Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4530. bureau hoogstraat 317. AFKONDIGING. De Witte Wolf, 16de Jaarg. Dinsdag 7 Maart 1893, ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Naar het Fransch van Paul Féval. COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Burgemeester en Wethouders vim Schie dam, Gezien de artt. 6, 10 en 35 der wet van den 4den Juli 1850 staatsblad no. 37), zooals zjj is gewijzigd bij het Vilde additioneele artikel der grondwet; Gelet op het bepaalde bij koninklijk besluit van den 28sten November 1887, no. 14 (staats blad no. 211)!; Doen te weten: Dat de ljjsten, bevattende de personen, die tot het kiezen van leden van de 1 weede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zjjn, op heden zijn vastgesteld, en gedurende veertien dagen, van des voormiddags negen tot des na middags hal/vier ure, op de gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage z(jn nederge- T*gd, en dat daarenboven aan het raadhuis (achtergevel) een exemplaar van die lijsten is aangeplakt, teneinde de desbevoegden in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren daar tegen in te brengen, onder nitnoodiging tevens om die bezwaren, vóór of op den 18den MAART aanstaande, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad in te dienen Dat bjj genoemde lijsten gevoegd zijn, en gedurend# den hierboven gestelden termijn op de gemeente-secretarie ter inzage liggen, de vastgestelde schattingstaten, bedoeld in het Voorlaatste lid van art. 6 en de verslagen der ambtenaren, bedoeld in art. !3 van het aan gehaald koninklijk besluiten Dat de aan den voet dezer gestelde namen zijn geschrapt van de in bet vorig jaar ge sloten kiezerslijsten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Namen der kiezers, die geschrapt zijn van de in het afgeloopen jaar geloten kiezerslijsten. Adams. (Hendricus Hu- bertus Bakker. (Eilt Bakker. (Gerrit Nicolaas Bakker. (Leendert Balk. (Willem Adrianus Baron. (Dirk Beek. (Dirk van der Bergkotte. (Johannes Rudolf Bergmans. Theodoras Beukers (Mr. Arnoldus Johannes Beukers. (Charles Fran cois Joseph Blesting. (Arnoldus 50) Didier haalde uit zijn zak een perkament, Waarop De Vauuoy voor den vorm een blik Wierp. Het Koninklijke zegel ziende, vond Kéchameil het noodig zijn hoed af te nemen eu den hemel te bidden Zijn Majesteit te ze genen. Op voorstel van Z. K. H. den graaf van ^.oulouse, Gouverneur van Bretagne, heeft de Koning mij opgedragen de fondsen, die de °Pbrengst vormen van de belasting, door deze streek, welke als gevaarlijk bekend is, te be geleiden De streek is gevaarlijk! zeide Vaunoy. Zêer gevaarlijk, voegde Béchameil er b(j. Verder beeft de Koning mij er medebe est om te waken over de goede opbrengst van e belasting, terwijl i&ijn Doorluchtige Hoog- Blonk. (Arij Bogerd. (Jacobus Bos. (Arij van deu Bosselaar. (Jacobus Christinus Bouwer. (Dirk Willem Brandt. (Aart Bras. (Johannes Broeksmit. (Teunis Bruijne. (Mathijs Wil lem de Bubberman Sr. (Cornelis Bubberman Jr. (Cornells Buekers. (Gerhardus Jo hannes Buwalda (Zandbergen. (Jacob van Buijsen. (Jacob Hugo Hendrik van Bijl Melsz. (Marinus Bijland. (Jan Caspers. (Anthonie Her manns Combé. (Willem Leen dert Dirkzwager. (Maarten Dorp. (Jan van Dijk. (Johannes Herma nns van Eude. (Abraham van der Hoogendam. (Adriaan Marius Horman. (Christiaan Hull. (Hermanus Johan nes Willem van 't Huijgen. ('Wilhelmus Lambertus Hijman. (Julius Janse. (Cornelis Jansen. (Cornelis Jocker Jz. (Johannes Katwijk. (Simon van Kersen. (Coenraad Kenzenkamp. (Jan Kies. (Petrus Henricus Koenderman. (Arij Kok. (Gerardus Corne lis de Koning. (Hendrik Koppert. (Theodoras Jo- sephus Kramer. (Joseph Johan nes Lamers. (Dirk Landsbergen. (Michiel Franciscus Lange. (Cornelis de Lechner. (Anne Elisa Lenningh.