volstrekt valsch. Uit Solingen zijn geene loopen besteld. De aan Löwe geleverde loopstaven waren afkomstig uit de militaire fabriek te Spandau. Richter vestigde de aandacht van den Rijksdag op het feit, dat! Ahlwardt in deze zitting afwezig was, en verklaarde dat hij gedebuteerd had met onwaar heden te zeggen. In het Noorweegsche Storthing zijn Vrijdag en Zaterdag de beide motiën over het consulaatwezen behandeld. Zaterdag is door de radicalen eene nieuwe motie van den volgenden iniioud voor gesteld: het Storthing geve te kennen, dat de onderhandelingen met de Zweed- sche regeering over de regeling der bui ten landsche aangelegenheden, slechts op vrijen grondslag gevoerd kunnen worden. Die besprekingen moeten ook het vraagstuk van de behandeling hun ner buitenlandsche zaken door Noor wegen en Zweden elk afzonderlijk om vatten, wijl Noorwegen zoowel als Zwe den recht heeft, die genoegzame ver antwoordelijkheid tegenover de grondwet, zelf te regelen. Bij de beraadslagingen over het oor logsbudget in het Engelsche Lagerhuis zeide de minister van oorlog, Banner- man, geen voorstellen tot groote ver anderingen te zullen doen. Het stelsel, sedert 20 jaren in zwang, zou hij voort zetten. Het plan bestond een bataljon uit Egypte terug te trekken, en voor nog een ander bataljon een bataljon gardes in de plaats te stellen. De jongste gebeurtenissen echter beletten niet alleen, dat voornemen uit te voe ren, maar maken het ook noodig de troepenmacht in Egypte te versterken. Zoodra de noodzakelijkheid tot deze vermeerdering heeft opgehouden, zal een bataljon worden teruggeroepen. Voor het hof van assisen te Parijs werd Zaterdag 11. de behandeling van het Panama-proces voortgezet. Een lid der jury vroeg wat de letter f op de chèque van 300.000 francs voor Floquet beduidt, en tevens of de boeken der Panama-maatschappij omtrent deze som uitsluitsel geven. Ch. de Lesseps legt uit, dat de letter f de eerste letter is van het woord „faire" (doen) wat hier beteekent, dat die chèque onder het hoofd „publiciteit" tot 300.000 francs betaald moet worden. Zijn advocaat zoude naar deze chèque in de boeken der maatschappij zoeken. Roux ver klaarde, dat zijn bezoek met Ülémen- ceau bij De Freycinet tot eenig doel had, een proces, dat in den strijd van het Boulangisme voor de republiek scha delijk zou zijn, te vermijden. Dory, afge vaardigde van Corrère, herhaalde zijn getuigenis dat men getracht heeft hem om te koopen. De Lesseps ontkende dat, maar Dory voegde er aan toe, dat hij indertijd aan verscheidenen zijner ambt- genooten die poging had medegedeeld. De verklaringen van Andrieux lokten levendige belangstelling uit. Hij zeide, dat Herz hem vertelde, dat Reinach documenten had medegedeeld aan de Libre Paroleteneinde den tegen hem op het touw gezetten strijd te leletten. Het is Herz, die het te Londen de lijst gaf van de chèques, welke hij aan de commissie van enquête heelt overgelegd. Herz bevestigde hem, die lijst van Rei nach te hebben gekregen. Hij erkent, wegens het politiek belang, de stukken van Arton te hebben opgezocht. De commissie heeft besloten de ministers Ribot en Bourgeois voor zich te roepen, teneinde hen te ondervragen over de volgende punten de maatregelen, welke zij genomen hebben om Arton te vat ten, de uitlevering van Herz, de invrij heidstelling van baron Coff'u en de stuk ken die verzegeld zijn. Ribot en Bour geois zullen voor de commissie verschij nen Bij de aanstaande zilveren bruiloft van koning Humbert en koningin Mar- garetha van Italië zal het