Binnenland. geois weder op de tribune bracht, schreeuwde Deschanel, den minister onderbrekende, hoog boven het rumoer uitIk constateer, dat de heer Dela- haye zich onttrokken heeft de beant woording der eerevraag, welke de Kamer hemheeft gesteld. Een langdurig hand geklap op alle banken gaf de instem ming der Kamer te kennen. De Figaro geeft te verstaan, dat er opnieuw bij de Kamei- eene aanvrage zal inkomen ter vervolging van afge vaardigden. Het blad zegt voorts dat twee of misschien drie der beklaagde parlementsleden buiten vervolging ge steld zullen worden. De gezant van Oostenrijk heelt een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken en hem onderhou den over den indruk, bij zijne regeering teweeggebracht door de tegen den ge zant in de bladen gerichte aantijgingen, naar aanleiding der uitwijzing van Se- kely. De minister gat zijn leed te ken nen over deze ongegronde aanvallen. Hij voegde er bij den heer Decrais had opgedaagen, graaf Kalnoky's aandacht te vestigen op de beleedigende artikelen in de Hongaarsche bladen met name in de Hirlapover president Carnot en de Eransche republiek. In de Italiaanschen Kamer van af gevaardigden verklaarde gisteren de minister-president Giolitti in antwoord op verscheidene hem gedane vragen, dat men zeer ernstige dingen heeft ont dekt in het beheer der Ilomeinsche bank. De regeering zal een ontwerp indienen betreffende het bankwezen. Het resultaat der thans in gang zijnde onderzoekingen zal aan het Parlement worden voorgelegd. De regeering zal haren plicht doen tegenover allen, maar zij wil van eene parlementaire enquête niet weten, daar deze h. i. zou zijn een bewijs "an wantrouwen. Den heer Rudini beantwoordende, die zulk een enquête verdedigde, ontkende de minister Gio litti, dat men de Banken gedwongen heeft geld voorde verkiezingen te geven. De minister van justitie bevestigde de verklaringen van den heer Giolitti en voegde er aan toe, dat het Parlement en het land vertrouwen kunnen hebben in de onafhankelijkheid van het rech terlijk gezag. Daarop werd de zitting geschorstna de heropening hadden er interpellation plaats. Uit Madrid verneemt de Timesdat de minister van buitenlandsche zaken een onderhoud heeft gehad met sir West- Ridgeway over Marokko. Deze verze kerde dat Engeland met Spanje samen- wenscht te werken, maar het vermoe den is ongegrond dat de Engelsche gevolmachtigden gekomen zou zijn met het doel eene bijzondere overeenkomst met Spanje aangaande Marokko te sluiten. Aan de Times wordt uit Cairo ge meld, dat de Arabische pers voortgaat de Engelschen te bestrijden. De rust is echter niet gestoord. Een hevige storm vernielde alle telegraafdraden in het binnenland. Ook op Maltha was dit het geval. De storm heeft de lan ding van troepen te Alexandrië uit Port Said belet. Het gerucht loopt te Constantinopel, dat de Porte voornemens is, zich te Londen met kracht er over te bekla gen, dat de firman, welke den Khedive het recht geeft zijne ministers te be noemen, door Engeland wordt ge schonden. Schiedam, 27 Januari 1893. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 2G Januari. De algemeene beschouwingen werden geopend over de Staatsbegrooting voor 1893. De heer de Savornin Lohman, uitgaande van de rede, door den heer v. d. Putte bij de Indische Begrooting gehouden, verdedigde den heer Keuchenius in 't bijzonder en de vorige Begeering in 't algemeen tegen de verwijten van dien spreker omtrent het gemis aan gou- vernementeele kracht. Hij wees op hetgeen die Begeering heeft voorbereid en meer bepaal delijk op schoolgebied heeft tot stand gebracht. Onder de bestaande omstandigheden acht hij eene uitbreiding van het kiesrecht, ook van anti-revol. standpunt onvermijdelijk. Tegen den anti-clericalistischeu