Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16ae Jaarg. Vrijdag 10 Februari 1893, No. 4509. ■a&ureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Advertentién voor het door ons op 19 Februari a. s. uit te geven Feestnummer Worden ten spoedigste inge wacht. Feuilleton. f PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: IEUWE S Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. 1.50 - 2.— - 0.05 IIIIIIIIIIIIHUMIMIIIIIIIJIICIUII Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 Februari '93. De leden van de rechterzijde van Kamer en Senaat in België zijn giste ren-ochtend in het Valais de la Nation vergaderd geweest, om van gedachten te wisselen over de definitief aan te hemen gedragslijn in zake de herzie ning. De vergadering was zeer talrijk bezocht en werd voorgezeten door baron 't Kint de Roodenbeeke, president van den Senaat. De geheele zitting werd in beslag genomen door drie redevoe ringen van de heeren Beernaert, Woeste en Nothomb, en heeft nog tot geen re sultaat geleid. De minister Beernaert heeft ver klaard, dat de regeering onveranderd bare voorstellen handhaaft. Hij drong er op aan, dat de rechterzijde toch een stemmig er haren steun aan geven zou. Wat de kiesbevoegdheid aangaat, hand haaft de minister eeue breede combi natie van den woningcensus en het capaciteitenstelsel hij zeide veel te hechten aan de verplichte stemming en nan de evenredige vertegenwoordiging, ken opzichte van de organisatie van hen Senaat vereenigde hij zich met de hesluiten der bijzondere commissie, welke Voorstelt het behoud van de leeftijds- grens van 40 jaar voor de verkiesbaar heid en de verlaging van den census Van verkiesbaarheid, benevens de, keu- Zen te doen door hetzelfde kiezerskorps aK de Kamer. De heer Woeste hield evenzeer vast ann zijne vroeger verkondigde denk beelden. Het is eene dwaling, zeide hij o. a., de herziening te willen tot stand brengen met de uiterste linker zijde. De eenig conservatieve oplossing is te vinden in een overleg tusschen de rechterzijde en de gematigd-liberalen. De heer Nothomb eindelijk betoogde, dat het algemeen kiesrecht de wensch is des lands. Hij ontkende dat de uiterste linkerzijde onverzoenlijk is immers zij heeft zich herhaaldelijk be reid verklaard den minimum-leeftijd van 25 jaar, de voorwaarde van een twee jarig domicilie en het meervoudig stem recht voor de huisvaders aan te nemen. De redevoering van den heer Nothomb lokte zeer levendige protesten uit. Heden zal de discussie worden voort gezet en zoo mogelijk met een votum eindigen Alweder zijn eenigen der Fransche parlementsleden, die in de Panama-zaak waren betrokken, buiten vervolging ge steld. De Kamer van in-beschuldiging- stelling heeft gisteren haar arrest ge wezen en daarbij besloten, dat Rouvier, Devês, Albert Grévy, Leon Renault en Cottu niet zullen worden vervolgd, Antonin Proust, Dugué de la Faucon- nerie, Baïhaut .Sans Leroy, Blondin, Arton, Charles de Lesseps, Fontane, Be- ral en G-obron zijn verwezen naar het hof van assisen. De verbazing over de buiten-vervolging-stelling der vijfeerst- genoemden is vrij algemeen, vooral om dat onder hen de oud-minister Rouvier zich bevindt. De heer Andrieux, dio zoovele geheime zaken aan het licht bracht, heeft aan een redacteur van de Figaro verklaard, dat hij zich do vrij stelling van den oud-minister niet be grijpen kan. Hij zal dan ook voort gaan met Rouvier te beschuldigen en te trachten hem en zijn medeplichtigen voor het hof van assisen te doen ver schijnen. In de Kamerzitting op gisteren heeft de heer Goussot gevolg gegeven aan zijn voornemen, om de regeering naar Naar het Fransch van Paul Féval, aanleiding van het buiten vervolging stellen van Rouvier te interpelleeren. De regeering vereenigde