Binnenland. ven moet worden. Is het waar, vroeg hij, dat er nog andere afgevaardigden verdacht worden Is het waar, dat Nicotera, minister van binnenlandsche zaken zijnde, zijnen ambtgenoot voor handel gewaarschuwd heeft, dat er on regelmatige biljetten van de Banca Ro mana in omloop waren Is het waar, dat Giolitti tot Orispi gezegd heefter zijn hij de Banca Romana misdadige han delingen gepleegd Spreker maakt verder aanmerking op de gevolgde ge dragslijn in het bankproces. De minis ter van justitie zeide, dat er geen andere aanvraag tot strafvervolging meer is in gekomen. De aantijging der dagbladen veracht hij. Het recht zou zijn loop hebben. Nicotera erkende, dat hij als minister van koophandel op de in omloop zijnde onregelmatige biljetten der Banca Romana opmerkzaam heeft gemaakt. De directeur der Bank, Talongo, werd toen uitgenoodigd die biljetten in te trekken. Hiermede liep ook deze interpellatie af. Naar het gerucht wil, heelt een dag blad-artikel van Bonghi aanleiding gegeven tot opmerkingen uit Berlijn, die te Rome in de ambtelijke kringen zekeren indruk hebben gemaakt. Er wordt spoedig een beslissend optreden in de Kamer tegen de regeering ver wacht waarbij de uiterste linkerzijde zich van het ministerie af zou scheiden. De Senaat heeft eene door de regeering aanvaarde motie van Ferrari aange nomen om de beraadslaging over do bankzaken uit te stellen, totdat de uit komsten bekend zullen zijn. Volgens bericht uit Berlijn werd daar Zaterdag eene groote betooging van agrariërs gehouden. Meer dan zes duizend leden van den Duitschen land- bouwersbond hielden eene vergadering om op te komen tegen de handelspoli tiek der tegenwoordige regeering. Zij verklaarden alles te willen toestaan wat de regeering verlangt voor het heb ben eener sterke legermacht tot be scherming des vaderlands, maar dan moet de landbouw voortaan ook beter beschermd worden dan in de tot dusver gesloten handelstractaten geschiedt. De regeering moet geen verlaging van rech ten op landbouwvoortbrengselen meer toestaan. Er werd besloten de aange nomen verklaringen ter kennis van den Rijksdag te brengen. Deze betooging heeft ten doel invloed uit te oefenen op de gevoerd wordende onderhande lingen met Rusland over de graan rechten enz. Naar men te Londen verneemt wordt in het regeeringsontwerp tot het toe kennen van een staatstoelage aan de leden van het Lagerhuis, die toelage beperkt tot de afgevaardigden, die het bewijs overleggen dat hun jaarlijksch inkomen minder is dan 400 pond ster ling. Des verkiezen de zouden zij een toelage van 300 pond ontvangen. Bij de parlementsverkiezing te Hexham is de Gladstoniaan Mac In nes verkozen met een meerderheid van 446 stemmen tegenover den unionist Clayton. Bij de vorige verkiezing hadden de conserva tieven te Hexham eene meerderheid van 82 stemmen behaald. De New-York Herald verneemt uit Caracas dat het ontworpen verbond tusschen Venezuela en Columbia, ten doel hebbende het samengaan van den laatsten staat met Venezuela, teneinde zich te verzetten tegen inbreuken van Engelsche zijde, de eerste schrede zal zijn tot het sluiten van een drievoudig offensief en defensief verbond tusschen Columbia, Venezuela en Ecuador. Met de kwestie van het Panama kanaal heeft het verbond niet onmiddellijk te maken ochtend was bijna geen enkel huis door Katholieken bewoond ongevlagd. Het was een onder alle opzichten merkwaardige dag de feestdag van 19 Februari 1893. Die dag tot voor enkele jaren gewijd aan eene huldebetuiging voor den Vorst, wiens nagedachtenis bij het Nederlandsche volk in zegening blijft, werd thans toegewijd aan eene geestdriftige