BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS Zeetijdingen Handelsberichten. Keulen. De heer C. J. van Raay, vroeger een der meest bekende socialisten, die uit den Bond trad en bij den heer Duyvis te Utrecht in dienst werd genomen, is overleden. Den laatsten tijd werd Van Raay, meermalen genoemd als kandidaat voor den Gemeenteraad. Hij richtte in Utrecht een politieke werkliedenvereeniging op, die afkeerig was van het socialisme. Uit Soest Onze burgemeester ontving dezen zomer van de groothertogin van Saksen eene aanzienlijke som gelds voor de armen dezer gemeente. Dinsdag jl. werd aan 310 behoeftige gezinnen eene uitdeeling van brood gehouden. Binnenkort zal eene tweede uitdeeling volgen. In dezen barren win tertijd komt die milde gift den armen zeer ten goede. Uit Rilland-Bath zijn in het afgeloo- pen jaar een 80tal ingezetenen naar Amerika vertrokken. Naar men zegt, zullen er in den loop van dit jaar nog versclieidenen volgen. Men meldt ons uit Axel, dat op de Nederlandsche grens bij het gehucht Moerlieke weer een poging tot moord heeft plaats gehad. De verslagene, ze kere d. K., bekwam drie revolverscho ten, waarvan een onder den arm, een in het been, terwijl een hem door den hiel ging. Nadere bijzonderheden hier omtrent ontbreken nog. U>.) Dinsdag-ochtend arriveerde te Monni kendam Jacob De Graaf van Spakeburg (ten Noorden van Bunschoten), die met zijn gezel in ongeveer 7 uren de reis over het ijs eerst laDgs de kust der Zuiderzee naar Muiden, vervolgens over zee naar Marken heeft volbracht. Een deel moest, door het hobbelig ijs, te voet worden afgelegd. Voor sportlui is dit een nieuw veld om geduld en een beetje volharding tetoonen. Training voor dit tochtje is niet noodig. Te Zeist had een treurig ongeluk plaats. Zekere W., uit M., een man van ongeveer 50 jaren, bevond zich op weg van het station naar de gemeente. Oader ^eg had hij plaats genomen op een wa gen, geladen met) steenkolen naast den voerman even aan het rijden, had hij het ongeluk van den wagen te vallen, Waarna de raderen over zijn lichaam gin gen. Zwaar gekneusd werd hij opgeno men en bij een der bewoners van de buurtschap Siberië ingebracht, waarna de hulp van dr. Snellen werd ingeroe pen. Onder het vervoer van Siberië naar het Ziekenhuis is bij echter overleden. Te Deventer haalde een soldaat bij een winkelier eenige waren voor zijn officier. Hij vroeg of het goed was dat de officier met de maand betaalde, waarmede de winkelier genoegen nam. v erwonderd stond nu de officier dezer dagen tekijken, toen hij van den winkelier een rekening kreeg. Hij ging naar den winkelier, aan wjen hij vertelde, dat hij den man altijd geld had medegegeven. De winkelier en zijn bedienden-perso neel verklaarde echter dat de soldaat hun niet betaald had. Toen de officier zijn oppasser daarover onderhield, be weerde hij altijd betaald te hebben. Hij durfde gerust meegaan naar het huis van den winkelier. Toen hij echter met den officier voor de deur van dat huis was gekomen, zeide hij: „Och laat ik t maar zeggen. Ik heb den boel verzopen Het spreekt van zelf, dat hij werd inge rekend om zich voor den Krijgsraad te verantwoorden. Menschel ij ke ellende. In de Boerensteeg te Amsterdam een ar moedig steegje van den Kloveniersburg wal, de Hoogstraat en Bethanienstraat woonde op eene kamer eene vrouw, die met hare zeven kinderen door haren man, die als schuitenvoerder zonder werk was, hulpeloos was achtergelaten. Door de buren werd de vrouw in hare woning aangetroffen in den erbarmelijlc- sten toestand, waarin koude en gebrek een gezin brengen kunnen. In het ove rigens van alle meubels ontbloote ver trek zat op den eenig overgebleven stoel de arme vrouw, verkleumd en uitgehon gerd ter neer, bijna geen kleeren aan het lijf; het jongste kind, 8 maanden oud, ge heel naakt in hare armen, omdat ze het nog zooveel mogelijk tegen de koude be schutten wou De vier anderen, waar van de oudste elf jaren was, zoo dicht mogelijk tegen de moeder aangekropen. De honger en de ontbering van allerlei aard hadden reeds zoozeer hun invloed doen gelden, dat het eenige moeite kostte om de arme uit den staat van verdooving, waarin zij verkeerde te wekken. Er werd dadelijk naar de politie gezon den, en de commissaris der eerste sectie liet niet lang op zich wachten. Spoedig was er wat voedsel aanwezig, een kacheltje werd neergezet en terstond aangelegd. Ook liet de commissaris