Dagblad voor Schiedam en ven. 16de Jaarg. Woensdag 1 Februari 1893 No. 4501. bureau Jjoogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. feuilleton. De Witte "Wolf. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 7 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 2. - 0.05 Van 1 6 regelst 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 31 Januari '93. Heden wordt het Engelsche parlement ëeopend met een troonrede, waaraan de jhinisters te Osborne op het eiland Wight in overleg met koningin Victoria de laatste hand hebben gelegd. Naar men verneemt, zal die troonrede zeer kort Wezen. Zij zal de mededeeling bevatten, dat het home-rule-ontwerp het eerst in deze zitting aan de orde zal komen. De vermindering der misdaden en de verbete ring van den algemeenen toestand in Ierland zullen erkend worden. Voorts zu.llen aangekondigd worden wetsont werpen tot vermindering van den duur der parlementen, tot herziening dei- kiezerslijsten, tot verkorting van den ge vorderden termijn van verblijf om kiezer Ie kunnen wezen, tot afschaffing van bet pluvallteitsvotum, verschillende maatregelen betreffende het arbeiders vraagstuk, voorbereidende stappen voor de scheiding van Kerk en Staat in Schotland en Wales en hervorming van bet plaatselijk bestuur. Ten opzichte van Egypte zal verklaard worden, dat met de versterking der bezetting niet de minste verandering van gedragslijn bedoeld wordt. De briefwisseling over Hgypte en Oeganda zal overgelegd wor den. Eindelijk zal de troonrede eene Parlementaire enquête over de crisis in den landbouw aankondigen. In de eerste zittingen van het Parlement wordt reeds ®en levendig debat over Egypte en de kwestie der home-rule verwacht. De Standard, zich beroepende op een woord van den onlangs tot hertog van De vonshire verheven leider der Unionisten, Hartington, meent reeds den val van bet ministerie-Grladstone in de naaste toe- v°mst te kunnen voorspellen. He commissie voor de herziening der grondwet uit de Belgische Kamer heeft van Vj°01stel verworpen om den leeftijd e kiesbevoegdheid voor den Senaat op 25 jaren te stellen. De leeftijd van 21 jaren werd aangenomen. De voor stellen betreffende koloniën en huwelijken van het koninklijk huis werden aange nomen, maar de opneming van prinsen in den Senaat is verworpen. Om lid van den Senaat te zijn, wordt de leef tijd van 25 jaren en een vermogen van tér minste 500.000 frank gevorderd. De afgevaardigden zullen eene schade loosstelling genieten van 500 fr. per maand. Bij de behandeling van de Staatsbe groting in 'den Pruisischen Landdag, heeft graaf van Limburg Stirum Zater dag 11. de regeering aangevallen, omdat zij herhaaldelijk den Reicksanzeiger ge bruikt voor mededeelingen, welke het aanzien der Regeering benadeelen en een bewijs van zekere zenuwachtigheid zijn. Onder de openbaar gemaakte stuk ken rekent hij de mededeeling van de tegen Bismarck- gerichte diplomatieke bescheiden, welke diens maatschappe lijke positie moesten aangeven. Ver der noemt hij de openbaarmaking van de stukken betreffende het W elfen- fonds, door welke de Duitsche gezant te Bern in eene onaangename verhou ding kwam, maar voor alles do open baarmaking van de afkeuring van hel gedrag van een landsraad in Arnswalde- Priedberg, die oen verkiezingsmanifest ten gunste van Ahlwardt onderteekende. De Regeering, zei spreker, moet zich van alle inmenging in de partij woe lingen onthouden. Voor Ahlwardt zijn ook de conservatieven opgekomen en men schijnt deze partij slecht te wil len behandelen. De minister-president graaf zu Eulenberg antwoordde, dat de Regeering niet van plan is zich in den partijstrijd te mengen, maar in t be lang van haar eigen waardigheid moet zij steeds en onder alle omstandigheden opkomen tegen beambten, die openlijk de verkiezing aanbevelen van iemand, die als Alhwardt de