kreet van den heer v. d. Putte, kwam hij opmaar in elk geval, elke vrees, die ons al of niet bezielt, kan wijken, als men blijft hechten aan de naleving van Gods woord. De heer Van Boyen klaagde over het sterk optimisme van de Begeeringspoorde haar aan op 't voorbeeld van hare voorgang ster (in de schoolkwestie) gematigdheid te be trachten ten opzichte der kieswet. Vooral ook spoorde hij haar aan de orde in het land te bewaren bleef volhouden dat onder sommige onderwijzers een revolutionairen geest heerscht en meende, dat bij de invoering van de wet op den staat van beleg, de rust en orde aanmer kelijk zouden verzekerd worden. De heer Six gaf de hoop te kennen, dat, als de kieswet mocht worden verworpen, niet de geheele fiegeering zal aftreden. De heer Melville v. Lijnden wees op de ontijdige indiening van de kieswet, vooral ook omdat daardoor de belangrijke vraagstuk ken, meer speciaal wat het defensie-vraagstuk betreft, schade moeten lijden. De heer P ij n a p p e 1 meende, dat de Begee ring het moreel gezag van de Vertegenwoor diging verzwakt, wanneer zij, terwijl zij allerlei belangrijke voordrachten indient, het kiesrecht blijft voorop stellen. Hij kwam ook op te gen de beweerde constitutioneele onbevoegd heid van deze Kamer, om de zaak van het kiesrecht te behandelen en drong ten slotte aan op eene partieele wijziging van de be staande kieswet, om de geheimhouding te ver zekeren van de kohieren der hoogst aangesla- genen, in verband tot de Vermogensbelasting. De heer Wertheim stelde genoeg ver trouwen in de ordelievendheid van het Nederl. Volk om niet bevreesd te zijn voor de uit breiding van het kiesrecht. Hij juichte het toe dat de Begeering bij de onlusten de plaat selijke autonomie wil eerbiedigen. De onder wijzers echter wil hij krachtig gehouden hebben aan hun plicht om zich naar de maatschappe lijke instellingen te gedragen. De heer Alberda v. Ekenstein ver klaarde ongeschokt te wezen in zijn vertrouwen op de Begeering en nam het in 't algemeen op voor de onderwijzers, vertrouwende op het krachtig optreden van het schooltoezicht waar dit noodig is. De heer Van Weideren Bengers drong er met kracht op aan, dat de Begeering brei- dele het misbruik dat sommige onderwijzers van hunne vrijheid maken. De heer Sassen deed uitkomen, dat het algemeen kiesrecht bij ons onbestaanbaar is, zonder conservatieve waarborgen. De Ministers van Buiten 1. Zaken en van Justitie beantwoordden de ver schillende sprekers. De Minister van Tienhoven verklaarde in hoofdzaak dat de Begeering omtrent groote zaken homogeen is. Dit geldt meer bepaaldelijk de regeling van het kiesrecht- een eisch der Grondwet. Tusschen de behande ling en de invoering der kieswet zal er nog genoeg tijd gevonden worden om andere be langrijke zaken af te doen, meer bepaaldelijk de defensieregeling, waarmede de Begeering zich ernstig bezighoudt. De Minister van Justitie verdedig de de houding der Begeering ten opzichte der ongeregeldheden. Zij blijft vasthouden aan het wettelijk beginsel der plaatselijke zelfstandig heid, maar zal steeds de Burgemeesters van raad en hulp dienen, waar dit noodig is om de handhaving van orde en rust te bevorderen. Gisteren-avond omtreeks 8 ure kwam Hier voor hot eerst van de trawlvisscherij binnen, de onlangs voor rekening van de maatschappij „Zeevisscherij Schie dam" aangekochte stoomtrawllogger Vigilant. De lading, die bestond uit een groote partij kabeljauw, leng, schol, tar bot, zeepalin g, enz. (9000KG.) werd heden in manden verpakt, om heden-avond per spoor verzonden te worden. De ontlading en verpakking van de door de Vigilant aangebrachte visch bezorgde aan vele handen werk. Het doet ons genoegen dit te kunnen mel den, omdat het bewijst, dat de onder