Binnenland. liggen, waarvan het verzet der New- Yorasche leden oorzaak is, die de tegen woordig quaraütaine-bepalingen onver anderd willen handhaven.Volgens de Times wil het Congres voorshands geen gelden tot aanbouw van oorlogsschepen toestaan, teneinde Cleveland vrij te laten in het toekomstig beleid van de marine. Naar de Times uit Buenos-Ayres ver neemt, duurt sedert de ontwapening in Corrientes de regeeringloosheid aldaar voort. Zij gaat gepaard met rooverijen, plunderijen en vechtpartijen. De radi calen te Buenos-Ayres steunen de revo lutiepartij in Corrientes, terwijl de laatst genoemde openlijk de burgers van Bue nos-Ayres oproept om mede op te staan tegen het centrale bewind. Intusschen duren de ministerieele crisis en do rijzing van het goud-agio voort, hoewel de ge ruchten omtrent de aftreding van presi dent Saenz I'ena voorbarig zijn. Volgens een dépêche uit Panama heeft de vertegenwoordiger der kanaal-maat schappij last gekregen zich naar Bogoto te begeven om met do regeering van Columbia to onderhandelen over eeno verlenging van de concessie betreffende de onderneming en het vaststellen van het tijdstip cler hervatting van het werk. Schiedam, 23 Januari 1893. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen blauwe kiel, een zwarte kip, een fantasie-oorbelletje, een ring met sleutels, een kruis voor 20- jarigen dienst, een sleutel en een jonge tijgerkleurige hond. Nadat reeds 11. Vrijdag ten raadhui ze besprekingen hadden plaats gehad tus- schen Burgemeester en Wethouders met het burgerlijk armbestuur alhier, is in eene vergadering Zondag-middag ten 1 ure door de verschillende armbestu ren ten raad huize gehouden, overleg gepleegd omtrent de te nemen maatre gelen, ten einde zoo spoedig mogelijk en op de meest doeltreffende wijze te voorzien in de behoeften van hen, die door de ongunstige tijdsomstandigheden gebrek lijden. Voor de eerste maal door de Gym nastiek- en Sehermvereeniging Olympia daartoe uitgenoodigd, hebben wij vol gaarne hare jaarlijksche uitvoering bij gewoond. De zaal van „Musis Sacrum" zeer net met levend groen en de attri buten van gymnastiek en schermen versierd, bood met het gelauwerde vaandal van Olympia op den achtergrond een recht prettigen aanblik. Ruim half acht ure Zaterdag-avond waren de werkende leden van Olympiaeenige afgevaardigden van Palaestra en andere zuster vereen i- gingen benevens vele genoodigden met hunne dames in de feestzaal vereenigd De uitvoering van het program nam daarop een aanvang met een marsch en ouverture door het orkest, waarna de verschillende oefeningen door de turn irs werden uitgevoerd. Het was een op wekkend gezicht, die jongelieden met hunne gespierde armen en been en daar te zien werken aan het rek of aan de barren, door het geïmproviseerde venster te zien springen of hunne bedrevenheid op of over het paard te toonen. Waar lijk zelfs hij die geen greintje sympathie voor de edele gymnastiek had, moest zich tot haar aangetrokken gevoelen, als hij zag wat zeldzame geoefendheid en buigzaamheid van leden hier werd ten toon gespreid. Voorzeker zulke oefeningen waarbij het geheele lichaam in werking is, moeten de lichaamsont wikkeling in ruime mate ten goede komen. Met de meeste gelijkmatigheid werden de gezamenlijke oefeningen uit gevoerd en zoowel in de algemeene als in de persoonlijke oefeningen toonde Olympia de uitnemende krachten waar over zij te beschikken heeft. Dat die krachten het succes door deze uitvoe ring verkregen, slechts konden bewerken onder de verdienstvolle leiding, die zij de eer heeft met Palaestra te deelen, is een feit. dat door alle leden der beide vereenigingen volmondig wordt erkend. Na de pauze, waarin menig vriend schappelijke dronk aan de Gymnastiek en Sehermvereeniging Olympiaharen volijverigen directeur, den heer Chr. Krijger, en haren verdienst vollen presi dent, den heer G. van der Most, werd gewijd, werd het program voortgezet. De colonne sabel en het partijscher- men sabel bewezen, dat de leden van Olympiadon naam der Vereeniging getrouw, ook de schermkunst met goed gevolg beoefenen. Een opwekkend ge zicht was 't, toen in het voorlaatste nummer alle werktuigenrek, barren en paard door turners waren bezet. Meermalen werden de verschillende oefeningen door het opgetogen publi k met toejuichingen begroet, maar een luid applaus lokte vooral het slotnummer, waarin Olympia!s leden, laddersgewijze met de Nederlandsche vlag in top opgesteld, zich vertoonden. Deze natio nale vertooning wekte het vaderlandsch gevoel op, dat zich door het zingen van het volkslied lucht gaf. Nadat het program aldus tot aller bijzondere voldoening was uitgevoerd, nam the great