed men wat men kon, men gaf allen gemakkelijk werk voor 75 cents per dag. Doch het ingooien van ruiten, het leegloopen onder bedreigingen en oproerige liederen was velen aangenamer dan werken geen wonder dat men geen hoogerloon gaf en soldaten vroeg, om de rustige burgers te beschermen. Niet in den nood, niet in het gebrek zat hier dus juist de oorzaak, maar terwijl men de taal van den godsdienst niet meer hoort, klinken tnans luider dan ooit do stem men der opruiers. De stem van den godsdienst wordt niet meer gehoord. Helaas, Friesland, waar eenmaal de kloosters zoo talrijk waren, waar de namen der meeste dor pen nog herinneren aan het geloof onzer vaderen, Friesland heeft geen geloof meer, het koude ongeloof heeft zich meester gemaakt van de harten der menschen. De protestantsche kerken zijn ledig. De dominé's prediken groo- tendeels de taal des ongeloofs, en het volk begrijpt, dat men het nu ook zeer op nieuw deed hooren en over de toppen van de eiken de naargeestige klaagtonen van Ar thur's lied tot hem kwamen, toen werd het den ouden edelman koud om het hart en sid derende sprak hij den naam uit van zijn kleinzoon. Het was reeds geruiinen tijd donker, toen Nicolas de la Tremlay de hoofdpoort van zijn schoon kasteel bereikte. Zonder een woord te spreken gaf hij een der stalknechts de teugels van het paard over, ging in gedachten ver zonken de trap op en begaf zich dadelijk naar de kamer van zijn kleinzoon. Georges sliep. Ongetwijfeld droomde hij, want een glimlach speelde om zijn lippen, terwijl zijn kleine handjes zich bewogen, als liefkoos den zij iemand. De goede, eenvoudige inwo ners van Hennes zeggen, dat de kinderen de engelen toelachen, wanneer zij zulke aange name, vroolijke droomen hebbenzser zeker een lieve, dichterlijke gedachte. Maar in Bretagne verandert een lieve, dich terlijke gedachte zoo spoedig in een droefgees tige men beschouwt die vreugde gedurende deu slaap, als een voorteeken van den dood. Het kind lacht de engelen toe, omdat Gods engelen reeds zijn legerstede omringen, om weldra zijn ziel naar den hemel te voeren. Nicolas Treml boog zich over het bed van zijn kleinzoon. Zijn gebaard gelaat raakte het gezichtje van het kind, zonder dat dit ont waakte. Arthur van Bretagne mompelde de oude edelman, die de woorden van Jean Blanc niet kon vergeten indien de laai ste afstammeling van mijn geslacht eens werd opgeofferd Maar neen, die man is krankzinnig, en myu neef de Yaunoy gelijkt evenmin op den En- gelschman Jan zonder Land, als een hond op een wolf! Hij ging bij het hoofdeinde van George's bed zitten, en gaf zich over aan zijn overpeinzin gen, die altijd tot hetzelfde onderwerp terug keerden. M. De la Tremlay die, zooals wy reeds ge zegd hebben, schatrijk en van hooge geboorte was, had twee jaren geleden zijn zoon verlo ren. Die zoon, Jacques Treml geheeten en vader van Georges, was een dapper, sterk man geweest. Heeds vroeg had Nicolas Treml hem haat tegen Frankrijk en liefde voor Bretagne ingeboezemd, welke gevoelens het karakter van den ouden edelman geheel beheerschten. De dood van Jacques was voor hem een wreede slag geweest. Niet alleen zijn «oon daalde in het graf, maar ook de erfgenaam van zijn haat en zijn liefde. Hij gevoelde, dat hy oud werd. Zou hij nog den tijd hebben om dien haat en die liefde op Georges over te planten? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1