Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4508. bureau Jwogsftraaf 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Donderdag 9 Februari 1893 ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Naak het Fransch van Paul Féval, Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. iilillllllllvi i01'i:l..'-'!!il Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 Februari '93. De Kamer *an afgevaardigden te Parijs hield zich ook gisteren met do behan deling der Panama-zaken bezig. De heer Argelies stelde vooi, onverwijld de be raadslaging aan te vangen over zijne interpellatie betreffende de concessie door Columbia verleend voor het Panama kanaal, daar de termijn voor die con cessie verleend, weldra verstrijkt. De heer Develle, minister van huitenlandsche zaken, verklaarde niet het nut dier be raadslaging in te zien, maar hij stelt zich ter beschikking der Kamer. Deze nu besloot tot de onverwijlde discussie. De heer Argelies ontwikkelde nu zijne interpellatie en noodigde do Regeenng uit hij Columbia tusschenbeiden te komen ('tot verlenging van den termijn voor de concessie), Hij twijfelde niet aan het welslagen der ouderhandelingen met Columbia. De minister-president Kibot gaf te kennen, dat do liegeering zich niet in de plaats kan stellen van de liquidateuren der Panama-maatschappij, die hare plichten kent. De Regeering zal alles doen om den liquidateuren be hulpzaam te zijn en eene verlenging van den termijn te verkrijgen in het belang van Frankrijk. Spreker twijfelt er niet aan dat de verlenging zal worden toe gestaan. Eenmaal die verkregen zijnde, moet zij een definitief karakter heb ben. Eene maatschappij moet gevormd worden, die de verbintenis op zich neemt het kanaal te voltooien. De heer Gau- thier stelde eene gemotiveerde motie voor, want hij is van oordeel, dat de Regeering de middelen heeft om de zaak van het Panama-kanaal teneinde brengen. (Onderbrekingen). De heer Ribot hernam, dat men in die zaak eene verantwoordelijkheid op de Regee ring zou laden. Zij zal die niet aan vaarden. Indien men wil dat de Staat een waarborg op zich zal nemen, dan 31) Na nogmaals een blik van verstandhouding te hebben gewisseld met Yvon en Corentin, verliet l'elo Eonan zonder gedruisch de keuken. Haia dat de nieuwe kapitein mom pelde hij nadenkend. Weldra bevond hij zich in het diepst van het bosch. Meester Siiuonnet nam een ernstige, plech tige houding' aan, ten einde de luuctie van Alain, die oud begon te worden en op dit uur gewoonlijk sliep, dronken van den brandewijn, waardiglijk te vervullen en hen in den vorm aan te dienen. Met zijn pet in de hand geleidde hij de nieuw aangekomenen naar de ontvangkamer, waar zich op dit uur Hervé de Vaunoy en zijn familie bevonden. zegge men het, maar de Regeering kan niet het initiatief nemen tot oenige combinatie. Hierna werd de eenvoudige orde van den dag, die dooi de Regeering was aangenomen, goed gekeurd met 374 stemmen tegen 37. De heer Bernis vroeg in de Kamer, waarom de Regeering aan het agent schap van Dalziel een specialen tak van dienst toestaat. De directeur van dit agentschap staat onder de hevelen van eene Engelsche maatschappij. Onder deze omstandigheden kan het gouver nement Dalziel niet bij het verspreiden van inlichtingen behulpzaam zijn. Dit is eene kwestie van vaderlandsliefde want op de muren van Dalziel's agent schap kan men eene dienstregeling lezen, bepalende dat elke beweging van troe pen of verandering van garnizoen naar Londen moet worden gemeld. In de couloirs heette het, dat de Regeering lieden antwoorden zal op de interpel latie van Goussot, dat nu er recht ge sproken is in de zaak van Rouvier, er niet gedoogd kan worden, dat de be slissingen der Kamers omtrent het in staat van beschuldiging stellen in dis cussie worden betrokken. In het Lagerhuis te Londen werd gis teren Wharton's amendement ten op zichte van den landbouwnood met 271 tegen 232 stemmen verworpen. Keir