Dagblad yoor Schiedam en Omstreken. 16de™Jaarg. Woensdag 8 Maart" 1893. No. 4531. bureau Jtöoc^traat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Gt 7 Maart '93, Jeheel onverwacht werd ons heden een onzer eerw. geestelij ken door den dood ontnomen. Wel was het hekend, dat de wel- eerw. pater Clasquin, kapelaan der St. Janskerk, sedert eenigen tijd lijdende was, maar de toe stand van deD waardigen zieke was in den laatsten tijd van dien aard, dat er eer verbetering dan achteruitgang was te be speuren. Heden ochtend werd aan al de schoone verwachtingan die men reeds op zijn aanstaand her stel had gebouwd, een einde gemaakt. l)oor een betrekkelijk plotselingen dood werd hij aan zijne gelietde medebroeders en aan de St. Jaus-parochianen, die hem hadden leeren achten en beminnen, ontnomen. Toen de zieke omtreelcs negen ure voor een oogenblik het bed moest verlaten,overviel hem eenehevige benauwdheid. Aanstonds snelden zijne medebroeders, de eerw. paters, toe, en werden hem de laatste HH. Sacramenten toege diend, die hij met volle kennis en levendige godsvrucht ontving. Na een weinig tot verhaal te zijn gekomen, werd hij eenigeminuten I ater opnieuw door eene benauwd heid overvallen,en stierf hij, om ringd van zijne beminde mede broeders, weinige oogenblikken vóór dat in de kerk het plechtig Misoffer werd opgedragen ter eere van den H. Thomas van Aquine,den vereerdenfeestheilige, wien hij in zijne veeljarige werk zaamheid als rector der St. Tho- maskerk te Amsterdam steeds een bijzondere devotie had toege dragen. Staren wij met weemoed den waardigen priester na, die in zijn geestelijke bediening onder ons aller harten had gewonnen, we vertrouwen, dat hij bij Schie dams Katholieken in dankbaar en gezegend aandenken zal blij ven. Die dankbare gedachtenis zal zich ook zeker uitspreken in een vurig gebed voor de ziele- rust van den eerbiedwaardigen priester, die ons ook in zijne uiterlijke verschijning zoozeer aan den ernst des levens her innerd heeft, en door woord en voorbeeld zoo velen tot de beoefe ning der deugd heeft opgewekt. Hij ruste in vrede In de Kamer van afgevaardigden te Parijs is gisteren de wet op de drukpers behandeld. De afgevaardigde Julien stelde voor, aan art. 49 eene bepaling toe te voegen, betreffende de voorloopige uitvoering. Julien onderwierp het re- geeringsontwerp aan eene critiek, waarop de minister Bourgeois antwoordde. Deze verklaarde, dat er overeenstemming be stond tusschen de regeering en de com missie van rapporteurs. Het amendement- Julien werd met 285 tegen 245, het geheele ontwerp met 266 tegen 222 stemmen aangenomen. Het verzoek van Andrieux om eene vervolging temogen instellen tegen E. Arène is afgewezen. Daarop behandelde de Kamer het ont werp betreffende de beleediging van vreemde souvereinen en buitenlandsche gezanten. De heer Develle verklaarde, dat de taak der regeering moeielijk zou worden, indien de Kamer het voorstel verwierp. Tot nu toe heeft men geene groote moeilijkheden gehad, maar het zou wel eens anders kunnen worden. Eene betaalde pers zou het land in moeilijk heden kunnen brengen. De heeren Mil- lerand, Millevoye en Pelletan verklaar den zich tegen het ontwerp. Eene door den Boulangist Millevoye aangekondigde interpellatie tot den minister van justitie over de gerechte lijke en parlementaire gevolgen die ont staan kunnen uit de tusschenkomst van verscheidene Parlementsleden in de Pa nama-zaak, voornamelijk die van Clé- menceau,De Freycinet, Floquet en Banc, is op verlangen der regeering uitgesteld tot na afloop van het proces wegens de omkooping van parlementsleden. Volgens draadberichten uit Londen deelde gisteren de heer Grey in het Engelsche Lagerhuis mede, dat Engeland op de gezondheidsconferentie te Dresden, welke den 11 dezer bijeenkomt, ver- tegenwoordi gdzal zijn door den minister president aldaar en door dr. Thorne, die aan het ministerie wordt bijgestaan door Farnall. Eene motie van den heer Ilarcourt om het middernachts reglement tot 's avonds aan te houden werd met 277 tegen 119 stemmen aan genomen. Op liet voorstel om over te gaan tot de behandeling der marine- begrooting sprak Gorot den wensch uit, dat de bepaling dat niemand tegen een loon dat onvoldoende is voor zijn onder houd, aan de marine-inrichtingen mag worden aangenomen, evenals de rege ling van den arbeidsduur, de bepalingen omtrent de verzekering tegen ongeval len en de maatregelen tot bescherming van den ouderdom van dien aard zouden zijn, dat zij ten voorbeeld zouden kun nen strekken voor de patroons van alle landen. Campbell Bannermann meende, dat deze wensch toe te passen was, ook op andere etablissementen dan die van het departement der marine. De regee ring nam het beginsel van het voor stel over, maar zulks wilde alleen zeg gen, dat ze trachten zal de beste patroon van het land te zijn, daarbij vermij dende maatregelen te nemen, welke proeven zouden wezen, die de algemeene praktijk vooruit zijn. De motie werd met 262 stemmen aangenomen. Zaterdag-avond verkeerde het zeebad plaatsje Sandgate, nabij Folkestone, in eenen staat van paniek. De burgerij geloofde aan eene aardbeving, daar de straten en muren scheurden en do hui zen inzakten, welke men overhaast ver liet. Het blijkt intusschen