zich met het onmiddellijk aan de orde stellen der interpellatie. Goussot herinnerde aan wat Rouvier gezegd heeft voor de enquête commissie en in de couloirs {Gemompel). Rouvier bekende zelf zekere sommen gelds te hebben ontvangen. Rouvier valt Goussot in de rede. Ik wil gaat Goussot voort dat Rouvier gedagvaard worde voor eene rechtbank van eer. Andrieux zegt hij nog zal nieuwe beschuldigingen tegen Rouvier inbren gen. Ironisch gelach). Te midden van eene groote levendigheid van woorden, geluiden en andere teekenen, zoowel van goed- als van afkeuring, vraagt Goussot, welke sanctie de Kamer aan den loop van zaken denkt te geven - het land veroordeelt alle woorden van lafheid. Minister Bourgeois antwoordt.. De Boulangisten maken hoe langer hoe meer leven. Maar Bourgeois zegt, dat hij zich wel verstaanbaar zal weten te maken. De Kamer meende een staat kundig debat bij te wonen. Zij ver neemt niets dan 'laster Interrupties van de rechterzijde). Laat de beleediger zich dan onmiddellijk wenden tot hem dien hij op het oog hoeft. Men heeft de re geering gehoord. De Kamer moet door eene schit terende betooging er verzet tegen aanteekenen. Men komt nu in verzet tegen de beslissingen der justitie, die gehandeld heeft, in volkomen vrijheid en onafhankelijkheid. Intusschen, de regeering heeft haar plicht gedaan. Mijn geweten zoo verklaart de mi nister verwijt mij niets. Eene motie van Cavaignac, om over te gaan tot de orde van den dag motie door de ie- geering aanvaard werd aangenomen met 446 tegen 3 stemmen. Yoor dat de stemming over de motie- Cavaignac gehouden werd, zeide deze dat er voorgoed een einde komen moet aan de achterbaksche interlopefinan- cieele politiek. Hij gispte het bestuur 32) Dij liet; t een goed hart, zeide hijik houd van u, om uw gehechtheid aan de herinne ring van uw ouden meeseer en om de liefde, die gij v .or uw vaderland zijt blijven koes teren. Als gij wilt, dan zult gij mij niet meer verlaten. Jude vatte eerbiedig de hand, die de kapi tein hem toereikte. Ik zou het willen, zeide hij hoofdschud dend op mijn woord, ik zou het willen vvant er is iets iu n dat mij herinnert aan de openhartigheid en rechtschapenheid der Trend's. Maar ik behoor het kind toe en ben Bretag- derhebt gij mij niet gezegd dat gij hierheen gekomen zjjt, 'om de laatste overblijfselen y.!ltl den Bretonschen tegenstand te vernie tigen Dat is zooeenige honderden woedende gekken. Ziet ge, wanneer de ruiters zich zwak gevoelen, dan worden zjj roovers ik ben ge komen om die bandieten te straffen. Jude kon te nauwernood zijn toorn onder drukken. In mijn tijd, mompelde hij, verdienden de heeren die leden waren van de Bretonsclie Broederschap, dien naam niet. Dat is waar, zjj over wie gij spreekt waren slechts stijfhoofdige krankzinnigen maar de Bretonsclie broederen van toen heeten thans de Wolven. De Wolven? herhaalde Jude, die dit niet begreep. Zij zelven hebben zich dien bijnaam gegeven. Het is niet Bretagne, het zijn de Wolven, die ik op bevel des Konings kom bestrijden. Waarschijnlijk was Jude door deze njne onderscheiding niet overtuigd, want hij be paalde er zicb toe alleen te antwoorden Ik weet niet wat de wolven doen, maar zij zijn Bretagners en gij zijt Frauscliman. Laat ons er verder niet meer over spre ken riep de kapitein vroolijk uit. Wat nu betreft om te weten of ik Franschman ben. dat is meer dan ik zeggen kan. Neem een teug, vriend. Hij reikte Jude een veldflesch overdit maal had deze geene enkele opmerking te maken. En laat ons nu eens zien, waar wij zijn, der Panama-maatschappij. De tot dusver verkregen uitkomsten zijn niet voldoende om de publieke opinie te vrede te stellen. Er zijn ook gedurende de verkiezingen van regeeringswege dingen gedaan die afkeuring verdienen. Spreker