Regeering en hot legerbestuur zoo scherp belasterd heeft, iemand die, jammer genoeg, krachtens de tegenwoordige wet niet zwaarder ver oordeeld kon worden. Dit incident gaf aanleiding tot een scherp debat over de Jodenkwestie, waarbij de conservatieven zich voor het anti-semitisme verklaarden, en van de regeering eiscliten, maat regelen te nemen om het aderland te bevrijden van het gevaar dat het van de zijde der Joden bedreigt. Dit debat verwekt groot opzien, daar er uit blijkt, dat de conservatieven in den Land dag, waar zij de meerderheid hebben, een nieuw program hebben aangenomen en zich tegenover de Regeering stellen. Volgons bericht uit Budapesth heeft do Hongaarsche Kamer een voorstel tot geleidelijke hervorming van het Hon gaarsche leger, in de richting van zelf standigheid verworpen en het ontwerp betreffende liet contingent aangenomen. De minister van oorlog kwam op tegen de beschuldiging, dat de Regeering de Hongaarsche landweer zou pogen te vcr- duitschen en stelde de noodzakelijkheid in 't licht om voor het leger de Duitsche taal alleen te behouden, dewijl de land weer met het gemeenschappelijk leger samen moet werken. De minister-president Giolitti ont kende in de kaliaansche Kamer, dat ei- aanvraag tot vervolging van ver een scheidene afgevaardigden is gedaan. Een voorstel van Colojani, om zijne motie betreffende een parlementaire enquête de volgende week aan de orde te stel len, is door de Kamer verworpen. Men verzekert, dat de woorden door Orispi in de Kamer gesproken, toen hij zich tegen het ministerie verklaarde, vei keer d zijn opgevat. Hij wilde volstrekt niet te kennen geven, dat hij een voorstandei was van de parlementaire enqueto m de zaak der circulatiebanken, liet stil zwijgen van de ministers van financiën en koophandel in de Kamer heeft zeer de aandacht getrokken, /ij zullen waarschijnlijk weldra uitgenoodigd wor den, hun ontslag in te dienen. Heden Naar iirt Iransch van Paul Féval. 24) heTaeweer '1° hem dikwerf gedreigd met wiat yirli ZIjn Hger, doch Jean Blanc wJen I» «1 de takken der boomen te bewegen Ji een matroos in het want van zijn schip, i j - d6_kogels "iet alleen was voorzichtig want iUJ wilde ,li(;t 8terven omdat hij t-'t zich zeiven zeide De toekomst zal het leeren. Sedert het vertrek van Nicolas Treml waren zes maanden verkopen. In geheel Bretagne was er niemand, die wist wat er van iieni geworden was. De bewoners van het bosch betreurden hem, omdat hij een goed meester was geweest, en baden voor de rust zijner ziel. Op een avond in het laatst van den herfst wierp Hervé de Vaunoy zijn eendenroei' over den schouder, en met den kleinen Georges aan de hand, richtte hij zijn schreden naar den vijver van La Tremlay. Wolf volgde hem op de hielen; Vaunoy keek schuin naar het trouwe dier, en zjjn blik was iets minder dan welwillend. Georges liep door het gras heen en weer cn plukte bloemen. Zijn blonde lokkeu werden door den avondwind zachtjes bewogen. Hij was reeds een lief, bevallig kind geworden. De vijver van La Tremlay lag op een kwar- tieruurs afstand ten Westen van het kasteel. Drie der met wilgen begroeide zijden van den in trapeziumvorm aangelegden vijver begrens den het kreupelhout, terwijl de vierde zijde, steil ailoopende naa>- het water, aan den boven rand met hoogopgaaude boomen beplant was. Uit het midden van deze helling hing een eik iu bijna horizontale richting over het water en bedekte met zijn wijd uitgespreide takken bijna het vierde gedeelte van den vijver. Tegenover dezen eik en op geringen afstand van zijn verst reikende takken, bereikte de vijver zijn grootste diepte. Overigens bestond de bodem grooteiideels uit modder, waarin riet en biezen groeiden, die tegen den winter door geheele zwermen watervogels werden bewoond. Op den Westelijken oever van den vijver ligt tegenwoordig een klein dorp