Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 18 Februari 1893 No. 4516. "3ftureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Het geïllustreerde feestnummer dat ter gelegen heid van den feestdag van 19 Februari zal verschijnen, is aan ons bureau en bij de boekhandelaren a 10 ets. te verkrijgen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Naar het Fransch vak Paul Féval. NIEUWE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 17 Februari '93. De toeloop in de Fransche Kamer was gisteren buitengewoon groot, nu de heer Leydel de regeering zou interpelleeren over hare algemeene staatkunde. Zijne interpellatie ontwikkelende, zeide hij, dat het niemand in den zin kon komen, de beteekenis, door het votum in eene vorige zitting uitgebracht (naar aanlei ding der motie van Cavaignac) te ver kleinen. GoedkeuringAlle eerlijk ge sproken woorden zijn welkom, maar zekere pogingen mogen de Panama-zaak niet doen ontaarden, zoodat deze ten goede komt aan sommigen. Wij, progres sisten- moeten de kuiperijen verijdelen. Er is een hond gevormd om de republi keinen weg te jagen van het bestuur. Die bond heet concentration des centres. (Afkeuring van het centrum en goed keuring van de linkerzijde). De hond tracht de door de republiek tot stand gebrachte hervormingen zwart temaken. De kabinetten mogen dezen bond niet naar de oogen zien. Sedert drie jaren zijn de kabinetten te zwak en te toe gevend voor de rechterzijde. Wij willen dat de regeering steunt op de democratie. Green verdeeldheid meer. De Panama zaak mag de republiek in hare voort gaande ontwikkeling niet tegenhouden. De Kamer moet voor de kiezers terug komen met een zuiver republikeinsch program. In 't vervolg zijner rede zeide Leydel dat de staatkundige bond der nieuw aangekomenen cette tigue politique des rallieszich de vermeestering van. het bestuur ten doel stelt en de militaire, financieele en onderwijswetten wil wij zigen (Humoer van de rechter-, bijval van de linkerzijde). Hierna noemde de spreker verscheidene nog tot stand te brengen hervormingen op en stelde ten slotte de volgende motie voor „De Kamer, besloten om buiten alle verge lijk haar republikeinsch werk van po litieke en sociale hervormingen kracht dadig voort te zetten in denzelfden geest van rechtvaardigheid en gelijkheid, die geleid heeft tot de vaststelling der on derwijs- en militaire wetten, gaat over tot de orde van den dag. (Goedkeu ring van de linkerzijde). De heer Millerand, de volgende spre ker, verklaarde geen vertrouwen te kunnen schenken aan eene regeering, wier zwakheid de openbare meening moede was. Hij verdedigde de partij die den vooruitgang der republiek wil en haar niet betrekt in de Panama-zaak. Wij willen het land verlossen van den invloed der Haute banqueen haar alle monopoliën ontnemen. Hij stelde eene motie voor, strekkende om te verklaren dat het eenige middel om de republi keinen voor reactionaire inwerking te behoeden, gelegen is in het tot stand- brengen van hervormingen, het herzien der constitutie en het opheffen van de monopoliën. De heer Paul Lafargue ver weet der regeering, dat zij slechts met tegenzin de omgekochten vervolgt. Ca vaignac zeide van zijne rede in de vorige zitting, dat hij uit eigen naam sprak. Hij sprak van verandering van stelsel en niet van programma. Ribot antwoord de en zeide, dat het Kabinet nooit beroep deed op anderen dan een r x de republikeinen, die hij smeekte zich niet te verdeelen. Ons programma zoo ging hij voort is niet dat van Piou. Samensmelting van de beide cen trums is eene ullusie. Wij zullen nooit de gevangenen zijn van wien ook. Hij constateerde verder, dat de republiek zeer onlangs nog twee zetels won. Déroulède beklom daarna het spreek gestoelte. Hij verweet Ribot, Ricard, Rouvier en Bardeau te hebben opge offerd. Het ministerie heeft geen politiek program het is de gevangene van iedereen. Men moet de personen en de instellingen hervormen. De socialist