de noodige kleedingstukken koopen. Een zekere Ratna Pala, vroeger Boeahis- tisch priester, endeheer Booth-Tucker,be den „officieren" van het Engelsche Leger des Heils, zullen eerstdaags in eenige steden van ons land bijeenkomsten hou den. Laatstgenoemde verschijnt onder den naam van „Commissioner Fakir- Singh". Hij is een schoonzoon van „ge neraal" Booth, bekleedde vroeger in En- gelsch Indië de betrekking van rechter, en zal zich, evenals zijn metgezel, te onzent in Hindoestansche kleederdracht vertoonen Te Oldesloe is zekere Fucli3, spoor weg-beambte, als beschuldigd van land verraad, gevangengenomen. Hij diende in den vorigen herfst te Lubeck als artillerist. Bij gelegenheid der militaire manoeuvres ontvreemdde hij daar twee patent-lonten, waarvan hij een ten ge schenke gaf aan een vriend te Lubeck, die van de buis een inlctvaatje maakte, de andere de Nederlandsche regeering te koop aanbood, die hiervan den Duit- schen consul te Amsterdam kennis gaf. De consul gaf er aan de regeering te Berlijn bericht »van, en nu kwamen twee geheime politiedienaren te Oldesloe, die Fuchs tot bekentenis brachten en hem gevangennamen. Keizer Wilhelm op reis. De Keizer kwam gister-middag te Straatsburg aan. Aan het garnizoen werd bevel gegeven om uit te rukken en de Keizer begaf zich, onder het gejuich der talrijke menigte, naar het exercitieveld. Des avonds was er diner bij den stedehou der. De Keizer zal daarna zijne reis naar Karlsruhe voortzetten. Volgens een bericht uit Hamburg in de Duitsche bladen is de dienst der Duit- sche stoomvaartlijn op Oost-Afrika thans in zoover gewijzigd, dat do schepen op de terugreis beurtelings Marseille zul len aandoen, ten einde voor de talrijke Fransche passagiers en goederen uit Oost-Afrikagelegenheid te geven, Frank rijk rechtstreeks te bereiken. Het tijd verlies van 36 uren, hetwelk door het oponthoud te Marseille ontstaat, zal worden ingehaald door de schepen niet over Rotterdam, maar over Vlissingen te doen gaan. In 1893 zal Marseille dus worden aangedaan op 6 April, 1 Juni, 28 Juli, 22 Sept. en 17 Nov. Duitschland en Rusland. De Kölnische Zeitung meldt, dat de Russische kroon prins de uitnoodiging heeft aangenomen, tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van prinses Margaretha van Pruisen. Waar schijnlijk zal de Czarewitch ook te Berlijn zijn bij de viering van den verjaardag van den Keizer. Een barbaarsche misdaad is te St. Petersburg gepleegd in het huis van Jussuphon. In dit huis woonde zekere Iwan Korawow met zijn vrouw en beide kinderen, waarvan het oudste drie en het jongste één jaar oud is. Kowarow kwam dronken thuis, zocht twist met zijn vrouw en dreigde haar met de re volver. Toen de vrouw in doodsangst de kamer uitsnelde, loste de onverlaat zijn revolver, echter zonder haar te treffen. Daardoor ontwaakten de kinderer, die luidkeels begonnen te schreeuwen. Woe dend schoot de dronken vader zijn kin deren dood. Met moeite gelukte het aan de buren den woesteling te grijpen en aan de politie over te leveren. De adel van Gallicië bereidt zich voor Lot eene afzonderlijke bedevaart naar Rome ter gelegenheid van 's Pausen gouden bisschops feest. De pelgrims zul len Zijne Heiligheid geschenken aanbie den van buitengewone kostbaarheid. De politie te Moskou heeft aan de dvorniks (portiers), die men in elk huis vindt, vijf roebels belooning toegezegd voor de aanwijzing van elk persoon, die niet als jood bekend staat, maar dit toch is Daar de dvorniks een zeer schamel bestaan hebben, geven ze nu en dan, om roebels te verdienen, niet-Joden aan, die dan ook aan allerlei hinderlijke maat regelen worden blootgesteld. De Engelsche pelgrims, met den hertog van Norfolk aan het hoofd, vertrekken 14 Febr. van Londen naar Rome en zullen 3 Maart terugkeeren. De aarts bisschop van Westminster zal hen aan Z. H. den Paus voorstellen. De Engelsche stoomboot Tearnsidedie met graan uit Odessa kwam, is in de nabijheid van Farder gestrand en ge zonken. De bemanning trachtte zich in drie booten te redden. De eerste boot, waaiin zich de stuurman en acht matro zen bevonden, heeft na een tocht van 12 uur Fredericksvaen weten te bereiken. De schipbreukelingen hadden ontzettend van de koude geleden. Van het lot der beide andere booten is nog niets bekend. Te Londen worden toebereidselen ge troffen voor het houdon van een inter nationale tentoonstelling van Katholieke of liever