Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4512. -jSuveau ^oogstraat 317. 16de Jaarg. Dinsdag 14 Februari 1893. Advertentién voor het door ons op 19 Februari a. s. uit te geven Feestnummer worden ten spoedigste inge wacht. BISSCHOP VAN HAARLEM, ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12 f 1.50 - 2.— - 0.05 mmm PRIJS DEfi ADVERTENTIÊN Van 1—6 regels^.60 Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. den apostolischen stoel Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN 11EBR. Niemand uwer zal zich verwonderen, Beminde Geloovigen, dat Wij in den Vaste-hrief van dit jaar, de aandacht voornamelijk vestigen op het feest van onzen H. Vader, Paus Leo XIII, die door Gods goedheid het gouden Jubilé Zijner bisschopswijding vieren mag. Trekt dat feest de opmerkzaamheid der gansche wereld, zelfs van hen, die niet tot de Katholieke Kerk belmoren, Wij kinderen der Kerk, beschouwen dat 'feest als ons eigen feest, en deelen in de feestvreugd van onzen H. Vader. Het is waar, die feestvreugd is_ niet zonder droefenis. Sedert tal van jaren is de Paus beroofd van Zijne wereldlijke magt Hij leeft te Rome, opgesloten bin nen dén omtrek van hetVatikaan, dat Hij niet verlaten kan zonder gevaar vooi Zijnen gelieiligden persoonm Zijne eigene stad wordt hij voortdurend ge kwetst in Zijne dierbaarste gevoelens en nooit vergeten Wij het oogenblik, waarop Hij persoonlijk met Ons sprak over Zijnen toestand, en, Ons aanziende met een blik, die Ons de diepte Zijner zielesmart openbaarde, uitriep „ta edet me vivere: het walgt mij te leven Gij weet echter, B. G., dat dit het lot is der IOrk en der dienaren van Jesus Christus, die tot Zijne Apostelen heeft gezegd „hebben zij Mij vervolgd zij zullen ook u vervolgen. Onze 1 Vader Leo XIII, is dan ook met de eerste Paus, die vervolging geleden heeft, maar in de geschiedenis van het Pausdom zien wij voortdurend hetzelfde gebeuren. Zonder te spreken van Pius IX, onder wien de tegenwoordige vei - volging begon, willen AVij u onder anderen wijzen op Pius VII, die in de boeijen van den eersten Napoleon ver zuchtte op Pius VI, die naar Frank rijk als gevangene werd weggevoerd en aldaar als gevangene Zijn leven eindigdeop den H. Gregorius VII, die in de 11de eeuw van Zijnen zetel verjaagd, in ballingschap stierf op den II. Martinus I, die in de 6de eeuw naar Konstantinopel gevoerd werd en aldaar de wreedste folteringen moest verduren op alle Pausen der drie eerste eeuwen, die den marteldood voor Chris tus en het geloof hebben ondergaan eindelijk op den eersten aller Pausen, den Prins der Apostelen, den H. Petrus, die, evenals Zijn goddelijke Meester, den Kruisdood gestorven is. Ja, B. G., gedurende achttien eeuwen bestaat de II. Kerk van Jesus Christus, maar ook gedurende achttien eeuwen woedt de hel tegen die Kerk en vooral tegen den Paus, den steenrots, waarop Christus haar gebouwd heeft. Te ver geefs echter is al die woede der hel zegevierend doorstaat de Keik alles. Is dat geen kracht voor ons geloof en herinnert het ons niet aan de belofte des Heeren de poorten der liel zullen haar niet overweldigen 'V Maar bovendien, gelijk Christus zelf heeft moeten lijden en door den kruis dood in Zijne heerlijkheid moest ingaan, zoo brengen ook vervolging en kruis aan Kerk en Paus overwinning en glo rie. De H. Petrus stierf een smadelijken dood, maar juist die dood is zijne glorie en jaarlijks op zijn sterfdag Herinnert ons de Kerk daaraan, wan- u«,g -r -- neer zij juichend Rome schobn noemt wijze worden voorgelezen, boven alle schoonheid der wereld Gegeven te Haarlemden