Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 2 Februari 1898 No. 4502. "3öureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE Voor Schiedam per 8 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2 - 0.05 •i' Van 1 6 regelst 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 1 Februari '93. Oe troonrede, waarmede gisteren het ^"gelsche parlement geopend is, zegt dat betrekkingen vriendschappelijk en harmonieus blijven met alle mogend heden, wier verklaringen alle gunstig z\)n voor het behoud van den Europee- schen vrede. Ingevolge de jongste ge beurtenissen in Egypte is eene kleine verhooging gebracht in het aantal der hngelsche troepen aldaar, maar deze Maatregel beduidt geen wijziging in de tot dusver gevolgde staatkunde noch in he verzekeringen, welke door Engeland Met betrekking tot de bezetting zijn afgelegd. De Khedive heeft in bevre digende bewoordingen zijn voornemen te kennen gegeven, om voortaan het billijk stelsel van vooiafgaand overleg met de Engelsche regeering in staatkundige zaken te volgen en zijn verlangen uit gesproken met haar samen te werken, herder kondigt de troonrede een ont werp aan tot verbetering van het bestuur M Ierland met het doel het Iersche volk tevreden te stemmen, den arbeid van het Parlement te verminderen en de kracht en eendracht van het Rijk te verzekeren. Yerder kondigt de troonrede e<M ontwerp aan tot wijziging der uitoefe- Mng van het kiesrecht, tot vermindering Van den parlementsduur en tot stipte toe- Passing van het beginsel dat elke kiezer hechts recht heeft op éen stem. In het Lagerhuis hij het debat over het adres zeide Gladstone over Egypte. He Khedive had eenen belangrijken Maatregel genomen zonder ons daarvan Ie verwittgen;doch de daarop gegeven ver klaringen waren in bevredigende termen vervat. Hij herinnerde verder, dat in dien het door Drummond Wolff voorge legde tractaaat gesloten ware, Engeland 'het meer in Egypte zou zijn. In Egypte "estaan twee geheel afgescheiden zaken. De éene daarvan is de toestand van onze bezilting, onder de toenemende ge varen die haar omringen en de ernstige politieke bedenkingen, door haar gewekt. Een kalm en ernstig onderzoek is hier bij een vereischte. Verleden herfst (zeide spreker) ontvingen wij van de Pransche regeering eene mededeeling, dat zij met ons in vriendschappelijk overleg wenschte te treden omtrent deze bezetting. Wij hebben geantwoord, dat dergelijke voor] stellen door ons ontvangen zullen wor den in denzelfden geest waarin zij worden gedaan; doch tevens, dat, indien er mid delerwijl iets gebeuren mocht, wij zouden hebben te overwegen wat ons te doen stond. Thans dus, verantwoordelijk zijnde voor vrede en orde in Egypte, hebben wij met de noodige vastberadenheid ge handeld. Het debat werd verdaagd. Tengevolge van het Panama-schan daal is in Frankrijk liet vertrouwen in vele fmancieele instellingen, zelfs in de Rijksspaarkassen geschokt, zoodat in de laatste dagen veel gelden uit die spaar- kasen werden opgevraagd. Dienten gevolge heeft de Regeering bijdeFran- sche Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de toepassing van een artikel van de Code Pénal zoo wordt uitge breid, dat daardoor ook straf wordt bedreigd tegen het aansporen tot het opvragen van inlagen uit de spaarkassen. De minister Tirard stelde den gunstigen toestand der spaarkassen in het licht de kritiek tegen haar gericht is van dien aard, dat men er niet op antwoor den zou. indien het met het crediet van Frankrijk gold. Maar de aanvallen tegen het helleer der financiën gericht zijn verfoeilijk de portefeuille der spaar kassen overtreft de som van 500 mil- lioen. De urgentie van het ontwerp werd uitgesproken en de onverwijlde discussie bevolen. De Cassagnac zeideDe wet dien men verlangt is geen wet voor Frankrijk, maar voor de republiek. De Kamer zal haar aannemen, omdat zij verdwaasd en zonder gouvernement is", "et Fransch van Paul Féval. (levendigeonderbrekingen). Cassagnac