Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4525. bureau J>oog#traat 317. De Witte Wolf 16de Jaarg, Woensdag 1 Maart 1893 ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Naar uet Fransch van Paui. Féval. NIEUWE SBHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. r 1.50 - 0.05 Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 28 Februari '93. Blijkens draadberichten uit Rome is Z. H. de Paus van zijne verkoudheid hersteld. De Paus heeft Zondag in zijne particuliere kapel de H. Mis gelezen. Daarna heeft hij den Oostenrijkschen gezant ontvangen, die hem van wcge keizer Frans Jozef een kruis met dia manten omzet heeft, overhandigd. Ver volgens heeft Leo NI1I ook audiëntie verleend aan generaal Loë, die door den Duitschen keizer naar hem is afge vaardigd, om hem 's Keizers gelukwen- schen aan te bieden, en eindelijk heeft Z. H. dien dag ook dien bekenden hertog van Norfolk ten geboore ontvangen. Op aandringen van 's Pausen geneesheer dr. Lapponi heeft de Paus besloten, voor eerst zich niet naar de St. Pieterskerk te begeven, om er de II. Mis te lezen, noch om pelgrims te ontvangen. Nadat de HeiligeVader Zondagll. reeds de Schotsche bedevaartgangers had ont vangen, wien hij herinnerd had aan het woord van Honorius III, die Schotland bij voorkeur de geliefde dochter der Kerk noemde, ontving Zijne Heiligheid Maandag namiddag al de Engelsche pelgrims. Leo XIII zag er voortreffe lijk uit. Kardinaal Vaughan stelde eerst het gezelschap, daarna den hertog van Norfolk voor, uitweidende over het vele goede dat deze laatste in Engeland sticht. De Paus deed nu een adres voor lezen, waarin hij de pelgrims prijst wegens hunne verknochtheid en de hoop uitspreekt, dat Engeland weder katho liek moge worden. Z. II. prees de Ko ningin van Engeland wegens de hooge rechtvaardigheid waarmec.e zij de En gelsche Katholieken vrijheid heeft ge geven om hunnen godsdienst uit te oefenen. Om zeven uur werd de audiëntie met den Pauselijken zegen besloten. Prinses Clotilde, zuster van koning Humbert, heeft den Paus door den aarts- 45) Maar GeorgesGeorges Welti, vriend; Jean Blanc vertelde in het boat:i vreemde geschiedenissen. Hij ver telde dat Hervê De Vauuoy zelf onzen kleinen heer ia het water had geworpen. Zeide hij dat! riep Jude uit, terwijl zijn oogen glinsterden. Ja, dat zeide hij. En ofschoon hij voor een arme gek gehouden werd, geloof ik'toch dat hjj de waarheid zeide, telkens wanneer hij over Treml sprak. Maar dat is niet alles. Jean Blanc vertelde ook dat hij naar Georges ge doken en dezen in bewusteloozen toestand boven water gebracht bad. Ha zeide de brave stalmeester, terwijl een diepe zucht uit zijn borst opsteeg en hem blijkbaar verlichtte. bisschop van Turijn hare gelukwensclien doen aanbieden, met de bede dat hij aan alle Italianen zonder uitzondering zijnen zegen moge schenken. Leo XIlI heeft hierop geantwoord met den zegen over alle Italianen zondei voorbehoud zoo verzekert een Reuter-telegram uit Rome dat echter niet zonder voor behoud kan medegedeeld worden. Ook de ex-keizerin Eugenie, weduwe van Napoleon III heeft den H. Vader hare gelukwenschen doen toekomen. Naar uit Parijs wordt bericht, heeft Jules Ferry gisteren het voorzitterschap van den Senaat aanvaard met eene rede, waarin hij den Senaat er zijn dank voor betuigde, dat hij een einde heeft gemaakt aan de langdurige be proeving die hem (Ferry) getroffen heeft. De tegenspoed brengt niet voor alle gemoederen dezelfde vruchten. Som migen worden er door gesterkt en on derricht. De formule der republiek moet hierin bestaan, dat er harmonie zij tusschen de openbare machten. Geen dezer drie machten mag de beide an dere absorbeeren. De Senaat zal nooit een element van tweedracht zijn. Onze republiek is niet de eigendom van eenige groep. Zij neemt alle mannen van goe den wil op. De heer Ferry eindigde zijn rede, waarin