Binnenland goed zonder herders kan stellen, 't Is zoo wonder niet, dat een protestantsch leeraar het woord voert voor 10 of 15 menschen. De geloovige Protestanten zitten te harrewarren, en wekken den spot der menigte op. Scharen zich eenigen om dezen leeraar, anderen kiezen genen de etne partij verdringt de andere uit het kerkgebouw, en wanneer een dominé een gezang aanheft, dat niet in den smaak der gemeente valt, laat men hem alleen zingen, terwijl de goede man uit weerwraak met al de kracht zijner lon gen het gezang ten einde brengt. Zoo protesteert men als, echte Protestanten, tot in het oneindige. Waarlijk 't zou belachelijk zijn, indien het 'niet zoo treurig ware. Het protestantisme is dood, wat doet het voor den werkman Waar kan zij zich beroemen op mannen, die dekath. Kerk tot eere verstrekken. Do huis- genooten zijn verdeeld en men zal kra- keelen en twisten, tot de boel ineen stort. De katholieke Kerk, die alleen de macht heeft, den toestand van den arme te verbeteren, hem op te heffen uit diepte, hem met geduld en liefde, ja met rechtmatigen trots zijn armoede te doen dragen, is zoo in de minderheid, dat zij niet gehoord was. Ondertusschen klinkt de stem der opruiers onbeschaamder dan ooit te voren. Heeft het volk, wien men het geloof ontstal, zulk groot on gelijk naar hen te luisteren? Wanneer er geen God is, die mij in mijn stand plaatste, wanneer er geen belooning is voor den arme, die met geduld zijne armoede droeg, geen straf voor den on- rechtvaardigen rijke, die zich verrijkt ten koste van het zweet van den min derbedeelde, waarom zou ik dan dul den, dat een ander in overvloed leeft en ik in armoede mijn brood moet verdienen Waarom dan gehoorzaam heid aan een meester „Ni Dieu, ni maitre", roept men dan noodza kelijk uit en met Proudhon houdt men alle bezit voor diefstal, alle macht onrechtvaardigheid. Dan ligt er recht vaardigheid in den eisch der socialisten of liever dan is het socialisme de recht vaardigheid. Met een somher oog kan men slechts de toekomst aanschouwen. De geloovige Protestanten worden altijd zeldzamer en zeldzamer, de kinderen laat men niet meer doopen, duizenden hooren nimmer iets spreken over de hoogere belangen van den mensch, men sterft als een dier, zonder eenig godsdienstig gevoel en ondertusschen klinken de «temmen dei- opruiers immer krachtiger, immer luider. Soldaten kunnen eenigen tijd het oproei in bloed en tranen smoren, doch uit dat bloed zullen nieuwe broeders oprijzen, die den dood hunner broeders zullen wreken. Domela Nieuwenhuis begreep het maar al te wel, toen hij zeide, dat de katho lieke Kerk de eenige macht is, waar mede het socialisme rekening heeft te houden. Inderdaad wij zien in de toekomst geen heil, zoo de volkeren zich niet scharen onder de banier van het éene ware geloof. De hervormers hebben wind gezaaid, storm oogsten hunne ongelukkige kinderen. B. Metz. {Staatsblad no. 4G), gewijzigd bij besluit van den 22sten Juli Ï892 Staatsblad no. 179), tusschen den 2()x(en Januari en den 1 sten Februari aanstaandebij den Burgemeester dezer gemeente moeten indienen de aanvragen om ontheffing van den werkelijken dienst, in het aan gehaalde wetsartikel vermeld, onder overlegging van de bewijsstukken om schreven in art. 69 en vastgesteld hij art. 70 van genoemd kon. besluit. Burgemeester en Wethouders van Schiedam gelet hebbende op art. 