hield vol, dat geene artikelen in de dagbladen het opvragen van inlagen uit de spaar banken zullen veroorzaken. Hij zin speelde op de gewezen ministers-Floquet protesteerde, veiklarende dat het oogen- blilc nabij is, waarop men laster van waarheid zal onderscheiden. Cassagnac sprak nu over de geheime fondsen doch het gevaar der onderbrekingen van de linkerzijde maakte hem onhoorbaar. Floquet antwoordde te midden van het tumult. Cassagnac riep hierop Floquet toe: „Zoo er in Frankrijk gerechtigheid bestond, zoudt ge niet op de plaats van afgevaardigde zitten Cassagnac werd tot de orde geroepen met opmaking van proces verbaal. Hij zeide nu, dat, zoo do openbare meening in de war is, dit de schuld is van een onbekwame regee ring. De opeenhooping van kapitalen is een gevaar voordon Staat en de inleggers. Deminister-presidentRibot antwoordde. Men sprak daar zoo even van de ver legenheid der Regeering Gij zult zien, hoezeer men zich bedriegt. De Regee ring is zeer kalm, en de openbare mee ning eveneens. De opvragen vertegen woordigen eene betrekkelijke geringe som. De inlagen zijn gewaarborgd door de handteekening van Frankrijk. Laat ons niet dulden (zeide Ribot, op de rechterzijde doelende) dat onze vijanden tot de inleggers zeggen, dat hun geld verloren is. Laat ons niet dulden dat men den Staat gelijkstelle met eenen dief. Stemmen wij met volle meerder heid voor dit ontwerp toejuichingen De algemeene discussie werd gesloten. Het eerste artikel werd met 316 tegen 178, het tweede met opsteken der han den, en het geheele ontwerp met 327 tegen 178 stemmen aangenomen. Tot aanplakking der redevoeringen van Tirard en Ribot werd met 336 tegen 50 stemmen besloten. Vele depeches komen uit Rome te Parijs langs indirecten weg, want een strenge censuur wordt op telegrammen 25) denroer Hervé's hand, toen hij het een - on. de de boot *e.?rleSde' naar het midden '°Pte nemeu' B roeide de donkere kle„r een'"Tere diepte. Vaunoy liet de riemen ™1! !ti de het hoofd in de hamlen. Hij haalde moeilijk ademgroote zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd. Toen hy_ opkeek, was het geheel donker geworden, lot driemalen toe strekte hij de hand uit naar Georges, telkens viel zijn hand terug. Eindeffjk deed hij een bovenmen- scheljjke poging op zich-zelve. Ziet gij de witte gedaante niet meer vroeg hjj op doffen toon. Ja, zeide het kind, daar. Terwjjl het knaapje nog sprak, greep Vau noy het aan en wierp het in den vijver. Op hetzelfde oogenblik werd werkelijk een groote witte gedaante tusschen het gebladerte zichtbaar, doch Vaunoy zag haar niet in zijn haast om te vluchten. De opkomende maan wierp haar eerste stra len over het geboomte en verlichtte het witte gelaat van Jean Blanc. Op het oogenblik, dat Vaunoy den oever bereikte, liet de albinos zich langs een tak, die onder zjjn gewicht tot aan de oppervlakte van het water doorboog, naar beneden glijden. Nu gaf hij een slingerende beweging aan den tak en zich eensklaps loslatende, kwam hij ueer dicht bij de plek, waar Georges ver dwenen was. Ongetwijfeld hoorde Vaunoy het geluid van ziju val, doch onder den invloed van den bjj- geloovigen angst, die onmiddelijk op de mis daad volgt, stopte hij zich de ooren dicht en nam overhaast de vlucht. Eenige seconden later verscheen JeanBlanc weder aan den oppervlakte, met het bewuste- looze kind in de armen. Toen hij den oever bereikte, had het gelaat van den armen albinos een uitdrukking van overweldigende vreugde. Voort snelde hij, het geredde kind aan zijne host drukkende eerst toen hij op grooten afstand van het kasteel de la Tremlay gekomen was, bleef hij staan. - Ik was daar, zeide hij lachende ik wist, dat men onze kleinen heer kwaad zou doen uitgeoefend. Men verwacht nieuwe schan dalen. Indien Talengo zijne bedreiging uitvoert, zal hij een hoek openbaar maken met de namen van vele politieke personen en journalisten die er hij be trokken zouden zijn. De politie waakt streng tegen het