ook een lofrede op zijn onmiddcliijken voorganger een groote plaats innam, met in liet licht te stellen, dat er een groote beweging in liet land is om zich bij de republiek aan te sluiten. Er volgde een drievou dig salvo van bijvalsbetuigingen. Derepublikeinsc.be concentratie, waar over Durranc juichte in de Justicena de aanneming in de Kamerzitting van 16 dezer van de door Ribot aangenomen motie-Leygues, zou door de verkiezing van Jules Ferry tot voorzitter van den Senaat, wel eens juist van radicale zijde kunnen worden opgezegd. De ontstem ming over deze verkiezing blijft aan die zijde der republikeinsche partij groot. In eene ergisterea te Bourg la Reine gehouden redevoering lieeft ook de afge- vaardige en oud-minister van buiten- landsche zaken René Goblet daarvan getuigenis afgelegd. „Wat ik hem heb verweten", zeide de spreker o. a. „is niet dat hij naar Tonkin is gegaan, want wij waren er vóór hij aan het bewind Kwam, maar liet zijn de onop houdelijke en buitengewone opofferingen van menschenlevens en geld, die hij heeft opgelegd aan het land, alleen om dat hij het de waarheid heeft verzwe gen. Én wat de binnenlandsche staat kunde aangaat, heeft hot mij minder kunnen schelen, dat hij alle artikelen verloochend heeft van liet republikeinsch program, waarvoor hij tot aan den vooravond der republiek een der vurigste verdedigers is geweest, dan dat hij nooit verklaard heeft, waarom zijne meeningen en denkbeelden veranderd zijn, en dat hij hen die voortgaan te gelooven in wat hij verworpen hoeft, als een gevaar voor de republiek en het land voorstelt. Wij radicalen, heb ben den plicht om ons dat verleden te herinneren op een oogenblik, waarop de lieer Ferry opnieuw een der voornaamste posten in den Staat komt innemen en zich klaarblijkelijk gereed maakt om weder een roi in de politiek te spelen. In de Kamer van afgevaardigden ver langde de heer Moreau mededeeling eener lijst van senatoren en afgevaar digden, die eenige indemniteit ten laste der hegrooting genieten in den vorm van traktement, presentiegeld, zendings- of bureelkosten. Ondanks het verzot van den minister Tirard werd het amende ment van Moreau met 309 tegen 59 stemmen aangenomen. De begrooting o vér 1893 werd daarna met 407 tegen 15 stemmen aangenomen. Bij het bestuur van den Congo-Staat te Brussel zijn eergisteren telegrammen ontvangen, meldende dat commandant Dhanis aan de Lomani het gros der Arabieren, onder aanvoering van Sefu, een zood van Tippo Tip, ontmoette. Hij Toen, vervolgde Gotou, had hij een van zijn aanvallen te doorstaan, en het urine kind bleef geheel alleen op het gras achter. En toen het Witte Schaap terugkwam, was het kind verdwenen. Hazuchtte Jude weder. En dat is twintig jaar geleden vriend Een oogenblik bleef Jude als verpletterd staan. Waar is Jean Blanc zeide hij toen, ik wil hem spreken. Langzaam schudde Goton het grijze hoofd. Arm schepselzeide zij nogmaals. Het is voor ons armen niet goed den toorn te trotseeren van een machtige dezer aarde. Hervé de Vauuoy hoorde van de geruchten, die in het hoscli liepen. Men kwelde Mathieu Blanc en diens zoon om betaling van de be lasting. De grijsaard stierf, de zoon verdween. Eenigen beweerden, dat hij zich bij de Wolven had gevoegd. Ik heb dat woord al meer gehoord. Wat zijn dat voor lieden? Dat zijn Bretagners, vriend, die zich verdedigen en zich wreken. Men heeft hun dien naam gegeven, omdat hun schuilplaats dicht bij het Wolvenhol ligt. Iedereen weet datmaar niemand kan den toegang tot die schuilplaats vinden. Zij zeiven schijnen het zich tot taak tc stellen dien bijnaam, den schrik van alle lafaards, nog geduchter te maken. Hun maskers zijn van wolvenhuid ge- joeg de Arabieren op de vlucht en maakte 5 hoofden en 500 mannen ge vangen en 600 geweren buit. Hierdoor zijn dus de ongunstige geruchten om trent de expedities van Jacques, Dhanis en