oud-Christelijke kunst. In een samenkomst van kunstvrienden ten huize van Aartsbisschop Vaughan heeft de heer C. T. Gatty het plan dezer Ten- soonstelling uiteengezet. Hij houdt zich verzekerd, dat als de zaak flink wordt aangepakt, vele kloosters en musea zoo in Engeland als in andere landen, be nevens tal van particuliere verzamelaars zullen samenwerken om een schitterend overzicht te verkrijgen van de oud Christelijke kunst. De Tentoonstelling zal vermoedelijk in den zomer van 1895 gehouden worden. Een üuitscher te Chicago, genaamd Gathmann, heeft een terpedokauon ver vaardigd, dat alle tot dusver bestaande toestellen van dien aard ver overtreft en de sterkste pantseringen doorboort. Deze marine-vuurmond moet zoowel order als boven water voor de bewa pening van pantserschepen geschikt zijn. Volgens een bericht uit New-York moet het eerste kanon, dat van dit soort goedgekeurd is, door de Duitsche re geering aangekocht zijn en eerstdaags naar Berlijn veizonden worden. Te New-York was de koude op den 7 en dezer buitengewoon fel. Er was zulk eene opeenhooping van ijs in de rivier, dat de scheepvaart er grooten hinder van ondervond. De Hudson- en de Aust- rivieren waren over de geheele breedte toegevroren. Om koffievlekken weg te maken, werpe men een handvol zout in helder water, en wanneer dit is opgelost, wordt de bevlekte stof hierin uitgewasschen. GEBOREN II Jan. Reinier Lam- bertus, zoon van T. van de Saude en A. C. van Lingen, Roterdarasche Dijk. 12. Johanna, dochter van D. C. Dörr en C. Poot, Lange Nieuwstraat. Matthias Johannes, zoon van M. Rost en J. J. van der Burg, Breedstraat. Elisabeth Johanna, dochter van W. van der Windt en J. M. Ritman, Zijlstraat 13. Boudewijn Sander, zoon van A. J Bronkhorst en j. J. Fran§ois,Hoogstraat. ONDERTROUWD 12 J. Tettelaar en M. Tazelaar. L. J. Zijdemans en M. P. Lammerse. C. D. de Planque en J. van Grootveld. Schiedam, 13 Januari vertrokken, s.s. Carl Hecksherkapt. J. H. Petersen, naar Methil. Reval, 10 Januari vertrokken s.s. Berenicekapt.S.Hazewinkel, naar Schie dam. Een allerbrutaalste diefstal had dezer dagen des avonds te Londen plaats. Een der aan den gevel van het Grand Hotel, op Trafalgar Square, bevestigde kastjes met kostbaarheden van den tot dit hotel behoorenden winkel der Juweliers Goud- en Zilversmid-Vereeniging, werd door een paar mannen losgeschroefd en meegenomen. Verscheidene wandelaars stonden er bij de politie was vlak in de buurtin den winkel en buiten was het electrisch licht ontstoken. De dieven traden echter op, alsof zij met het af nemen en vervoeren van het kastje belast waren en niemand had argwaan. Er was voor duizenden guldens in aan goud, zilver en edelgesteenten. Men vond het kastje later in Tottenhamcourt- read, maar van de kostbaarheden geen spoor. Gisteren is een man aangehouden die verdacht wordt éen der dieven te zijn. Aan vele Amerikaansche universi teiten is de journalistiek tot leervak verheven. In Europa daarentegen be staan dergelijke scholen ter opleiding van journalisten nog niet. DeParijsche correspondent van de Times, de heer v. Blowitz, bespreekt in een Engelsch tijdschrift de wenschelijkheid, een der gelijke inrichting ook in Europa te stichten. Deze moet volgens zijn plan internationaal zijnde jonge mannen, die zich aan de journalistiek aldus wen- schen te wijden, moeten minstens twee moderne talen machtig zijn. BEURS TE SCHIEDAM, 13 Jan. 1893 Moutwijn en Jenever, Door geslo ten water geen prijs genoteerd. Verhandeld: f71/2 a 5/8. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereeniging fl. Berliin.iRogge, Jan j Apnl/Mei Mei/Juni Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. „12 Feb. Rogge, loop. md. Heb. Spirit. Jan. April ./Mei. 138.75 141.75 32120 33.60 15.75 14.75 49.25 49.10 13.90 14. - 22.87 22.875 138.— 140.— 33.20 32.20 15.75 14.75 48.75 48.75 13.90 14.— 22.875 23.— 0.52 V2 0.52 y4 New-York. Maïs Amsterdam. 12 Januari. Rogge op lev. belangrijk hooger; per Maart f 136, 137, 138; per Mei f135, 136, 137, 138. 13 Januari. Rogge op lev. belangrijk lager; per Maart f133, 132, 131, 130 129, 130 per Mei f132,131,130,129, 128, 129. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 12 Jan. 1.17 M. 13 Jan. 1.09 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.051/, Disconto 3 pCt. Parijs - 48.02V, 2V2 Antwer: -47.90 2»/. 12 Ju. 13 Jan. 11 Jan. 12 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3