Binnenland De Britsche zaakgelastigde te Tanger heeft van de Marokkaansche regeering de verzekering ontvangen, dat de moor denaar van den Engelschen onderdaan Trindad in hechtenis zit en dat er eene schadevergoeding van 5000 dollars ge stort zal worden. Het antwoord van den Sultan werd vertraagd door den slechten toestand der regeering. Tot dusver heeft Kruger hij de presi dents-ver kiezing te Pretoria in de Trans- vaalsche republiek eene kleine meerder heid. Het mijnbestuur van den Randt heeft een votum van vertrouwen jegens Kruger uitgebracht en hem eene som geld toegezonden om zijne verkiezings- kosten te dekken. Schiedam, 18 Januari 1893. In de Raadszitting op gisteren waren nog ingekomen verschillende missives van Ged. Staten, ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten, welke met eenige adressen, houdende dank betuiging voor benoemingen, voor ken nisgeving werden aangenomen. Eenige adressen om afschrijving vai. pl. directe belasting voor niet gebruikte panden of niet in dienst gehad heb bende personen, werden ter behandeling in eene volgende vergadering ter visie gelegd. Eene missive van de comm. in zake de pe-sioenregeling voor de gemeente ambtenaren, waarbij zij mededeeling doet van de wijzigingen, die zij ter vol doening aan het raadsbesluit van3Januari 11. in dat ontwerp heeft gebracht, werd ter visie gelegd om daarop te letten, wanneer de behandeling van dat ont werp opnieuw aan de orde zal zijn gesteld. De rekening over 1892 van de Ka mer Yan Koophandel, werd in handen gesteld van de financieele commissie ten tine van onderzoek en rapport. De ontwerp gewijzigde verordening tot regeling van de samenstelling, de inrichting en den werkkring der plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd goedgekeurd. De vergadering, gisteren door den Raad dezer gemeente gehouden, was niet ontbloot van belangwekkende in cidenten, die eene nadere bespreking verdienen. Vooreerst trok het op de publieke tribune bijzonder de aandacht, dat aan de discussie over het al of niet uitbe talen van het bedrag der dertig hij de Ned. Bank verloren geraakte coupons, ook door de heeren Dom en Loncq, correspondenten der Nederl. Bank, werd deelgenomen. Zoo min de houding van den heer Dom, die het belang der gemeente voor stond, als de handelwijze van den heer Loncq, die de belangen der Bank be pleitte, kunnen wij goedkeuren. Beiden zouden veel correcter gehandeld heb ben, als zij zich in dezen geheel van debat en stemming onthouden hadden. Waar de gemeentewet zoo angst vallig alle verwarring van persoonlijke belangen met de gemeente-aangelegen heden tracht te vermijden, hadden zij zich zeker met deze voor hun zoo teedere kwestie niet moeten inlaten. Een ander belangwekkend incident leverde de behandeling van het voor stel van B. en W., om op ds daartoe gestelde voorwaarden Overschie aan sluiting aan do gemeente-drinkwater leiding te verleenen. Hier had men te doen met een voor stel omtrent een zaak die door Burg. en Weth. in den breede met den Directeur der Gemeente-Drinkwaterleiding was be sproken. Daarover was zonder twijfel met Overschie herhaaldelijk overleg gepleegd. En toen de heer Den Breems eenige een voudige vragen deed o mtrent de maxi mum- productie van water in 1891, den tijd waarvoor de overeenkomst na het ver loop van 10 jaren zou verlengd worden enz. kreeg hij ten antwoord dat wij tot goed begrip onzer lezers niet beter knnnen weergeven dan door het ietwat triviale spreekwoordeen gek kan meer vragen dan tien wijzen kunnen ant woorden. De Voorzitter motiveerde dit onzin nig antwoord door te betoogen, dat hij die vragen eerst kon beantwooiden na besprekingen in het college van B. en W. „dat hier niet als zoodanig vergaderd was." Met deze stereotiepe dooddoener trachtte hij zich ook weder van deze zaak af te maken. Maar de heer Den Breems merkte hem terecht op, dat men toch van B. en W. mocht verwachten, zij deze zaak genoegzaam zouden voorbereid hebben, om bij de openbare behandeling te ant woorden op de eenvoudige vragen die nu werden gedaan. De heer Van Erpecum, die gaarne wilde weten, waarom de overeenkomst niet voor korter termijn was aangegaan, kreeg slechts ten bescheid „Ook die vraag kan ik slechts beantwoorden na overleg met het college van Dagel. Bestuur." Blijkbaar schaamde zich dan ook de heer Dom over de wijze waarop deze zaak door het Dagel. Bestuur behandeld werd. Nadat de heer Den Breems zich tot de aanhouding der zaak bereid had ver klaard, mits hij in eene volgende vergade ring B. en W. zoo voorbereid zou viuden, dat zij op de vragen door hem gesteld, konden antwoorden, gaf de heer Dom eenige inlichtingen, waardoor