attraction voor vele bezoe kers der uitvoering een aanvang, in weinige oogenbliklten waren stoelen en tafeltjes op zij gezet, en onder de tonen der orkestmuziek zweefden de danslus- tige paren door de balzaal. Het bal, dat door den balletmeester Ter Linden werd geleid, was bijzonder opgewekt: er was veel vraag en ruim aanbod, zoodat er slechts enkele „muurbloempjes" over bleven. Maar ook zij die niet aan het dans vermaak deelnamen, verlustigden zich in den aanblik der vroolijke schare, zoodat de feestgenooten tot een verge vorderd uur gezellig bijeenbleven. Zoo zal dus deze jaarlijksche uit voering bij Olympia1 s leden en genoodig den nog lang in aangename herinnering blijven. Versterke zij de goede ver standhouding, die er onder de vrienden en beoefenaars der edele gymnastiek te dezer stede bestaat. Bloeien Olympia en Palaestra in toenemende kracht en blijven de gezonde lichaamsoefeningen onder onze Hollandschejongens in eere Eene overtairijke schare, die zich tot zelfs in de gangpaden verdrong, was Zondag opgekomen oin de oefeningen der Missie door de Eerw. paters Redemp toristen in de O. L. Vrouw Visitatie- kerk te geven, bij te wonen. De oefeningen hebben plaats 's mor gens te G en 9 èn 's avonds ten 7 ure. In de godsdienstoefeningen op die uren wordt eene predikatie of korte onder richting gehouden. Des avonds ten kwart over negen uur worden de geloo- vigen door het luiden der klok opge wekt om in den huiselijken kring een kort gebed voor het welslagen dei- missie te verrichten. De Tooneel-vereeniging Vondels streven en het Harmonie-gezelschap Kunstmin. beide hier bestaande en goed bekende vereenigingen, zijn door den Ned. Li. K. Volksbondafd. Schiedam als onderaf deel in gen aangenomen. Als eene bijzonderheid verdient ver melding, dat Zaterdag op de rivier de Maas voor deze gemeente drie wilde zwanen zijn geschoten. Aan de universiteit te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het theore tisch apothekers-examen door den heer P. S. Exlor, van Schiedam. Bij resolutie van den minister van financiën van 14 Januari is bepaald, dat de verificatie der bij art. 1 van het kon. besluit van 30 December 1881 Staatsblad no. 2G0) genoemde artikelen (eetwaren en dranken), welke bestemd zijn om onder genot van teruggaaf van suikeraccijns te worden uitgevoerd, mede zal kunnen geschieden te Nieuwer- Auistel Vele leden der Eerste Kamer betoog den in do afdeelingen de noodzakelijk heid van spoedige berechting van politie- overtredingen en van geringe misdrijven. Ook waren er, die andere maatregelen verlangden tot beteugeling van baldadig heden van kinderen, die tegenwoordig te ver gaan. Met klem werd naar aan leiding van het onbekend blijven der bedrijvers van zware misdaden op de inrichting van een ervaren geheime politie aangedrongen, bijv. 10 of 12 detectives te Amsterdam die van daaruit naar elders zouden kunnen worden ge zonden. Bij velen vond de wensch naar een politiewet weerklank. Uit het Kamerverslag over de bo- diijfsbelasting blijkt ten duidelijkste de overeenstemming omtrent het wen- sohelijke van verlaging der tarieven voor de kleinere inkomens. Verschil lende voorstellen en denkbeelden werden geopperd ter tegemoetkoming aan een algemeen in de afdeelingen gevoeld be zwaar, nl. den te zwaren druk in het ontwerp op de middelklasse gelegd. Verscheidene leden maakten hunne stem over het ontwerp afhankelijk van aanzienlijke verlaging der tarieven voor de kleinere inkomens. Bij den door de kegelclub Rotterdam uitgeschreven korpswedstrijd is de eerste prijs, een gouden medaille, be haald door Oud-Delf shavenmet 149 puntende tweede prijs, een verguld zilveren medaille, door Ewaldivan Rotterdam, met 138 punten; de derde prijs, een zilveren medaille, door Sport, van Rotterdam, met 135 puntende vierde prijs, een bronzen medaille, door Regimentvan Rotterdam, met 133 punten, terwijl do heer Schenk, van Nationaalte Rotterdam, in aanmerking kwam, met 42 punten in 6 worpen, voor de gouden medaille, een extra-prije, aan geboden voor hem, die bij dezen wedstrijd het hoogste aantal houten wierp. Door de regenten van het krankzin nigengesticht „Het St. Joris Gasthuis" te Delft, zijn benoemd tot opzichter- teekenaar bij den voorgenomen bouw van het Buitengesticht de heeren Br. Groenewegen te Delft en J. Th. Minnigh te Dordrechteerstgenoemde is met de uitvoering belast. De verbeteringen "an het oude ge sticht worden uitgevoerd onder leiding van denvasten opzichter van dat gesticht den heer D. L. van den Borch, aan wien is toegevoegd de heer A. J. Houtzager te Delft. De uitvoering van beide werken, waarvoor zoowel de Provincie als de Gemeente subsidie hebben