Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 22 Februari 1893, No. 4519. bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte 'Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: mmm PRIJS DER ADVERTENTIËN: 21 Februari '93. Bij een feest van de landbouw-ver- eeniging te Mancilly hield de heer Casi- mir Perier, de voorzitter der Fransche Kamer, die het voorzitterschap bekleedde, een groote rede. Sprekende over de jongste gebeurtenissen, zeide hijdat het algemeen stemrecht de berekeningen dei- staatslieden zal omverwerpen en streng zal zijn yoor lien die misdreven hebben. De rechterlijke macht zal haar plicht blijven doen onder het bewind van pre sident Oarnot, wiens naam gelijkluidend is met eerlijkheid. De eer der F ransche vlag zal niet bezoedeld worden, de laster zal neerkomen op de hoofden van hen, die daaruit een wapen willen smeden. De Kamer van afgevaardigden te Pa- Naar het Fransch van Paul Féval. IEUWE S Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. imiiimiiiiiimininHiiiii P:!|,|LLU._ 1,1 Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Bij de viering van 's Pausen bis- schopsfeest wordt natuurlijk ook her haaldelijk de wenscli geuit, dat de tijde lijke macht woide hersteld. Zoo ge schiedde het ook de vorige week op een groote feestelijke bijeenkomst, te Weenen onder voorzitterschap van den kardinaal-aartsbisschop mgr. Gruscha, gehouden. De kardinaal hield een rede, waarin de volgende uitdrukkingen voor kwamen. Laten wij zonder ophouden bidden, opdat de dag kome, waarop onze vreugde volledig zal zijn dooi het wettig hei stel van de algeheele vrijheid en onafhankelijkheid des H. Vaders, die in zijne hoedanigheid van hoofd dei- Kerk voor zich zoowel als voor de leden van dit mystieke lichaam, volle vrij heid in zijne bewegingen en werkzaam heid eischt." Deze woorden werden krach tig toegejuicht door de talrijke en zeer gedistingeerde vergadering. Onder het gehoor van den kardinaal bevonden zich o. m. een prinses van het keizer lijk huis, aartshertogin Karei Lodewijk, de ministers van justitie on landbouw, talrijko leden van het Parlement enz. Geen wonder dus dat het oflicieele Italië zich de zaak heeft aangetrokken en dat zij Zaterdag 11. op de bekende wijze in de Italiaansche Kamer ter sprake werd gebracht. Het schijnt echter dat Italië niet verder op het geval zal ingaan. In politieke kringen te Weenen is althans niets bekend van eenigen door den ambassadeur van Italië gedanen stap naar aanleidii g van de redevoering door den kardinaal gehouden. Bij de verklaring van de bill betref fende de wijziging der wet aangaande de inschrijving der kiezers, zeide gisteren de heer Fowler in het Engeische Lager huis, dat de strekking van het ontwerp is, aan eiken bekwamen burger het kiesrecht zooveel mogelijk te verzekeren. Het tijdvak, gedurende hetwelk hij in een district moet gevestigd zijn, alvorens te kunnen worden ingeschreven, wordt teruggebracht op drie maanden, de in schrijving zal plaats hebben door amb tenaren, die door de gemeenteraden of door de graafschapsradeD zijn erkend; de kosten zullen uit de plaatselijke be lastingen worden betaald. De heer Stanhope keurde de hill in hoofdzaak goed, maar maakte aanmerkingen op bijzonderheden. De partij der anti-parnellisten heeft aan de partij genooten in Amerika en Australië het verzoek gericht om geld in te zamelen voor het voeren van den strijd ten gunste van home rule die nog lang zal moeten gevoerd worden tenge volge van de krachtsinspanning der^ viianden van Ierland. De partij ver klaart zich zonder eenig voorbehoud voor het door Gladstone ingediende wetsont werp voor Ierland, dat op waardige wijze de offers loont, welke Erin sedert eeuwen bracht. In een Zaterdag-avond gehouden vergadering der Iersche ver- eenigingen te New-York is een motie aangenomen, waarbij het ontwerp van Gladstone werd goedgekeurd. Naar be weerd woidt, is eerlang een verzoening tusschen de Parnellisten en anti-Parnel- listen te wachten. 