Binnenland. wen uitgedrukt, dat Canada tegen de annexatie van Havvai door Amerika zoude protesteeren, dewijl er geene onaf hankelijke draadgemeenschap tussehen Canada en Australië zou mogelijk zijn, wanneer Hawai werd ingelijfd. De eerste minister antwoordde, dat de regeering het gewicht der kwestie inziet en dat zij er over in briefwisseling is met de Engelsche regeering. Canada stelt eene internationale commissie van onderzoek voor de Hawaï-zaken voor. Yolgens bericht uit Buenos-Ayres schijnt de opstand onder de kolonisten te Santa Fé zich uit te breiden. Een der pro vinciale ministers staat aan het hoofd der regeeringstroepen en is in het bezit van de Humboldt-kolonie, waar hij ech ter door de insurgenten omringd is. De gouverneur maakt de burgerwacht in Santa Fé mobiel. De Raadsvergadering van 7 Februari. De vergadering, gisteren door den Raad dezer gemeente gehouden, ontleent hare belangwekkendheid hoofdzakelijk aan de heide urgente zaken die daarin behandeld werdenhet ingekomen schrij ven van den architect Holen en de concept-overeenkomst omtrent de water levering aan Overschie. Het ingekomen schrijven van den gemeente-architect was zeker geen vlei end compliment voor de leden der com missie voor de waterverversching, die iu een vorige raadszitting het plan, door hen voorgestaan, met zooveel warmte verdedigd hadden. De architect deed niet onduidelijk uitkomen, dat zij den Raad op een ver keerd spoor hadden geleid, door als het plan van den ingenieurBeijerman voor te stellen die ontwerpen, welke daarvan belangrijk afwijken. De commissieleden, die aanvankelijk deze aantijging vrij kalm opgenomen hadden, werden blijkbaar geprikkeld door de juiste opmerking van den heer Hoogendam, die deze zaak niet zonder nadere bespreking wilde laten voor hij gaan. Als hun woordvoerder trad op de heer mr. Schuurman. Het rechtsgeleerd medelid verklaarde dat het zijne be doeling was dergelijke adressen van ge meente-ambtenaren van de groene tafel te weren. Als men die aanvaardt, doen ze u in den stormpas loopen, maar de zaken derailleeren er bij. Er was door den Raad aan B. en W. niets gevraagd. Het schrijven van den gemeente-architect is dan ook ongegrond en op lossen bodem gebouwd. De heer Dom moest, wat het laatste be treft, de bewering van den heer Schuur man pertinent tegenspreken. Toen ik den heer Den Breems in de laatste raads zitting het plan tot waterverversching hoorde uiteenzetten zoo betoogde spr. zeide ik reeds dadelijk tot mijn col lega Loncq, dat dit niet het plan-Beijer- man was. Het plan-Beijerman, vond blijkbaar bij de commissieleden zoo wei nig sympathie, dat zij daarvan alleen het gelijktijdig in- en uitlaten hebben overgenomen. Door de wijze waarop de zaak in de laatste raadszitting werd voorgesteld, moest de Raad echter wel denken, dat het plan-Beijerman was voorgedragen, terwijl het dit niet was. Na een korte repliek van den heer Schuurman, die betoogde dat èn de Raad én de comm. wel wisten welk plan werd bedoeld, vroeg de heer Poortman of de brief van den heer Holen gericht was aan B. en en W. of aan den Raad. In het eerste geval behoefde de Raad in dezen geen beslissing te nemen. De heer Yan Erpecum had nog niet gehoord, dat de opmerking van den heer Holen onjuist was. Hij meende dat men het licht moest waardeeren van welke zijde het ook komt. De heer Hoogendam meende, dat er op hetgeen de architect zegt, niets was af te wijzen, maar nu behoort een brief, aan B. en W. gericht, niet bij den Raad en aangezien die brief daar niet behoort, zou hij voor de motie Schuurman stemmen. De Voorzitter zou meenen aan zijn plicht tekort te doen, als hij niet