Binnenland. vervoeren van petroleum van de Char- loische olieterreinen naar Duitscliland. Het vaartuig wordt zoo ingericht, dat de olie niet iu val en behoeft gedaan te worden. Duitschland heft namelijk in voerrechten van vaatwerk en om deze te ontkomen, wordt de olie „ruw" ge transporteerd. Op 6 April a. s. zal naar aanleiding van het Pausfeest door dr.Schaepman voor de leden der R.-K. kiesvereeniging te Gouda in de zaal Kunstmin der So ciëteit Ons genoegen aldaar eene lezing gehouden worden. De feestavond zal worden opgeluisterd door de uitvoering van de Leo cantate van Amory en eenige andere zangnummers, onder directie van de heeren P. J. Bertels en W. Konincks. Te 's Gravenzande verkoopt een par ticulier het rundvleesch van minstens even goede kwaliteit als de drie onder die gemeente wonende slachters, 50 per cent goedkooper. Om aan de vele aan vraag te kunnen voldoen, moest hij verle den week 2 koeien slachten. De heer Boreel van Hogelanden, lid der TweedeKamer en Burgemeester van Beverwijk, is benoemd tot Burgemeester van Haarlem. eenstemmig aangenomen motie, door het gerechtshof te Arnhem een straf vervolging gelast tegen de toenmalige leden van den centralen raad (het hoofd hoofdbestuur) van dien bond, wegens het als bestuurders deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging (art. 140 al. 2 wetb. van strafrecht.) Genoemd hof vernietigde daarbij een beschikking van de arrondissements rechtbank te Zwolle, waarbij deze door het O. M. gerequireerde rechtsingang werd geweigerd en waartegen dit in verzet bij het hof is gekomen. Naar aanleiding van den aanst. bouw der nieuwe spoorwegbrug over den IJsel bij ester voort, hebben een aantal van de invloedrijkste bewoners van de Lij mers en van de Gemeenten, die door de rivier de IJsel van Arnhem zijn geschei den, zich tot den Minister van Waterstaat gewend, met. verzoek om die brug zooda nig te doen bouwen, dat zij tevens dienst- baav wordt gemaakt voor voertuigen en personenverkeer, wanneer het ver keer met Arnhem bij winterdag, door het wegnemen der schipbrug, geheel is gestremd, hetgeen dikwijls groote schade aan landbouwers en neringdoenden ver oorzaakt. Voorts verklaarde hij, dat Oostenrijk het recht mist om differentieele rechten te eischen of in stand te houden. De handelstractaten hadden overigens niet ten doel te verplichten tot het invoeren van een stelsel van afzonderlijke trac- taten met de verschillende landen. Naar uit Belgrado wordt bericht, is generaal Giuitch op nonactiviteit ge steld. Eerstdaags zullen door geheel Servië de verkiezingen voor de Skup- tchina moeten plaats hebben. Men ge looft, dat zij gunstig voor de regeering zullen afloopen. De minister van open bare werken, Alkwiten, vervangt Stor- nawitch als minister van binnenlandsche zaken. De geruchten over eene minis terieels crisis, die sedert eenigen tijd loopen, worden tegengesproken. In een telegram aan de Fransche regeering meldt generaal Dodds, dat eene vermindering van het effectieve leger in Dahomey onmogelijk is vóór het wassen van de Ouémé en de verdwijning van Behanzin. De Standard verneemt uit Ottawa, dat daar een verschrikkelij ke winter heerscht. In de westelijke Staten van Canada zijn vele treinen ingesneeuwd en men- schen dood gevroren. De thermometer daalde in sommige plaatsen tot 50° 60° onder vriespunt Fahrenheit. Langs de Canadian Pacific heerscht een erge steen- kolennood, daar er geen vrachttreinen rijdenvele fabrieken staan stil. Schiedam, 3 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat aan N. Scheffer en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een her stelplaats van koper-, zink- en blikwerk, in het pand aan de Lange Kerkstraat alhier, wijk E, no. 156, kadaster sectie B, no. 2380. Mejuffrouw G. A. van der Wal te Schie dam is gisteren te 's-Gravenhage ge slaagd voor het examen in nuttige hand werken. De heer J. J. Roelants, directeur der stedelijke gasfabriek alhier, mocht 11. Woensdag onder vele blijken van be langstelling den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren die betrekking aan vaardde. Door bijzondere, voor den ambts jubilaris minder opbeurende omstandig heden, is deze gedenkdag bijna onopge merkt voorbijgegaan. Sedert Nieuwjaar vermiste een inwo ner uit Schiedam een prachtigen groo- ten