omdat het door Zijn bloed gepurperd is. De H. Gregorius VII stierf in balling schap en toch is hij de held, wiens en moed en volharding de Kerk hebben vrij gemaakt uit de banden, waarin de machtigen dezer aarde haar wilden ge kluisterd houden. Evenzoo zal ook het Pausschap van Leo XIII, die reeds bij zijn leven verheerlijkt wordt om Zijn onbezweken moed in de vervolging en Züne groote eigenschappen, eene glorie voor de Kerk blijven in alle volgende U iTat' ons met deze gedachte bezield deel nemen aan het heugelijk feest van onzen hoog vereerden H. Vader, terwijl AVij zelven, op den eersten Zondag van de Vaste, Ons met hem in den geest hopen te vereenigen voor den troon van God bij het opdragen eener^ Ponti ficale Mis in onze Kathedraal, schrijven AVij bij deze voor, dat op dien dag m alle kerken van ons Bisdom de Hoog mis zoo plechtig mogelijk zal geschieden; ook willen AVij u in de gelegenheid stellen, de offers uwer kinderlijke liefde den H. Vader te brengen, en verordenen daarom, dat opdien Zondag in alle kei ken eene kollokte tot dat doel zal gehouden worden; en AVij houden ons overtuigd, dat gij zult voldoen aan liet verzoek dat AVij u doen, om niet alleen voor Zijne Heiligheid veel te bidden, maar ook, hetzij op dien Zondag, zijnen feest- dav' hetzij op een der volgende dagen van de Vaste eene H. Communie voor het welzijn van den 11. Vader op te dl B^deze gelegenheid vermanen AVij u tevens, om uwe gebeden ten Hemel op te zenden voor onze jeugdige Ko ningin en hare geëerbiedigde Mo dei- de Koningin-Regentes alsmode voor al uwe overheden, zoo geestelijke als we reldlijke. AVij doen dit alles met des te meer aandrang, omdat in onze dagen eerbied voor het wettig gezag en kin derlijke gehoorzaamheid aan de gestolde magten, helaas ook in ons Vaderland, veel minder worden; een dikwijls her haald gebed voor uwe overheden is een krachtig middel, om in dat opzicht u te bewaren in den goeden geest, en de voorschriften uwer godsdienst te doen onderhouden. Eindelijk vermanen AVij u nog, om de Vaste- en onthoudingswet nauwgezet en met blijmoedig hart te onderhouden AVij hebben toch allen gezondigd en daarom zijn AVij ook allen verplicht boete te doen voor onze zonden. Krachtens de Ons daartoe door den apostolischen Stoel verleende volmag geven Wij u dit jaar de gewone Dis pensation in de Kerkelijke wetten van onthouding onder de gewone voorwaar den welke dispensatiën naar gewoonte door de AVelEerwaarde Pastoors en Rec toren zullen worden bekend gemaakt. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waar over een Rector is aangesteld, op Zon dag Quinquagesima op de gebruikelijke nrp.lp.TIfvn Febr. 1893. f CASPAR. H. J. A. COPPENS, Sewetaris. 13 Februari '93. Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord in het Engel sche Lagerhuis bestreed Gladstone het amendement- - Lowther, betrekkelijk liet belemmeren der immigratie van nood druftige vreemdelingen. De feiten dienen vastgesteld te wezen, voordat er aan wetten gedacht kan worden. Het is nog niet bewezen dat tengevolge der lam - verhuizing liet aantal armlastige wei i lieden toeneemt. AVat de Joodsche land verhuizers betreft, eischt de rechtvaar digheid tegenover het Israëlitische volk te erkennen dat het onbetwistbaar en openbaar vaststaat, dat de gezondheids toestand onder dit mensclienras m het algemeen bij uitnemendheid goed is en het in dit zoowel als in sommige andere opzichten, zeer gunstig de vergelijking met Christenen doorstaat. Naar ver zekerd wordt, is aan de Joodsche land verhuizing grootend eels een tak van handel te danken, die