BURGERLIJKE STAND. Cargalijsten Handelsberichten. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen kleine stad zich dien avond door geen andere der Nederlandsche steden zal laten overtreffen. (2'.) In het Kon. Instituut van Ingenieurs ontwikkelde de heer A. Huet zijn plan voor een open doorgraving van Amster dam naar zee. Het kanaal is door hem op 300 meter breedte geprojecteerd on zou van IJmuiden naar Buitenhuizen 25 millioen kosten. Het gedeelte van Buitenhuizen naar de Petroleumhaven zou eene verbreeding van het Noord- zeekanaal zijn en de nieuwe havenwer ken te Amsterdam zouden een geheel afgesloten vrijhaven vormen, te exploi- teeren met winst als commercieele onderneming. Het kanaal moet vrij zijn van sluizen en bruggen, zoodat alle spoorwegen afgesneden en sommige omgelegd zullen moeten worden. Het plan past in de droogmaking van de Zuiderzee. Het ontwerp en de memorie zullen Worden gedrukt en later in het Insti tuut worden behandeld. De Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen heeft te Delfzijl een onderhoud gehad met de burgemeesters van Delfzijl, Termunten en Nieuwolda en den kapitein-commandant der in het Noorden van Groningen gedetacheerde troepen. Als gevolg van deze bespre kingen zullen, indien de toestand zoo rustig blijft, deze troepen binnenkort naar hun garnizoensplaatsen terugkee- ren. Dit zal echter geleidelijk geschie den. In ket Noorden van ons land zijn de strooprijzen ongekend hoog. Voor roggestroo wordt f26, voor tarwestroo f22, voor haverstroo f 18 en voor ger- stestroo f 14 per 1000 kilo besteed. Men brengt dit in verband met de weinige hoeveelheid hooi, welke voor handen is en de daling der veeprijzen, waardoor de veefokkers hunne runderen niet van de hand doen. De Kamer van Koophandel te Leeu warden heeft besloten het verzoek te ondersteunen van de Kamer te Haar lem aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, om, voor zooveel mogelijk, vooraf de maatregelen bekend te maken, welke ten aanzien van het handelsver keer zullen genomen worden, indien eventueel het getal cholera-gevallen in ons land wederom zou toenemen. gezonde dieren verkocht kan worden. Ten onzent is de verplichte keuring der slachtdieren nog zeer gebrekkig, want zij bestaat alleen te Amsterdam, te Rotterdam en te Utrecht. Dr. Duparc acht het een merwaardig feit, dat tuberculose en longtering slechts zelden onder de Israëlieten voorkomen. Op grond van ervaringen van Engel- sche en Duitsche geneeskundigen en ge leerden komt hij tot de slotsom, dat de Joodsche verordeningen omtrent het on derzoek der slachtdieren, voornamelijk wat de longen betreft, het zekerste voorbehoedmiddel vormen tegen de tu berculose. niet durfde weglaten uit vrees voor be keuring. „Maar tegenwoordig wordt er niet meer naar omgekeken en als ze er al eens een te pakken nemen dan geeft het toch niets, want het is zoo moeielijk te bewij zen." „Ziet u, ze laten dat door heeren onderzoeken en dat is ons voordeel, als ze d'er nu nog eens een paar knappe boeren aanzetten waren we misschien De aangekondigde anli-semitische optocht te Meerssen heeft naar van daar wordt gemeld niet plaats gehad. Toen de stoet zou uittrekken, bevonden zich daar ter plaatse de bur gemeester, de kapitein Quadekker, van de 2de divisie koninklijke maréchaussee, de wachtmeester en 5 maréchaussees van de brigade Maastricht. Op last van kapitein Quadekker werden uit een dei- wagens de voorwerpen verwijderd, die aanstoot hadden kunnen gov n. En of men het nu niet meer der moeite waard achtte, dien geplunderden wagen in den optocht mede te voeren, dan wel of er niemand werd gevonden, die een paard daarvoor wilde afstaan, zeker is, dat de wagen ongebruikt achter bleef. Er heeft geen enkele demonstratie plaats gehad Indejongste aflevering van het maand schrift 7 ragen van den Dag komt een artikel voor van Dr. H. M. Duparc °ver „de Mozaïsche wet en de besmette lijkheid der tuberculose (longtering)". De schrijver herinnert er aan, dat hij reeds in het begin van 1888 in een brochure aantoonde, dat de longtering niet erfelijk, maar besmettelijk is eene stelling, die o. a. door het congres te Darijs sedert overtuigend werd beves tigd.) Men is er thans algemeen van over tuigd, dat door het vleesch en de melk - au parelzieko koeien