Binnenland. der aanvoeren afkomstig nit Marseille. Men heeft met kwade bedoelingen den toestand aldaar overdreven voorgesteld, hetgeen blijkt uit de zorgvuldig opge maakte statistiek omtrent de sterfge vallen te Marseille. Het hof van assisen heeft uitsuraak gedaan in de zaak der dynamiet-maat- schappij. De gewezen afgevaardigde Le Guay is veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete. Pré- vost tot drie jaren gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Het hof zal later uit spraak doen over den voortvluchtigen Arton. Betreffende den beruchten Herz heeft de Engelsche regeering aar. den gezant van Frankrijk doen weten, dat volgens de Engelsche wet een beschuldigde niet kan ondervraagd worden, wanneer een bevel van aanhouding, berustende op het verzoek tot uitlevering tegen hem is uitgevaardigd. Een geneesheer zal door de Engelsche regeering naar Bour nemouth worden gezonden, teneinde onderzoek te doen naar den gezond heidstoestand van Herz en deswege een verslag aan de Fransche regeering uit te brengen. De Standard verneemt uit Constanti- nopel. dat de gramschap des Sultans tegen Engeland zoo groot is, dat hij heimelijk den grootvizier bevel gaf, de aanvragen om concession, door Engel sche onderdanen, waar ook in het Turk- sche rijk, onvoorwaardelijk af te wijzen. Aan do Tim,es wordt uit Calcutta ge seind, dat dépêches uit Kabul melden, dat de Emir ernstig ziek is, waardoor hij verhinderd is zich met staatszaken te bemoeien. Bij de onzekerheid van den tegen- woordigen toestand der banken in Italië hebben de voornaamste kooplieden van llome besloten tot oprichting eener coöperatieve discontobank om in de dadelijke behoeften te voorzien, in af wachting der te nemen regeeringsmaat- regelen. Naar het heet, zal de minis ter-president Giolitti de vervanging van de bestaande emissiebanken door éen Staatsbank voorstellen met een mono polio tot uitgifte van 300 millioen aan schatkistbiljetten. --- Het aantal brie ven, bij de Banca Romano in beslag genomen, bedraagt, zegt men, meer dan 4000. Volgens berichten uit Ottawa stelde de aanvoerder der conservatieve partij, de heer Taylon, voor dat Canada zich geheel onttrelcke aan de tentoonstelling te Chicago, omdat de regeering der Unie het Canadeesehe vee aldaar in quarantaine plaatsen wil. Taylon wijdt dit aan broodnijd. Vele Canadeesehe parlementsleden steunen hem. Schiedam, 16 Februari 1893. Het koperen priesterfeest van den wel- eerw. pater II. A. van Dijk werd heden kerkelijk gevierd. Heden-ochtend ten 8 ure werd aan hot feestelijk versierde altaar in de St. Janskerk eene plechtige H.Mis gecelebreerd. De geachte jubilaris werd bij het opdragen van het H. Misoffer door de weleerw. paters Winkelhagen en Paaps geassisteerd. Door de dames van de koorsectie der H. Familie werd zeer verdienstelijk de Mis van Joli. G. van Ette uitgevoerd, terwijl door een dames trio het O Salutaris van A. H. de Leur werd gezongen. Vele geloovigen nader den onder deze H. Mis tot de II. Tafel des Heeren. Uit alles bleek de innige deelneming der geloovige aan dit feest, en vooral de Congreganisten toonden door eene talrijke opkomst, dat zij zich gelukkig achten het koperen feest van hun hoogvereerden directeur in ruime mate te kunnen medevieren. Het stoomschip Maasdam van de N. A. S. M., dat gisternacht tegenover Pernis aan den grond is gevaren, is met opkomenden vloed niet vlot gekomen. Heden nacht is men bij electriseh licht aangevangen de lading te lossen. Aanstaanden Zondag-avond zullen door het Zangkoor der R. K. kerk te Vlaardingen na het plechtig lof, eenige liederen uitgevoerd worden, toepasselijk op hot feest van onzen H. Vader Paus Leo XIII. Gepasseerde Maandagmorgen is uit de Molénsloot, nabij de stoomhoutzaagmo- len van de firma Gebrs. Van Buuren van Heijst te Vlaardingen, in gevorder den staat van ontbinding opgehaald het lijk van den circa 16-jarigen Schevening- schen jongeling T. de Bruin, welke reeds sedert 5 December A,J. P°. van een des tijds in de haven liggend bomschip werd vermist. Na door den vader en anderen uit Scheveningen te zijn herkend, is het lijk na behoorlijk gekist te zijn, gisteren in bijzijn van familieleden op de bur gerlijke begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Naar aanleiding van een ingzonden stuk uit Vlaardingen in het Friesch Volksbladwaarin de schrijver opmerk zaam maakte op eene goede werkge legenheid voor werkzoekendejongelieden, nl. ter haringvissckerij te gaan, zijn ei- Friezen op de monsterrol ingeschreven. De zaak wordt thans bevorderd door de Kamer