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19n Augustns 1861 Staatsblad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van den 4n April 1892 Staatsblad no. 56) roepen op alle lotelingen dei- lichting van 1893, die bij dezeemilitie wenschen te dienen, om daarvan vóór den ln Februari aanstaande ter gemeente secretarie aangifte te doen. Zij herin neren hierbij tevens aan den inhoud van art. 129 der gemoende wet, luidende De bij de militie te land ingelijfden wor den niet tot het aangaan van eene ver bintenis voor de buitenlandsobe zeevaart toegelaten zonder schriftelijke toestem ming vanwege onzen minister van Oorlog. Die toestemming wordt slechts ver leend aan die lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun be roep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 150 voor de ze«militie hebben aan geboden, doch daarbij niet hebben kun nen worden aangenomen. Tevens wordt, naar aanleiding van de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 17n Februari 1881, Provinciaal blad no. 15) ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat de keuze uit de lotelingen die zich voor de zeemilitie opgeven door den Minister van Marine wordt overgelaten aan de officieren van de Marine, met de over neming der zeemiliciens belast en mits dien alle verzoeken om inlijving hij de zeemilite tot het departement van marine gericht, voortaan buiten beschik king zullen worden gehouden. Schiedah, 9 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de Geestelijken en Bedienaren van den Gods- deenst bij de erkende Kerkgen iot.schappen en de studenten in de Godgeleerdheiddie daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, in deze ge meente voor de Militie hebben geloot en, bij aanwijzing voor den dienst dooi den militieraad zullen moeten worden of bereids in voorgaande jaren hij de militie zijn ingelijfd, en krachtens art. 127 der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad no. 72), voor e'en jaar van den werkelijken dienst zijn ontheven: dat zij, volgens art. 71 van het Ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 De invallende dooi heeft gisteren aan het vermaak der liefhebbers van schaat senrijden een einde gemaakt. Desondanks hebben gisteren nog duizenden van het echt Hollandsche wintervermaak geno ten. Op de verschillende ijsvloeren in den omtrek onzer stad, vooral op dien in den 's-Gravenlaudschen polder, werd druk gereden. Ook vele wandelaars begaven zich daarheen om zich in het opwekkende schouwspel te verlustigen. Op de Kralingsche plas krioelde het van rijders en wandelaars, die zich om en nabij de verschillende tenten en kramen bewogen. De IJsclub van Kra lingen en Omstreken hield een wedstrijd in het schoonrijden, waarvoor prijzen in goud, zilver en brons van wege den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond waren uitgeloofd. - De bandje match (ijskolven), die heden op de banen van die club zou gehouden worden tusschen een Engelseh en een Hollandsch elftal, valt natuurlijk in 't water. Te Vlaar- dingen vertoonden zich gisteren zooveel liefhebbers van het ijsvermaak, dar het een ongekende drukte in de stad gaf, die aan de kermis deed denken. Alle koffie huizen waren overvol. De dooi die gisteren-middag inviel, veranderde ook de straten en pleinen in ware ijsvloeren. Vooral in onze stad leverde dit groot bezwaar op voor de velen die zich nog in het avonduur ter kerke of elders begaven. Menige kod dige scène wordt verhaald van perso nen, die op de straat-ijs vloeren eene onwillekeurige buiteling maakten. Voor zoover bekend, hadden er geene ongelukken plaats. Het stoomschip Carl Ilecksher, met een diepgang van 51 decimeter is Zater dag-avond door den havenloods J. Bitter alhier in de haven geloodst. In de Amigoe di Curasao van den lOn December lezen wij omtrent de over brenging van het stoffelijk overschot van den weleerw. heer