der ver gadering althans eenig beter inzicht in deze zaak werd gegeven. Den heer Prins antwoordde de heer Dom, dat wij voor het inlaten van water in de buizen van Overschie geen vergunning van Schieland behoeven, omdat wij slechts water ^foorlaten, dat te Overschie ontvangen wordt. De heer Hoogendam, die den Voor zitter de verklaring had ontlokt, dat wat het verbruik der industrie en dat van Overschie betreft, de verhouding is als een boon tot den brouwketel, gaf zijn gevoelen ongeveer in de volgende bewoordingen lucht„Ik mag mij wel een geluksvogel noemen, dat ik toch eenig antwoord heb gekregen dat beeld van die boon in den brouwketel is wel wat plastisch, maar ik houd mij er toch aan." Men weet reeds het eind van deze mysterieuze zaak de behandeling werd aangehouden tot eene volgende verga dering. Inmiddels zal de betrokken over eenkomst worden gedrukt en aan de leden rondgedeeld. Niet minder belangwekkend was de behandeling van de ontwerp-verorde- ning, regelende het gebruik en de be scherming van gemeentegrond en ge meen te-eigendommen Bij de behandeling van die verorde ning werden door verschillende raads leden pogingen aangewend om het handhaven van de.belangen dergemeente te vereenigen met het verzekeren der vrijheid voor har» nijvere ingezetenen, die onophoudelijk van den gemeente grond moeten gebruik maken. De Voorzitter verzette zich echter herhaaldelijk tegen de voorstellen die gedaan werden om de artikelen der verordening zóo te formuleeren, dat machtsmisbruik vermeden werd. Hij wilde eenvoudig het verbod van gebruik gegeven zien en achtte de politie genoeg in staat om dit verbod naar omstan digheden al of niet te handhaven. „De Raad mag bij elk artikel - zoo betoogde hij zooveel discussieeren als hij wil, maar het laatste woord zal wel aan mij blijven, want ik ben genoeg met die zaken bekend." De meeste artikelen bleven onveran derd. Aan art. 4: „Het is verboden de straat op te breken of den gemeente grond op te graven of daarin kuilen te maken. B. en W. kunnen van dit verbod schriftelijk ontheffing verleenen" werd echter eene toevoeging gemaakt, en wel door er op te laten volgen „of doen verleenen." De Raad liet zich niet intimideeren door de opmerking dat die toevoeging eene delegatie van macht behelsde, welke niet door het hooger gezag zou worden goedgekeurd. Met slechts éen stem tegen werd dit amendement-Dom aangenomen. Terecht begrepen de raadsleden, dat als men een consent tot opbreken of opgraven, zooals hier herhaaldelijk voor komt, noodig heeft, er niet gewacht kan worden totdat B. en Wvergaderd zijn, maar dat consent ook namens hen moet kunnen gegeven worden. De vervelende behandeling van dit onderwerp deed vele raadsleden vertrok ken en de Raad kon nog slechts even B. en W. machtigen om tot het aanbesteden van materialen ten dienste der fabricage over te gaan, waarna hij werd gescheiden. Blijkens een telegram van den Gou verneur-Generaal vanNederlandsch Indië van 15 dezer, wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op f144.496 pikols. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer niet vóór Dinsdag 21 Februari a. s. weder bijeenkomen. Volgens een der Haagsclie correspon denten zou in de „gematigd liberale kringen van de Tweede Kamer gedacht worden aan een poging, om een gewijzigd ontwerp-Tak te verkrijgen, dat een om gewerkt voorstel-Beernaert zou zijn. De commissie van rapporteurs voor kiesrecht-ontwerpen komt heden bijeen en zal ook de volgende dagen dezer week haar arbeid voortzetten. Namens H. M. de Koningin en de Koningin-Regentes is aan de „Maat schappij tot. Bevordering van het. Na tuurlijk Onderzoek in de Nederlandsche koloniën", ten behoeve van den vooi- genomen onderzoekingstocht in Centraal Borneo, f1500 beschikbaar gesteld. Niet alleen de Commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer voor de ontwerpen betreffende het kiesrecht, maar ook die voor de bedrijfsbel isting was gisteren vergaderd. De Commissie van voorbereiding voor de faillissementswet is in de vorige week tot 31 dezer uiteengegaan. Daar men steels ziet, dat men in den landbouw het meest voordeelig kan werken door coöperatie, bestaat het plan. om in het westelijk deel van het eiland IJselmonde een landbouwvereoni- ging op te richten, die zich ten doel zal stellen om voor gemeenschappelijke rekening kunstmeststoffen en zaaigianen voor hunne leden aan te koopen. Ie Poortugal zal heden (Woensdag) een vergadering worden gehouden van land bouwers en belangstellenden in den landbouw, woonachtig in de gemeenten Roon, Poortugaal, Hoogvliet en Pernis. Door velen wordt de uitslag dier bij- eenkomst met