Hardie stelde als amendement eene be tuiging van leedwezen, dat de troonrede volstrekt geen gewag maakt van den industrieelen nood en niet eene snelle en doeltreffende wetgeving aankondigt ten bate van personen zonder werk. Dit amendement door de Regeering als een votum van berisping bestreden, werd met 276 tegen 109 stemmen verworpen. De minister Asquitli verklaarde in het Lagerhuis, dat hij niet voorne mens is in te grijpen in de nor male tenuitvoerlegging van het vonnis over de dynamieters Daly en Grey. Hij zeide voorts, dat Engeland, hij de tegen woordige onderhandelingen over Pamir, niets ondernemen zal zonder zorgvuldige overweging van de aanspraken van Af- ghanisten en China. De Sultan zou in het voorjaar een commissie van onder zoek naar zijne Aziatische provinciën zenden, teneinde in haren toestand ver betering te brengen. Volgens de Standard is de Engelsche regeering voornemens een ontwerp in te dienen tot eene ingrijpende reorganisatie van het leger. Het lid van het Lager huis Mortan heeft de indiening aange kondigd van eene motie, strekkende tot overlegging van eene tabel, welke een overzicht geeft van de totale inkomsten der Koninklijke familie in Engeland. Bij de behandeling der hegrooting in den Duitschen Rijksdag is een pittig woordje gesproken over het socialisme en zijn toekomststaat. De centrums afgevaardigde Bachem bracht dit steentje aan het rollen en hield een uitmuntende rede tegen het socialistisch stelsel. Hij verlangde o. a. te weten, hoe het er in den toekomststaat der socialisten zou uitzien. Reeds meermalen is deze vraag gesteld zonder dat daarop een afdoend antwoord werd gegeven en ook ditmaal is het achterwege gebleven. Bebel diende wel van repliek, maar al spoedig bleek, dat hij aan de uitnoodiging des heeren Bachem geen gevolg kon of wilde geven. Wel verzekerde hij, dat de toekomst behoort aan zijn partij «n dat de tegen woordige maatschappij geleidelijk in een socialistische zal overgaan, wat volgens Bebel zelts reeds spoedig (reeds werd 1898 genoemd) geschieden zal, maar de heer Bachem kon in zijn antwoord te recht verklaren, dat de socialistische spreker het eigenlijk punt van debat vermeden had en zich louter tot de be kende algemeenheden had bepaald. De heer Bebel is dan ook uit dit duel niet als overwinnaar te voorschijn getreden. In de Italiaansche Kamer zeide gis teren de minister van huitenlandsche zaken, in antwoord op de vraag van Cirmeni met betrekking tot de zittingen Terwjjl hij de gang en de groote zaal door gaat, zullen wij enkele uren terngkeeren, om de heide vreemdelingen Vitré te zien verlaten en het boaeh te zien ingaan. Behalve dat dit een zeer eenvoudig middel is om kennis met hen te maken, zullen wij op die wijze getuige zijn van eenige bijzonderheden, die wij niet met atilzwijgen mogen voorbijgaan. Zooals de lezer reeds zal begrepen hebben, vervulde de grijsaard hij den jongen kapitein de functiën van bediende. Hij was iemand met eerlijke, ernstige gelaatstrekkenalleen zijn een weinig gebogen gestalte wees op ver moeienis ot Tijden, zijn voorhoofd vertoonde nog geen rimpels, en zijn open blik wees op volmaakte gemoedsrust. Wat den kapitein aangaat, onder zijn fijnen naar boven omgekrulden knevel was een on bezorgde glimlach zichtbaar in zijn oogen schitterde ontembare moed, aanstekelijke vroo- lijkheid en een weerschijn van groote recht schapenheid. Moeilijk zou het geweest zijn iemand te vinden, die met meer bevalligheid de krijgshaftige uniform droeg. Hij kon 25 27 jaar oud zijn. De knecht heette Judo Leker, de meester Didier, zonder meer. De goede, hre.ve stalmeester was in de verloopeu twintig jaren niet veel veranderd. De smart was langs zijn hart afgegleden, evenals de tjjd langs zjjn aan de ruwheden van het afwisselende weer gewoon gelaat. Hy zat nog recht te paard en het zou niemand goed bekomen zijn, een houw te krijgen met den modernen degen, die zijn lang zwaard met ijzeren greep