aan den Raad mededeelde al de stukken, waaromtrent hij de leden in 't belang der gemeente, meende te moeten onder richten. Op verschillende antecedenten zou hij kunnen wijzen. De heer Schuurman bewees de on gegrondheid van Holen's opmerking, met een beroep op de notulen die eenmaal waren vastgesteld en waaraan niets meer viel te veranderen. Zijne bekende motie van orde werd, nadat het voor stel-Yan Erpecum om haar aan te houden, niet voldoende bleek onder steund, met 11 tegen 9 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Loncq, Van Erpecum, Brillenburg, Roolants, Poort man, Bergsma, Knapoert, Loopuyt en Dom. Het comediestukje dat aldus in den Raad werd afgespeeld, is hetzelfde too- neelstuk dat reeds in 1883 in de Schie- damsche raadszaal werd opgevoerd de rollen zijn in andere handen, maar de regisseur is dezelfde. Eine alte geschiohte clock hleïbt sic immer neu. De concept-overeenkomst met Over schie, omtrent de levering van water uit onze gemeente-drinkwaterleiding, gaf mede tot wijdloopige discussie aan leiding. De heer Visser vond het wel wat kras, dat de Overschienaars nog goedkooper bediend zouden worden dan de eigen ingezetenen. Hij stelde daarom voor, dat eenvoudig het tarief der ge meente-drinkwaterleiding ook op Over schie toepasselijk zou verklaard worden, zoodat men ook daar zou betalen 10 ets. bij een waterverbruik beneden 1000 kub. meter en 8 cents daarboven. Ook wenschte hij, dat ten opzichte van Over schie dezelfde bepaling zou gelden die hier ten opzichte van de waterlevering aan de industrie geldt, nl. dat men, mits 3 maanden vooruit waarschuwen de, met den toevoer zou stoppen, als het blijkt, dat het gewone verbruik daardoor schade lijdt. De heer Dom merkte op, dat onder de gegeven omstandigheden laatstbe doelde bepaling zou zijn een dood paard aan den boom binden, doch de heer Visser repliceerde, dat in dit. geval de bepaling ook aan Overschie niet zou schaden, zoodat men dan ook daar maar eens een dood paard aan den boom moest binden. Hij stelde het uitbrengen van zijn stem voor de overeenkomst van het al of niet invlechten dezer bepa ling afhankelijk. De Raad bieek het gevoelen van den heer Visser te deelen, daar hij zich met do beide deelen van zijn voorstel yereenigde. De heer Schuurman wilde zelfs een penale sanctie gesteld hebben voor het verbruik van minstens 25 kub. meter en de bepaling zien ingevlecht, dat wij geen water zouden behoeven te leveren, als ons dit door eenig defect aan de machines onmogelijk werd gemaakt. De heer Tak vroeg, of de bezinlc- bakken op het terrein der drinkwater leiding. die vroeger minder soliede ble ken, op eens zooveel verbeterd waren, dat ze de noodige capaciteit bezaten, om ook Overschie daaruit te bedienen; en de heer Den Breems wilde weten, of het meerdere werk den beambten dei- drinkwaterleiding op to leggen, niet aanleiding zouden geven tot een loons- verhooging, welke het voordeel van Overschie te trekken, illusoir zou maken. De heer Dom beantwoordde de ver schillende sprekers. Hij wilde per maand dooreengenomen, een minimumver- bruik van 25 kub. meter per dag ge steld zien. De filtreerbakken waren na de credieten indertijd door den Raad daarvoor toegestaan, zoo verbeterd, dat zij voor het gewone gebruik afdoende bleken. De minimum-hoeveelheidjwater voor Overschie bestemd (25 kub. me ter) wordt in 8 minuten opgepompt, zoodat dit geen reden tot loonsverhoo- ging kon geven, waar tegen hij even tueel zijn stem zou uitbrengen. Hog kwam men te vernemen, dat Overschie in geval van brand, zich zoolang van het leidingwater zal mogen bedienen, totdat de spuiten in werking zijn ge steld. Het