betooging voor den grooten priestervorst, den verheven vorstbis schop van liet Vaticaan, die thans in het purpergoud van vijftig bisschops jaren op Petrus' zetel troont. Merk waardig was die dag ook in zijne uiter lijke verschijning. Een grauwe hemel, met wolken bedekt, deed ons weinig goeds voor een feestelijken dag voor spellen, maar als een heerlijke lente bode brak op den vollen middag de dagvorstin door de grijze nevelen, om ons door hare krachtige stralen de zachte temperatuur van een eersten voorjaars dag te doen genieten. In ongekenden glans zagen wij het weldoend hemel licht aan den westelijken horizon ver dwijnen als hulde het in purperen gloed den heerlijken dag aan Leo's vijftig bis schopsjaren gewijd. En bij dit ai les wat ons in onze on middellijke omgeving aantrok en boeide, dwaalde onze geest af en ging over de bergen, waar de man zetelt, wien deze merkwaardige dag was toegewijd. Dit was vooral het geval toen het feestelijk klokgelui de geloovigen tempelwaarts en ten offer riep. Hoe sprak ons daar binnen die tempelwanden alles van den jubileerenden opperpriester, die de vreugde van zijn gouden feest met zijne tallooze kinderen deelt. Op dezen eersten Zondag van de Vaste geen levend groen of sierlijken bloementooi, maar het feestelijk zilver en het reine waslicht een zee van licht, die ons herinnerde aan het hemellicht van Malachias' pro fetie dat Paus Leo in zoo heerlijke glansen voor de wereld doet stralen. Daar vooral, voor die rijk verlichte al taren, verplaatsten wij ons in den geest in den grootschen St. Pieter, waar de jubileerende opperpriester zijn feestoffer opdroeg. En toen het plechtig' oogen- blik daar was, dat de hoogheilige han deling werd voltrokken, vereenigden wij ons in den geest met den Alge- meenen Vader der Christenheid die zijne vurige smeekbede in ootmoed des harten tot den Albeschikker van 's menschen lot deed opstijgen. Wat al wenschen en gebeden voor het welzijn en de zegepraal "an den Hoogen Feesteling zijn er gisteren in die plech tige uren voor den troon des Allerhoog- sten opgestegen werden er vertolkt in de schoone feestzangen der koorgezel schappen of waren vervat in de plech tige beurtzangen die door priesters en geloovigen werden gezongen. Voorzeker zelden heeft het aloude Te Beam bij schooner feest door de gewelven weer klonken. Het was voorwaar een feestelijke dag, de gedenkwaardige feestdag van 19 Fe bruari 1893. Feestelijk in het late mor genuur, toen in onze kerken het H. Mis offer op plechtige wijze werd opgedragen, maar ook in de avondstonde, toen het solemneel lof werd gevierd en wij door begaafde predikers den lof des Pausen hoorden verkondigen. De kerkelijke feest dag van 19 Februari 1893 zal voorzeker bij Schiedam's Katholieken in onuit- wischbaar aandenken blijven. maakte echter de firma D. M. Zoet mulder Co., Hoogstraat alhier. In een harer winkel-étalages toch, richtte zij een uitstekend geslaagde feestver siering op. Te midden van een rijke verscheidenheid groen en bloemen troont een fraaie buste van Z. H. Leo XIII, die, prachtig gepolychromeerd, gunstig voorkomt op een fond van nationale en pauselijke kleuren. De bloemen, veelal in de pauselijke kleuren, wit en geel, zijn zoo verrassend juist moeder natuur nagebootst, dat men zich waarlijk moet inspannen om ze van Flora's kinderen te onderscheiden. Vooral des avonds, bij gasilluminatie maakt de étalage in het fraaie maga zijn een verrassend effect, en trekt zoo zeer de aandacht, dat de firma, zeker wel, al is het feest voorbij, de feestver siering nog eenige dagen in wezen zal laten. Gisteren (Zondag) middag was men aan de stedelijke