Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 16 ^Februari 1893, No. 4514. bureau £boo$$txaai 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Advertentiën voor het door ons op 19 Februari a. s. uit te geven Feestnummer worden ten spoedigste inge wacht. F e u i 11 e I o n. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Naar het Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. llllimillijiilUlllllllllllllllllllllllü Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 15 Februari '93, Bij het debat dat in het Engelsche Lagerhuis op de indiening van Glad stone's liome-rule ontwerp volgde, werd het ontwerp krachtig door Balfour be streden. Redmond, de aanvoerder der Parnellisten, verklaarde geene definitieve meening te kunnen uitspreken alvorens hij het ontwerp in druk zal hebben ge zien. Het ontwerp heeft, volgens hem, groote en ernstige gebreken, doch met de beginselen er van kon hij zich ver eenigen. Het ontwerp wordt over het algemeen door de Engelsche pers weinig gunstig ontvangen. De Standard noemt Glad stone's home-rule ontwerp onuitvoerbaar en onmogelijk. De Morning Post geeft toe, evenals de Daily News, dat het ont werp eene verbetering is op dat van 1886 en dat het ook beter ontvangen is geworden, doch zij laakt met de Times de weglating van elke bepaling tot be scherming der protestantsche minderheid en de verschuiving der agrarische kwes tie. Lord Churchil voorziet een falen der Gladstonianen op de kwestie van het zitten van Iersche leden te Westminster en bijgevolg een nederlaag voor den maatregel. De Times veroordeelt den maatregel omdat deze geene definitieve oplossing brengt. Ten plattelande is de ontvangst van het ontwerp tamelijk koel. De Gladstoniaansche bladen in Wales eischen als voorwaarde tot het aannemen van Gladstone's ontwerp het aannemen pari passu van het ontwerp 36) De twee mannen waren Wolven. Zfj naduiden den bremstruik. Meester, zeiden zij, wat heb gij gezien Pel o Kouae lichtte de schouders op. 't Is zeer jammer, zeide hij, dat gij niet in de goede stad Vitré woontgij zijt zoo nieuwsgierig als oude vrouwenik heb een boer een paar dozijn, kronen zien opgraven, die hij daar verborgen li ad. De twee Wolven keken elkander aan. Dat is veel geld, zeide een hunnermis schien zijn er nog meer. Zoekt maar, zeide Polo Rouan zich on verschillig houdende. Ik zal in uwe plaats waken. De Wolven aarzelden, doch slechts een kort tot scheiding van Kerk en Staat in Wales. De Iersche nationale partij neemt ten aanzien van Gladstone's hom,e-rule ont werp eene afwachtende houding aan. Alleen de anti-Parnellistische bladen keuren het geheel en al goed. De partij van Redmond in het Lagerhuis schijnt weinig ingenomen met zekere bepalingen van het ontwerp vooral die de verdee ling der financieele lasten betreffen en die aangaande het voorloopig behoud van de politiemacht in Ierland. Naar uit Berlijn wordt bericht heeft de Staatssecretaris Marschall gisteren in den Duitschen Rijksdag gezegd, dat wan neer men van de regeering eene principeele verklaring verlangt, dat zij een conven tioneel tarief met Rusland, ook wanneer Rusland concessien doet, niet zal toe stemmen, men slechts een negatief ant woord zou provoceeren. De onderhan delingen zijn nog niet iu staat van wijzen. Of zij resultaat zullen opleveren, is nog niet bekend. Doch ingevolge de Grondwet zou een resultaat toch eerst bij den Bondsraad in overweging moeten worden gegeven en eerst daarna kunnen worden ingediend hij den Rijksdag die alsdan er over heeft te beslissen. Volgens bericht uit Berlijn is van meer dan 200 rabijnen een openlijk manifest verschenen ter bestrijding van anti-semitische aanvallen op den Tal mud enz. Om aan de waarheid hulde te bewijzen tegenover valsche