verschijnen van plak katen en vlugschriften omtrent de schan- daleD. Ondanks de geruststellende arti kelen in de dagbladen, komen er veel inleggers van de spaarbanken hun geld terughalen. De Mateno van Napels zegt, dat er dagvaardingen gezonden zijn aan de afgevaardigden Nicotera, Deverdi, Eontana, Zeppa, Narducci, Simonetti en vele anderen. Vele bladen protes teeren tegen de censuur. Volgens berichten uit Constantinop«l verbiedt de censuur daar elke zinspeling op de Egyptische kwestie De Fransche ambassade aldaar verkreeg, dat indien eene Duitsche bankiersgroep de spoor weg-concessie naar Bagdad erlangt, eene Fransche financiersgroep de spoorweg- concessie naar Damascus Aleppo en Alexandretta krijgt; de kansen der Engelsche bankiers op spoorweg-con cessies in Klein-Azië schijnen geheel verkeken. Het bevestigt zich, dat Engeland wei gert de republiek Hawaï te erkennen. Britsche oorlogsschepen zijn er heen gezonden; men vermoedt dat de Engelsch- gezinde afgezette Koningin, die ook af gevaardigden naar Washington heeft gezonden om tegen Noord-Amerika s inmenging te protesteeren, Engelands be scherming zal inroepen zoodra de En gelsche oorlogsschepen te Honolulu zijn aangekomen. Men vreest alsdan een tweede nu anti-Amerikaansch staats- greepje onder Engelsche leiding. Volgens berichten uit San Francisco verklaren de republikeinsche afgevaar digden van Hawai, dat hunne missie alleen Noord-Amerika betreft, en zij geen instructiën hebben om naar Lon den te gaan, maar terstond zullen terug- keereren als Noord-Amerika onwillig Nu behoort hij mij toe ik heb hem veroverd. Ik was daar, opdat evenals in het lied van Arthur van Bretagne, de sterkere den zwakkere niet zou dooden. Zij, die Jean Blanc kenden, zouden m deze woorden de voorteekenen van een zijner aan vallen gezien hebben. Hij zelf gevoelde de nadering van een tijdelijke verstandsverbijste ring, want eensklaps verliet hem zijn vreugde. Hij' bleef midden op een der boschpaden staan en legde Georges op het gras neer. Her was koud. Overvloedige dauw daalde langs de reads gedeeltelijk van hun bladeren beroofde hoornen naar beneden. Georges bleef zonder bewegingzijn ledematen waren stijt en koud. Doodelijke bleekheid bedekte zijn lief gezichtje. Hij moet wakker worden, mompelde Jean Blanc, terwijl hij trachtte hem aan zijn borst te verwarmen; het moet. Heilige Maagd! laat hem ontwaken. Dit zeggende, ontdeed hij zich van jas van schapelvel en wikkelde er het verkleumde knaapje in. Zijn borst zwoegde, zijn oogen werden wild. Hij streed tegen een opkomende aanval van zijn ziekte. In een laatste opflikkering van zijn ver standelijke vermogens, deed hij de koperen medaille, waarop een afbeelding stond van Onze Lieve Vrouw van Mi-Forêt van den hals, en hing deze het bewustelooze kind om. Heilige Maagd, riep hij troosteloos uit, ik kan niet meerHij bezit nu uw medaille, hij behoort u nu toe, waak over hem Indien gij over hem waakt, lieve Moeder Gods, dan beloof ik Een onweerstaanbare lachbui brak deze vurige bede af. Dadelijk daarna kreeg hjj stuiptrekkingen; toen verdween hjj met een paar verbazende luchtsprongen in het dichtste gedeelte van het kreupelhout. Het bewustelooze kind bleef achter onder de hoede van Onze Lieve Vrouw. De aanval, dien Jean Blanc had te door staan, duurde lang, omdat de ontroering, waardoor hij ditmaal veroorzaakt was, hevig was geweestlanger dan een uur dwaalde hij door het bosch, steeds in zich-zelven mom pelende Ik hen het witte schaap het schaap 1 Toen de aanval bedaarde en hjj weder ge regeld kon denken, waren zjjn eerste gedachten voor Georges. Alle hinderpalen overwinnende en instinct matig de juiste richting volgende, snelde hjj voort en bereikte hjj binnen weinige minuten het pad, waarop hjj het kind had neergelegd. Zijn hart sprong op van Blijdschap, toen hij reeds van uit de verte een door de maan ver licht wit voorwerp op den grond zag liggen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1