Vincent Jansen naar San Willibrordo nog het volgende: In den morgen van den dag der aan komst te Curasao werd het kostbaar gebeente door den zeereerw. broeder des overledenen, vergezeld van de Zeer eerw. heeren C. Blommerde en A. Ver meer en eenige vrienden naar San Willebrordo overgevoerd. Op meer dan een half uur afstand van de kerk werd het afgehaald door eenige'parochianen, die hij al hun droefheid over het verlies van hun vader en vriend toch van blijd schap weenden hem in hun midden te bezitten, wijl zij in hem, en terecht, een voorspreker in den Hemel meenden te mogen ontvangen. Bij aankomst in de kerk, een monu ment, dat zijn ijver voor God en de zielen nog lang verkondigen zal, werd door den zeereerw. broeder des over ledenen, geassisteerd door zeven priesters, de plechtige uitvaart gezongen, na afloop waarvan de begrafenis plaats had. De innige deelneming, de liefde en de verknochtheid aan den ontslapene, de niet in luide kreten geuite smart, bij deze gelegenheid door de Katholieken van San Willebrordo aan den dag ge legd, gaat iedere beschrijving te boven en vervulde het hart met zoeten troost. Aan den voet van het Maria-altaar, een weinig de zijbeuk der kerk in, was het graf gegraven, waarin de kist, die het dierbaar gebeente bevatte, werd geplaatst. Boven het graf verkondigt een heerlijk monument, welke dierbare doode aan zijn voet begraven ligt. Een zwart marmeren steen, and u-halve meter hoog en ongeveer een meter breed, bevat een herinnering van de gedenkwaardige dagen, uit het leven van den overledene, die hij op Curasao doorbracht. Dit is in het marmer uitgebeiteld en verguld. Aan beide zijden bevindt zich een engel, die de zinnebeelden dragen van geloof en hoop, terwijl een kelk, het zinne beeld der liefde, het geheel bekroont. Aan den voet prijkt de beeltenis van het H. Hart, waarvoor de ontslapene priester groote godsvrucht koesterde. De geheele omlijsting der marmeren plaat met beelden en baldakijns is uit gehouwen in Eranschen steen. Als een blijvende herinnering aan den onver- moeiden arbeid en vaderlijke zorg voor zijn volk, prijkt het daar in he„ tem pelgebouw dat hij ter eere Gods optrok en waarin hij wenschte, dat zijn gebeente rusten zou. Het ruste daar in vrede, omringd door de godvruchtige vereeringen kinderlijke dankbaarheid van zoovelen, wien hij in dit leven een leidsman en weldoener was. Hartelijke dank moet worden betuigd aan de heeren M. en P. Monsanto, den heer S. Lobo en allen die bij het over brengen en teraardebestellen van het stoffelijk overschot des zeereerw. heeren Y. J. A. M. Jansen zulke gewichtige en liefderijke diensten bewezen hebben. Evenals vorige dagen, reed de jonge Koningin ook Zaterdag acht- r het Huis ten Bosch langs de boorden, gevolgd door Hare Moeder de Koningin-Regentes. Honderden toeschouwers stonden aan den weg, om de bewegingen van de jeug dige Vorstin op het ijs gade te slaan. Nu en dan maakte Koningin Wil- helmina een tochtje alleen, dan weder reed zij in eene rij van dames en heeren der hofhouding aan een ijsstok, of liet zij zich, gezeten in eene kleine slede, over de baan heen glijden. Een photo- graaf was op het terrein, om het winter- tooneeltje, waarvan de Koningin het bekoorlijk middelpunt vormde, op te nemen. Naar de Ylaard. Ct. verneemt, za'l de eerwaarde heer W. A. Boerkamp, pas toor bij de R- K. gemeente te Vlaar- dingen, den 10 Augustus van dit jaar zijn gouden priesterfeest vieren, terwijl het 25 jaar zal zijn, dat zijn eerwaarde aldaar pastoor is, zijnde 7 November 1868 als zoodanig benoemd, in welken langen tijd Z.Eerw. zich onderscheidde door steeds