voorstel lingen omtrent geschriften en zedeleer van het jodendom zoo betoogen zij geven zij eene breedvoerige omschrij ving van het wezen des Talmuds, waarna zij in dezer voege eindigen „De zede- leer van het jodendom erkent geene uitspraak en geene zienswijze, die tegen over niet-joden iets veroorlooft wat tegen over joden verboden is. De zedeleer des jodendoms, die haren belijders heilig is, in de school geleerd en van den kansel verkondigd wordt, gebiedt: in iederen mensch liet beeld Gods te achten in oogenblik. Bij wfjze van groet brachten zij de hand aan hun pet en begaven zich weer naar hun posten. Pelo Rouan deed zijn masker van wit scha penvel weer voor het gelaat. Goed, zeide hij, maar bedenkt dit, als ik bij u ben en dus met u waak, dan mag ik een oogenblik nalatigheid vergeven. Maar wanneer ik niet hier ben, dan wordt nalatig heid verraad, en gij weet hoe ik de verraders straf. Men heeft maréchaussées in het bosch gezien en missehen bespieden vijandige blik ken in ditzelfde oogenblik het ravijn. De minste onvoorzichtigheid kan het gehtim van onze schuilplaats verraden. Past op. De kolenbrander sprak deze woorden op korten, gebiedenden toon. De Wolven ant woordden onderdanig. Wij zullen waken, meester. Pelo Kouan legde de pistolen af, die aan een band om zjjn middel hingen, en verborg die onder zijn kleederen. Ik ga naar het kasteel, vervolgde hij, om te onderzoeken wat wij van de maréchaus sées te vreezen hebben. Ik kom van nacht nog terug. Daarna beklom hij vlug de helling en was weldra achter de boomen verdwenen Alleen de Witte Wolf en de duivel kunnen zoo loopenvindt gij ook niet, Guyot zeide een der schildwachten. Francin handelen wandel de strengste waarheids liefde jegens iedereen te betoonen elke gelofte en belofte, die aan eenen mensch, onverschillig of hij een jood is of niet, wordt gedaan, getrouwelijk als onont bindbaar en onverbreekbaar te vervul len de liefde tot den naasten jegens iedereen, zonder onderscheid van afstam ming of geloof, te beoefenen de wetten des vaderlands met getrouwe toewijding te volgen voor het welzijn des vader lands met alle krachten bevorderlijk te zijn en mede te werken tot intellec- tueele en zedelijke volkomenheid van het menschdom." - Dit manifest is ook aan den Rijksdag toegezonden. Het eergisteren te Brussel gehouden congres der werkeloozen heeft besloten een deputatie te zenden naar de ministers, de Kamer en den Koning. De Belgische minister de Burlet heeft in een aanschrij ving aan de provinciale gouverneurs verklaard, dat gemeenteraden die een „referendum" betreffende het kiesrecht doen houden, hun bevoegdheid over schrijden en dat hun besluiten moeten geschorst worden.Niettemin schijnt men te Brussel en Antwerpen zulk een quasi volksstemming te willen doorzetten. Met 13 tegen 12 stemmen, zegt het Handels blad van Antwerpenhebben onze stad- huiskleppers in hunne hooge wijsheid besloten, dat er eene volksraadpleging moet gehouden worden, en daarvoor 6000 fres. uitgetrokken. Op het feestmaal van de te Parijs gevestigde Engelsche Kamer van koop handel heeft de Engelsche gezant eene rede gehouden, waarin hij zich beklaagde over de houding der drukpers ten aan zien van vreemde gezanten. Hij protes teerde nadrukkelijk tegen het bericht, alsof hij drie millioen ontvangen had, om het Fransch-Russisch hondgenoot schap te vernietigen. Hij betuigde verder zijne sympathie voor Frankrijk. Bij de interpellatie-Leydet over de algemeene politiek, welke heden in de Fransche Kamer wordt gehouden, Ik zou toch wel eens in de holte van den eik willen zien. Ik ook, maarAls wij graven, dan zal hij het zien. Ik durf niet. De grond is geen half uur geleden om gewoeld. Hij zou het zien, zeg ik u. En wij ken nen zijn