Binnenland. het Jubeljaar 1893 en zullen voortdu rend door den H.Vader ontvangen worden, onder voorwaarde, dat zij voorzieningen treffen met de Centrale Commissie van uitvoering welke geheel in overeenstem ming handelt met haren eere-voorzitter, Zijne Eminentie kardinaal Lucido Maria Parocchi, den Vicaris van Zijne Heilig heid, die met den voorzitter van de Uitvoerende Commissie, mgr. Giacomo Radini Tedeschi, dit volledig program der feestelijkheden heeft geteekend. Met dit programma gewapend kunnen de Katholieken, ook die welke zich niet ter bedevaart naar Rome begeven, zich eiken dag in den geest bij de feestvie ring aansluiten, en bij het Gouden Ju belfeest van den beroemden en beminden Opperherder als tegenwoordig zijn. Zij onzen jubileerenden opperpriester nog vele gelukkige jaren verzekerd tot heil der Kerk die aan Zijne opperste leiding is toevertrouwd Schiedam, 21 Januari 1893. Waarschijnlijk omdat wij niet gewoon zijn de weldaden die wij aan de armen bewijzen, aan de groote klok te hangen, had de Sch. Crt. de primeur van het bericht, dat het Roomsch-katholiek parochiaal armbestuur gisteren eene extrabedeeling van steenkolen heelt gehouden. De inzender van een stukje in bedoelde courant kan dus gerust zijn. Het Roomsch-katholiek armbestuur verstaat uitnemend zijne taak, en de schrijver had niet de minste reden tot het neer schrijven van de volgende hatelijke zinsnede „Ik meen wel eens vernomen te heb ben, dat het Roomsch-katholiek paro chiaal armbestuur behalve voor armen zorg ook nog voor andere zaken te zorgen heeftzou het nu ook mogelijk wezen dat de armen daarvan dupe zijn." Deze bedekte aanduiding dat dooi de zorg voor het onderwijs de armenzorg schade zou lijden, raakt zeker kant noch wal. Of is de schrijver geheel vreemde ling in Jeruzalem, en weet hij niet dat sedert een paar jaren alle katholieke bijzondere scholen te dezer stede onder het bestuur van de „St. Willibrordus- Stichting" ressorteeren? De opmerking dat de Vereeniging van den H. Vincentius 4 Paulo het, evenals den vorigen winter, ook nu niet noodig achtte haar liefdewerk voort te zetten, ofschoon er onder de Roomsch-katho- lieken zeker veel meer armoe geleden wordt dan toen deze vereeniging kaar taak opvatte, is zeker een van die infame leugens, welke alleen oprechte Papenhaat een liefdevol arm verzor ger kan ingeven. Keen, waarde H., bemoei u maar niet met de Katholieken in uw eigen tuin is genoeg te wieden. Als gij het on kruid dat daar zoo welig opschiet, naar behooren uitroeit, hebt ge reeds genoeg gedaan, en zal men u over uws buur- mans hof geen rekenschap vragen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten dat op 19 Januari 1893 de volgende door den Raad dier gemeente onder dagteekening van 3 Januari jl. vastgestelde verordeningen zijn afgekondigd lo. Verordening op het rijden te Schiedam 2o. Verordening op het nommeren van gebouwen en erven en regelende de verplicht'ng tot het doen van aan gifte voor het bevolkings-register te Schiedam. Bij kon. besluit van 17 Jan. is aan M. Witkamp, wed. P. van Dam, com missaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Schiedam, een pensi oen verleend van f167. De Minister van Oorlog heeft afwij zend beschikt op liet verzoek van deD Slagershond, om aan het leger geen an der spek te laten leveren, dan dat van het merk van den Bond is voorzien. Gedurende het jaar 1893 zal slechts eenmaal aan belanghebbenden de ge legenheid worden gegeven tot het afleg gen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor de vrije en orde-oefeningen in de gymnas tiek. De examens zullen in October aaAangen en de datum van aanvang zal nader vermeld worden. De pogingen om van Regeeringswege de immigratie naar Suriname te bevor deren, werden in de Afdeelingen dei- Eerste Kamer algemeen toegejuicht bij het onderzoek der Begrooting van Suri name voor 1893. De aandacht werd gevestigd op de wenschelijkheid om moei en beter partij te trekken van de koloniale rijkdommen, een belang dat, blijkens het merkwaar dig geschrift van den heer Molen graaff Nationale belangen in West-Indie ver waarloosd, thans maar al te zeer wordt uit het oog verloren. Door de immigratie van koelies zullen werkkrachten verstrekt kunnen worden aan den grooten landbouw en aan fa brieken Kolonisatie van Javanen moet ge schieden op verlaten plantages, die voor rijstbouw uitmuntend geschikt zijn. Inlichting werd gevraagd omtrent het gebeurde met de plantage Waterland en nopens de kwestie van het leprozen- gesticht. Uit de verder ingekomen begrootings- verslagen der Eerste Kamer blijkt Het beleid van den minister van oor log werd verschillend