Binnenland. rentie, terwijl die tot dusver zonder eenige vrucht is gebleven. De gemeenteraad te Marseille over wegende dat er geenerlei epidemische ziekte aldaar neer heerscht, heeft eene motie aangenomen om aan de regeering te verzoeken hij de mogendheden aan te dringen op opheffing der quarantaine maatregelen. Aan de Times wordt uit Tanger ge meld, dat er een hevig gevecht heeft plaats gehad te Wazar, welke plaats door de bergbewoners aangevallen werd doch de stedelingen bleken tegen hen opgewassen. Tengevolge van het sluiten der stadspoorten hadden er langdurige en wanhopige gevechten in de straten plaats, waarhij honderden bei-gbewoners moeten gesneuveld zijn. Schiedam, 22 Februari 1893 In de zitting van den Gemeenteraad op gisteren waren nog ingekomen de volgende stukken Van ;Burg. en Weth. een ontwerp-instructie voor de hoofden der openbare lagere scholen en een ont werp instructie voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan die scholen; beide werden ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Het vol- jaarskohier der plaatselijke dir. hel. naar het inkomen over het dienstjaar 1892/93, tot een bedrag van f21.232.30 dat aldus met algemeene stemmen werd vastge steld. EeDe missive van het Burgerlijk Armbestuur bevattende eene aanbeveling ter benoeming van een lid van dat be stuur in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer J. M van der Schalk en voortdurende door het niet-aannemen der benoeming door den heer S. Bijnbende. Deze aanbeveling waarmede Burg. en Weth. zich hebben vereenigd, bevatte de namen van de heeren C. J. van der Schalk en J. M. van der Schalk Jr.; zij werd ter visie gelegd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan. Voorts waren nog ingekomen het verslag der commissie tot het verrichten van vacci- natiën over 1892, hetwelk aangenomen werd voor kennisgeving, zullende het worden opgenomen in het verslag van den toestand der gemeente over dat jaar eene dankbetuiging van 0. Borghstijn voor zijne benoeming tot onderwijzer 3e ld. aan de burgerschool, aangenomen voor kennisgeving; en een adres van N. van der Sluis, sluiswachter aan de groote schutsluis, om zijne gewone gratificatie; ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken waren: van de Ged. Staten dezer provincie be sluit, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 7 dezer tot verdediging in rechten dezer gemeente tegen de dooi de stearine-kaarsenfabriek „Apollo" te gen haar ingestelde vordering, in zake den aanslag dier fabriek in de plaatse lijke directe belasting dezer gemeente over het dienstjaar 1892idem twee missiven ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging der ge- mcente-begrooting voor 18913werden alle voor kennisgeving aangenomen eene missive van het college van brandmees ters alhier, met beredeneerd verslag van den toestand der brandweer en den staat der brandbluschmiddelen over 1892 zal tot de eerstvolgende vergadering ter visie worden gelegd, terwijl het verslag zal worden opgenomen in het verslag van den toestand der gemeente over 1892. Bij de behandeling van de ontworoen pensioen-regeling meende de heer IIoo- gendam, verklarende te zullen stemmen voor het eerste amendementDe Groot, om de politie in het voorrecht van pen sioen te doen deelen, toch protest te moeten aanteekenen tegen de uitdruk king van den heer De Groot, dat de politie voor onze hoogste belangen heeft te waken. |Het tweede amendement- De Groot, om ook der Schutterij het voorrecht van pensioen te verzekeren, kon geen ondersteuning vinden abusief meldden wij gisteren dat het was aan genomen. De gewone maandelijksche vergade ring van de afdeeling Schiedam van den Necl. It.-K. Volksbond zal aanst. Zon dag in het gewone lokaal plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen door de onder- afdeeling Harmonie eenige muziekstuk ken teu gehoore worden gebracht. Haar de Schied. Ct. verneemt, heeft de heer Pyttersen Tz., lid van de Tweede Kamer, door de afdeeling Schie dam van het „Nederl. Werkliedenver bond" daartoe uitgenoodigd, zich bereid verklaard op een nader te bepalen dag alhier te spreken over Kamers van arbeid. Bij Koninklijk besluit van 18 dezer, is de heer Daniël De Lange, dirigent van het a-capella-koor, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Deze Koninklijke erkenning van de groote verdiensten van den dirigent en van zijne toewijding om ook in het bui tenland de eer van Nederland op muzi kaal gebied op te houden, zal algemeene instemming vinden. 