gasfabriek alhier druk bezig met het lossen van kolen. Er werd zelfs gezegd, dat, zoo men gister middag daarmede niet had kunnen be ginnen, onze goede stad van gaslicht verstoken ware geweest. De oorzaak ligt wel voor de hand het gesloten water heeft gedurende ge- ruimen tijd de scheepvaart van boven belemmerd, en daar, naar wij vernamen, de gasfabriek tegenwoordig Duitsche steenkolen verbruikt, was de voorraad gisteren maar juist op tijd weder aan gevuld De commissie van rapporteurs uit de a (deel in gen der Tweede Kamer ter voor bereiding van het openbaar debat over het aanhangig wetsontwerp tot wijziging van de wetgeving op het faillissement en de surséance van betaling is met haar taak gereed. Binnen eenige dagen mag de schrifte lijke gedaclitenwisseling tusschen Kamer ei) Regeering (het voorloopig verslag, de besprekingen der commissie met den minister van Justitio en de memorie van antwoord) worden te gemoet gezien. Schiedam, 20 Februari 1893. Bij het algemeen klokgelui van alle katholieke kerken dezer stad, 'twelk Zaterdag-avond vijf ure den grooten feestdag van 19 Februari aankondigde, staken reeds vele katholieke ingezetenen de Vaderlandsche driekleur, veelal met Pauselijken wimpel uit. In den loop van den avond werd dit voorbeeld door velo geloofsgenooten gevolgd en Zondag- Heden Maandag 20 Februari is de 15e verjaardag der Pauskeuze van Z. H. Leo. XIII Zij het onzen jubileeren den opperpriester gegeven, dien gedenk- waardigen dag nog vele malen te bele ven. Spare Hem de Alwijze nog vele jaren voor het welzijn der katholieke wereld, die nu reeds vijftien jaren de zegeningen van zijn roemrijk pontificaat geniet Daar het gouden bisschopsfeest van onzen heiligen vader Leo XIII, hier niet in 't openbaar is gevierd, heeft men, uitgenomen de algemeene vlaggentooi, ook zeer weinig particuliere feestver sieringen gezien. Een zeer gunstige uitzondering hierop In eene den 16en dezer in Keulen gehouden vergadering van afgevaardig den der Vereenigde Stoom vaart-maat schappij en, waartoe ookdeNederlamlsche- AmerikaanscheStoomvaart-maatschappij behoort, werd besloten liet vervoer van landverhuizers in onbeperkten zin nog niet te hervatten. Intusschen zullen voor vervoer in de derde klasse worden aange nomen Amerikaansche burgers, personen die hunne woonplaas in de Vereenigde Staten hebben, alsook reizigers, die zich slechts tijdelijk aldaar wenschen op te houden. In aansluiting aan het telegrafisch bericht van onzen correspondent te Ber lijn, opgenomen in ons Eerste Blad A van Vrijdag 17 dezer, over het maken van eene kortere reisgelegenheid tus schen Londen en Berlijn kunnen wij nog mededeelen, dat volgens een juist bericht van The Daily Telegraph de trein, die op de aankomst van de boot aan den Hoek van Holland wa.clit, de passa giers via Rotterdam en Amsterdam langs de Hollandsche spoorwegen naar Rheine zal vervoeren en van daar naar Löhne, waar hij zal aansluiten aan den expres- trein van Keulen naar Berlijn. De Great Eastern en de Hollandsche spoorwegmaatschappij trachten van het Duitsche spoorweg-departement te ver krijgen, dat dit een exprestrein in plaats van een gewonen trein laat loopen van Rheine naar Löhne en doorloopende wagens toelaat tusschen den Hoek van Holland en Berlijn evenals tusschen Vlissingen en Berlijn. De nieuwe route zal niet alleen goedkooper Jmaar ook korter zijn dan eenige andere, als de Duitsche autoriteiten aan dit verlangen gevolg geven, wat met grond mag wor den verwacht. (N. R. Cl.) de vraag, welke maatregelen genomen behooren te worden met het oog op de mogelijkheid, dat de cholera in het voorjaar terugkomt. Het