Binnenland viel hem opnieuw in de rede met de beschuldiging dat hij hui ten zijn rol als deskundige getuigen ging. In welonderrichte kringen wordt ver zekerd, dat Spanje in antwoord op de stappen van Engelsche zijde gedaan, zich zou hebben bereid verklaard, alle vertoogen en maatregelen te steunen, welke men zou nemen om de belangen der Europeanen in Marokko te eerbie digen, met eerbiediging tevens van het status quo. In de Kamer van afgevaardigden te Budapest heeft de minister van finan ciën, bij de behandeling der begrooting, betreffende de vermindering op de coupon van den staatsspoorweg verklaard, geen recht te hebben in deze zaak invloed uit te oefenen. De zaak zal langs min nelijken weg in orde worden gebracht. Het crediet van Hongarije zal niet be nadeeld worden. Haar de Standard uit Constantinopel verneemt, zou er ter zake van de kwestie der Klein-Aziatiscbe spoorwegen een geheime verstandhouding bestaan tus- schen den Duitschen keizer en den Sultan, volgens welke laatstgenoemde de concessie voor de spoorwegen aan den bankier Kaullu zoude gunnen ten bate van Duitsche kolonisatieplannen. Andere buitenlandsche diplomaten, voor al de Engelsche ambassadeurs, verzetten zich tegen het geven van concessie aan bankier Kaullu, wat de Engelsche am bassadeur met eene spoliatie van Britsche onderdanen gelijk stelt. Volgens nader bericht uit Londen zal de heer Ridgeway niet met een eskader naar Tanger gaan. Hoogstens zal hij, overeenkomstig de bestaande gebruiken, de reis doen op een oorlogsschip. Hij zal, bij het bepleiten van de belangen der Europeanen in Marokko, handelen in overeenstemming met de vertegen woordigers van Frankrijk, Spanje en andere mogendheden. In het door den Senaat te Washington aangenomen quarantaine-wetsontwerp wordt nog bepaald, dat de Amerikaan- sche consuls in alle daarvoor door den secretaris der schatkist aangewezen steden en havens, gehouden zullen zijn, weke lijks een rapport in te zenden over den gezondheidstoestand in hunne woon plaats. De commissie uit het Huis van afgevaardigden heeft een rapport inge diend ter ondersteuning van het wets voorstel, waarhij de maandelijksche zilver-inkoopen afgeschaft zullen wor den. Het voorstel is op de orde van den dag geplaatst. Schiedam, 13 Januari 1893. H. M. Koningin Wilhelmina en H. M. de Koningin-Regentes schonken elk f 230 aan de „Martha Stichting," de bekende inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen aan den Rijn. H. M. de Koningin heeft belangrij ke giften doen toekomen aan het Fonds tot ondersteuning van oude en gebrek kige zeebeden te Scheveningen en het Fonds tot ondersteuning van wedu wen en weezen van omgekomen zeelieden aldaar. Den llden Januari 1893 heeft H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, in een hijzonder gehoor ontvangen C.deStruve, die aan II. D. heeft overhandigd de brieven van terugroeping van graaf Kapnist, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Keizer aller Russen, alsmede zijne ge loofsbrieven in diezelfde hoedanigheid bij het Neder!andsche hof. De hertoginweduwe van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, wordt met hare kinderen einde Januari of begin Februari te 's-Hage verwacht, om voor eenige dagen de gast te zijn van de Koningin-Regentes. Aan de cholera asiatica zijn in het afgeloopen jaar in het rijk overleden 294 personen, waarvan in Noord-Bra- band 24, Gelderland 17, Zuid-IIolland 134, Noord-Holland 20, Zeeland 3, Utrecht 78, Friesland 5, Overijsel 4, Groningen 7, Drente 1 en Limburg 1. Door de Administratie der Posterijen worden nieuwe dagteekeningstempel3 voor de bijkantoren der posterijen inge voerd, waarin de naam van het kantoor niet meer door de straat, waarin het hij kantoor is gevestigd, maar door een cijfer wordt aangeduid, evenals zulks in het buitenland geschiedt. In verband met het in de Staatscou rant van 11 dezer opgenomen bericht omtrent de openstelling van de douane kantoren Sclzaete, Staak, de Clinge, de Trompe, Watervliet en Stroobrugge voor den invoer van vee uit Nederland in België, wordt de aandacht van in voerders van vee in België er op ge vestigd. dat het in hun belang is er op te letten, dat zij langs Je gemelde kantoren alleen dieren invoeren, welke geheel vrij zijn van mond- en klauwzeer, daar, indien in België bij ingevoerde dieren besmetting met bedoelde ziekte mocht worden geconstateerd, er alle kans bestaat dat de gemelde kantoren weder voor den invoer van vee zullen worden gesloten. De Nederlandsche vereeniging van liefhebbers en fokkers van rishonden „Cynophilia" heeft besloten een inter nationale hondententoonstelling te hou den op 7, 8 en 9 April a. s. in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam. Door de Staatsspoor-Maatschappij is, ter bevordering der openbare gezond heid, besloten om alle wachterswoningen langs den spoorweg van waterdichte kelders en regenbakken te voorzien. Te Paramaribo worden rónds verschei den maanden tal van slachtoffers ge maakt door de tuberculose. In November waren van de 49 overledenen 23 pCt. teringlijders Het kolenvervoer uit Duitschland naar Nederland ondervindt tot hiertoe geen vertraging door de werkstakingen in de kolendistricten aldaar. Dagelijks worden nog groote bezendingen ont vangen. Woensdag-morgen overleed te Maas sluis in den ouderdom van 82 jaar L. Droppelt. oudstrijder van 1830/31. Nog slechts een oud-strijder is (laar aanwezig als verpleegde in het Oud- Mannenhuis. Op de Delftsche ijsbaan had gisteren ochtend een ijsfeest plaats, georganiseerd door de Delftsche Studenten-IJsclub. Gisteren-middag werd een ringrijderij gehouden en daarna een wedstrijd met hindernissen voor jongens. Het feest werd door muziek opgeluisterd. Uit het drietal voor de benoeming tot onderkapelmeester bij de Kon Mil. Kapel van het reg. Grenadiers en Jagers, ter ve-vanging van den heer Trossel, be staande uit de heeren Van der Grevel, Ogier en Rudersdorff, allen stafmuzikan ten van het korps, is gekozen de heer R. S. Ogier. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Telegraaf Wederom is de lar.g verwachte ka- vah rie-promotie uitgesteld, en ook moe ten er moeilijkheden gerezen zijn ten opzichte van de bevordering tot majoor van eeD officier van het militaire huis der Koningin, waarvoor de gelden on langs door de Kamer geweigerd zijD. Door het Bestuur der afdeeling 's-Gra venhage van den Ned. 11.-K. J olksbond is, naar aanleiding van een onlangs in „Diligentia" gehouden vergadering, welke met bijna algemeene stemmen dat Bestuur machtigde alle pogingen aan te wenden, die kunnen leiden tot bevordering der Zondagsrust (voor de bakkers), een adres gericht aan den Raad dier gemeente. Adressant geeft daarin met bescheidenheid iu overweging, op Zondag te verbieden het rondbezorgen van brood en andere artikelen, voor zoover dat in de week kan geschieden, het etaleeren van koopwaren, het venten en schreeuwen met koopwaren langs de straten, en verder het sluiten der winkels, minstens gedurende een gedeelte van den Zondag, te gelasten. Het adres zet het nut van een desbetreffende bepaling uiteen en eindigt met er op te wijzen, dat de Raad, door zulk een bepaling vast te stellen, ongetwijfeld zou handelen in den geest der nog niet opgeheven Zondagswet van 1815. Gisteren-ochtend te uren werden het le, 2e en 4e bataljon van het re giment grenadiers en jagers geconsig neerd. De verwondering was groot. Allerlei gissingen werden gemaakt en men vreesde reeds naar het Noorden te vertrekken. Bij aankomst van den regiments-com mandant te 9 uren, werd de order gegeven, dat per bataljon 70 man met de officieren en het overige kader te 12 ure gereed moesten staan om in volle wapenrusting (tenue I) door hem geïn specteerd te worden. Op het bepaalde uur waren de deta chementen dan ook gereed, elk voorzien van 94 scherpe patronen. Na door den kolonel tot in de klein ste bijzonderheden te zijn geïnspecteerd, konden de manschappen weder inruk ken, en om 1 uur was de kazerne we der tot haar gewone rust teruggekeerd. Naar wij vernemen, is het verdachte geval van cholera te 's-Gravenhage ge bleken geen geval van Aziatische cholera te zijn. De heer L. J. Goddefroy, die indertijd dr. D. Veth vergezeld heeft op zijn tocht ter Zuid-Westkust van Afrika, en diens lijk heeft opgegraven en naar het vader land. gevoerd, heeft een uitnoodiging ontvangen van personen, betrokken bij de internationale tentoonstelling te Chicago, om voor die tentoonstelling uit de Hollandsche koloniën een groep inboorlingen bijeen te brengenDaartoe zal hij eerstdaags naar Sumatra ver trekken. Op 26 Januari a. s. zal de onlangs uitgestelde zaak, in hooger beroep, v; n Ockeloen, beschuldigd van moord op den Rotterdamscheu politic-agent, voor het Gerechtshof, Kamer van Strafzaken, te 's-Gravenhage worden behandeld. Het aantal vervoerde reizigers op de stoomtram van de staatsspoorwegmaat schappij Den HaagScheveningen be droeg in het afgeloopen jaar 805,300, tegen 638,600 in het jaar 1891. De aanzienlijke vermeerdering in 1892 is voornamelijk toe te schrijven aan het drukke bezoek te Scheveningen bij ge legenheid