Binnenland een gevecht plaats gehad tusschen de bondscavalerie en de rebellen. Laatst genoemden werden uit hunne stellingen veidreven en hadden een verlies van vijftig man aan dooden en gekwetsten. Schiedam, 12 Januari 1893. Yoor de „Zwartjes van Afrika" ont vingen wij door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinx- teren f5.— In de vergadering Dinsdag-avond in de groote zaal der Officieren-Vereeniging gehouden, werd medegedeeld, dat het bestuur van het Ondersteuningsfonds van den Ned. li.-K. Volksbond is samen gesteld uit de heerenJ. Warnawa, directeur, W. Blok, le secretaris, S. Ver hagen, 2e secretaris, B. M. J. Tromper, le penningmeester, en B. 0. Breukelman, 2e penningmeester. De president van de Bondsafdeeling, do heer C. Willeman, die van deze samenstelling mededeeling deed aan de talrijk opgekomen leden, verzocht vooral een krachtige samenwerking der leden met het bestuur. Met genoegen kondigde hij aan, dat het fonds ook buiten de Bond een ruimen steun had verkregen door het toetreden van donateurs. Da zware taak die het bestuur op zich genomen had, zou aanmerkelijk verlicht worden door de machtige voorspraak der H. Liduina, onder wier bescherming het fonds is gesteld. De heei Warnawa beloofde zijne beste krachten aan den bloei en de welvaart van het fonds te zullen wijden. Spr. verzocht de medewerking van aijne mede bestuurders en van de 600 toegetreden leden. Hij deelde den vergaderden mede, dat reeds een 12-tal zieken zich aan gemeld hebben en de wekelijksehe uit- keering van f 6 genieten, en dat zoodra mogelijk het verlangde pensioenfonds voor oude en zieke werklieden zal wor den opgericht. Een 25-tal leden meld den zich aan als ziekenbezoekers. Het bestuur zal hieruit een U-tal benoemen. Als doctoren voor het fonds hebben zich welwillend ter beschikking gesteld de heeren J. A. Rutschy en E. J. M. Nolet. Bij de medewerking die het Onder steuningsfonds van alle zijden geniet, gaat het zeker een heerlijke toekomst tegemoet. Hopen wij, dat het steeds zal zijn de kracht en de steun van den Volksbond, de band, die door onderling liefdebetoon de leden in den waren geest van broederlijke liefde ver- eenigt. Dan zal het zeker in ruime mate den Bond in 't algemeen en al zijne leden in 't bijzonder ten goede komen. Van wege de afdeeling Schiedam van de werklieden-vereeniging „Patrimo nium" werd gisteren-avond in „Musia Sacrum" de tweede openbare bijeenkomst gehouden. Nadat de bijeenkomst dooi den Voorzitter, den liter J. Woensdreclit, met bijbellezing en gebed was geopend, gaf hij het woord aan den heer mr.J. C. de Marez Oyens, hoofdambtenaar bij het ministerie van Waterstaat, die dezen avond als spreker zou optreden. De heer mr. J. 0. deMaiezOyensbegon zijn uitvoerige rede met een woord van rouwbeklag. Dit rouwbeklag gold aller eerst het feit, dat zij dezen avond een goed spreker zouden moeten missen. De heer Gildeineester, predikant van den Christelijken Volksbond te 's-Graven- hage, die verhinderd was aan de uit- noodiging van Schiedams „Patrimonium" gevolg te geven, had hein verzocht in zijne plaats te willen optreden. Maar ten andere had dit rouwbeklag ten doel den treurigen toestand in het Noorden. De gedachte, dat zonen van hetzelfde vaderland (soldaten en burgers) daar tegen elkaar strijden, had hem met ont zetting vervuld. En de overweging dat vrede en rust in ods vaderland door wapengeweld moesten verzekerd worden, leidde hem tot de tweeledige vraag: Van waar die toestand waar leidt die heen Ter beantwoording van liet eerste deel dier vraag