40) Het spreokt van zelf, dat hij de stellige be lofte ontving, de echtgenoot van Alix te zul len worden, hetgeen Vauuoy echter niet ver hinderde, ouder de hand de zeer onschuldige vertrouwelijkheid te begunstigen, die te Hen nes tusschen het jonge meisje en Didier ont staan was. Ongetwijfeld had Vannoy hiertoe zyn bijzóndere redenen. Gedurende het verblijf van Didier te Rennes, bad Béchameil zeer goed de attenties opgemerkt, die de jonge beschermeling van den graaf van Toulouse Alix aanhoudend bewees. Dit maakt dan ook duidelijk, waarom een grijns het ge laat van den verliefden markies vertrok, toen bjj zjjn jeugdigen medeminnaar zag. Wat nu Mile. Olive aangaat, deze had haar waaier zoo lievig bewogen, omdat hij veel geld had gekost en zij de schilderingen, die er op waren, wilde doen zien. Het maal is altijd de belangrijkste daad van Bretonsche gastvrijheid. Na verloop van enkele minuten opende de hofmeester Alain, met zijn zilveren ketting omhangen en wiens oogen nog rood waren van zijn dron- kemansslaap, de naar beide zijden openslaande deur en kondigde aan dat het avondmaal ge reed was. Morgen zullen wij over zaken spre ken, zeide M. De Vaunoy vroolijk, nu aan tafel Aan tafel! herhaalde Béchameil, wien dit woord een deel van zijn vroolijkheid teruggaf. t.. Alix stond op en instinctmatig reikte zij Di dier haar hand. Het was echter Béchameil die haar hand nam. Opzettelijk of bij gebrek aan beter, stelde de kapitein zich tevreden met de beenderige vingers van Mile Olive. Wij zullen ons bij het avondmaal niet op houden, omdat wij gebeurtenissen van grooter belang hebben te bespreken. Daarom bepalen wij ons er toe met te zeggen dat M. de Vau noy, die meermalen de gezondheid dronk van zijn jeugdigen vriend, kapitein Didier, bij herhaling verdachte blikken wisselde met meester Alain, wien hij zelfs, tegen het einde van den maal tijd, fluisterend een bevel gaf. rijs beeft met 463 tegen 33 stemmen het amendement-Leveillè betreffende de belasting op de groote magazijnen ver worpen. De heer Tirard verklaarde, dat de regeering, zoo de begrooting aan het einde van Maart niet is aangenomen, nogmaals een crediet van één voorloopig twaalfde moet vragen. Het Parijsche blad Germinal deelt een onderhoud mede, dat een vertegen woordiger van dat blad heeft gehad met Arton te AmsterdamArton zou hebben verklaard dat hij van Antwer pen kwam en binnen anderhalf uur verder zou vertrekken. Twee Fransche politie agenten zijn te Antwerpen aangekomen en hebben met den burgemeester over- leg gepleegd over de wijze waarop men Arton zal aanhouden, indien hij eens niet vertrokken was. De Fransche rech ter van instructie Franqueville met den heer Bossignol vertoeven te Brussel. Rossignol bracht twee avonden met de hoofden der Belgische politie door. In de Kamer van afgevaardigden te Lissabon heeft de minister-president Dias Ferreira medegedeeld, dat het Kabinet zijn ontslag heeft ingediend. De Koning heeft Serpa Pimentel, hoofd der regenera- cloresen Luciano Carto, hoofd der pro gressisten, ten paleize ontboden. Het schijnt dat geen van beiden een Kabinet zullen vormen. Tal van combinatiën worden gemaakt. Naar uit Bazel wordt bericht kwam iemand die een bordpapier droeg dat be- leedigend was voor de Fransche politieke personen voor in den carnavalsstoet. Jl. Zondag heeft de Fransche gezant bij het Zwitsersche eedgenootschap den Fe deralen ltaad hierin gemoeid; de Baad zou heden (Der het geval beraadslagen. Een ingezonden bericht in de Weener- bladen meldt, dat het huwelijk van den vorst van Bulgarije den lOn April voltrokken zal worden op de villa Pia- nore. Jl. Zondag werd aldaar de verlo- Alain bracht dit bevel over