nemingen van de „Zeevisscherij Schie dam" aldus aan vele ingezetenen ten goede komt. Zij het haar gegeven hare zaken steeds meer uit te breiden, opdat dit echt nationale bedrijf, 'twelk in het verleden een bron van bestaan voor de stad onzer inwoning is geweest, in de toekomst tot haren hernieuwden bloei in ruime mate bijdrage Ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Wilhelm II wappert heden de Duitsche rijksvlag van het huis van den heer S.J.Zoetmulder, consulair agent van het Duitsche rijk te dezer stede. De gewone audiëntie van den Minis ter van Binnenl zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. De Min is tor van Binnenlandsche zaken heeft door tussehenkomst van de com missarissen der Koningin een opgave verzocht van het aantal kinderen, dat de gewone lagere schoei voor goed heeft verlaten, vóórdat zij geacht kunnen worden hot gewoon lager onderwijs vol ledig te hebben genoten. De Minister van Binnenlandsche za ken heeft verklaard nog niet te kunnen beslissen op de vraag, of het noodig is, voor de onderwijzeressen reeds da delijk de kosten van opleiding aan een kweekschool geheel ten laste van het Rijk te nemen. Dc Ministor van Watorstaet deelt in zijn begrootings-antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat de zeer langzame op schuiving van de diepe geul in den mond van den Rotterdamschen Water weg naar het Kooi der hoofd, het gevolg- is van, en in overeenstemming met het overal waargenomen feit, daar waar geen abnormale omstandigheden zulks hinderen, dat de diepe geul zich langs de holle zijde van het vaarwater moet bevinden.* Die opschuiving is evenwel zoo ge ring, dat thans geen maatregelen daar tegen behoeden te worden aangewend, De Minister van Marino is in begin sel zeer geneigd de verzekering van werklieden tegen ongelukken zooveel mogelijk te bevorderen en hij zal trach ten op dit gebied het mogelijke te be reiken. Her ligt in het voornemen van den Minister van Marine de aangevraagde schepen hier te lande op stapel te doen zetten, wanneer althans de te bedingen prijzen billijk kunnen worden geacht. Het hoofdbestuur van den bond Maat schappelijk Belang heeft in een adres aan de Tweede Kamer instemming be tuigd met het adres door de Kamer van koophandel en fabrieken te Mid delburg aan de vertegenwoordiging ge richt, met, verzoek om bij den minister van marine krachtig er op aan te drin gen, den aanbouw van nieuwe oorlogs schepen op te dragen aan de Neder- landsche inrichtingen voor scheepsbouw. De bond wijst zijnerzijds op het groote belang, dat handel en nijverheid in het algemeen indirect er bij hebben, dat zulke aanzienlijke kapitalen als benoo- digd voor oorlogsbodems niet aan dezen tak van Nederlandsche industrie worden onttrokken. De Eerste Kamer heeft eergisteren aangenomen de begrootingen voor de Landsdrukkerij, voor de pensioen- en domeinfondsen en de onteigening voor de spoorweg SittardHeerleHerzo- genrath. Morgen 11 uur is de Staatsbegroo ting aan de orde. Het denkbeeld om den onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs in het pensioenfonds der weduwe en weezen van burgerlijke ambtenaren op te ne men, wordt door de regeering overwogen. De taak de belooningen van de ont vangers, in verband met de afschaffing van den zeepaccijns enz. zal door de regeering ter hand genomen worden, zoodra de zaak in haar geheel is te overzien. Maatregelen omtrent den toestand der klerken op de Rijksbelastingkantoren worden mede niet uit het oog verloren. Aan het Delltsch studentencorps is als bijdrage voor de feestviering van het aanstaand lustrum door don gemeente raad f 1000 subsidie toegekend. Omtrent de Ridderzaal te 's-Graven- hage is door den Minister van Water- staat aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat daarin thans geborgen is het archief van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. De vraag om die zaal in te richten voor de vereenigde zittingen der Staten- Generaal heeft tot cusve- nog een punt van nauwgezet onderzoek uitgemaakt. Toonen de Haagsche werkloozen zich in Walhalla nog al eens scherp en revo- lutionnair, op straat zijn zij kalmer. Hun tocht door de drukste straten der stad volbrachten zij eergisteren-middag ten minste vrij rustig. Intusschen heelt de politie tegen eenige personen o. a. een slaapsteehouder en een kolendrager, proces-verbaal moeten opmaken, omdat zij zonder vergunning collecteerden voor de werkeloozen. Uit Den Haag wordt ons gemeld In Walhalla was gisteren-middag geen genoegzaam aantal werkloozen opgekomen voor een rondgang in de stad. Er is ontdekt dat alhier laatstelijk valsoh geld, meerendeels goed nage maakte rijksdaalders, in omloop is ge bracht. {N. R. Ct.) 11. K. II. de Hertogin van Albany en hare Kinderen, die de vorige week de gasten waren van H. M. Koningin Victoria op Osborne (Wight), begeven zich a. s. Dinsdag-avond van Claremont- house op reis naar den Haag om een bezoek te brengen aan H. M. de Ko ningin Regentes der Nederlanden. Do Hertogin en Hare Kinderen zullen, na hier eenigen tijd vertoefd te hebben, de reis naar Duitschland ondernemen, waar H. K. II. de gast zal zijn van Haaf Vader en Stiefmoeder, den Vorst en de Vorstin van Waldeck-Pyrmont te Arolsea. Van daar zal H. K. II. nog een bezoek brengen aan Haren Neef en Nicht, den Prins en den Prinses van Wied te Neuwied bij Coblentz. Het ligt in het reisplan van de Her togin-douairière om de maand Maart te Cannes door te brengen, waar H. K. H. logeeren zal op de Villa Nevada, de woning van miss Percival liefelijk ge legen langs de helling van den Califor- nia-heuvel. (D.) Op den Loosduinschen weg werden eergisteren twee officieren te paard door een drietal leegloopera aangehouden en bemoeilijkt. Toen een der officieren dreigde de lustige klanten met zijne sabel te doen kennismaken, kozen zij onder een vloed van scheldwoorden het hazepad. Door de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Maassluis zal aan de leerlingen, die na volbrachten leer tijd de school verlaten, daarvoor een getuigschrift worden uitgereikt. De commissie hoopt daardoor een prikkel in het leven te roepen, om het ten einde toe tc volgen van het onder wijs te bevorderen en vertrouwt dat werkgeefsters cn gevers alsdan bij het in dienst nemen van meisjes en jongens alleen hen zullen plaatsen, die van het getuigschrift voorzien zijn. Dat bij de tegenwoordige stremming van hot verkeer te water niet zulk een opeenstapeling van goederen aan de spoorwegen is als in 1891 het geval was, is voor een deel te danken aan den goeden afloop van den aardappelen oogst, waardoor de invoer uit Duitsch land zeer gering is geweest, terwijl in vorige jaren dagelijks groote ladingen aardappelen met de Staatsspoor werden aangebracht. Gisteren is te Amsterdam de officieele kennisgevigg verschenen, dat 30 Janu ari aanstaande de Nieuwmarkt weder voor algemeene dagmarkt wordt open gesteld. Herhaalde malen is aangedrongen op de verplaatsing van de geschutgieterij van 's-Gravenhage naar Amsterdam. Hieromtrent deelt de Minister van Oorlog aan de Eerste Kamer mede, dat die ver plaatsing ongeveer f400,000 zou kosten, zoodat hij, zoolang nog voorzien moet worden in zaken, die veel meer noodig zijn,niet tot die verplaatsing wenscht over te gaan. Gister-avond had in het koffiehuis De Poort van Mwulen te Amsterdam eene voorloopige bijeenkomst plaats van een veertigtal winkeliers in de wijk Muider- poort en omstreken, om te beraadslagen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2