van de Sporttentoonsteliing. Te Amsterdam zijn gisteren-ochtend omstreeks 9 uur op de Muidergracht, bij de Plantage, eenige schoolkinderen door het ijs gezakt. Met veel moeite werden er 4 gered, maar één verdronk. Men leest in De Tijd: „Het gebeurt in den jongsten tijd niet zelden, dat men in socialistische bladen artikelen en mededeelingen aantreft, welke de vraag doen stellen, hoe lang zelfs de meest liberale regeering de absolute vrijhêid van drukpers in Neder land zal kunnen handhaven. „Als voorbeeld diene, wat Recht voor Allen in zijn nummer van heden ontleent aan de Voorwaarts en met vette letters afdrukt, om er bijzonder de aandacht op te vestigen. Het betreft niet meer of minder dan „practische wenken, in acht te nemen tegenover te paard zitten de volksmoordenaars", met andere woordenzeer uitvoerige aanwijzingen, hoe men zich bij een volksoproer, en bijzonder bij een straatgevecht, tegenover kavalerie te gedragen heelt, met nauw keurige aanwijzing der middelen om de paarden schichtig te maken, om op snelle ep gemakkelijke manier baricaden op te werpen, enz. „Hoe lang nog zal het duren voor- het onkruid tot vollen wasdom zal geraken, hetwelk op deze wijze dag aan dag gezaaid wordt Naar aanleiding van het» eergisteren door ons medegedeeld bericht omtrent de socialistische Vereeniging van Spoor wegbeambten, volgens hetwelk zij zal overwegen, welke stappen er te doen zouden zijn, indien het troepenvervoer per spoor naar het Noorden mocht worden voortgezet, schrijft De Tijd: „Dit berichtje geeft te denken. Van welken aard kunnen „de stappen" zijn, beraamd door socialistische spoorwegbe ambten bij het vervoer van troepen, bestemd om socialistische ongeregeld heden te beteugelen Mogen de spoor- wegdirectiën zich voor gewaarschuwd houden(D.) Onder voorzitterschap van den heer W. C. J. Passtoors vond eergisteren avond te Amsterdam in het gebouw van den Ned. It. K. J olksbond eene verga dering plaats van vertegenwoordigers van i7 der grootste Werklieden-ver gen i gingen daar ter stede, ter bespreking van de aldaar heerschende werkloosheid. Na eenige discussie werd eene commissie van leden benoemd, bestaande uit afgevaardigden van den N. R. K. Volks- bondPatrimoniumhet Alg. Ned. Werk lieden-verbondNeerl. Werkman en de Bouwmaatschappijwelke commissie met den meesten spoed deze zaak zal ter hand nemen en nog deze week een onderhoud met het hoofd der gemeente hoopt te hebben. Op de tentoonstelling te Chicago zal de windmolen van de hh. J.en C. Blooker, cacaofabrikanten te Amsterdam, welke in 1806 gebouwd is en waarin de eerste cacao gemalen werd, na hier afgebroken te zijn, in origineele grootte worden op gebouwd, en voortdurend in werking zijn. Naast den molen komt een ge bouw in Hollandsche renaissance, ont worpen door den architect W. Hamer, te Amsterdam. De kamers daarin zul len antiek worden gemeubileerd en jonge dames zullen er den bezoekers gratis een kop cacao aanbieden. Op het Noordzeekanaal begint men last te krijgen van het ijs, dat zich meer en meer in schotsen ophoopt en te moeilijker is af te drijven, omdat de spuiing aan de IJmuider sluizen onder de tegenwoordige omstandigheden met vele bezwaren gepaard gaat en van de zijde der Oranjesluizen slechts weinig water kan worden ingelaten. Niettemin ondervinden de groote schepen in het Noordzeekanaal nog geene belemmering de binnenbooten daarentegen beginnen den strijd op te geven. Door de Vereeniging ter bevordering van volksgezondheid te Leeuwarden is eene circulaire gezonden aan fabrikanten en handelaren te dier stede, door wie voor hun bedrijf ijs wordt verzameld, om in ijskelders ot in ijskasten te worden bewaard, otn hon te wijzen op het ge vaar, hetgeen in en door hun bedrijf kan ontstaan, indien het ijs afkomstig is uit vervuilde wateren, en vooral uit streken, waar zich in het vorige jaar cholera heeft vertoond. Er wordt daarom aangeraden om, in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand, uit sluitend van zuiver ijs (uit afgesloten polders en vij vers, met onbezoedeld water, dat niet met algemeen water in ver binding staat) gebruik te maken. Ta Oostmarsum is ir den ouderdom van 82 jaren overleden de heer Hen- drikus Sleijderink, de laatste oudstrij- der in 1830/32 in die gemeente. Als krijgsgevangene heeft hij 7 maan den te St -Omer doorgebracht. Twee Bosschenaren, echte sportlief hebbers, die in April a. s. de reis naar Indië zullen aan"aarden, hebben het be sluit genomen die reis tot Marseille per vélocipède af te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2