beoordeeld. Enkele leden zouden voor zijn begrooting stem men alleen omdat zij geen crisis willen uitlokken, doch wilden dit niet opgevat zien als bewijs van vertrouwen in 's mi nisters beleid. Andere leden voerden bewijzen aan voor 's ministers activiteit in d? verbetering van den stand der weermiddelen, een activiteit, volgens anderen, zich openbarende in het kleine, maar niet aangewend tot verbetering der defensie. De winterverloven wer den dcor velen afgekeurd. Enkele leden twijfelden aan den ernst der regeering in zake het verdedigingsvraagstuk. Bij de beoordeel ing der waterstaats- begrooting weri met de instelling dei- staatscommissie voor de Zuiderzeedroog- making niet onverdeeld ingestemd, al thans als zij werkverschaffing bedoelde. Werklieden verzekering werd over het algemeen nog niet voor beslissing rijp geacht. Gevraagd werd of maatregelen noodig waren tegen noordwaartsche opschuiving van het vaarwater van den Rotterdamschen waterweg. Velen klaag den over de uitkomsten der spoorweg overeenkomsten, wenschten terugkeer tot den Amsterdamschen tijd en staats exploitatie van de telephoon. Over den inhoud der kiesrecht-ont werpen werden nu reeds uiteenloopende beschouwingen gevoerd in de afdeelin gen der Eerste Kamer. Onderscheidene leden en geenszins uit sluitend zij, die minder gunstig oor deelden over het Regeeringsbeleid. meen den reeds nu tegen die ontwerpen een waarschuwenden stem te moeten ver heffen, omdat de inzichten der Regeering hun reden tot bekommering gaven en omdat zij het voor de Regeering van belang rekenden, haar van hunne be zwaren niet onkundig te laten. H. i. heeft het volk behoefte aan zorg voor zijne stoffelijke belangen, niet aan de uitoefening van kiesrecht. Uitbreiding van kiesrecht op en om zichzelf is ver keerd. De ingediende voordracht rust op geen logica; wat zij als kenmerk van geschiktheid aanneemt, bewijst geen geschiktheid. Het ontbreken van den ge vorderden eisch van welstand maakt vol gens sommigen de voordracht strijdig met de Grondwet. Stellig gaat het ontwerp veel verder dan tijdens de Grondwetsherziening is bedoeld, het wil een vermomd algemeen kiesrecht invoe ren, wat de grondwetgever van 1887 heeft willen uitsluiten. Voor verschei dene leden was het ontbreken van een regeling van het kiesrecht voor de ge meenteraden ook een groot bezwaar, terwijl velen een hoofdbezwaar zagen in den voorgestelden leeftijd der kiezers. Zij meenden, dat de 30 jarige leeftijd volstrekt onmisbaar was als waarborg tot wering van onbevoegden, Zonder die opmerking scheen hun de bekrachtiging van die ontwerpen hoogst gevaarlijk. Yele jon geren toonen in de laatste tijden hoegenaamd geen eerbied voor gezag. Aan hen, die van zelfstandig oordeel ontbloot, door op gewonden leiders worden medege- sleept, mag de kiesbevoegdheid niet wor den verleend. Andere leden ontkenden dat algemeen kiesrecht wordt voorgesteld, en toege vende dat verbetering wenschelijk is, verklaarden zij in te stemmen met de hoofdgedachte van dit ontwerp. Het bericht, dat de journalisten-tribune in de Tweede Kamer zal worden ver groot, berust op een dwaling. Er zijn slechts eenige kleine veranderingen aangebracht. V<ad.) In de raadsvergadering den 18n dezer te Vlaardingen gehouden, werd door den Voorzitter het volgende overzicht van den toestand van het hoofdbedrijf, de visscherij, gegeven. Ik geloof niet dat er een jaar in de geschiedenis van de gemeente Vlaardin gen is aan te wijzen, waarin de aan voeren zoo groot zijn geweest als in het afgeloopen jaar. Doch juist die groote aanbrengsten waren oorzaak dat de markt werd overvoerd en de prijs van iiet product daalde. Neemt men nu hierbij in aanmerking, dat in vei-band met de heerschende ziekte door de re geeringen van vreemde landen allerlei beperkende en belemmerende bepalingen ook ten aanzien van het vervoer van visch, werden in het leven geroepen, dan zal het zeker geen tegenspraak vinden, wanneer ik zeg, dat de uit komsten der visscherij voor velen niet hebben beantwoord aan de verwachtingen die men er van koesterde. De voorzitter sprak daarop in verband met de jaarsverwisseliug den wensch uit, dat de goede geest, die in de raadszaal behoort voor te zitten bij de behandeling van de vele vraagstukken, nimmer zou veranderen. De Raad besloot, de veemarkt, die weinig bezocht wordt, op te heffen. Op het verzoek van reeders van visch - schepen om vrijdom van havengeld voor de wintervaart, werd overeenkomstig het rapport van de commissie voor de ver ordeningen besloten, namelijk niet ge- heelen vrijdom te verleenen, maar het te verminderen voor schepen die uit sluitend versche