Dumay eischte dat alle monopolies aan de natie zouden teruggegeven worden en dat de hulpmiddelen van den arbeid gemeenschappelijk bezit zouden worden. Duchaneljvraagt of, als de republikeinsche meerderheid bestaat uit personen, die gekozen zijn door eene coalitie van socialisten en reactionairen, die voort durend tegen de regeering stemmen, de regeering voortaan met de meerderheid moet gaan en niet met de oppositie, die 15 ministers in 16 jaren omverwierp, Egypte in de handen der Engelschen liet vallen en indien men haar had laten begaan, Tunis en Bozerte aan Italië en het Drievoudig Verbond zou hebben overgeleverd heftige interrupties.) De negatieve politiek leidt tot onvast heid. Richten wij niet het oog op eene concentratie van de centrums. Men oefent pressie op de Kamer en eischt wijzi ging der onderwijswetten en der mili taire wetten. Wij willen de liberale, verdraagzame en openhartige republiek. Ziedaar het programma der rallies. Nadat de prioriteit voor andere moties van orde was verworpen werd de volgende motie van Leygues waarmede Ribot verklaarde zich te vereenigen in stem ming gebrachtDe Kamer vertrouwende dat de Regeering de democratische wet ten zal handhaven en eene zuiver repu blikeinsche politiek zal volgen, gaat over tot de orde van den dag {Eenige toe- juichingeni) Met 315 tegen 156 stemmen werd deze motie aangenomen. Maar welke democratische wetten zijn nu bedoeld Welke is de zuiver republikeinsche politiek In welke richting zal zij zich bewegen Juist omtrent deze pun ten is door het debat, noch door de aan neming der motie zekerheid verkregen, en dit te minder daar de motie-Leydel aan dui delijkheid niets te wenschen overlatende, door de regeering niet was aangenomen. Zij was niet zeker op deze motie eene meerderheid te verkrijgen en daarom werd aan die van Leygues de voor keur gegeven. De Kamer heeft nu de motie van Februari gehandhaafd. Cavai gnac heeft dit duidelijk laten uitkomen. Zij heeft er de motie Leygues aan toe gevoegd en het resultaat in geen ander dan dat het ministerie nog altijd niet weet, welke meerderheid het achter zich heeft, en ook de Kamer is evenmin be kend met hetgeen het ministerie wil. Eén ding is wel zeker voorzitten bij de algemeene aanstaande verkiezingen zal het ministerie-Ribot niet. Zoo wordt de verwarring in Frankrijks regeerings- zaken steeds grooter. Moge bij het zien van den treungen toestand des lands het gezond verstand bij de Franschen wederkeeren en zij met voorbijgang van alle ondergeschikte geschillen de han den ineenslaan om het vaderland van den dreigenden ondergang te redden De commissie van rapporteurs over het Duitsche legerplan heeft het voorstel- Rebel, om voor alle troepen een twee jarigen diensttijd in de wet vast te stellen, verworpen. Vervolgens werd verworpen het voorstel-Rickert om een twee-jarigen diensttijd voor de troepen te voet in de wet vast te stellen. Voorts werd ook verworpen het voorstel Ben- nigsen, het welk ten doel had: in de wet den tweejarigen diensttijd voor de troepen te voet vast te stellen, doch slechts voor zoolang de legersterkte (op voet van vrede) niet veranderd zou worden. Ten slotte werd met alle stem men tegen die der conservatieven en vrije-conservatieven nog verworpen de tweede alinea van art. 1 van het leger plan (in welke alinea wordt aangegeven, 38) Mijn knecht is ziek, antwoordde de ka pitein, het eenige waaraan hij behoefte heeft, is een goed bed en rust. Zooals gij wilt, mijn jonge vriend. Een bediende trad binnen. Maak een bed gereed voor dien goeden jnan, zeide M. De Vaunoy, en behandel hem in alle opzichten als de dienaar van iemand, dien ik vereer en lief heb. Didier boog; Jude, het gelaat nog altijd verborgen in de plooien van zijn mantel, volg de den bediende op den voethoe gaarne deze laatste ook gewild had, hij kreeg van de gelaatstrekken van den ouden stalmeester niets te zien. M. Hervé de Vaunoy, den tegenwoordigen eigenaar van La