zwarten hond. Die hond, van hem ontvreemd, meende hij te Botterdam ge vonden te hebben, waarom hij er de politie mede in kennis stelde, die op zijn aanwijzingen den hond aan het bureau in de Pauwensteeg deed halen. Het bleek thans dat de hond al in de derde hand was overgegaan, en de tegenwoordige eigenaar, die op den Schiedamschendijk woont, hem voor f 15 gekocht had. (N. R. Ct.) de veeartsen ij kimdige politie en tot goed keuring van eene additioneele verkla ring met België betrekkelijk de grens scheiding tusschen Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. Aan mr. G. IIBetz is op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging ontslag verleend als commies-griffier der Tweede Kamer. In de volgende week zal de vacature worden vervuld. Aanst. Dinsdag te 2 uren zal de no minatie voor de benoeming van een Raadsheer in den Hoogen Raad dei- Nederlanden worden opgemaakt. jDaarna komen o. a. aan de orde de wetsont werpen tot wijziging van art. 469 Bur gerlijk Rechtsv. en tot goedkeuring van de mail-contracteD. Een geval dat niet bij de regeling van het Kiesrecht is voorzien, doet zich voor in een plattelands-gemeente. De broeder van een predikant woonde bij dezen in en betaalde een som, voldoen de om hem als lodger te doen beschou wen en als zoodanig kiesrecht toe te kennen. Maar de predikant had vrije woning in de pastorie en nu is, volgens de Gemeentestemde inwonende broeder geen kiezer. Graaf Dumonceau heeft eergisteren, naar uit Rome gemeld wordt, den Paus de gelukwenschen van H. M. de Ko ningin-Regentes aangeboden ter gelegen heid van 's Pausen feest. De WekkerCuragao'sch weekblad, schrijit bij het ontvangen der tijding van het overlijden van den heer J. A. H. W. baron Yan Heerdt tot Eversberg, oud-Gouverneur van Surina me, vroeger Gouverneur van Curasao: „Wij belmoren niet tot hen, die slechts goed van een afgestorvene spreken en daarbij zijn minder goede hoedanighe den voorbijzien, doch moeten van den overledene gulweg bekennen, dat hij een der beste Gouverneurs was van hen, die wij hier gehad hebben. „Had de Regeering in het Moeder land beter naar zijn raad geluisterd en dien opgevolgd, voorwaar Curasao zoude zich dan niet in den treurigen toestand bevinden, welke wij thans betreuren. „In den omgang met zijn geadminis- treerden was de afgestorvene vriende lijk, minzaam en oprecht, en niet als zoo menigeen, die vermeent slechts door onbeleefde, ruwe en hatelijke behande ling van hen die onder hem staan, zijn grootheid te kunnen luchten. „Men leze in het door ons geschreven werkje „Curagao en zijne bewoners," op welke wijze wij de Regeeringsdaden van Gouverneur Yan Heerdt besproken en beoordeeld hebben." Het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met België betreffende de grensregeling tusschen Baarle-Nas sau en Baarle-Hertog, dat voor het sectie-onderzoek was aangewezen, is op verzoek der regeering voorloopig van de agenda voor sectie-arbeid afgenomen. Men zal zich herinneren, dat de bewoners der betrokken grensgemeenten groote bezwaren hebben tegen de regeling. Uit de beste bron verneemt De Tijdin strijd met een haar toegezonden bericht uit Breda, dat de heer Mr. Bevers, lid van de Tweede Kamer, niet naar het burgemeesterschap dier gemeente solli citeert. Te Neerbosch in de Weesinrichting zijn enkelen van de weezen lijdende aan influenza. Dientengevolge heeft de di recteur het besluit genomen, dat men geen kinderen meer ter verpleging kan opnemen voordat de ziekte geheel ge weken is. Kerknieuws. De uitvaai-t- van wijlen mgr. F. X. Rutten, pastoor-deken van Maastricht, was bijna vorstelijk. Op hot Yrijthof waren de straatlantaarns ontstoken en met rouwfloers omhangen. Yan de hui zen hing de vlag halfstok. Voor Donderdag-ochtend 10 ure ston den reeds op het Yrijthot langs de hui zen vanaf het sterfhuis tot voorbij de Groote Sociëteit in orde gerangschikt een piket maréchaussees tot opening van den stoet, daarachter de zusters van liefde met de schoolkinderen.de kinderen van het St. Yincentius Gesticht, het Armhuis en het Weeshuis met hunne begeleiders, daarachter de Harmonie der stedelijke muziekschool en het St. Servatiuskoor. Ten tien uur uittocht der geestelijk heid in rochet en ornaat, voorafgegaan H. M. de Koningin-Regentes heeft, naar men verneemt, de