Delcommune te Katanga weerlegd. Delcommune is met zijne manschappen gezond en wel te Leopoldville aange komen. In den loop der operatie tegen de Arabieren zijn de oud-resident van Kassanga, Lippens, en zijn adjunct, De Bruyn, gedood. Luitenant Chaitrin, van de Arawumi terugkeerende, overviel de Arabieren te Yadumba en joeg hen op de vlucht. De Arabieren lieten daarbij wapenen en ammunitie in den steek. Na het gevecht werden nog vele Ara bieren door de inlanders vermoord 80 slaven werden bevrijd. In het Lagerhuis te Londen stelde de minister Harcourt gisteren de eerste lezing voor van een ontwerp tot con trole op den verkoop van geestrijke dranken, zoodat in elk district eene meerderheid van twee derden der con- tribuabele locale kiezers heslissen zou over het al dan niet geheel verbieden van den verkoop der dranken behalve in werkelijke restauraties en hotels voor werkelijke reizigers. Wat den drank verkoop op Zondag betreft, zou het ver bod kunnen uitgevaardigd worden door eene eenvoudige meerderheid der con- tribuabele kiezers. De Daily News ontving uit Odessa bericht van een toenemen der cholera te Bender en elders, ook rondom Odessa zelf, zoodat het regeerings-blad weder aanving tabellen te publiceeren. Deskun digen duchten dat dit jaar de cholera- epidemie in Rusland nog zal toenemen. Aan de Times wordt uit Kaapstad ge meld, dat er hij de. presidents-verkiezing in de Transvaal groote onregelmatig heden hebben plaats gehad. Daar het aantal stemmen het totaal der kiesge rechtigden schijnt te hebben overtrof fen, slonk Kruger's meerderheid tot op maakt; alleen hun opperhoofd draagt een wit masker. Ik ga die Wolven opzoeken, zeide Jude. De oude vrouw dacht een oogenblik na. Luister, zeide zij vervolgens. Er woont in het bosch een man, die u zou kunnen zeg gen of Jean Blanc nog leeft. Die man is Bre- tagner, otschoon hij dikwijls veinst te denken alsof het hart van een Franschmau in zijn borst klopt. Ik herinner mij, dat de klompen makers in den tijd, dat hij zich in liet bosch vestigde, beweerden, dat zijn dochter, toen nog een kind, sprekend geleek op Jean Blanc, den armen gek. Sommigen beweerden zelfs haar te herkennen. Waar kan ik dien man vinden? Zijn luit staat nog geen honderd schreden van het beeld van Onze Lieve Vrouw van Mi-Forêt. Hoe heet hij V Pelo Eouan, de kolenbrander. De dag begon aan te breken. Het morgen licht worstelde reeds om den voorrang met het rossige schijnsel van de toorts. Tot wederziens en mijn dank, zeido Jude. Eer het ecu uur later is, zal ik Pelo Rouan hebben gesproken. Hij drukte Goton de hand en verliet haar kamer. God zij met u, vriend, mompelde de oude huishoudster, hem met haar oogen volgende, terwijl hij de gang doorginghet is lang ge leden, dat mijn arm hart zulk een groote vreugde heeft gekeild. God zij met u, en moogt gij den erfgenaam der Trend's op zfjn domeinen terug voeren. Goton hoopte meer dan zij verwachtte, want terwijl zij deze laatste woorden sprak, schudde zij treurig het hoofd. Toen Jude, na de lange gangen te zijn door gegaan weder de kamer betrad, waar hij den nacht had doorgebracht, sliep de kapitein nog. Zijn gelaat was kalm. Én oogenblik bleef Jude naar hem staan kijken. Hij is een eerlijke, brave jongeling, dacht hij. Zjjn stoute gelaatstrekken herinneren mij aan den ouden Treml, in den tjjd toen diens haar nog zwart was. Hij is gelukkig. Oals ik M. Georges daar in zijn plaats zag, hoe gaarne zou ik daarvoor mijn laatsten druppel bloed geven. Jude deed zijn grooten reismantel weder om, om bij elke verdachte ontmoeting zfjn ge laat te kunnen verbergen. De eerste stralen van de opkomende zon vielen door de zijden gordijnen. Op het oogenblik dat Jude zijn degen omdeed om te vertrekken, begon Didier op zijn legerstede, heen en weer te woelen. Alix, duisterde hij, mijn zuster. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1