verleend, ge schiedt onder de directie van den heer M. A. C. Hartman, directeur der ge meentewerken te Delft. (De Ingenieur.) Onze correspondent te Batavia seint: Java tuchtigde Dobo, kreeg 14 ge wonden. Posthouder Zuidkust Guinea verjaagd." (Volgens de mailberichten van het laatst van December jl. waren er te Dobo, op het eiland Wainmer, stand plaats van den posthouder der Aroe- eilanden, residentie Amboina, ongere geldheden voorgevallen, waarbij drie Chineezen en een vijftigtal andere per sonen zouden zijn omgekomen. De post houder Erntsen en nog twee andere posthouders uit dezelfde afdeeling waren naar Amboina gevlucht. De beweging werd aan dweperij toe geschreven, doch van welken aard die was, bleek niet. De bevolking op Wain- mer bestaat uit mohammedanen, Hei denen en inlandsche^christeneu, die door elkander wonen. Het bericht van het voorgevallene was don 19en November te Amboina aangebracht door den resident, die het, op eene dientreis in zee zijnde, verno men had en terstond naar zijne stand plaats teruggekeerd was. Den volgenden dag, 20 November, was daarop de resident, met eene compagnie infanterie onder bevel van den kapitein Nauta, naar Dobo vertrokken. Het verjagen van den posthouder ter Zuidkust van Nieuw-Guinea kan wel met deze, op de naburige eilanden ontstane beweging in verband staan.) (N. 11. Ct.) Het gala-diner ten Hove op Vrijdag avond ving te 6V2 uren aan en was te B'/4 uren geëindigd. Hare Majesteit de Koningin zetelde rechts van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, terwijl naast de Koningin ge plaatst was mr. R. J. graaf Schimmel- penninck, Opperkamerheer en waar nemend Grootmeester, en naast de Ko ningin-Regentes mr. M. W. baron du Tour van Bellincliave, Opperceremonie- meester. Tegenover de Koningin, aan het mid den der tafel, was gezeten de deken van het Corps Diplomatique, A. baron d'Anethan, buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister van Z. M. den Koning van Belgie, en wel tusschen mevrouw Legrand, echtgenoote van den Franschen Gezant, ter linkerzijde en lady Rnmbold, echtgenoote van den Gezant van Groot-Brittan ie, ter rechter zijde. Tot de genoodigden behoorden de hoofden der Missiën van België, Frank rijk, Groot-Brittannië en Ierland, Tur kije, Spanje, Oosten rijk-Hongarije, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, van den Kerkelijken Staat, Duitsch- land, Japan en Rusland, zoomede de Zaakgelastigden van Italië en Portugal. Gedurende den disch voerde de Konink lijke Kapel van het regiment grena diers en jagers een met zorg gekozen programma uit. (D.) Onze correspondent te Berlijn seint ons: Bij de heden gehouden internationale wedstrijden op schaatsen om het meester schap van Europa was de heer Eden niet opgekomen. Er waren 2 Hollandsche deelnemers, de heeren Adrian uit Scheveningen en Beltman uit Enschedé, beiden te Berlijn woonachtig. Ericson van Stockholm reed de baan van 500 Meter, het kortst, namelijk in 54 sec. Op de baan van 1500 Meter reden het vlugst: Underborg, van Hamburg, in 2 min. 51 sec. en Ericson in 2 mi nuten öl2/5 sec. D Zaterdag-ochtend ontspoorde van trein 56 (sneltrein RotterdamAmsterdam) de achterste personenwagen bij het bin- nenloopen van het station te Leiden. Tengevolge van den hard bevroren grond, sleepte het rijtuig een eind weegs, mede, waardoor een groot onheil werd voorko men. De rust is Zondag-avond te Amsterdam niet gestoord. Een enkele maal tracht te een oproerkraaier, die onzinnige woor den over den burgemeester uitgalmde een opstootje te verwekken, doch dit ge lukte niet. Het Handelsblad schrijft omtrent de ongeregeldheden te Amsterdam Onze totaal-indruk van het heden gebeurde kan in weinige woorden wor den samengevat Het Amsterdamsche publiek heeft zich bij den neus laten leiden door een klein aantal jongens. Het zijn deze jongens geweest die hedenmiddag op Den Dam begonnen te zingen en ter stond een zwerm nieuwsgierigen achter zich sleepten, die graag wilden zien „hoe dat zal afioopen." Voor diezelfde jongens hebben de nieuwsgierigen de kastanjes uit het vuur gehaald, want zoodra er klappen vielen, zorgden die zangers van socia listische liederen wel, dat zij buiten bereik zijn. Zoo zagen wij een van hen, den vaandeldrager van gisteren en die van ochtend de zaak ook weer op touw zette (to n er nog geen politie was), tijdens de charges der politie veilig en wel met een soetsappige grijns naar de tooneelen kijken. Zulke jongens zijn het kinderen soms die, gesterkt door luierende nieuwsgierigen, vandaag eenige straten onveilig hebben gemaakt voor men- schen die nog wat anders te doen had-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2