koninklijke landgoed Oranje-Nas- sau-oord te Renkum, heeft eene belang rijke verandering ondergaan waardoor dit lustoord aanmerkelijk is verfraaid. De boerderij werd geheel gesloopt, en thans zijn de uitgestrekte bouwlan den om het buitenverblijf heen nagenoeg geheel in plantsoen, met talrijke wan del- en rijwegen doorsneden, veranderd. De uitgifte van de facultatieve retour- kaarten tusschen Amsterdam en Rotter dam (voor terugreis zoowel op Staats- als op Hollandsche spoor geldig) zal met 1 Maart a.s. aanvangen. De prijzen zullen zijn: le kl. f5.90; 2e kl. f4,40; 3e kl. f2.90. Acht millioen verbrand Donderdagmorgen om 11 uur hield voor de fabriek der maatschappij „Elec- tra" aan den Haarlemmerweg te Amster dam een verzegelde transportwagen stil. Vier heeren vergezelden het voertuig en onder hun toezicht werden zes zware, eveneens verzegelde kisten uit den wagen gelost en in de fabriek gebracht. Die kisten bevatten een gezamenlijk bedrag van f8.000.000 aan bankbiljetten, die de Nederlandsche Bank aan den omloop wilde onttrekken, omdat zij beschadigd of wel vuil en versleten waren. Onder het toezicht van eenige beambten der bank werd de kostbare inhoud der kis ten aan de vlammen prijsgegeven. Men kan zich de verbazing der werk lieden voorstellen, toen zij het eene pak voor, het andere na, zagen ver nietigen In een uur tijds was alles afgeloopen. Naar De Kampioen verneemt, heeft do heer F. H. J. Reynet de la Rue te Amster dam het plan opgevat, een muziek-gezel- schap voor wielrijders op te richtc;i. Hij zal zich daartoe binnenkort wenden tot de verschillende bestuursleden van den Alg. Ned. Wielr. Bond in de hoofdstad om het plan te bespreken. Naar het Vaderland verneemt, zijn de inspecteurs van liet geneeskundig staats toezicht enkele dagen te 's-Hage verga derd geweest, o. a. om den minister van binnenlandsche zaken te adviseeren over De leden van den gemeenteraad te Breda hebben zich met een adres gewend tot II. M. de Koningin-Regentes, daarin verzoekende dat het Hare Majes teit moge behagen den heer E. Guljé, wethouder dier gemeente tot burge meester te benoemen. De gemeenteraad van Maastricht heeft zich bij adres tot de hooge regeering gewend met verzoek daar ter stede in de lokalen van eene der beschikbaar komende kazernes een landbouw-proef- station te willen vestigen. 's Pausen Jubilee. Voor de Jubilee-Mis, welke Zondag door Z. II. de Paus in den St. Pieter zou worden opgedragen, waren reeds Zaterdag 11. al de nooilige beschikkingen genomen. Er was bepaald, dat de Ita- Iiaansche pelgrims de basiliek zouden binnentreden door de bronzen deur van hot Vaticaan en de pelgrims der andere natiën door den ingang bij de sacristie. Bij de ingangen zou de orde gehand haafd worden door de jongelingen dei- katholieke vereenigingen van Rome, do eere-kamerheeren van Z. II., en de pause lijke gendarmen. Aan de beide zijden van het groote schip der kerk, waarvan de middendoorgang door eene dubbele haag van de Zwitsersche en Paletijnsche lijfgarde zou worden vrijgehouden, zou den zich de Italiaansche pelgrims ten getale van meer dan 16000 scharen en de deputatiën van alle katholieke ver eenigingen en parochiale comité's te Rome. De tribunes voor het altaar dei- Confessie, waaraan Z. H. de Jubilee-Mis zou opdragen, werden gereserveerd voor de lcidersvan denltaliaanschen pelgrims tocht en der Romeinsehe vereenigingen alsmede voor de bijzondere deputatiën van Frankrijk, Oostenrijk en Duitsch- land, waarvan nog geen pelgrimages zijn gekomen. De overige tribunes der beide schepen van het transept zouden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2