Binnenland. en 6000 gld. voor een fonds om een gasthuis te stichten, dat op de eerste plaats zou dienen tot huisvesting van zeven a acht behoeftige leden van zijn geslachtvoorts zouden de schamele reeders der stad Schiedam er een on derkomen vinden en, waren dtzen in geen voldoend getal aanwezig, dan kon den ook arme stuurlieden, bootsgezellen en andere burgers worden opgenomen. De stichting verrees in de Lange Kerk straat.maar hoogst eenvoudig opgetrok ken. „Be gedaante van dit huis" aldus Mr. A. Vinck „is eenvoudig, zonder sieraad, tusschen de huizen gebouwd, met eene groote ronde poort ende heeft een8 plaats, rondom mot kleine huisjes betimmerd." Door een verstandig beheer geraakte de stichting tot bloei, zoodat zij zelfs aan de stad geld verstrekte, maar dagen van tegenspoed volgden en brachten haar ten ondergang. Napoleons beruchte tiërceering der Hollandsche staatsschuld, waarin zij hare fondsen had moeten be leggen, was een genadeslag. Sedert bleef het Oude-mannenhuis slechts in stand door de belangrijke bijdragen der stad. In 1835, toen de laatste bestedeling overleden was, werd het gebouw niet meer bewoond, en in 1843 bij publie- ken verkoop door de stad aangekocht en wegens bouwvalligheid gesloopt. Het terrein ging later in handen van par ticulieren over en is nu grootendeeis tot tuin aangelegd; terwijl het bijna levensgroot afbeeldsel van den vromen stichter op het raadhuis bewaard wordt. Daar prijkt het, tot de fondsen zijner stichting zoozeer zullen geaccresceerd zijn, dat men zal kunnen overgaan tot den bouw van een nieuw Oud-mannen huis, waarin de beeltenis van den edelen menschen vriend voorzeker eene eereplaats zal verkrijgen. De overige stichtingen onzer katho lieke voorvaderen het Leprozenhuis thans het Proveniershuishet Binnen- en het Buitenhofje van Beloisgesticht door Huij- brecht Korsse, burger van Schiedam en ambachtsheer van Belois, zijn te zeer bekend, dan dat eene mededeeling om trent hare inrichting gewenscht zijn zou. Zij leeren ons in het algemeen eerbiedig en dankbaar opzien tot een geslacht, dat diep doordrongen was van den echt christelijken zinspreuk l)en arme gegeven, is Gode geleend. Schiedam, 11 Maart 1893. Voor de Afrikaansche Missiën ontvin gen wij door bemiddeling van den Boek handelaar A. L. A. van Pinxteren, ter eere van den H. Jozepf f5. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven een pilow mouwvest, een bont schort, een granaten halsketting met gouden slot, een lcinderportemon- naie met 4 centen, een gouden oorknop je met zwart steentje, twee ronde stuk ken ijzer, een sigarenkoker met tabak, een gouden oorbelletje met rood steentje, een portemonnaie met f 0.98Vj, een sleutel en twee sleutels aan een touwtje. het R. K. Parochiaal armbestuur, welke hij met de meeste nauwgezetheid ver vulde. Een knaapje, dat zich heden-morgen circa half elf vermaakte, met het op en afspringen van eene spoelingschouw, liggende in de Lange Haven, voor de branderij van den heer A. Cool, ge raakte door het wippen van een plank in do spoeling, die, gelukkig, hoewel warm, niet meer zoo was, dat daar door ernstige brandwonden ontstonden. De heer C. Krijger, leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool alhier, is door den heer Van Marken te Delft belast met het onderwijs in de gymnastiek in het daarvoor ingerichte lokaal in het Agnetapark, dus niet een gymnastiekonderwijzer uit, Rotterdam, zooals in ons vorig nummer werd mede gedeeld. Door den veeopzichter Müller word te dezer