waterverbruik is bij een minimum van 25 op een maximum van 150 kub. meter gesteld. De heer Poortman stelde voor, dat, wanneer een der partijen onverhoopt in gebreke mocht blij ven aan de gemaakte bemalingen te voldoen, de wederpartij desverkiezende het recht zou hebben, de overeenkomst te doen eindigen; bij atstand doen van het betrokken artikel van het wetboek van koophandel, zou dan een eenvoudig deurwaarders-exploot voldoende zijn, om de zaak te -doen afloopen. Terecht werd door den hoer Maas opgemerkt, dat men zich juist door dit artikel, op den hals zou halen, wat men door de arbitrage-bepaling had willen ont.loopen; verschil van meening over de toepassing van dit artikel, zou nl. tot proceduren aanleiding geven. Ook naar aanleiding van een opmer king van den heer Van Erpecum, werd op voorstel van den heer Maas beslo ten, geen slotalinea aan de overeen, komst toe te voegen; maar B. en W in een begeleidend schrijven de ge meente Overschie te doen onderrichten, dat do overeenkomst vervallen zou zyn als zij voor 1 Jan. 1895 niet geteekend En hiermede zijn de vergaarbakken der gemeente-drinkwaterleiding ook voor Overschie ontsloten en stroomt weldra het Schiedamsche vocht in casu niet de g.-aievra onzer branderijen, maar de aquatnra van onzen watertoren dooi de verlengde pijpen naar Overschie., dat zich aan do frissche waterbronnen uit de Maas zal kunnen laven. Zijn wij wel ingelicht, dan zal ter eeuwige gedachtenis aan dit voor beide geme aten zoo belangwekkend feit, te Overschie in don Drogen Hoek em mo nument worden opgericht, dat in gul den letteren de burgerdeugd en onbe zweken trouw van Schiedam's Pieter Jacob aan liet nageslacht zal vermelden: In niemorUi aeterna er it juetus Schik dam, 8 Februari 1893. De Burgemeester van Schiedam, go- zien art. 15 der wet van den 26.i Mei 1870 Staatsblad no. 82) betrekkelijk de grondbelasting, brengt ter keunis van de daarbij belanghebbenden, dat de Staat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schat tingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen de gemeente gelo gen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secretarie is nedergelegd. In de zitting van den Gremeeni raad op gisteren waren nog ingekomen de volgende stukken, welke reeds ter inzage hadden gelegenEene missieve van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het uittreksel uit het kon. besluit van 10 Jan. 11. no. 3 on uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 6 Decem ber 11. tot heffing eener belasting onder den naam van havengeld, word voor kennisgeving aangenomen. Do ontwerp verordening op het gebruik der havens en wateren der gemeente (havenregle ment) werd ter behandeling in eene volgende vergadering ter visie gelegd en de toelichting van B. en W. op de overeenkomst tot levering van water der leiding aan de gemeente Ouwerschie, waarop hij de behandeling dezer zaak, voor zooveel noodig, zou worden gelet. Op voorstel van B. en VV. werd be sloten het schrijven van den architect Holen in het Gedrukt Verslag op te nemen Verder waren nog ingekomen een paar voordrachten ter benoeming van onderwijzers, waurtoe wegens de spoed- eischende vervulling der vacatures nog in dezelfde zitting- werd overgegaan eene missive van de raadscommissie voor het door het rijk overnemen van de hoogere burgerschool en het gymnasium, waaromtrent besloten werd ze on te nemen in het gedrukt verslag der han delingen van den raad eene missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, daarbij twee dubbeltallen aanbiedende voor de ver vulling dor twee nieuwe plaatsen in dit college; aanbevolen zijn 1. de heeren A. A. Beekman en E. Visser2. de heeren J. G. Doorman en P. Loopuyt, en eene missive van de commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden ten geleide der rekening over 189-.'