(Hendrik Adri anus van Exalto dAlmaras. (Oli-jLenterman. (Gerardus vier Marie Liezenberg. (Jacob Lau- Eijck. (JEbele van Eijk. (Hendrik van Gabel. (Ernst Hendrik Gent. (Johannes Wil helmus Maria van Geijl. (Albertus Marti- nus van Gips Az. (Cornelis Groen. (Johan Aloysius Haagen. (Johannes Hen dricus van Hagen. (Simon van Hamme. Simon Hart. (Arij 't Heinsbroek. (Petras Au- gustinus Josephus Heijden. (Wouter van der Heijmans. (Engelbertus Aloysius Henricus Josephus Hoefman. (Johannes Hoekman. (Jan Hoff. (Willem van 't Hol. (Jan in 't Hollander. (Johannes Gerardus den rens Loeff.(CornelisGijsbertus Looman. (Simon Jacobus Lourens. (Sebastianus Maire. (Daniel Ferdi nand le Metz. (Hendrik Metzelaar. (Pieter Meulen. (Willem van der Meurs. (Arij Albertus van Meijer. (Jilles Antonie Meijer Pz. (Johannes Meijer Bz. ('Johannes Joseph Marie Minderaa. (Christiaan Leonardus Molenbroek. (Daniel Most Wz. (Arij van der Most Gz. (Cornelis van der Mij. (Hendrik van der Mijzen. (Izaak Johannes Nadort. (Arie van der Nesse. (Willem Oosterveer. (Bastiaan Alleen van de lijst der kiezers voor den gemeenteraad. beid mij meer in het bijzonder heeft opgedra gen met alle mogelijke middelen de handvol rebellen, die den naam dragen van Wolven, te vervolgen en te vernietigen. De hemel sta u bijzeide Vaunoy. Dat is een schoone taak, mijn jonge vriend. Een taak, die ik u in geen enkel op zicht benijd, dacht Béchameil. God moge n bijstaanvoegde hij er luide bij. Ik dank u, heeren. God beschermt Frankrijk, en Zijn hulp zal ons niet ontbre ken. Ik hoop dat de uwe evenmin in gebreke zal blijven. Op deze met ruwe openhartigheid gedane vraag, antwoordde De Vaunoy door een be weging met het hoofd en een diplomatisch lachje. In weerwil van zijn goeden wil, kon Béchameil hem dat niet nadoen. Die lekkerbek was geen diplomaat. Didier drong sterker aan. Kan ik op uw hulp rekenen vroeg hij voor deu tweeden keer. Vauuoy antwoordde Om meer dan éen reden, mijn jonge vriendom u zelve en om Zijn Majesteit. Ik sluit mij geheel aan bij hetgeen De Vaunoy zegt, zeide Béchameil. Ik dank u, heeren. Ik verwachtte niet minder van twee zulke trouwe onderdanen des Konings. Van nu af sta ik op uw hulp en ik zeg u vooruit dat ik uw goeden wjl niet zal ont- Oostrum. (Cornelis Wil helmus Oranje. (Maarten Oranje. (Willem Pater. (Jacob de Petersen. (Carel Pinxteren. (Adrianus Petrus van Plant. (Hendricus Poot. (Cornelis Martinus Raaij. (Johannes Theo doras de Reterink. (Matthias An dreas Lambertus Reijgersberg. (Cornelis Nicolaas Gerrardus Ritman. (J ohan Lodewijk Roeling. (Martinus Santen. (Cornelis Hen drik van Scheurkogel. (Bastiaan Schiebaan. (Gerrardus Schnabel. (Antonius Jo sepbus Rudolphus Schoei. (Bastiaan Schoenmakers. (Johan nes Casparus Schot. (Abraham Schot Pz. (Jacobus Slobbe. (Johannes WoL- terus van Steenoven. (Jacobus van Stolk. (Jan Swinkels. (Cornelis Cas per Hendricus Tak. (mr. Andries Tas. Arie van der Theijse Lz. (Hendricus Jacobus. Timmerhans van Abcou de. (Jacob Karei Theo- door. Treur. (Abraham Trouwborst. (Adrianus Velden Cz. (Frank van dei- Velden. (Johannes Mar tinus van der Velzen. (Johannes Adri anus van Visser Nz. (Adrianus Visser Az. (Nicolaas Waart. (Middel van Weber. (Frederik Witkam. (Cornelis Wolff. (Cornelis Johan nes de Zwet Pz. (Cornelis van der 6 Maart '93. De langverbeide gebeurtenis van de verloving des erfgroohertogs van Luxem burg, met prinses Maria Anna van Bra ganza is Donderdag-avond tijdens eene tooneelvoorsteling te Luxembvrg bekend geworden, en gaf het schouwburg pu bliek eene natuurlijke aanleiding tot blijde betoogingen. „Wij zijn overtuigd, zegt de Lux. Zt., dat het Vrijdag-ochtend officieel bevestigde) bericht in het ge- heele land groote voldoening zal geven daar nu het verblijdend vooruitzicht be, staat, dat aan den stam van ons vorsten huis nieuwe loten zullen komen en daarmede het voortbestaan van onze politieke zelfstandigheid verzekerd zal zijn voor zoover tenmi i*te menscbelijke berekening zich aan het zien op de toe komst mag wagen. De prinses is katho- zien. Mag ik nu een oogenhlik uw aandacht verzoeken Béchameil