174 landbouwers uit de omstreken van Zwolle, hebben eveneens een adres aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden, verzoekende om medewer king, tot verkrijging van de hei-opening van de grenzen voor den invoer van levend vee in Duitschland. Nu de Belgische grenzen mede ge sloten zijn, kan er geen koe verkocht worden en wordt de toestand van den landbouwer eD veehandelaar met den dag ernstiger. Men telephoneerde uit Den Haag aan I)e Telegraaf .- Met zekerheid kan worden gemeld, dat de nieuwe wet op de nationale militie vóór 28 Febr. bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Volgens het Bil. v. Z.-IT. bestaat het voornemen, om bij de aanstaande weder bij een komst der Kamer op 28 Febr. a. s. aan haar voor te stellen het sectie-onderzoek van alle wetsvoordrach- ten, welke nog niet in de afdeelingen zijn aanhangig gemaakt, te doen aan vangen op Woensdag 1 Maart a. s., uit genomen o. a. het wetsontwerp tot reorganisatie der landmacht. De vorstelijke familie wordt 15 April a. s. op Het Loo verwacht. De heer Donner heeft het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreflende zijn voorstel tot wijziging van art. 42 der schutterij-wet beantwoord. Hij hand haaft zijn meening, dat het meer dan tijd wordt een poging aan te wenden tot opheffing >'an een gewetensbezwaar dat sinds jaren op velen in den lande drukt. Uit vertrouwbare bron verneemt de Leeuwarder Courantdat de heer Oppe- clijk, lid van de Tweede Kamer, onder behandeling van dr. Luiking te Ylst reeds zoover hersteld is, dat deze ge neesheer hem kon toestaan in den tuin te wandelen. Het bestuur van den Radicalen Bond heeft een circulaire verspreid, waarin wordt aangedrongen op aansluiting bij den Bond, opdat door eendrachtig optre den de zoo noodige herziening van ons staatswezen in democratischen geest worde bespoedigd. Naar men aan Be Echo mededeelt, bestaat er kans, dat het derde bataljon mariniers, in garnizoen te Rotterdam, met 1 Mei a. s. opgeheven zal worden, en verdeeld over de andere bataljons te Amsterdam en te Nieuwediep. Bij de vereeniging van Assuradeuren te Rotterdam is het plan in ernstige overweging genomen tot oprichting van een reddingsafdeeling, die zich speciaal zal toeleggen op het in veiligheid bren gen van goederen bij brand. Eenige groote buitenlandsche assurantiemaat schappijen, welke hierdoor gebaat zou den worden, zijn om advies gevraagd. Niet denkende aan de versperring van het rechterspoor op de baanvak Den Haag-Scheveningen (van den Hol- landschen Spoorweg) tengevolge van het ontsporen van 5 kolenwagens, dat daar in den ochtend had plaats gehad, liepen gisteren-avond de ploegbaas Y. en de arbeider R., al pratende, op het linkerspoor en meenden daar veilig te zijn. Tusschen de Bleekerswegen en den Loosduinscheu weg kwam de laatste convooi-trein naar Scheveningen hen achter op, en heide werklieden werden door de machine gegrepen. R. werd van de glooiing geworpen en bekwam geen letsel. Y. kwam echter onder de ma chine. Het rechterbeen werd hem ver brijzeld. Per bagegewagen werd hij naai den Loosduinschen weg en van daar per brancard naar het stedelijk zieken huis gebracht, waar het been werd afgezet. Even voor het station Haarlem ont spoorde gisteren-ochtend op een wissel de tender der machine van den van Amsterdam komenden trein no. 13. De reizigers voelden een schok en in een paar seconden stond de trein, zoodat alle overige waggons op het spoor bleven. Eene reserve-locomotief voerde den trein, na al'haking der machine terug tot de werkplaats, waar het van het 2e op het le spoor werd gewisseld en met een vertraging van ruim '/2 uur het station werd binnengereden. De correspondeerende loeaaltrein naar Leidon no. 701, zoomede trein GO naar Amsterdam, hadden gelijke vertraging, terwijl tot 10;/2 uur het tweede hoofd spoor versperd bleef. Te Hillegom zal vanwege de daar bestaande afdeeling der Maatschappij voor Bloembollencultuur van 17 tot en met 20 Maart een tentoonstelling wor den gehouden. In de „Vragen van den Dag" be spreekt Dr. H. M. Du Pare de „Mozaïsche wet en de besmettelijkheid der Ion gtering." Op het internationaal congres van genees- en veeartsenijkundigen, Parijs 1888, is de overtuiging uitgesproken, dat de longtering niet erfelijk maar besmettelijk is en verder dat, blijkens dagelijksche waarnemingen, knobbel - longtering hij den mensch wordt voort gebracht door het gebruik van vleesch en melk van parelzieke koeien. De schrijver wijst verder op het feit dat longtering slechts zelden bij Israë lieten voorkomt, omdat het vleesch, volgens de joodsche voorschriften be handeld en gekeurd, veel grooter waar borgen oplevert voor de gezondheid der verbruikers. Dr. Duparc wenseht dat men met deze ervaring