van koophandel te Franeker en den heer Edo Bergsma, burgemeester van 't Bildt, C. Alberti, secretaris dei- gemeente Opsterland, en anderen. Naar wij vernemen, heeft de heer Oppedijk, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Harlingen, weder een aanval van beroerte gehad, en hebben de geneesheeren hem thans bepaald aan geraden om voor die betrekking te be danken. (N. li. Cl.) Volgens den correspondent van hot Hbl. te Batavia komen binnenkort twee vacatures in den Raad van Indië. De heeren Pruijs van der Hoevenen Bergsma zullen nl. den aftocht blazen. Daarmede zullen, wat „liooge" regeering betreft, de laatste sporen van hot bestuur der heeren Sprenger van Eyk en Van Rees verdwenen zijn. De heer Van Nunen, het gewezen Kamerlid voor Zevenbergen, heeft zich te Buitenzorg gevestigd en wordt vaak door den Landvoogd ontvangen. Men schrijft aan de N. li. Ct. uit de Residentie, dd. 12 Februari: „En dat zou men ons nu willen ont nemen door het dempen van een sloot en het opbouwen van een zwaren muur Ik had wel gewenscht, dat de vroede mannen, onze beschreven vaderen, heden tusschen 12 en half 1 uur eens even een kijkje hadden genomen op den Prinsessen- wal, on zij zouden zijn teruggedeinsd voor wat zij willen en dooien. Met welk een welgevallen zagen de vele huiswaarts keerende tempelgangers in den Prinsessetuin, achter het Koninklijk Paleis, het ongedwongen spel van onze lieftallige Koningin met haar Vorste lijke logeetjes. Wat werd dio vijver omgerend, de houd vooruit, dan onze Koningin, den jongen Prins van Albany mennende, dan Hare Majesteit zelve in liet tuig; soms een langspan, later een tweespan het was verrukkelijk om te aanschouwen men keek zich de oogen uit. Zoo spelen onze kinderen ook, riepen enkele ouders. Ja, zoo spelen ook onze kinderen, vrij en ongedwongen, en dat is de beste waarborg voor de jeugdige Koningin, dat het Nederland- sche volk Haar zal blijven liefhebben en eoren. Geen afsluiting vrij en onge dwongen, moeten de Vorsten zich te midden van hot volk kunnen bewogen. Eerst het ijsvermaak; nu de Prinsesse tuin, als Vorstelijke speelplaats waar lijk het domein mag zich nog wel twee maal bedenken, eer het den heerlijken tuin, waarin ieder nu zoo vrij en on belemmerd het oog heeft, ommuurt, en er eeu kloostermuur van maakt." In Den Haag doet do Vereeniging voor Handel en Nijverheid pogingen in het belang van vervroegde winkelslui ting aldaar. Aan alle winkels in het centrum der stad wordt eene circulaire gericht, met de vraag of zij eventueel bereid zouden zijn om, te beginnen met 1 Maart a. s., daartoe mede te werken. Gisteren vierden de weleerw. heer 0. T. J. van der Deijl eh de weleerw. pater G. J. T. Oosterbaan S. J., respec tievelijk kapelaans aan de St. Willibror- duskerk en aan de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt ontvangen, te 's Gravenhage, den dag, waarop zij vóór 25 jaren de H. Priesterwijding ontvingen. Beide ju bilarissen mochten de moest ondubbel zinnige blijken van symphatie hunner parochianen ondervinden. Eene commissie heeft gisteren namens een honderdtwintigtal kunstbroeders, vrienden, leerlingen en oudleerlingen, met HIT. MM. de Koninginnen en de Prinses Ven Wied aan het hoofd, den kunstschilder J. G. Smits een stoffelijk blijk van hulde en waardeering aan geboden ter gelegenheid van zijn zeven tigsten verjaardag. De berichten van den Bovenrijn en van de nevenrivieren luiden iets gun stiger. Het water valt, doch nog zeer weinig. Op de benedenrivieren was van den val nog niets te bespeuren. Te Leiden worden uit Den Haag ook pogingen in het werk gesteld, om op het bekende adres tegen de kiesrecht- ontwerpen van de Haagsche heeren aan de Tweede Kamer adhaesie te verkrijgen. Te beginnen met 20 dezer wordt aan het station van de Hollandscke IJzeren Spoorwegmaatschappij te Leiden het perronstelsel ingevoerd, zoodat niemand tot perron of wachtkamer wordt toege- 1 uten dan voorzien van een perronkaartje of een toegangsbiljet. Dinsdag-middag is de heer Van Heel, adsistent der controle bij do Hollandsche Spoor, van eeu van Haarlem naar Am sterdam komenden trein, nabij den overweg aan den Harmenjansweg, ver moedelijk bij het overstappen op een anderen wagen, daaraf gevallen, zoodat de trein hem over het linkerbeen is gereden, dat daardoor nagenoeg geheel afgesneden werd. Behalve dat heeft de ongelukkige nog andere belangrijke kwetsuren bekomen, zoodat hij terstond een lijk was. De anarchist Methöfer heeft ook te Haarlem eene voordracht gehouden. Blijkens het verslag in het Haurl. Dag blad heeft hij