keek op zijn horloge en zag met diepe smart, dat het reeds tien minuten over het gewone ontbijtuur was. Niet op duidelijker wijze aan zijn verdriet lucht durvende geven, slaakte hij en diepen zucht. Reeds vóór ik hierheen kwam, vervolgde Didier, was mijn gedrag tegenover de Wolven vastgesteld. Al mijn maatregelen zijn genomen. De maréchaussées van Rennes zijn gewaar schuwd die van Laval zijn op ditzelfde oogen hlik op marsch naar Bretagnedie van Vitré van Fougères en van Louvigné-du-Désert zul len zoo noodig bijspringen. Komaan 1 riep Béchameil uit. Dat is een geheel leger. Ongeveer driehonderd man, mijnheer. Dat is niet genoeg, zeide Vaunoy. De Wolven zijn meer dan viermaal zoo sterk. Béchameil matigde zijn vreugde. Ik had gedacht, dat zij nog talrijker waren, merkte de kapitein koelbloedig op. Wij zullen dus éen tegen vier zijn. Dat is veel 1 Dat begrijp ik niet goed, zeide Bé chameil. Het is veel, herhaalde Didier, omdat al de voordeelen aan onze zijde zullen zijn. Gij denkt toch niet, hoop ik, dat ik hen in het Wolvenhol zal aanvallen? Verwonder u daar over niet, M. De Vaunoy, dat ik den naam liek en bare kinderen worden opgevoed in dezen godsdienst, die toch ook de gods dienst is van het overgroote deel der Luxemburgers. Deze omstandigheid kan slechts bevorderlijk zijn aan de snelle vastankering onzer nieuwe dynastie in de harten van ons volk, hoewel het be rusten in deze toestanden van de zijde van een vorst met protestantsche tradi- tiën ztker moet beschouwd worden als een zwaar offer aan het welzijn des lands gebracht. Hadden wij ook eene protes tantsche vorstin met vreugde toegejuicht, het kan niet worden ontkend, dat hare geloofsbelijdenis van invloedrijke zijde had kunnen gebruikt worden om wan trouwen tegen haar en hare nakomelin gen op te wekken." Het artikel eindigt: Iloch Oranien-Nassau und Braganza De verloving van den erfgroothertog van Luxemburg met de aarts-katholieke prinses Anna van Braganza, maakt te Berlijn in sommige sferen een aangena- men indruk. Zoo schrijft o. a. de con servatieve, ook ten Hove gelezene Reichslote. Men vermoedt, dat de erf groothertog zijne toestemming gegeven heeft tot de katholieke opvoeding der eventueele kinderen, en dat dan het Huis van Oranje, eertijds een vaste burcht van het protestantisme, welke laatste rechtstreeksche nakomelingen de hertogen van Nassau zijn, bij zijnen terugkeer in de Nederlanden, waar Wil lem van Oranje zijnen heldenstrijd voor het protestantisme gestreden heeft, weder tot het katholicisme zal overgaan. Bij de verzoening, die de Keizer vier jaren geleden met den toenmaligen groothertog voltrok, herinnerde hij nog aan het groote gemeenschappelijke evangelische verleden der heide huizen van Branden burg en Oranje." Meermalen is in de laatste maanden de vraag ter sprake gekomen, of het Panama-schandaal niet een verandering in Frankrijks regeeringsvorm zou te weegbrengen. Yooral met het oog op de algemeene verkiezingen, die dit jaar van hun schuilplaats ken. Aan omstandig heden, die ik niet noodig acht hier nader mede te deelen, is het te danken, dat ik het hosch ran Rennes ken alsof ik er geboren was. Een koude rilling voél Hervé De Vaunoy bij het hooren van deze laatste woorden door de leden; hij werd zoo bleek, dat Béchameil het noodig vond hem te ondersteunen. Wat scheelt u, vriend? vroeg de in tendant. Niets, niets, stotterde Vaunoy. Toch welik wed dat gij behoefte hebt om iets te eten. En werkelijk, het is reeds vijf en dertig minuten over het gewone uur van het ontbijt. Vaunoy had zich zoo goed mogelijk hersteld. Hij duwde Béchameil terug. Kapitein, zeide hjj, ik verzoek u mij te verontschuldigen. Een plotselinge ongesteld heid ik ben daaraan meer onderhevig. Zoudt u willen doorgaan? In uw eigen belang, vriend, hield Bécha meil heldhaftig vol, raad ik u iets te eten. De kapitein en ik zullen u gaarne gezelschap houden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1