visch aanbrengen. Naar aanleiding van een adres der Vlaardingsche timmerlieden vereeniging Arbeid Adelt om eene bouwpolitie in het leven te roepen ter voorkoming van ongelukken bij het bouwen, ontstaande door minder solide stellingen enz., wordt de politieverordening aangevuld met een artikel, luidende: dat hij, die bij het maken van metsel- of timmerwerk stellingen doet gebruiken, waarvan de materialen en de samenstelling niet vooraf do«r den gemeente-architect zijn goedgekeurd, wordt gestraft met eene geldboete van 110. Wederom zal de Nieuwjaarscommissie te Charlois, die zich daartoe permanent verklaarde, rondgaan bij de ingezetenen om eene extra bedeeling te doen in voeding en brandstoffen. Staande de vergadering was reeds voor een flink bedrag geteekend. Ruim 600 losse werklieden zijn gis teren te Rotterdam van gemeentewege, tegen een loon van fl.50 per man en per üag, aan het werk gesteld lot opruiming van de modder en natte sneeuw van de straten. Do Londenscho correspond, van de N. 11. Ct. schrijft De Nederlandsche Vereeniging alhier zal hare jaarlijksche vergadering hou den op Vrijdag 27 Januari e. k. Het jaarlijksche feestmaal der Nederlanders te Londen volgt dan in Februari. Jhr. nir. G. Ij. M. H. Riiijs van Beerer- broek, oud-minister van justitie, heeft welwillend het beschermheerschap aan vaard over de vaktentoonstelling, welke de afdeeling 's-Gravenhage van den R. K. Volksbond in April dezes jaars houdt. Na haar bezoek aan de opera heeft H. M. de Koningin-Regentes gisteren te 's-Gravenhage ook de schouwburg bezocht. H. M. kwam kort voor het tweede bedrijf van Erckmann Chatrian's tooneelspel Vriend Fritz en bleef de ge- heele voorstelling en ook het nastukje Pater noster van Frangois Coppée bijwo nen. Zoowel bij haar komen als heen gaan werd het Wilhelmus naar de oude toonzetting gespeeld. H. M. droeg een zwart kanten kleed, waarop diamanten tooisels schitterden. Aan de rijks-universiteit te Leiden zijn gisteren bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer W. G. Del Baere, geboren te Schiedam, met acad. proofs., get. Be bewijslast bij oio- graphische testamenten; en de heer T. W. Juynboll, geboren te Delft, met acad. proefs., get.De hoofdregelen der Sjaji- citische leer van het pandrecht met een onderzoek naar haar bestaan en naar haren invloed in Nederlandsch-Indië. Met Eden en Kingma is, onder geleide van den heer jhr. W. Barnaart, ook naar Cambridge vertrokken Jan Hout man, van Haarlem, die, ofschoon weinig geoefend, hard rijdt. De zwaarste con current van Eden is, naar het algemeen gevoelen, de Engelschman Aveling. Naar men nader modedeelt, is het nog mogelijk, dat Eden te Berlijn zal mede- rijden dit zal afhangen van den staat zijner krachten na zijn terugkomst uit Engeland. Blijft het doorvriezen, gaat de wed strijd aldaar door en heeft Eden plan te rijden, dan geschiedt dit onder geleide van den heer W. Muiier, die dan tevens optreedt als scheidsrechter. HCt.) Tot voorzitter van de Pius- Vereeni ging te Amsterdam is gekozen de heer O. A. Geers, tot dusverre vice-voor- zitter. De heer H. M. Werker, die lange jaren deze betrekking bekleedde en opnieuw in herstemming was geko men, had voor eene herkiezing bedankt. De Katholieke Kiesvereeniging te Wijtgaard heeft voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Leeuwarden candidaat gesteld den heer C. Van Vliet, den candidaat der anti-revolutionnairen. De Arrondissemenls-Rechtbank te Zwolle deed gisteren uitspraak in de zaak contra den heer W. G. B., siga ren-fabrikant te Kampen. Hij is veroor deeld tot f25 boete of 14 dagen hech tenis. De heer J. E. Stork, te Hengeloo (Overijsel), wethouder dier gemeente en lid der Provinciale Staten, is, na een ongesteldheid van vier dagen, overleden. De deelnemeng in het verlies van den man, met wien on door wien Hengeloo zijn tegenwoordigen trap van bloei bereikte, is algemeen. Bij het station Nijmegen heeft gis teren ochtend eene botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, waarvan de eene stilstond. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, doordien de machinist en de stoker van den rijdenden trein bijtijds van de machine sprongen en ongedeerd terechtkwamen. De andere trein echter werd over eene draaischijf gedrongen, die een weinig schuin gedraaid was, zoodat de rails niet aansloten en de locomotief omviel. Een goederenwaggon werd door den schok op de locomotief geworpen en geraakte in brand. De wagen ver brandde. Te Breda wordt heden het stoffelijk overschot van den burgemeester, mr. E. de Man ter aarde besteld. De be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2