dat ernstige grondverschuivingen, waarvan de eerste Zaterdag-avond, de tweede Zondag-och tend plaats vond, de gemelde verwoes tingen aanrichtte, die de hooggelegen kuststrook, ongeveer eene mijl breed landwaarts, tot Shorncliffe Camp teis terden. Men gelooft algemeen, dat de schokken door het dynamiteeren] van een paar gestrande schepen deze aard stortingen teweeg brachten, hetgeen de burgerij van Sandgate zeer verbittert, omdat zij herhaaldelijk protesteerde tegen het dynamiteeren der gemelde wrakken. De regeering zond een inspecteur ten einde te rapporteeren van zijne bevin ding, alsook de noodige maatregelen te treffen met de plaatselijke overheid. Deskundigen gelooven dat de aardstor tingen nog geenszings geëindigd zijn. Overal zijn groote gaten en kloven ont staan en huizen onbewoonbaar gewor den, welker bewoners in de naburige plaatsen een heenkomen zochten. Geheele straten zijn voeten diep gezakt, waar door het buizennet vernield is en de gasfabriek stilstaat. De stadsomroeper ging Zondag rond door de stikdonkere straten, verkondigend waar lampolie en kaarsen verkrijgbaar waren Bij de verkiezing voor den Duitschen Rijksdag in het district Liegnitz heeft de Duitsch-vrijzinnige candidaat Jung- fer met ongeveer 5000 stemmen meer derheid de overwinning behaald op den bekenden anti-semiet Hertwig de soci aal-democraten stemden voor een deel op den Duitsch-vrijzinnige, maar ook schijnen velen hunner op Hertwig te hebben gestemd. Het officieele blad te Petersburg be vat eene ambtelijke mededeeling, inhou dende dat de regeering zich reeds her haaldelijk uitgelaten heeft over de omwentelingen in Bulgarije en over de beginselen der regeering te Sofia sedert prins Ferdinand daar tot macht geko men is. Nu de regeerende personen voornemens zijn van de Sobranje te vra gen wijziging van art. 38 der grond wet van Tirnova, kan de Keizerlijke regaering, hoewel het beginsel der non interventie in de binnenlandsche aange legenheden van het Voistendom hand havende, toch geen stomme getuige blij ven tegenover deze poging, welke een krachtigen tegenstand vindt onder de Bulgaarsche bevolking. De keizerlijke regeering koestert den oprechten wensch, dat de stemmen, welke rijzen onder de geestelijkheid en de goedgezinde burgers eene waarschuwing mogen zijn voor alle Bulgaren zonder onderscheid van partij, om toch het gevaar te bezweren, het welk het gansche volk bedreigt, nu men op het punt staat, zijn heiligste, eeuwenoude tradities te verloochenen. Blijkens berichten uit Madrid zijn de resultaten van de verkiezingen voorde Cortes nog slechts gedeeltelijk bekend. De republikeinen hebben in de hoofd stad 4000 stemmen gewonnen. De socia listen verkregen 1100 stemmen de „cle- ricalen" omstreeks 1000. Te Saragossa zijn twee republikeinen, een conservatief en een ministerieelgezinde gekozen; te Valencia twee republikeinen en een conservatief. De verdere uitslag van de verkiezingen in de provincie is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal het totaal der verkozen republikeinen 50 bedragen, dat der conservatieven 60, dat der Car- listen en „olericalen" 16. Verder zal de Kamer uit aanhangers van het mi nisterie bestaan. De verkiezingen zijn over 't geheel niet zonder rustverstoring voorbijge gaan. Te Madrid heeft zich die bepaald tot eenige protesten en opschudding en het aanheffen der kreet„leve de re publiek maar in de provinciën heb ben er ernstige onlusten plaats gehad. In de omstreken van Moterill zijn ver scheidene dooden en gewonden gevallen. De gendarmerie heeft de orde hersteld. Ook te Quintanila, bij Burgos, hebben onlusten plaats gehad en werd de kreet „leve de republiek" aangeheven. In de Kamer van afgevaardigden te Pesth werd gisteren het voorstel betref fende de schadeloosstelling aangenomen. In den loop der beraadslaging heeft de minister-president Weckerle zich verde digd tegen het verwijt van de oplossing der godsdienst-kwestie uit het oog te verliezen. Het voorstel betreffende de registers van den burgerlijken stand zal, naar hij verzekert, vóór het reces wor den ingediend. Naar uit Zanzibar wordt geseind is de Sultan aldaar Zondag-avond te acht uur aan waterzucht overleden. Terstond gingen 250 Engelsche infanteristen en mariniers aan wal en schaarden zich voor het paleis. Khalid Bargash, des Sultans zoon, drong door eene achter deur in het paleis en trachtte al de ingangen te versperren. Op eene som matie van den Engelschen consul opende hij echter de deuren weder en werd vervolgens onder geleide naar zijne wo ning gebracht. De mariniers bewaken nog steeds het paleis. De doortastende maatregelen der Engelsche overheid hebben op de inboorlingen grooten in druk gemaakt. Een telegram uit Rio de Janeiro, den 4 Maart door Serzedello, minister van financiën aan den directeur der land verhuizing te Lissabon verzonden, meldt, dat ongeveer 2000 man de grens van Rio Grande do Sul overschreden heb ben. Deze zaak acht men echter van geen gewicht. De regeering heeft maat regelen genomen. De Bondstroepen zijn eendrachtig en trouw aan de regeering. In de overige staten is het volkomen rustig. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT uitfliiimmiuBiiiiiiilii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1