belangstelling tegemoet gezien. De rivier de Oude Maas zit onder de gemeente Roon vast, even boven don polder „Het Hooge Veld" tot beneden de visscherij „Klein Profijt I", Gisteren heeft er reeds een jongen op geloopeu, van die visscherij tot aan het Spni Men kan van af het Nieuweveer, over de rivier ni ir Galschalxoord komen. Te Rotterdam heeft in de 2e Lom bardstraat een hevige brand gewoed in een pand, waarvan het benedengedeelte tot bierhuis is ingericht. Twee agenten, die rook hoven de deur zagen uitslaan, hadden nanwelijks tijd om, niet zonder gevaar voor eigen leven, de vrouw des huizes en twee meisjes van 11 en 10 jaar, uit het brandend perceel te redden. De bierhuishouder-zelf was uit de stad. Men vermoedt dat het ongeluk te wijten is aan een petroleum-lamp, die men half neergedraaid, had laten branden in het vertrek, waarboven de vrouw en de kinderen sliepen. Maandag-nacht brak te Delft een vrij hovige brand uit in een houten loods met brandstollen gevuld, op het Oosteinde. Door het flink optreden der burgers en lator door de brandweer werden de belendende perceelen behou den. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Oorzaak als gewoonlijk onbekend. Te 's-Gravenhage overleed de heer J. P. Koelman, beeldhouwer, kunst schilder en schrijver van „In Rome", oud-directeur der Acad»mie van Beel dende Kunsten aldaar. Nederland citeert wat de Haagsche hoofdcommissaris Van Schermbeek in De Geme$nie-8tem schreef over de wen- schelijkheid om rijks- en gemeentepolitie te vereenigen. Zij is het daarmee volmaakt eens en vraagt, wanneer of de regeering, tot wie het besef, dat er een erge funda- menteele fout is, blijkbaar nog niet doordrong, z il worden wakker geschud, hoeveel tijd daar wel voor zal moeten verloopen of welk ongeluk er eerst zal moeten gebeuren. „Is zij eenmaal ontwaakt, dan zal zij het middel van redres den deskun digen hoofdcommissaris zeker overwegen, maar dan zal zij, zooals de redactie van Gemeente-8le.m opmerkte, nog iets meer moeten doen, nl. ook het „hooger politiegezag" wettelijk regelen, opdat bv. de burgemeesters niet „dienstbaar" worden gemaakt aan brigadiers-majoor van rijksveldwacht, al of niet her doopt in inspecteurs volgens het plan, door den minister van Justitie ontvouwd bij do jongste begrooting als het eenige wat z. i. urgent is. Men mocht die heeren eens als „hooger politiegezag" gaan beschouwen Vermoedelijk tengevolge van de stren ge koude waren Maandag op de paar- enmarkt te Utrecht nog geen 300 paar- on en slechts enkels veulens aange voerd. Daar de meeste paarden zich in de stallen bevonden, was het op de markt zelf niet druk. Voor de paarden werd besteed van 40 tot f 500 en voor de veulens f150 en f200. Hoewel er niet veel buitenland- sche kooplieden aanwezig waren, was de handel toch redelijk. Een allertreurigst ongeval heeft te Haarlem plaats gehad, ten huize van A. W. v. D. wonende in de Lange Raamstraat. Tijdens de bewoners af wezig waren is door het vlamvatten van een naast de brandende kachel geplaatst kirderledekant, een begin van brand ontstaan op de boven-voorkamer. Nadat de brand door de inmiddels terug gekomen bewoners was gebluscht, bleek het, dat hun 4-jarig zoontje Johannes, die in een bedstede in die kamer te slapen was gelegd, door de rook was gestikt. Eene zeer brutale aanranding heeft gisteravond plaats gehad op den O. Z. Achterburgwal bij het Rusland te Am sterdam. De heer Geerling, poelier te Haarlem, een bejaard man, werd daar door een persoon aangesproken, die om vuur vroeg voor zijn sigaar. Toen de heer G. aan dien wensch wilde gehoor geven, greep de ander hem onverhoeds naar den horlogeketting, een stevigen gouden, die echter niet brak en waar door de aangevallen den tijd had den aanrander een geduchten slag op 't hoofd te geven. Deze deinsde terug, zette het op een loopen en ontkwam. Gedurende de jongste winterdagen werden op het eiland Tessel in de een denkooien buitengewoon veel zooge naamde Oostersche eenden gevangen. Deze trekvogels houden zich alleen bij koud weer op het eiland op. Een kooiker ving ongeveer 1000 van die vogels. Ze worden grootendeels naar het buitenland uitgevoerd en gelden op het eiland van 75 cents tot 1 gulden per stuk. Het bestuur der vereemging van ver- veners der lage venen in Friesland he eft den verveners doen weten, dat io eene algeraeene ledenvergadering is be* sloteu in 1893 even hooge loonen voof het turfmaken te geven als in 1892» met bepaling echter, dat eene korting zal plaats hebben, indien geen goed werk wordt geleverd, te bepalen doof eene commisie, Het werk schijnt wel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2