zonder hen met geschapen zou zijn. Men heeft vei dei niet het recht lieden te brandmerken als verderfelijk, die met hun arbeids loon zich onderhouden en daarmede te vreden zijn. Een land, dat een grooten uitvoer heeft, handelt niet wijs door zijnen invoer aan handen te leggen en hierdoor andere landen te prikkelen tot soortgelijke belemmeringen. Handeis- tractaten hebben niet alleen betrekking op koopwaren, maar ook op menschen, en de bedoeling der tractaten is dezelfde. Het is dus noodig hier en in Amerika te onderzoeken wat er aan is van de landverhuizers die inderdaad nood druftig zijn, en op deze wijze bouw stoffen te verzamelen voor eene ver standige en doelmatige wet, voor zoo verre daar aanleiding toe blijkttebestaan. Toejuichingen). Na verwerping van het amendement-Lowthei met 234 stemmen tegen 119 is het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. In de Kamerzitting Zaterdag 11. te Parijs gehouden, vroeg Hubbard aan de Kamer verlof tot het doen eener inter pellatie over het zenden van een bij zonder gezantschap naar den 1 aus. Up voorstel van den minister van buiten- landsche zaken werd de interpellatie voor onhepaalden tijd verdaagd. Eiffel heeft van het tegen hem gewezen vonnis cassatie aangeteekend. Toen de minister van financiën zijn financieel overzicht in do Italiaansche Kamer voordroeg, was er bijna niemand in de zaal. Dit wordt beschouwd als eene poging van de Kamer om der minister te doen hegrijpen dat hij moet aftreden. De minister-president tracht hem hiertoe te bewegen, doch de minister van financiën verkiest met alleen te gaan. Misschien zal de meerderheid de pensioenwet verwerpen. In zijn overzicht maakte de minister eene korte toespeling op de vooruitzichten dat de vrede behouden zal blijven. Hij voegde er hij dat in den loop der begrooting de uitgaven met 15 millioen de ontvang sten zullen overtreffen. De regeering is bevoegd nog 100 millioen aan schatkist biljetten nit te geven. Hiermede zal het tekort gedekt, zullen de voorschot ten der krediet-instellingen terugbetaald en het kas-saldo met 40 millioen ver meerderd worden. De minister voorziet dat, tengevolge van verschillende uit gaven, die gedaan moeten worden, de begroeting in 1895 met 14 millioen zal stijgen en dit zal toenemen tot 81 mil lioen in 1904. De minister zeide met over de circulatie-banken te willen spreken, dewijl dit onderwerp later aan de orde zal komen. Hij verklaaide zich voor eene wijziging der muntcon- ventie, teneinde de moeilijkheden te ver minderen van het in omloop brengen van kleine specie. Met het oog op de carnavalfeesten en ook wegens den gezondheidstoestand van Diaz Ferreira schijnen te Lissabon de parlementaire debatten over de rege ling der buitenlandsche schuld, die reeds verbazend gerekt werden, eerst over veertien dagen te zullen kunnen at- loopen. AVijzigingen en zelfs eene crisis zijn niet onmogelijk. In de noordelijke provinciën, waar eene republikemsche groep gevestigd is, is de misnoegdheid over de door het gouvernement voorge stelde financieele maatregelen zeer groot, inzonderheid over de verhooging der octrooi-rechten. De Daily News verneemt uit Cairo, dat de Khedive bij zijne terugkomst aldaar een ceremonieus doch koel ont haal ontving. Men vreest dat zijne reis door de provinciën geen gunstigen indruk heeft gemaakt. De hoogere volks- BOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN HUISPRELAAT VAN Z. H. DEN PAUS, ASSIS TENT-BISSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON ENZ. BISSCHOP VAN HAARLEM. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1