stelde d» volgende motie voor: „De Kamer, be sloten de regeering te steunen in hettegen- gaan van alle pogingen tot omkoopmg; besloten alle praktijken van regeerings wege te beletten welke zij afkeurt gaat over tot de orde van den dag." Langdurige toejuichingen). De minister-president Ribot vereenigde zich met hetgeen Cavaignac gezegd had. Wij kunnen niet voor de kiezers verschijnen, indien wij niet gezorgd heb ben dat er recht is gedaan. De Kamer zal erkennen dat de regeering niets ver zuimd heeft om de gerechtigheid haren loop te doen nemen. Zij is bereid alle maatregelen te nemen die de Kamer ver langt. De minister verklaarde de motie- Cavaignac te aanvaarden. Deze motie werd aangenomen, nadat een voorstel om aan eene motie-Jaurès den voorrang te geven, verworpen was. De Kamer heeft bepaald dat Cavaig- nac's rede in alle gemeenten aangeplakt zal worden. Tengevolge van een ge durende de vergadering voorgekomen geval, heeft Goussot getuigen aan Denoix gezonden. Naar men verneemt zou het ministerie bij de eerste gelegenheid aan de Kamer een votum van vertrou wen vragen. Na de vergadering van gisteren moet de minister Bourgeois voornemens geweest zijn, ontslag te nemen, doch zijne vrienden hebben hem daarvan terug gehouden. De Berlijnsche politie is door die van Parijs verzocht te willen acht geven op den voortvluchtigen Arton bekend uit het Panama proces, die vermoed wordt zich te Berlijn op te houden, na kort geleden te Leipzig vertoefd te hebben. Zijn signalement isArton, oud 43 jaren, geboren te Straatsburg, liet zich in 1871, in Brazilië zijnde, als Fransch- hernam de kapitein; dit voetpad gaat, geloof ik, naar Saint-Aubin-du-Cormier. Dat is infjn weg, antwoordde Jude, en bier moeten wij scheidenu gaat immers naar Hennes Ik ga naar het kasteel van La Tremlay. Jude verzonk in gedachten. Gij zijt reeds in dit laud geweest, zeide hij, want gij kent het even goed als ik. Misschien is liet niet de eerste maal, dat gij naar het kasteel van La Tremlay gaat. Misschien, zeide de kapitein, die geen bepaald antwoord scheen te willen geven. Als gij er vroeger reeds geweest zijt, ging Jude voort, dan moet gij er een jongen man gezien hebben, den erfgenaam van al deze domeinen, den eenige afstammeling van een geslacht, zoo oud als Bretagne zelve I Hoe heet hij Georges Treml. Nu was het de beurt van den kapitein om verbaasd te staan. Voor het eerst bracht hij dien naam van Treml met het kasteel in ver band, en hij begreep, dat de oude edelman, wiens ridderlijke geschiedenis hij gehoord had, de oude meester van La Tremlay was. Ik heb dien jongen man nooit gezien, antwoordde hij. Een oogenblik was Jude als met stomheid geslagen. - Mijn Goddacht hij, wat heeft men met mijn jongen meester gedaan De kapitein dacht na. Misschien kende hjj M. De Vannoy genoeg, om in zijn geest twijfel te doen rijzen omtrent het lot van den erfge naam van Treml. Mijn taak is mfj voorgeschreven, her nam Jude, ik zal die vervullen, mijnheer, voegde hjj er bij op een toon, die door zjjn ontroering plechtig klonkin naam van uw titel als edelman, bezweer ik u, mjj uw hulp daarbij te verleenen. Een droeve glimlach plooide de lippen van den kapitein. Edelmanzeide hfi. Door uw moeder!.... vulde Jude aan. Mijn moederzeide Didier. Komaan, vriend, gij zijt op een dwaalspoor Wat spreekt gij mij van titels en van mijn moeder Maar ik ben officier des Ko nings, en dat is niet minder waard dan adel dom om Gods wil zal ik u mijn hulp ver leenen. Ik dank u! ik dank u! riep Jude uit. Daarentegen behoor ik u van nu af geheel toe en zoolang als het u behaagt. Nu ver zoek ik u een weinig van den kortsten weg af te wijkenwij zullen te zamen op het kasteel aankomen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1