stede een os, bestemd voor de slachtbank en lijdende aan mond- en klauwzeer, in beslag genomen, terwijl door hem proces-verbaal werd opgemaakt Dit dier was afkomstig uit de gemeente Rotterdam. De stand van het mond- en klauw zeer in het spoeling district is thans zeer gunstig. H. M. de Koningin-Regentes bracht gisteren een bezoek aan de Ambachts school te 's-G-ravenhage. H. M. sloeg met veel belangstelling de werkzaam heden van de verschillende vakleevlin- gen gade. Gedurende den tocht door het gebouw deed zij verschillende vra gen naar de vorderingen der leerlingen, de resultaten van het onderwijs enz. Zij teekende verder haar naam in het daarvoor bestemde boek en gaf bij het vertrek den directeur hare tevredenheid te kennen over hetgeen zij had gezien. Bij de behaideling van het voorstel Donner in de Tweede Kamer om Zon dagoefeningen der schutterij te verbieden: stelde de heer Kielstra een amendement voor, dat schutteis, die bij de inschrij ving verklaren bezwaar te hebben tegen oefening op hun wekelijkschen kerke- lijken rustdag, op dien dag niet worden opgeroepen. Dit amendement is aangeno men met 39 tegen 28 stemmen. Bij het gemeentebestuur van Rotter dam worden reeds de maatregelen over wogen en vastgesteld, welke zullen moeten worden ingevoerd op het oogen- blik der annexatie van geheel Kralin gen en Cliarlois en van gedeelten van Overschie en IJselmonde. De desbe treffende wetsontwerpen moeten nog bij de Kamers worden ingediend en goed gekeurd. Thans heeft men reeds de politie indeeling vastgesteld. In het getal commissariaten zal geen verande ringen worden gebracht maar elk com missariaat zal worden uitgebreid. Gisteren-avond omstreeks half zeven ure is van de naar Vlaardingen vertrek kende trein No. 766 even over de Spoor brug alhier op wissel 5 een derde-klasse rijtuig ontspoord. Door de vereenigde krachten van het stationspersoneel ge lukte het, den trein na verloop van een paar uren weder in het spoor te brengen. Bij deze ontsporing zijn, gelukkig, geene persoonlijke ongelukken te betreu ren; alleen werd daardoor eenige ver traging in het verkeer veroorzaakt. Heden werd alhier op de R. K. begraaf plaats ter aardebosteld het stoffelijk over schot van den heer J. D. Meijer, dért 8 dezer na eene korte ongesteldheid te dezer stede overleden. De heer Meijer, geboren uit eene familie, waarin de liefde tot de armen en hulpbehoevenden traditioneel is, heeft tot in zijne laatste levensdagen de be langen van weezen en armen gediend in zijne betrekking als boekhouder van In het belang van de volksgezond heid zijn door eigenaren en bewoners van panden aan den Hille- en Feije- noorddijk verschillende beerputten ge dempt, die hunne uitwatering in slooten hadden. Deze putten, waarvan de dem ping op verzoek der politie geschiedde, zijn thans door het tonnenstelsel ver vangen. Eveneens zijn op last der politie verschillende latrines aan de Wilhel- minakade gedempt, waarvan het aldaar werkzaam zijnde poldervolk gebruik maakte. B'j voldoende deelneming zal op Zon dag 19 Maart in de best uurszaal van het Koninklijk Botanisch Genootschap in Den Haag eene tentoonstelling wor den gehouden van bloemen en vruchten, vervaardigd uit ijs. De meest bekende firma's te dier stede zijn daartoe uitgenoodigd. Men herinnert zich waarschijnlijk dé zaak van den gewezen O.