vervangen had. Het kon twee uur in den namiddag zjjn, toen Didier en Jude den zoom van het bosch bereikten. De bleeke stralen van de herfstzon speelden op de reeds geel wordende bladeren en de hoeven der paarden verdwenen bij elke stap in het zachte strooisel, door de Novem- bermaaud aan den voet der boomen bijeenge bracht. Jude scheen genotvol de van vroeger bekende lucht in te ademen eiken ouden boom stronk behroette hij met een vriendschappe- lijken blik. Het was twintig jaren geleden, dat Jude voor het laatst het bosch van Eennes gezien had. Al verder rijdende, zetten de meester en de knecht een reeds begonnen gesprek voort. Op mijn woord! die M. Nicolas was een dapper manriep Didier uit, als ant woord op een lang verhaal van Jude; ik mag dien handschoen van buffelleder wel en ik had wel eens het gezicht willen zien van dien armen Eegent. De Eegent liet ons opsluiten in de Bas tille antwoordde Jude met een zucht. Dat was waarlijk wel het minste wat hij kon doen mijn goede man. Nicolas Treml was reeds oud God hebbe zjjn ziel 1 en dan, hij dacht onophoudelijk aan het kind. der Duitsche militaire commissie, dat generaal Caprivi verklaard lieeft, dat niemand meer dan bij altijd het gewicht van het Drievoudig Verbond erkend heeft en dat hij steeds getracht heeft eene politiek te volgen om het te hand haven en te versterken. Hij voegde er bij, dat de Duitsche legerontwerpen geenszins voortsproten uit eene vermin dering van vertrouwen in het Drievoudig Verbond. Geen twijfel (had Caprivi ge zegd) kan er zelfs maar rijzen omtrent de voordeelen van dit verhond. Doch tevens was het duidelijk, dat Duitsch- land moest in staat gesteld worden te beschikken over grootere strijdkrachten dan zijne tegenwoordige. Het feit, dat de volledige ontwikkeling der strijd krachten volgens de nieuwe wet eerst over twintig jaar bereikt zou worden, is bewijs genoeg dat het Duitsche ont werp niet voortsproot uit bezorgdheid of overwegingen van oogenblikkelijken aard. Aangezien dit Caprivi's gedachten- gang is, zoo heb ik (zeide de minister) geene andere verklaringen af te leggen. In de Kamer van afgevaardigden te Lissabon werd gisteren het debat over het ontwerp betreffen de de huitenlandsche schuld voortgezet. Oliveira, Martens eu DiazFerreira voerden opnieuw het woord. Het debat zal langdurig zijn. De par lementaire positie van het Kabinet is zeer zwak. Redacteurs van do New-York Herald interviewden een aantal leden van het Lagerhuis en van den Senaat der Ver- eenigde Staten, aangaande de kwestie van Hawaï. Het blad deelt nu eene ta bel mede, volgens welke 20 Senaats leden en 85 leden van het Lagerhuis vóór de inlijving zijn35 senatoren verkiezen een protectoraat, 21 weigerden zich uit te laten, terwijl 44 leden van het Lagerhuis zich tegen de inlijving verzetten en 77 weigerden zich uit te laten. In het Canadeesche Lagerhuis heeft de oud-minister Lange vin zijn vertrou- Welk kind? Georges Treml, die nu een dapper soldaat moet zijn, als hij in zijn aderen ook maar éen druppel heeft van het goede bloed zjjner voor vaderen. Het verhaal duurde te lang. Didier geeuw de. Jude vervolgde: Hjj dacht aan het kind, dat zonder steun, zonder beschermer in Bretagne was achter gebleven. Ouderdom en verdriet, dat was te veel op eens en toch duurde het lange jaren alvorens Nicolas Treml stierf. Nu drie jaren geleden werd hij ten grave gedra gen, na mij den kleinen Georges to hebben aanbevolen. En wat is er van Georges geworden Dat weet ik niet. Twee jaren na den dood van mijn meester werd ik in vrijheid gesteld. Ik had geen geld en indien de Voor zienigheid mij u niet had doen ontmoeten, juist" toen gij een bediende gedurende de reis zocht, dan "weet ik waarlijk niet hoe ik Bre tagne zou bereikt hebben. Mijn lief, mijn dier baar Bretagneherhaalde Jude met tranen van vreugde in de oogen. Didier hield zijn paard in en reikte hemde hand. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1