wees spreker er op, dat groote manneD in ons land, ware zieners als Bilderdijk, Da Costa, Groen van Pinsterer en dr. Kuyper, den toestand dien wij nu beleven, hebben voorzien en in proza en poëzie aangeduid. Die toestand is de vrucht van het ongeloof in dubbelen zin, nl. middellijk en on middellijk. Middellijk door hen die, door een verkeerd gebruik van hun geld en gezag te maken, dat ongeloof inplanten en uitbreiden. Spr. meent, dat het woord van een groot man: „zelfzucht is onge loof," omgezet kan worden in dien zin„ongeloof is zelfzucht." Die zelfzucht openbaart zich bij de man nen van het geld, als zij die ge roepen zijn door de macht der liefde de ongelijkheid der standen, door God gewild, te verzachten, het groote gebod van JC. niet opvolgen. Dan kweeken zij het pauperisme, d. i. de klasse der verstootelingen, die als schim men rond waren in deze verlichte maar ontkerstende maatschappij. Maar die zelfzucht vertoont zich ook bij de man nen van gezag in verschillende maat regelen van bestuur. Zelfzucht was het volgens spr., die de liberalen er toe bracht de plaatsvervanging te behouden. Zij geven als voorwendsel op, dat het kazerneleven zoo slecht, het leger zoo bedorven is maar wat niet deugt voor den rijke, is dit dan wel goed voorden minderen man? - Zelfzucht was het ook die allea aan den Waterweg in het belang van den expeditiehandel opof ferde, maar de belangen van nij verheid en landbouw voorbijzag Die zelfzucht is de oorzaak der kwijning van verschil lende takken van nijverheid en land bouw en wekt ontevredenheid bij hen die er de slachtoffers van worden. Onmiddellijk is de treurige toestand die zich door Ge feiten in het Noorden doet kennen, de vrucht van het onge loof. In ds hoogere en lagere standen, bij armsn en rijken, openbaart zich het ongeloof. Dat ongeloof is in algemeenen zin het gevolg van de tegenwoordige richting van het onderwijs. De opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden is onmogelijk te bereiken zon der beginselen. Dwaas is dan ook het gedrag van hen, die de vruchten zien, maar den boom niet erkennendie niet begrijpen dat afgesneden bloemen, al worden zij ook nog zoo verzorgd, spoe dig verwelken. Vraagt men dus van waar die treurige toestand Dan is het antwoord: van het ongeloof. Waarheen leidt die toestand? Naai de stembus. Spr. zet uiteen, hoe het wetsontwerp door den mir ister Tak bij de Tweede Kamer ingediend, reeds de betrokkenen verdeeld heeft in twee strijdkampen. In het eene strijden zij die zulk eene groote kiesrechtuitbrei ding een gevaar achten voor het land; in het andere kampen diegenen, welke deze hervorming eene verbetering achten, welke niet sDoedig genoeg kan worden ingevoerd. Spr. schaart zich aan de zijde van de laatsten, omdat hij meent, dat zij die nu van het kiesrecht ver stoken zijn, wel degelijk iets te zeggen hebben, wel degelijk belangen hebben te vertegenwoordigen die nu niet ver tegenwoordigd zijn. Dezgn. volkssouve- reiniteit heeft met de uitbreiding van het kiesrecht niets uitstaande. De sou- vereiniteit berust bij God en bij Haar die op Zijn gezag de kroon draagt. Maar ook in verzet tegen de uitbreiding van het kiesrecht vertoont zich de zelfzucht der coterie. Spr. is er voor dat de kies rechtkwestie van het tapijt gaat, omdat zij vele nuttige maatregelen tegenhoudt. In hot laatste gedeelte zijner rede verklaarde spr. zich tegen de leer der staalsalmacht, die de vrijheid der bur gers beneemt, een heirleger van amb tenaren schept en tal van politiebeamb ten in het leven roept. Hij is echter