maar in den tijd, dat deze geschiedenis speelt, was die plek zou hij de Kamer een aanvraag inkomen om vijf welbekende afgevaardigden te vervolgen Nadere berichten uit San F-ansisco geven bijzonderheden omtrent de om wenteling te Honolulu op de Sandwich eilanden. Het blijkt, dat de storm den 15n losbrak, toon koningin Lilinoka- lani de ministers sommeerde om een nieuwe grondwet te onderteekenen cn uit te vaardigen, waarbij o. a. alle vreemdelingen het kiesrecht zouden ver beuren. De ministers weigerden, terwijl zij aan do Koningin verzoenende ad viezen gaven; maarzij vertoornde zichzeor en sloeg op de tafel met de vuist, uit roepende: Ik ban uwe adviezen zat, en wil deze constitutie terstond uitvaar digen. De daad aan het woord voegende, stond de Koningin op, om aan het volk op het plein hare grondwet af te kon digen, hetgeen de ministers noode ver hinderden, terwijl zij aan hunne vrien den haastiglijk het gebeurde mededeelden. Inmiddels convoceerde de Koningin eene volksvergadering op het plein, waarin zij de ministers verraders noemde en het falen hunner plannen ontvouwde. De vergaderden werden toen zeer opge wonden. Verscheidene redenaars eischten den dood der ongehoorzame ministers en des avonds kwamen vele burgers bijeen en besloten een openbaar veiligheids comité te vormen, hetgeen den volgen den dag nador werd uitgewerkt. I)e koninklijke garde bleef onzijdig. De po litie poogde te vergeefs ecnige leden van het veiligheids comité te arresteereD De gezagvoerder van het Amerikaan- sche oorlogschip Bonton landde inmid dels met 300 mariniers,die met een kanon liet consulaat der Unie bezetten. Den 17 begaven zich de leden van het vei ligheids-comité naar hut regeeringsgc- bouw, alwaar zij eene proclamatie uit vaardigden, waarin zij herinneren, hoe de Koningin steeds al ongrondwettige!- trachtte te regeeren, tengevolge waar van vijf achtereenvolgende pogingen volkomen verlaten; slechts hoogst zelden ge beurde het, dat een voorbijganger liet spel van het waterwild stoorde. SI De Vaunoy maakte het hangslot van een kleine boot los, plaatste Georges op een der banken en verwijderde zich van deu oever. Met een sprong bereikte Wolf de boot en vleide zich neer aan de voeten van het kind. Na oenige riemslagen, die de bont tot mid den in den vijver voerden, laadde M. De an noy zijn eendenroer. Een duikelaar liet zijn zwarten lep tusscheu de netlia men .zien Hervé schoot. Het schot deed Wolf trillen met wijd geopende neusgaten hrj de lucht van het kruit op. Hij richtte zich op zijn vier pooten op en keek naar liet n(n. Zoek, zoek zeide M. de Vauuoy zachtjes. Men kent de fabel van de in.een vrouw veranderde kat. Toen zich een muis liet zien, kreeg Slinette haar kattepootjes terug. Opge wonden sprong Woll uit de hoot, Georges on beschermd achterlatende. Zoek, zoekherhaalde M. De Vaunoy, tegelijkertijd haastig zijn eendenroer opnieuw ladende. De hond zocht, doch kon..den. duikelaar, die niet getroffen was, natuurlijk niet vinden.. M. De Vaunoy bracht het wapen opnieuw aan den schouder. Zie eens, welk een groote eik, Georges zeide hij. Toen het kind zich omkeerde, om naar den eik te zien, viel het schot. Wolf liet een kla- o-end a-ehuil hooren en bleef stervende tusschen het riet liggen. Ik heb tusscheu liet gebladerte van den eik een groote, witte gedaante gezien, die naar ons keek, zeide het kind. Vaunoy lmek naar den boom, doch zag niets. Kijk nog eens, zeide hij. Toen mompelde hij tusschen de tanden Ditmaal zal,die'vervloekte hond niet meer terugkomen. Zie, zie riep Georges daar is die witte gedaante weer. Vaunoy verkeerde in een toestand, dat hij hang was voor zijn eigen schaduw. De avond viel snel. Hij keek seherp uit in de richting van den eik. doch zag niets. Het kind had zich klaar blijkelijk bedrogen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1