knobbeltering phtisis tuberculosa) bij den menscli wordt voortgebracht. In het buitenland bestaan doeltreffende maatregelen en bepalingen, waardoor waarborgen wor- den gegeven dat slechts het vleesch van 's Pausen Jubilee. Yan alle kanten stroomen berichten toe van feestvieringen ter herdenking van 's Pausen Gouden Bisschopsjubilee. Daardoor zien wij ons genoopt ons tot een kort verslag van die feestvieringen te bepalen en kunnen niet alle bijzonder heden vermeld worden. Te Zwolle werd het Leo-feest Zondag en Maandag gevierd in het nieuwe ge bouw der St. Joseph- Gezellen. De weleerw. heeren C. J. Vastert en J. L. Hoorne man, kapelaans, de eerste tevens gees telij k adviseur der Vereeniging,. spraken bij die gelegenheid over de katholieke opvoeding en wezen op het groot geloof en de schitterende deugden van paus Leo XIII. Verder werd de leo-Cantatehoven reeds genoemd, gezongen en een drama opgevoerd Fubius of de Martelarennaar het bekende werk Fabiola van kardi naal Wiseman bewerkt. Te Kampen viel de Leo-viering sa men met de herdenking van het 40jarig bestaan der St. Vincentius-Yereeniging aldaar. De eerw. pater De Groot Ord. Praed., die dos morgens onder de Hoogmis eene feestpredikatie had gehouden, sprak ook des avonds in de feestvergadering een fraaie rede uit, waarin hij Paus Leo schilderde als Licht des Hemels, als een schitterende sterre, die den dwalenden den weg des hemels wijst. Eenige zangstukken werd uitgevoerd, waaronder de meergenoemde Leo-Cantate. De feestviering te Tiel op Woensdag 8 Eebr., waar het zangkoor St. Caecilia een concert gaf ten voordeele der R. K. armen en de eerw. pater J. V. De Groot, Ord. Praed. in een welsprekende rede „Paus Leo en zijn tijd" besprak, slaagde mede uitstekend. In de feestvergadering, Vrijdag jl. te Arnhem in het gebouw van Het Nut gehouden, waarbij do zeereerw. deken en tal van geestelijken tegenwoordig waren, werd door de zangers van het St. Martinus-Koor, door enkele solisten versterkt, het Ecce Sacerdos van Porta uitgevoerd en hield de heer W. 13. Kouwenhoven, uit Overveen, een gloed volle improvisatie, waarin hij aan de uitstekende deugden en verdiensten van Pius Leo XIII hulde bracht. ver „Onlangs hebben ze d'er nog eens een te pakken gehad, die net zoo goed als ik Margarine verkoopt en die z' en boter werd heel goed bevonden, terwiji die uit dat groote huis, daar op het hoek van de Kapelsbrug hoe heet het ook weer finaal, werd afgekeurd." „Misschien hebt u toen wel in de krant gelezen dat men niet zeker was of men zich niet vergist had en toen is deze man uit dat huis (hij bedoelde de Confederatie) vrijgesproken. st. Rubensteinleapt. John. Haider, met 2552400 kilog. Rogge. s.s. Dedea- gahekmet 303,700 kilog. Haver. s.s. Salo- nicamet 250,000 kilog. Mais. BEURSTE SCHIEDAM, 16Eebr. 1893 Moutwijn f8. Verhandeld: f75/8 a 3 Stemming: vast. Spoeling. Vereeniging fl.20. De werking van de zoogenaamde Boteneel historisch geschetst Tussclien een hoer van buiten, of juister gezegd een boterhandelaar, want de man houdt er geen beest op na - - die wekelijks honderden kilo's „boter" in de Residentie aflevert, had heden ochtend net volgende gesprek plaats, dat een niet onaardig beeld geeft van de werking der Boterwetwaarover in Tweede Kamer der Staten-Generaal zulke ellenlange discussion gehouden werden. Mevrouw. „HéA." wij zullen den man maar A noemen „heb ik tegenwoordig andere boter voor de keu ken Vroeger stond er Margarine op en tegenwoordig niet meer." De hoer. „Wel neen, mevrouw, het is dezelfde boter, en ze kost, zooals u weet ook hetzelfde. Maar, ziet u, we zetten er maar geen Margarinebij ons in de buurt, meer op, want, och, er zijn dames die voor de hooien niet weten willen, dat ze Margarine voor de keuken geven en daar door heb ik in den beginne een paar klanten verloren, toen ik het stempel Een drievoudige terecht stelling heeft te Insterburg in Duitschland plaats gehad. Aldaar wer den nl. drie boeren Wabulat, Bolz en August ter dood gebracht door den scherprechter Reindel uit Maagdenburg, De drie boosdoeners hadden in den nacht van 27 September 1891 hun landheer Reinier om het leven gebracht, om in 't bezit te geraken van een som van 400 mark (pl.m. f240), die hij bij zich had. Voor twee kazernen te Rome zijn bom men gevonden, die tegelijk