. De beide laatste missives ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken waren Van Burg. en Wetli. ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente begrootirg voor 1892 en 9", die nog in dc zelfde zitting werden behandeld idem, proces verbaal van het opnemen der hoeken en kas bij den gemeente-ontvanger op 12 Januari 11., aangenomen voor kennis geving; idem, praeadvies op het adres van de heeren O. Gips Zonen, te Dordrecht, directeuren der Schiedamsche sleephel- ling te Schiedam, waarbij zij verzoeken te mogen vernemen of de raad bereid is met hen to onderhaudmen omtrent het tegen taxatie overnemen der opstal len van die sloephelliag, alsmede praead vies op het vroeger ingediende adres dierzelfde firma, om de terreinen waarop die sleephellinggevestigd is vooreen zeko- aantal jaren aan hen ie verhuren. Laatst bedoeld advies ontraadt, nu de gemeente weldra aan het Oosterhavenhooid een kade zal aanleggen, een contract, aan te gaan dat haar voor de toekom.M zou hinden, hot eerste strekt om aan to toonen dat de gemeente b j het o rne- men van den opstal niet het minste belang heeft. Beide stukken werden, ter behandeling ineen volgende vergadering ter visie gelegd. Door den Voorzitter werd nu dege- doeld dat het kohier dor plaatse!dir. bel. naar het inkomen over 1892/9.. 2879 aangeslagenen bevat met een totaal der zuiver belastbare sommen vanf2,12130. In verhand met de geraamde opbrengst dezer belasting voor 1892 a f"! 2.000 werden B. en W. gemachtigd o het heffingspercentage over het belastin jaar 1892/93 op 1 percent vast te si. Jen. Blijkens achterstaande adveil ntie zal do afdeeling Schiedam van den Hed. R. K. Volksbond aanst. Zondag 12 Februari ter gelegenheid van het Gou den Bisschopsfeost van Z. H. Paus Leo XIII eene buitengewone vergadering houden, waarin de weleerw. heer J. S. van Buchom, geestelijk adviseur der afdeeling, als spreker zal optreden. Wij vestigen de aandacht op deze bijzondere gelegenheid door het bestuur van den Volkshond geboden, om het Gouden Jubilee van den algemeen ver eerden en beminden opperherder dei- Kerlc ook ia 't openhaar te vieren. Zoo als uit de advertentie blijkt, hebben niet alleen do Bondsleden, maar ook donateurs met éene dame tot deze ver gadering toegang. De zaal der Offi cieren-Voreeniging zal voor deze gele genheid feestelijk versierd zijn en de aankondiging, dat de weleerw. heer Van Buehem de feestrede zal houden, waar borgt ons, dat het eene onder alle op zichten buitengewone vergadering zal zijn, die de Volksbond Zondag aanst. zal houden. Voor velen die totnogtoe geen ge volg hebben gegeven aan de beleefde uitnoodiging van het bestuur der Bonds- afdeeling, om zich als donateur bij haar aan te sluiten, zullen deze mededeelin- gen zeker eene opwekking zijn om daartoe alsnog over te gaan. Door de circulaire, die onlangs bij vele katho lieke ingezotenen werd bezorgd, alsnog geteekend bij den Bondspresident, den heer 0. Willeman, of een der andere bestuursleden in te zenden, verkrijgt men het recht, de vergadering van Zon dag am t. bij te wonen. De besmettelijke veeziekte kan in deze gemeente als geweken worden be schouwd. Do laatste runderen, die iu deze ge meente aan het mond- en klauwzeer lijdende waren, zijn door den plaatsel. distriots-veearts hersteld verklaard. In het geheel is het vee bij 27 vee houders alhier door die ziekte aange tast geweest. WO i'il t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2