uitnoodiging, door het bestuur van de koninklijke zangvereeniging Cecilia tot haar ge richt, aangenomen, om het tweede con cert der Vereeniging op Woensdag 15 Maart aanstaande, in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Graven hage bij te wonen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de in het vorige jaar uitgegeven order omtrent het toezicht houden in de kazerne door officieren van den dag of van de week op buitengewone uren, zal worden bestendigd. De Tweede Kamer heeft in hare zit ting van gistermiddag ontvangen wets ontwerpen tot wijziging van de wet op Indien de versnelde vaart tusschen Harwich en den Hoek van Holland tot stand komt, rekent men den over tocht van de Britsche kust naar de onze in 6 uren te kunnen doen. Dit zou alzoo de kortste verbinding zijn tusschen Engeland en het vasteland. Gisteren is door de vereenigde verga dering van Delfland aangenomen het voorstel van dijkgraaf en hoogheemra den tot afsluiting van den Schieboezem. Tevens is de ontwerpkeur op de water molens aangenomen. (D, C.) Op de werf van de heeren Bon en Mees, te Katendrocht is een begin ge maakt met het bouwen van een vaar tuig, dat zal moeten dienen, tot het De heer J. 0. Benit te Amsterdam heeft aan den minister van waterstaat enz. een adres gezonden, waarin hij me dedeelt, „dat hij door zijne finaneiëele relation in staat is gesteld, over een kapitaal van ongeveer twee honderd en twintig millioen gulden te kunnen be schikken, uitsluitend beschikbaar ge steld tot geheele of gedeeltelijke droog legging der Zuiderzee, tegen een zeer billijke rente." De uitvoering der wer ken zou worden overgelaten aan Ne- derlandsche ingenieurs en aannemers, onder oppertoezicht van de Nederland- sche regeering. Adressant verzoekt den minister bij overweging van plannen, met hem in nadere onderhandeling te treden. Door den heer Yolkert te Sliedrecht is een begin gemaakt met het vergroo- ten en uitdiepen van de Katendrecht- sche haven. Er moeten circa 40000 kubieke meter grond met kruiwagens en handkarren vervoerd worden. Eene locomobiel is op den oever ge plaatst om deze karren naar boven te trekken. Met den grond wordt het terrein langs den dijk en de spoorbaan opgehoogd, 25000 kubieke meter grond wordt naar de overzijde der Maas ge voerd, om het lage land naast de scheeps helling van den heer Wilton op te hoogen Wanneer de haven in orde is, zal ze, vol liggende met schepen, inderdaad een fraai talereel opleveren. Eene geruchtmakende zaak doet in de gemeente Echt vele landbouwers de vrees om het hart slaan. Door een notaris „buiten onze ge meente" werden eenige landerijen over een achttal jaren verkocht, vrij en on belast. Thans is het gebleken, dat de toen bestaande hypotheek op deze landerijen nog niet is geroijeerd en de gekochte én betaalde perceelen in plaats van vrij en onbelast, wel degelijk nog bezwaard zijn. De consternatio onder vele landbou wers is groot. Naar de Zw. Ct. verneemt is naar aanleiding van het op Kerstmis 11. te Zwolle gehouden congres van den soci- aal-democratischen bond en de daarbij Een persoon, zich noemende Ilen- drikus Neervens, oud 28 jaa-, koopman in kaas, wonende te Nijmegen, heeft 29 Januari j.l. het logement verlaten van L. C. van den Boomgaard te Hel mond, met achterlating van een drie jarig kind, genaamd Johan, welk kind door hem voor onbepaalden tijd in ge noemd logement in den kost is besteed. Hij zou 9 Februari j.l. terugkomen, doch heeft niets van zich laten hooren. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. De kapitein der maréchaus- sée te Eindhoven verzoekt opsporing en bericht. De laatste trein die eergisteren-avond van Boekeloo naar Enschedé vertrok, liep onderweg op een goederenwagen, die door den hevigen wind van het sta tion Boekeloo was losgeraakt. De ma chinist, die zich natuurlijk van niets bewust was, reed in volle vaart op dit voertuig, waardoor machine en wagen beschadigd werden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De vrouwen van de socialisten K. en H. Smit, te Woldendorp, hebben aan H. M. de Koningin-Regentes gratio ver zocht voor hare mannen, die wegens bedreiging enz. bij de te Termunten plaats gehad hebbende wanordelijkheden zijn veroordeeld tot 5 en 6 maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2