ontploften en geiukkig slechts eenige materieele schade veroorzaakten. De kapitein van het veilig te San Eranciseo binncngeloopen stoomschip City of Fe Jein, rapporteert dat ten ge volge van het breken der schroefas men tien dagen lang schipbreuk heeft geleden. Het was nadat men Yokohama had verlaten. Alle pogingen tot herstellen mislukten. De reis werd zeilende ver volgd. Men zeilde in 14 dagen 1340 mijlen af ondanks stormweder. Hono- loeloe werd niet aangedaan. Het stoomschip Fom.eranian van de Allanlijn, op 27 Januari naar New- York vertrokken, is te Greenock terug gekeerd onder bevel van den eersten officier, die rapporteerde dat het schip in volle zee een golfslag over boord kreeg, door welke de brug werd weg geslagen met oen twaalftal personen er op, onder welken ook de gezagvoerder, andere officieren en vijf passagiers, ter wijl al de zeevaait-instrumenten ver nield werden. Een groote waaghals mag zonder twijfel de Amerikaan, Harry Sargeant worden genoemd. Onlangs had hij op zich genomen een ijsbrug over den Niagara te zullen passeeren. En werkelijk volvoerde hij de daad, niettegenstaande een dikke mist over de ijsmassa's van Goat Island hing. Bovendien dreigde de smalle strook iis, die de brug vormde, ieder oogenblik zich te hegeven. Toen Sargeant den tocht had volbracht, rende hij terug, in volle vaart, hoewel de brug bij iederen voetstap boog en de stukken er afvielen. Een uur later was er van de heele brug niets meer te zien. Berlijn. iRo^e' ^prn/Mei Mei/Juni M( Juni/Juli n I Spiritus Feb./Mrt. Apr./Mei tal«. jE<>ff perMaart j Meell2Merk.l.md. 12 Maart j Rogge, loop. md. Maart j Spirit. Eeb. liamb. April. 137.65 139^25 32.10 32.90 16.75 14.30 48.30 48.40 13.75' 13.90 22.50 22.25 137.25 139!— 32.— 32.70 16.75 11.15 48.10 48.25 13.90 13.90 22.50 22.25 0.531/, 0.53 Schiedam, 16 Februari aangekomen, s.s. Rubinstein, kapt. John. Haider, van Bourgas geladen met Mais, Rogge en Haver. GEBOREN 15 Eebr. Jacobus Marie, zoon van J. G. Sandker en H. M. Gouka, Dammelaan. OVERLEDEN14 Febr. Johanna Maria Hendrika Guide, oud 5 maanden, Buitenhavenweg, GEHUWD 16 Eebr. A. M. E. Papen huizen en M. L. M. Agatz. New-York. Maïs Amsterdam. 15 Februari. Rogge op lev. prijsh. per Maart f132. 16 Febr. Rogge op lev. weinig veran derd; per Maart f133, 132; per Mei f131, 130, 129, 130. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 15 Febr. 6.13 M. 16 Febr. 5.80 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.04'/2 Disc. 2J/2 pOt.. Parijs -47.90 2l/2 Antweiv. -47.80 2J/„ WEEKMARKT TE DELFT 16 Febr. Op de markt van heden waren de prijzen als volgtvette koeien le kwal. f'183 a 216, dito 2de kwal. f140 a 160 kalfkoeien le kwal. f 180 a 210 dito 2e kwal. f 132 a 150vaarkoeien, le f 160 a 200, dito 2de kwal. f 80 a 120 vette kalveren le. kwal. f 66 a 84, dito 2de kwal. f 40 a 54 vette schapen le. kwal fa dito 2de kwal. 12 a 17, lamschapen le kwal. f a 2de kwal; fa vette lammeren f a wei lammeren f a magere varkens 20, a 46; biggen f 9 a 14; nuchter» kal veren f5 a 14; paarden f 30 a 100; stieren f 50a 125; ossen farundvleesch 52, 58 a 64c., vet kalfsvleesch 70, 80, a 90 c., schapevleesch 48, 52 a c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f6, a 7,50, Westlandsche roode ris dito f öjöOa f 6,75, nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f -af Zeeuw sche en Overmaassche rogge fa f 5nieuwe dito f 5,a f5,50, wintergeist f4,— a f4,75,. zomergerst at4,75. chevalier dito f 5,a 5,75, zware haver f3,75 a f4,25, lichte dito f3.25 a 3,75, groene erwten f8,25 a 9,25, mesting 16,25 a f7,—, paarde- boonen 5.50 a f6,50, duivenboonen f 6 a 7.bruine boonen f 7.a 9,50, witte boonen f6,—a 7,50,koolzaad f 8.50 a 9.50, buitenl. hennepzaad f7.75 a 8.50, kanariezaad f 14.25 a f17. Stemming dooreen iets flauwer, omzet gering. Noteeringen onveranderd. De prijzen der boter waren heden le kwaliteit f76, goede 68, mindere f60 per V,, vat van 40 kilo. Aanvoer p0t, —ƒ8 en /16 vaten, wegende te zamenkilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 16 Februari. Er werden aangevoerd 300 runderen, 2000 Schapen, 30 Kalveren en Varkeus. Men noteertRunderen 3/4 a 4/4, Schapen 3/6 a 5/4, Kalveren 3/4 a 5/1 enVarkens a per steen. 15 Febr. 16 r«l>r. 15 Febr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3