-I. militair Bossart, aan wien, ten gevolge eener administratieve vergissing, pensioen werd onthouden, en voor wien de Tweede Kamer, toen hij zich tot haar wendde, krachtig redenen van billijkheid pleitte, maar die juist overleden was, toen zijn' recht werd erkend en het onrecht her steld. Naar de llaagsclie Cl. verneemt, heeft het departement van koloniën het ge beurde nu schitterend goedgemaakt Jf aan de weduwe B. is nl., op haar ver zoek om een gratificatie, toegekend de som van.... f1995, d. i. het volle bedrag van het pensioen, dat haar man had moeten missen. Door het centraal comité van anti revolutionaire kiesvereenigingen in het district Vlaardingen is voor de aanstaande verkiezing van een lid der Prov. Stalun candidaat gesteld de heer A. W. Schip pers te Vlaardingen. De liberale kiesvereeniging te's-Gra- venzande heeft voor de Statenvacature in liet district Vlaardingen den beer Br. v. d. Hoeven van Maasland g>-can- dideerd. Bedankt deze voor decaiylida- tuur, dan zijn de hoeren Schuurm uis van Rijswijk, Waldeck, van Loosduinen cn Noorduijn, van Naaldwijk als resevve- candidaten aangewezen. Door den Bestuursbond te Haar lem is aan den Roomsch-Kath. olks- hond en aan Patrimonium aldaar het voorstel gedaan, don thans ver vallen tweeden Kerinismaandag, den dag, waarop ieder vrij had of nam, voortaan te stellen op 1 Mei. De R.-K. Volkshond cn ook 11. Dinsdag Patrimoniumhebben dit. voorstel afgewezen. Daarentegen zullen deze beide vereenigingen 31 Aug. tot oen feestdag voor de werklieden zien to krijgen. Te Haarlem gaat een adres aan den Raad rond, om te verkrijgen, dat het laatste besluit omtrent de kermis worde ingetrokken. Het adres gait uitsluitend van ne ringdoenden uit, en er zijn reeds hon derden handteekeningen op. De tappers mogen evenmin als particulieren mede teekenon. In het adres wordt uiteengezet, dat de neringdoenden groote schade zullen lijden zoo de kermis op Zaterdag 12 uur 's middags wordt gesloten, en alzoo die avond en de Zondag en de Maan dag komen te vervallen. De gemeenteraad vau Amsterdam heeft besloten bij de plaatselijke inkomsten belasting de heffing bij inkomens van f600 te doen aanvangen. Echter is daar van 75 cent onbelastbaar, terwijl hoofden van huisgezinnen met kinderen met inkomens van f 600 tot f 2200 bovendien voor een kind 20 pCt., voor twee of drie kinderen 30 pCt., voor vier of meer kinderen 40 pCt. vermindering erlangen. Het stelsel van eigen aangifte wordt sterk doorgevoerd. Ontbreekt deze of wordt zij onnut geoordeeld, dan geschiedt de aanslag ambtshalve en wordt de be- lastig geheven naar het maximum dei- klasse. Bij ontduikingen of overtredingen worden de straffen toegepast, bepaald bij art. 271 en volgende der gemeentewet. en werklieden tot beider voordeel en genoegen, het tegemoetkomen bij ziek ten, zoo mogelijk het uitkeeren van pensioen, zijn dan ook factoren van belang. Gisteren avond omstreeks half negen ontstond te Amsterdam brand op de vièrde verdieping van een pakhuis in I de Haarlemmerhouttuinen bij de Dom- I nierstraat, dat hoofdzakelijk tot kisten- makerij was ingericht. Behalve het sousterrein, voor het rooken en bergen van spek bestemd, dat. men wist te be houden, brandde het geheele perceel uit. Het gebouw, eigendom van den heer Claushuis, in vetwaren, was voor f 10.000, de houtvoorraad voor f5000 verzekerd. Voor het kantongerecht te Amster dam verscheen Dinsdag een 15-j irige knaap, die bij de jongste wandelingen der werkloozen op het Spui met een steen naar de agenten had geworpen. Op de vraag van den kantonrechter, den heer v. Ogtrop, waarom hij dat had gedaan, bekende hij onder bittere tra nen, „dat een sociaal hem er drie cen