bevelen. Dat is zoo. Als hij gesproken heeft, dan is het voldoende. Gevolgelijk besloten de beide Wolven om goede wacht te houden. Van zijn zijde keerde Jude Leker langs den zelfden weg, dien hij naar het ravijn gevolgd had, naar den kapitein terug. Hij ging min der gedrukt en tevredener door het bosch dan den eersten keer. Een van zijn bezwaren was althans opgelostvan nu af had hij het in handen om de rijke domeinen van Treml terug te koopen. Toen hij bij den kapitein terugkwam, was deze alleen. Gij hebt uw tjjd niet verloren laten gaan, vriend, zeide Didier vroolijk. Ik wachtte u niet zoo spoedig terug. Jude beschouwde dit als een verwijt aan zijn langzaamheid en maakte de noodige ver ontschuldigingen. Komaanriep de kapitein uit, terwijl hy, zonder de stijgbeugels aan te raken, in den zadel sprong, ik zal geslapen en goed ge droomd hebben, want ik verzeker u, dat ik worden uitvoerige verklaringen van de Cavaignac verwacht. Hun die om hem te bestrijden, de noodzakelijkheid zullen betoogen van concentratie der republi keinen, zal hij antwoorden, dat hij de goede daden niet over het hoofd heeft gezien en dat hij het door hem beoogde doel bereikt door de Kamer te verlok ken tot eene veroordeeling van de finan- cieel-politieke practijken vanFloqueten Rouvier. Deshanel en Piron zullen zich in het debat mengen en sommigen hopen, dat Leydet de inleiding tot het debat aan een afgevaardigde van meer gezag zal overdragen. Het gisteren vermelde bericht als zouden Frankrijk en Rusland zich heime lijk verbonden hebben de leer van Monroe (Amerika voor de Amerikanen) desnoods gewapenderhand te helpen handhaven, mits de met de Yereenigde Staten gesloten uitleverings-tractaten naar hun zin gewijzigd worden, wordt uit Washington op grond van authentieke mededeelingen tegengesproken als een verzinsel van de New-Yorksche Press. De Italiaansche minister van finan ciën, Grimaldi, die men Zaterdag 11. in de Kamer voor stoelen en banken liet praten, omdat men hem wilde beduiden, dat het zijn tijd was heen te gaan, beleeft kwade dagen. Zijn ministerieele alleenspraak wordt door de Italiaansche pers druk besproken, maar meestal in afkeurenden zin. Het merkwaardigst daarbij is de houding van Crispi's Re- formadie aan het beweerde financieele evenwicht der Begrooting geen geloof slaat en doortastende hervormingen eischt op allerlei gebied, tevens mededeelende, dat haar verbintenis ten opzichte der Regeering heeft opgehouden en het des betreffende comité van 1 Juli 1892 ont bonden is, zoodat zij hare vroegere vrijheid herkregen heeft, om het oude program van 1867 te volgen. „Alles moet herzien worden," zegt zij, „de nationale verdediging, de geldmiddelen, het crediet en de buitenlandsche staat- in het geheel niet gehaast was om u te zien terugkeeren. En zeg eens, die schat van Treml God heeft dien bewaard, antwoordde Jude. Des te beterEn nu naar het kasteel, tenzij gjj nog de eene of andere geheimzin nige zending hebt te vervullen. Het is slechts hoogst zeldzaam, dat een Bretagner van het echte, oude ras geheel en al sympathiseert met de onbezorgde en mede deelzame vroolijkheid, die den grondslag vormt van het Fransche karakter. Die onweerstaan bare, plotselinge uiting van vroolijkheid hin derde den eerlijken Jude te meer, naarmate hij zelf door allerlei ernstige gedachten werd in beslag genomen Zwijgend volgde hjj gedurende eenigen tjjd den kapitein, die een liedje neuriede en van plan scheen, Jude eens van zijn muzikale ken nis te laten genieten. Eindelijk dreef Jude zijn paard naast dat van Didier en nam het woord. Mijnheer, zeide hij, mijn taak is zwaar en mijn verstand slechts bekrompen. Ik reken op uw hulp. die gij mij beloofd hebt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1