algemeen zijn voordeel doe, en dat van overheidswege stren gere bepalingen worden ingevoerd op den verkoop van vleesch en melk. Gisteren-avond tusschen 6 en 7 uur brak te Amsterdam, vermoedelijk door het omvallen van eene petroleumlamp, een hevige brand uit op de tweede ver dieping van perceel no. 70 op de Gel- dersche Kade. In een oogwenk stonden de tweede en derde verdieping in lichte laaie, zoodat de bewoners zich moesten haasten met te trachten het huis te verlaten. Op de tweede verdieping be vonden zich eene vrouw en een kind, die langs do gewone trap een uitweg naar beneden vonden cn zich dus konden redden. Op de derde verdieping zag zich eene moeder met vier kinderen dien weg afgesneden, daar het vuur juist langs de trap, welke naar hare woning leidde, die verdieping bereikt had. In doodsangst sprong de arme vrouw uit een achter raam naar beneden. Inmiddels was de brandweer aangerukt. Over de daken der belendende per ceel en de bovenver dieping van het brandende huis binnen gedrongen, vond men daar een der kin deren kreunend in de dakgoot, terwijl de drie overige kleinen verstikten half verbrand in een hoek van het vertrek werden aangetroffen. De aardappelkooper Monne, die een perceel op den Zeedijk bewoont en door zijn achterraam den vuurgloed had gezien, was met zijn huurman, den slager van Berkum, over diens binnenplaats toege sneld juist kwamen zij daar aan op het oogenblik, dat de vrouw in hare wan hoop uit een raam der derde verdieping sprong. Overdekt met bloed en bewus teloos werd de ongelukkige opgenomen en naar een apotheek in de buurt ge dragen kort daarop vond men gelegen heid haar naar liet Binnengasthuis te vervoeren. De geneesheeren geven de hoop op het behoud van haar lever, niet op. Het kind, dat levend in de dakgoot werd gevonden, werd onmiddel lijk bij liefderijke buren opgenomen en verpleegd, zoodat tot heden alleen de drie kleinen, die men nog in de bran dende bovenwoning vond, bij de ramp zijn omgekomen. De brandweer slaagde er in de beide benedenverdiepingen van het gebouw en de belendende huizen tegen het vuur te beschermen. Dat het den schoolopzieners met hun circulaire aan de onderwijzers in het district Leeuwarden ernst is, blijkt uit volgend feit, door de Friesche Ct. me degedeeld In tegenwoordigheid van burgemees ter en wethouders hebben de districts- en een arrondissements-schoolopziener een paar onderwijzers in verhoor geno men, en ofschoon er termen bestonden tot schorsing en ambtsontzogging, zijn zij er met een ernstige reprimande dit maal afgekomen, na beterschap te heb ben beloofd. Evenals bij vorige gelegenheden, zul len op Paasch-maandag op de lijnen der Exploitatie-maatschappij weder een groot aantal goederentreinen worden opgehe ven, ten einde aan machinisten en con ducteurs op dien dag zooveel mogelijk vrijaf te geven. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt, die vrij druk bezocht was, waren aangevoerd 1117 paarden en veulens. Voor de paarden werd besteed van f 30 tot f 800, en voor de veulens van f 100 tot f270. Er waien veel binnen- en buitenlandsche kooplieden aanwezig en hoewel do handel niet bijzonder le vendig was, werd er toch menige koop gesloten. Vooral naar luxe paarden, waarvan fraaie exemplaren aanwezig waren, en werkpaarden was voor liet buitenland nog al vraag. De heer L. C. Dudok de Wit, de bekende voetreiziger en bevorderaar van alles wat sport is, zal, zoo als wij vroe ger reeds met een paar woorden meldden, dezen zomer in de Vecht bij zijn buiten plaats Slangenvechtte Breukelen, een zwemwedstrijd doen houden, waarvoor hij als prijzen heeft uitgeloofd gouden, zilveren en bronzen medailles, die ge slagen worden in de zilverfabriek der firma Begeer te Utrecht. De datum van den wedstrijd is thans bepaald op Woensdag 19 Juni, terwijl als leden der Regelings-commissie zullen optreden de heeren P. J. Appel, Voor- zitt r der zwemvereeniging „Het IJ": W. E. Bredius, onder-Voorzitter van de „Amst. Zwemclub" C. A. A. Dudok de Wit, D. Vrijdag, allen te Amster dam, en A. Grootes, Voorz. der „Rot- terdamsche Zwemclub" te Rotterdam. Uit Heusden schrijft men: De werkzaamheden aan den Maas mond, vóór de stad, nemen met den dag in uitbreiding toe. Thans zagen we reeds een zestal schroefbootjes, voor het mee- rendeel tot sleepdienst bestemd, geregeld werkzaam bij een drietal drageurs. De aannemers schijnen den hoogen rivier stand te baat te nemen om zoowel een geul te maken op de anders ondiepe gronden, als om den verkregen grond naar die punten te vervoeren, die slechts nu met vaartuigen te bereiken zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2