Tremlay en van Boüexis-en- Forêt kennen wij reeds van vroeger. Die twin tig jaren hebben zijn rood, bolrond, glim lachend gelaat zoo weinig veranderd, dat het niet noodig is hem hier nogmaals te be schrijven. Mile. Olive, zijn zuster, was een lange, magere, oude jonge juffrouw, die in haar jeugd zeer leelijk was geweest. De rijpere leeftijd, onbekwaam om iemand schoon te maken, wischt althans het groote verschil uit, dat er be staat tusschen schoonheid en leeiijkheid. Wat op vijftigjarigen leeftijd nog rest var. een door de natuur stiefmoederlijk bedachte vrouw, gelijkt vrijwel op hetgeen is overgebleven van een, die in haar jeugd op schoonheid mocht bogen. De gelaatsuitdrukking alleen zou hier eenige aanduiding kunnen geven. liet gelaat van Mile Olive drukte niets uit dan overdrevene gemaaktheid, verwaandheid en preutschheid. Zij was naar de laatste mode gekleedhaar japon was laag uitgesneden en om de heupen bovenmate opgevuld, haar ge kroesde haren waren sterk gepoederd, in haar hand had zij een waaier, rococo-stijl. Op haar wangen eenige mouches van verschillendenvorm, terwijl haar wenkbrauwen, hierin geholpen door een flinke streep zwarte verf, een fijn beschreven boog vormden. Wij gaan met stilzwijgen de roode verf op liaar lippen voorbij, het in juiste mate en met zaakkennis aangebrachte vermiljoen op haar wangen, en haar kinderlijken glimlach, die bjj al die verschillende verleidelijkheden een be valligheid te meer voegde. Alix geleek niet op haar vader, nog min der op haar tante. Zij was groot, niettemin vertoonde zij in haar geëvenredigde gestalte een groot mate van bevalligheid. Haar hoog voorhoofd bezat onder de donkere lokken van haar ongepoederd haar, een uitdrukking van trotsche schaamte, die het schitteren van haar groote blauwe oogen verzachtte. Haar oogop slag was ernstig, doch niet droevig, even als haar glimlach wees op een nadenkende, doch niet op een zwaarmoedige inborsi. Zij was de volmaakte type der vrouw, sterk in haar bevalligheid, de ware gevoeligheid parende aan waardige standvastigheid, weten de te lijden, in staat tot een toewijding, welke heldhaftigheid kon worden. Hervé de Vaunoy was gehuwd een jaar na het vertrek van Nicolas Treml. Nog een jaar later stierf zijn vrouw. Alix was het eenige kind uit dit huwelijk Zij telde thans 18 jaren. Ons blijft nog over te spreken over den Koninklijken intendant der belastingen. Antinoiis Béchameil, markies De Nantel, was een schoon man van iets meer dan veer tig jaar. Hij was vrij gezet, doch niet te veel, had een frissche, roode kleur en een vol ge laat. Zijn kin telde niet meer dan drie ver diepingen, en iedereen vond den vorm van zijn been onberispelijk. Hjj snoof uit een gouden snuifdoos, zoo fijn geëmailleerd, dat alle markiezinnen er met genot haar fijne, blanke vingertjes indompelden. De juweelen knoopen van zijn statierok had den elk een waarde van 2c .000 francs. Hjj had een wijze van dragen van zjjn kanten jabot en het iu de hoogte houden van zijn degen, die hem alleen eigen was, terwijl zijn genoegzaam ontwikkeld geheugen hem ver oorloofde nu en dan gelegenheidswoordjes te plaatsen, die nog niet ouder dan zes weken waren. Behalve dat, bezat hjj een enverge- lijkelijken eetlust, terwijl zijn maag tegen elke proef bestand bleek. Kortom, hij was een niet veel grotesker persoonlijkheid, dan het meerendeel der adel lijke financiers van zijn tijd. De markies De Nantel had in Bretagne vele en belangrijke bezigheden. In de eerste plaats maakte hij het hof aan Mile. Alix De Vaunoy die hij tot eiken prijs tot zijn vrouw wilde maken. M. de Vaunoy verlangde niets liever, doch Alix scheen een geheel tegenovergesteld gevoelen te zijn toegedaan, en men gevoelde zich door medelijden bewogen, wanneer men zag hoe hij te vergeefs zijn beleefdheden aan haar verspilde, en vooral ook de wonderen zijner keuken, die historisch zijn geworden. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1