daar o. a. gezegd: Wij staan aan den vooravond eener sociale revolutie. De werkloozen zijn het element, dat het voorbeeld geven moet. Zij moeten niet langer bedelen om werk. Zij hebben de eigendomsverhoudingen te verbreken en daarvoor collectief op te treden, op voorbeeld der Spaansche anarchisten, dio trachten eene geheele stad in handen te krijgen Zonder strjd en offers komen wij er niet. Beter in den strijd doodgeschoten, dan als lafaard bij den haard krepeeren van honger. Ook elke mislukte poging brengt het idee der revolutie verder. Het boven water brengen van de lo comotief „Raaf" die bij Velzen in het Kanaal stortte, was aan de Rotterdam- sche Bergingsmaatschappij opgedragen en heeft f4000 gekost. In den Parktuin te Amsterdam had gister-avond eene monster-meeting plaats, uitgesclueven door de socialistische pro- paganda-club Het C'ent ram. De bekende socialist van Kol (Rienzi) voerde hier het woord over de afschaf fing van het privaat bezit. Na afloop had de gewone straatbe- tooging plaats, waaraan ditmaal een bijzonder groot aantal personen deel nam. Op do St. Anthoniesluis word de zingende stoet door de politie gestuit. -Hoewel de politie voortdurend versterkt werd door nieuwe afdeelingen, gelukte het niet de menigte voldoende te ver spreiden. Telkens bleef zij opdringen zonder bepaald verzet te plegen. Enkele belhamels die tot „aansluiten" het sein gaven, werden gearresteerd. Later is het publiek tot verzet overgegaan, waar door de politie een paar malen genood zaakt was charges met de sabel te maken. Geruimen tijd bleef het in deze toch al zoo volkrijke buurt rumoerig, ook toen omsteeks elf uur een deel der be- toogers wederom zingende in de richting van den Dam aftrokken, en zich raar een socialistisch koffiehuis in de Nieuw- straat begaven. De giften, die door tusschenkomst der commissie, onder voorzitterschap van den burgemeester, voor de werk loozen te Amsterdam zijn ingezameld, hebben het niet onbelangrijk cijfer van f 31U0 bereikt. Sinds de vorige maand zijn door Tes- selsche garnalenvisschers weer vele net ten op stroom verloren gegaan, aan voorwerpen, die daar op den bodem dei- zee liggen. De schippers- en vis- schersbond heeft het noodig geoordeeld zich per request tot den minister van waterstaat te wenden, met verzoek tot opruiming der hinderpalen, hetzij wrak stukken of oude ankers, die hen zoo groot nadeel berokkenen. Uit Woudrichem schrijft men Vrijdagochtend werden hier 104 stuks zalmen aangevoerd. De oudste visschers herinneren zich niet ooit zooveel zalmen tegelijk gevangen te hebben, als in do laatste twee dagen. Wel jammer, dat Zondag inviel, nl., dat ingevolge de wet op de visscherijen, van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 6 uur met geen zalmnetton ge- vischt mag worden. In weerwil van dit met Duitschland gesloten tractaat konden een aantal visschers, voornamelijk in het Gorkum- sche vischwater, de schoone kans niet afwachten en wierpen zij in dat verboden etmaal hun netten uit. Verschillende booten bemachtigden 12 en 14 tot 18 zalmen, maar van bijna alle werd pro ces-verbaal opgemaakt. De rijkspolitie heeft tegen eenige zalm- vischers te Ilardinxveld proces-verbaal opgemaakt wegens het visschen naar zalm op Zondag, wat volgens het trac taat, gesloten tusschen Nederland en Dnitschland, is verboden. Naar ons wordt medegedeeld, zal mr. (J. J. M. Heydenrijck, lid van den Raad van State, Zaterdag a. s. te Hel mond een politieke redo houden. Men verwacht een talrijke opkomst van be langstellenden uit onderscheiden ge meenten van Noord-Brabant. Men meldt ons uit Helmond: De katholieke bevolking onzer stad zal aanstaanden Zondag weder een spontaan blijk geven van de liefde, die zij koestert voor haar Opperhoofd, voor haren Raus, bij zijn gouden bisschops- feest. Overal ziet men reeds toebereidselen maken. Er bestaat een tot hiertoe ongekende emulatie tusschen de ver schillende buurten der stad. Allo stra ten beijveren zich om elkaar inversie- ring en verlichting te overtreffen. Groote afstanden zijn reeds door draden over spannen, om op dien avond een koe peldak van Venetiaansche ballons te vertoonen. De Steenweg en de Kanaal dijk worden electriseh verlicht. In de breede Binderstraat zullen drie gasbogen prijken. Op de Markt verrijst een Chineesche pagode,waaraan 1300 ballons hangen. In de Kerkstraat wil men een 8 meter hoogo rots, bekroond door de St. Pieterskerk van Rome, oprichten. Te oordeelen naar al die toebereid selen, mogen wij verwachten, dat onze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2