aan een knecht van zeer ongunstig uiterlijk, dien de Vaunoy het vorige jaar aan den gouverneur der pro vincie had ontfutseld en Lapierre heette. Wij hebben reeds over hem gesproken. Intnsschen maakte Béchameil als gewoon lijk het hof aan Alix, die niet naar hem luis terde en van tijd tot tijd een treuriger, blik wierp op den kapitein, die onophoudelijk met Mile Olive sprak. Deze vond hem zeer welop gevoed. Zij dacht evenzoo over allen die wel naar haar wilden luisteren of er den schijn van aannamen. Na afloop van den maaltp, geleidde Herve De Vaunoy persoonlijk den kapitein tot bij de de deur van zijn kamer en wenscli te hem goeden nacht. Jude was nog op. Met langzame schreden en in gedachten verzonken, ging hij de kamer op en neder. Welnuzeide zijn meester, zyt gij te vreden over mij Heb ik u aan onbescheiden blikken onttrokken? Ik dank u, mpheer, antwoordde Jude. Hebt gij reeds iets vernomen Niets betreffende het kind, en dat is een slecht voorteeken. Maar ik weet dat vrouw Goton Rehan, die de min van onzen kleinen heer was, tegenwoordig huishoudster is op het kasteel. Zij zal u wel iets kunnen vertellen. Ik weet ook, dat het moeilijk zal zijn mfj lang te verbergen, want ik heb een vijand ving kerkelijk gevierd in tegenwoor digheid van de familiën van Coburg en Parma. Volgens bericht uit Bogota zijn de gedelegeerde De Monchicourt en het Golumbiaansche gouvernement overeen gekomen, tot 5 Maart de conventie, in zake Panama, die in het laatst van Febru&ri ten einde loopt, te verlengen. Dit uitstel is bestemd om een termijn te stellen aan de onderhandelingen over eene definitieve prorogatie, die tot een gunstigen uitslag schijnen te zullen lei den. De New-Yorlc-IIerald meldt, dat er te Panama een opstand is uitgebroken. In de republiek Ecuador heeft de re geering na een bloedigen strijd de over hand behouden in de provincie Esme- raldos, welke daarna in staat van he- leg is verklaard. De Times verneemt uit Cairo, dat aldaar niets bekend is nopens de be weerde terugroeping van Moukthar Pacha, die trouwens ontkent, des Sul tans vertegenwoordiger te wezen. Zijne éénige zending was, de Brilsche ont ruiming voor te bereiden. Noch lord Cromer, noch Mouktharpacha weet iets van eene terugroeping van dezen laatste. Tengevolge van de geweldige regens zijn er opnieuw overstroomingen in Queensland. De gemeenschap met spoor en telegraaf is op vele plaatsen ver broken. De stad Ipswich, die vroeger reeds veel geleden heeft, staat hij na geheel onder water. Er zijn verscheidene personen verdronken. Drie schepen, die bij de vorige overstrooming in den plan tentuin te Brisbane aan den grond zijn blijven zitten, zijn door den nieuwen vloed weder vlot geraakt. Het water daalt uiterst langzaam. gezienAlain den ouden hofmeester van het kasteel van Treml. Zoo is het ook met mijik heb het ge zicht gezien van een man, vroeger lakei in dienst van den graaf van Toulouse, gouver neur der provincie, mijn braven beschermer ik verdenk hem er sterk van niet vreemd te zijn gebleven aan een nachtelijken aanval, die mij verleden jaar een degenstoot gekost heeft. Maar wij zullen dat alles wel in orde brengen. Laat ons in afwachting gaan slapen. Slaap wel, antwoordde Jude. De kapiteinwierp zich op zijn bed. Jude bleef waken. Iedereen op het kasteel rustte; het was al thans het daarvoor gunstige uur. De kapitein Didier sliep, misschien droo- meade van het eenvoudige meisje in het hosch dat de herinneringen zijner jongelingsjaren, de eerste, de zuiverste kloppingen van zijn hart weder in hem had wakker geroepen. Toch zouden wij niet durven beweren, dat hij zonder ontroering de schoone Alix De Vau noy had teruggezien, die vroeger zijn on uitgesproken aanzoek had aangenomen doch Didier was oprecht en hij bezat slechts éen woord. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1