bevordelijk te zijn aan den vrede tusschen Katholieken en niet Katho lieken. Met het oog op deze gedenkwaardige feiten in het leven van den geachten Pastoor, werd door tal van parochianen den wensch geuit, den wensch geuit, den geliefden pastoor een aandenken te voreeren, echter moet pastoor Boerkamp voor zich persoonlijk niet het aller minste begeeren doch een Z.Ew. wel gevallig aandenken bestaan in een zie kenhuis, een toevluchtsoord voor zieken, tevens een verblijf voor ouden van dagen, waaraan de behoefte door Z.Ew. reeds meermalen is aangetoond. Door den oudsten kapelaan, den eerw. heer C. H. Bramlage is de ge meente met dit gevoelen in kennis ge steld en zal zich weldra eene commissie vormen om over de middelen en de wijze waarop dit zou kunnen geschieden te beraadslagen. De Afd. Zang en Kunst, van de Afd. Botterdam van den Ned.R.-K. Volksbond zullen op 3 en 5 Fehr. a.s. in de groote Doelezaal Weihnachts Oratorium van de ken Muller uitroeren. De heer W. P. van Geldrop zal zich balasten met het organiseeren der groepen welke door prachtige costumes zullen worden opge luisterd. Solisten van naam hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Naar hetgeen [wij omtrent de uitvoering ver namen zal deze bijzonder luisterrijk zijn, ook uit een muzikaal oogpunt. Den eersten dag zal tegen entrée een uitvoering gegeven worden voordo meer gegoeden en den tweeden dag voor minder gegoeden. De opbrengst zal strekken ten bate van het weduw- en van het ziekenfonds. De bevolking van Rotterdam ver meerderde in den loop van 1892 met een totaal van 5551 personen en be droeg op 31 Dec. 1892 222230, waar van 104366 mannen eu 117864 vrouwen. Door de politie te Maassluis zijn aan gehouden C. H. aldaar, en M. J. te Maasland, die in den avond van 2 Juni jl. van de stoomboot Neptunus, liggende in de haven dier gemeente, hebben ont vreemd een bed, een paar laarzen, een zeemansjas en touw, terwijl de eerste ook nog touw ontvreemd had van het bergingsvaartuig de Bujj'el. Al het ontvreemde is te Maassluis en te Maasland in beslag genomen. Aan cholera asiatica zijn in het af- geloopen jaar in het rijk overleden 294 personen, waarvan in Noord-Bra- band 24, Gelderland 17, Zuid-Holland 134, Noord Holland 20, Zeeland 3, Utrecht 78, Friesland 5, Overijsel 4, Groningen 7, Drente 1 en Limburg 1. De Directeur-Generaal der Staatsspoor wegen heeft bepaald, dat aan het per soneel of aan de vrouwen van het per soneel, nooit vergunning zal worden verleend, tot den verkoop van sterken drank, tot het houden van herbergen, bierhuizen, koffiehuizen, estaminets, restauraties, logementen, enz. Met zekerheid, zegt het Dagblad van '/.'aid-Holland en s-Gravtnhagekunnen wij het bericht tegenspreken, volgens het welk onze geachte Burgemeester, mr. Roest, in ambtelijke kringen van zijn voornemen zou hebben doen blijken om in September a. s. te willen aftreden en dus zou wenschen voor een heibenoeming niet in aanmerking te komen. Naar de Wielersport verneemt wordt te Scheveningen een reusachtige onder neming op het getouw gezet, nl. een sport-terrein. Op een vlakte van ongeveer 20 H.A. zouden wieier-, paarden-, tennis-, cricket- enz. banen aangelegd worden, met diverse gebouwen er bij. De wielerbaan zou l'/2 Eng. mijl in omtrek worden en hij de finish 12 Meter breed; de rechte ein den van cement en de bochten van ge- ribt caoutchouc of geperste kurk. Het benoodigde kapitaal voor den aanleg, ten bedrage van ongeveer f 50.000, zou geheel door den heer J. P. Rademaker, den bekenden chocoladefabrikant ver schaft worden, De onderneming zou

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2