niet principieel tegen eene groote uit breiding der Staatsbemoeiing. Wij moe ten dulden, dat hetgeen wij niet uit eigen beweging gedaan hebben, tijdelijk door dwang geschiedt. Laten wij allen die den Christus belijden, uit alle macht het ongeloof tegenw rken, dan komt door het geloof in Christus dra een eind aan de Staats-albemoeing. Reeds acht spr. het een verblijdend verschijnsel, dat ook onder hen die niet gelooven, de zelfzucht meer en meer wijkt voor het gemeen schapsgevoel. Zien zij weldra in, dat niet langs den weg der Staatsbemoeiing, maar alleen door het geloof in de waar heden van het Christendom te bereiken is wat zij zoekenmaar ook, trachten wij om dat doel. te bereiken, ons te or- ganiseeren, vooral de organisatie onzer Kerk te verbeteren. Komen wij daartoe zoo besloot spr. dan zullen al deze verschrikkelijke dingen leiden tot eene uitbreiding van het rijk Gods, en daarom eindigde hij niet met een woord van rouwbeklag, maar met het majes tueuze psalmwoord: „de Heer regeert". De heer Woensdregt, pres. van Schie dams „Patrimonium" dankte den spr. en verzekerde dat niemand het betreurde dat juist hij dezen avond als spreker was opgetreden. Verder zette hij uiteen, dat het doel van „Patrimonium" is de maatschappelijke toestanden in chris telijken ziD te verbeteren, en wekte hij de toehoorders op als leden of begun stigers tot „Patrimonium" toe te treden. De bijeenkomst werd daarop door hom met gebed gesloten. H. M. de Koningin heeft belangrijke giften doen toekomen aan hot Fond» tot ondersteuning van oude en gebrek kige zeelieden te Schevingen en het Fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van omgekomen zeelieden aldaar. De Directie van de Franschc Opera te 's-Gravenhage, ontving de officieele mededeeling, dat de voorstelling van Zaterdag 14 Januari a. s. zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin- Regentes. De voorstelling zal bestaan uit „Lohengrin." Bij besluit van don gouverneur-generaal, zijn de gouverneur van Celebes en de resident van Timor uitgenoodigd de weleerwaarde heeren A. J. Asselbergs en H. H. O. Leemker, pastoor en onder pastoor te Larantoeka, te erkennen als pastoor, respectievelijk te Makasser en te Larantoeka. In de Eerste Kamer werden heden medegedeeld de namen der rapporteurs voor de verschillende begrotingsstuk ken, zijnde voor eene groep de heeren Pijnappel, Rengers, Alberda, Six en Rochussen en voor de andere groep de heeren Fokker, Melvill van Lynden, v. Alphen, Van Nispen en Nebbens Sterling. De Kamer ie, na aanneming van eene suppletoire begrooting voor Binnenl. zaken, gescheiden tot waarschijnlijk 23 Januari des avonds. Het voorloopig verslag op de be roeps- en bedrijfsbelasting wordt de volgende week verwacht. Volgens de Haagsche berichtgever der Zutph. CA. zal het een zeer omvangrijk rapport worden, en hot gevolg zal wel zijn dat er over eonige weken een op vele pun ten gewijzigd ontwerp verschijnt. Met de kiesrechtherziening is men nog niet zoover gevorderd. Den i7en Januari komt de Commissie van Rap porteurs eerst b jeen om de punten voor het verslag aan den griffier op te geven. Waarschijn lijk zullen, als de Kamer tarugkomt, ook voor openbare behan deling gereed zijn de voordrachten tot instelling van Arbeidsraden en Arbeids kamers, die bij de Tweede Kamer aan hangig zijn gemaakt op initiatief van de heeren Pyttersen en Schimmelpen- ninck van der Oije. Die heeren hebben gevolg gegeven aan het advies van de Commissie van Rapporteurs om met elkander in overleg te treden en hare in hoofdzaken vrij wel