ten voor had gegeven." De knaap kreeg van den kantonrechter een flinke berisping, terwijl de ambtenaar van het O. M. tegen hem eischte een boete van f 15, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Nadat dezer dagen door den voor zitter van don R. K. Volksbond, den heer Pastoors van Amsterdam, eene lezing over het nut dier instelling was gehouden, is te Apeldoorn eene afdee- ling van dien bond ongericht, tellende ongeveer 60 leden. Bevordering der goede verstandhouding tusschen pat roons Naar het Handelsblad verneemt, is onze vroegere stadgenoot de heer E. A. Salomonson benoemd tot burgemeester van Tampa in Florida. Tampa, waarvan zij die Verne's Reit uiïar dè Maan gelezen hebben, zich den naam zeker wel herinneren, is een der groote zeeplaatsen van Florida. O. a. wordt van daar twee maal 's weeks de mail naar Cura verzonden, terwijl de plaats, dank zij een kolossaal hotel, door den heer Plant gesticht, voor de Ameri kanen een badplaats is, zooals Nizza voor de bewoners van ons werelddeel. De stad, vroeger niet meer dan 8000 inwo ners tellend, is in de laatste jaren zoozeer in bloei toegenomen, dat ze thans meer dan 10.000 inwoners heeft. De heer Salomonson liet zich enktle jaren geleden naturaliseeren als burger der Vereenigde Staten en staat thans aan het hoofd van de Tampa Real Estate and Lean Associationeen van de grootste zaken der stad. Te Winschoten arriveerden in de jongst verloopen dagen achtereenvolgens drie schepen en een vierde zal weldra volgen, allen beladen met materiaal, waai uit een deel der gebouwen en lo kalen ten behoeve van de in 1892 te Scheveningen gehouden Snorttentoon- stelling is samengesteld geweest en aldaar in den herfst van dat jaar door gecom mitteerden uit de Commissie voor de in 189 5 in eerstgenoemde Gemeente ter ge legenheid van het landhuishoudkundig Congres te houden Nij verheids-tentoon- stelfing in openbare veiling aangekocht. Ten behoeve van laatstgenoemde expo sitie, waarvoor de deelneming vrij aan zienlijk is, zal op de ruime terreinen achter het hotel „Wisseman", dus in het centrum der Gemeente, dat materiaal opnieuw tot een geheel worden vereenigd en een inwendige ruimte aanbieden van ongeveer 2200 centiaren, waarvan twee derde ongeveer voor de opgegeven in zendingen, het overige voor de circula tie van belangstellend publiek bestemd is. Vee-invoer in Duitschland. De adresbeweging in Overijsel is nog niet geëindigd, want thans zijn opnieuw drie adressen uit Zwolle en omstreken verzonden, voorzien van 160, 148 en 145 handteekeningen, waarbij de tusschen- komst van H. M. de Koningin-Regentes wordt ingeroepen, om de heropening der Duitsche grenzen voor den invoer van vee te verkrijgen. Uit Winterswijk en van de zijde van het bestuur der ge meente Zwolle, zijn ook pogingen aan gewend om tot een gunstige beslissing te komen. Bovendien zijn nog verzonden aan den minister van Binnenlandsche zaken, drie adressen uit Zwollo en omstreken, voor zien van 103, 96 en 126 handteekenin* gen, verzoekende de Nederlandsche grenzen open te verklaren voorden invoer van vee uit Duitschland. De sluiting de1 drie noordelijke provinciën voor de» iuvoer 'van vee uit de audere provincie» vinden adressanten ongewenscht. „Van betrouwbare zijde verneemt de Pr. Ov. Sf Zw, Ct. dat de bemoeiing6'1 der regeering, om Duitschland vvr0tl® voor den invoer van Nederlandsch j'e geopend te krijgen, geheel mislukt 0p»j Van een invoer uit de drie noordely v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2