overeenstem mende ontwerpen tot één om te wer ken. Het nieuwe ontwerp is gereed en wordt reeds aan de landsdrukkerij in gereedheid gebracht. Naar wij vernemen, zijn de heeren Sabron, adjudant van den Minister van OorlogVan Hasselt, administrateur van de Hollandsche Spoorweg Maat schappij Cluijsenaer, Directeur-Gene raal van de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen en Engeringh, Hoofd van denDienst van laatstgenoemde maatschappij, benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer. Half Februari zal door de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen worden aanbesteed het maken van ge bouwen en inrichtingen en daarmede in verband staande werken op het station 's-Hcrtogenbosch. Begrooting f235,000. Ten einde het mobiliseeren van troe pen, die ten spoedigste op zékere pos ten moeten zijn, zooveel mogelijk te bespoedigen, zijn in eenigo garnizoenen rations vleesch (verduurzaamd) opgelegd geworden. Naar wij vernemen, wordt te Vlaar- dingen naar een geschikt terrein gezocht voor den bouw van een nieuw post-en telegraafkantoor. (li. V.) De heer L. P. G ullard is voornemens op 1 Februari te Vlaardmgen een Con cert te geven, te voordeele van de Vcreeniging „Hulp in Nood" aldaar, met medewerking van de dames: Mej. Joh. v. L. v. d. H. te Vlaardingen (piano), en Mej. Marie Penning, con certzangeres te Schiedamden heer Theod. Gaillard, violoncellist, concert gebouw te Amsterdam; een gemengd koor, bestaande uit 36 zangers en zan geressen en oen dubbel strijk-quartet. Te Maassluis hebbeu zich weder 2 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan als één in B 57. waar de vrouw van A. P. Pons is aangetast, en één in L 104, waar het kind, Johannas Jonk man, is aangetast. De concessie-aanvrager voor een spoor weg van den Hoek-van-Holland naar Scheveningen, de heer Bok, heeft in een vergadering, gehouden door het bestuur der afdeeling Scheveningen vandeVer- eeniging ter Bevordering der algemeene belangen van Zoevisscherijen en de Per manente Zeehavencommissie, beiden te Scheveningen, do teekeningen omtrent dien spoorweg overgelegd. Beide be sturen namen van een en ander nota, blijvende zij echter, in afwachting van wat er zal komen, aan een kanaal in de duinen tot berging der visschersvloot de voorkeur geven. De bisschoppelijke goedkeuring is ontvangen op den voorgenomen bouw van een Roomsch-Katholiekjongenswees- en tevens oude mannenhuis, op de ter reinen aan de Kantoorgracht nabij de Paardenmarkt te Delft. Reeds zijn eenige huize-: en een groote tuin voor dit dosl aangekocht. Evenals in den winter van '90 —'91 zijn de Friesche Wadden, zoover het oog reikt, met ijs bedekt. In het laatst der vorige week werd nog met groote moeite de postgemeenschap Holwerd Ameland onderhouden. Thans zal bij doorgaande vorst ook deze moeten wor den gestaakt en zal het eiland, evenals twee jaar geleden, opnieuw voor eenigen tijd zijn geïsoleerd. Bij afwezigheid van de bewoners is ten huize van den heer Van S. aan den Van Leeuwenhoeksingel te Delft inge broken. Of de dieven veel gestolen heb ben is nog onbekend. Wel hebben zij zich te goed gedaan aan eenige flesschen wijn en boerenjongens. Op de Westlandsche Stoomtram is het verlaagde tarief in werking getre den. Het reizend publiek is daarmede ten zeerste gebaat. Van de 3e sectie af zijn de prijzen algemeen en progressief verlaagd. Waar zulks vroeger alleen voor reizen van en naar Den Haag plaats had is de verlaging thans voor alle stations onderling ingevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2