vorstelijk paar een nationaal geschenk worden aangeboden niet uit vrije plotselinge aandrift der natie, maar op bestel der feestcommissie, die de bijdrage bij wijze van belasting heft. Zij klassificeerde alle Italianen volgens rang en stand en noodigde een ieder uit, zijn evenredig aandeel bij haar in te zenden of eigen lijk bij den penningmeester der com missie, baron Michele Lazzaroni. Onge lukkig is deze inmiddels wegens mede plichtigheid in de schandalen der Banco Romano ongesloten in de gevangenis van Regina Coeli Als bijdrage cot de ge reglementeerde „nationale feestgave" zijn de schooljongens opgeschreven voor een stuiver, de gymnasiasten voor een dubbeltje, de studenten der universiteit voor een kwartje, de Kamerleden voor een rijksdaalder, de Senatoren voor twee rijksdaalders, de ridders van de Kroon van Italië voor een gulden, de ridders van andere Orden voor een rijksdaal der (commandeurs doen niet mee, omdat die te veel gecompromitteerd zijn door hun collega's Monzili, Cuciniello en Tanlongo, die wegens hun bankopera- tiën gevangen zitten). Voorts zijn koop lieden en itrdustrieelen aangeslagen voor een ïijksdaalder, liefdadige vereenigin- gen voor drie rijksdaalders, clubs van vermaak voor vijf-en twintig gulden, particuliere banken eveneens voor vijf- en-twintig gulden, maar publieke ban ken voor vijftig, terwijl ten slotte voor ieder vaderlander de gelegenheid open blijft tot vrijwillige bijdragen, zoo hoog hij maar wil. De Trïbunadie met de heele reglementeering der feestgave een loopje neemt, vraagt waar deze belas ting nu betaald moet worden, nu ba ron Lazzaroni niet thuis is. In de Hongaarsche Kamer weerspiak de oud-minister Tisza Zaterdag opnieu^v en ten stelligste de bewering van As- both, dat hij door tusschenkomst van Kalnoky den Paus had verzocht bij de verkiezingen zijnen invloed ten gunste der regeering aan te wenden, en dat hij, Tisza, in ruil voor dien steun van het verplichte „burgerlijk huwelijk" zou afzien, Horvath verzocht van dit inci dent een rapport op te maken. Binnenland. Schiedam, 13 Maart 1893. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelen, dat een edele weldoener der St. Willibrordus-Stichting van zijne be langstelling in het katholiek onderwijs een overtuigend blijk heeft gegeven, door 500 loten in de loterij-tentoonstel ling te nemen, met de bepaling dat de eventueel daarop te vallen prijzen weder der onderneming van de St. Willibror- Stichting ten goede zullen komen. Wij hopen, dat het opwekkend voor beeld door dezen edelmoedigen vriend van ons plaatselijk katholiek onderwijs gegeven, zij het dan ook op kleiner schaal, in ruime mate navolging zal vinden. Voorzeker, de grootsche onder neming der St. Willibrordus-Stichting, behoeft den steun van alle katholieke ingezetenen dezer stad, maar zij, die door hun maatschappelijke positie als 't ware daartoe zijn aangewezen, behoo- ren haar op de eerste plaats te steunen. Bedenken toch allen, die door Gods alwijze leiding meer dan anderen met aardsche goederen gezegend zijn, welk een groot werk van christelijke liefde zij uitoefenen, wanneer zij bij hun leven of bij uiterste wilsbeschikking iets aan de edele zaak der St. Willibrordus- Stichting doen ten goede komen. Den arme gegeven is Gode geleend, is ook hier vol waarheid, want die giften zijn besteed aan arme kinderen, die anders de weldaad van het katholiek onderwijs, niet zouden kunnen gonieten. „Den eersten April aanstaande is het twintig jaren geleden, dat de Atjeh- oorlog begon. Dat is een heele tijd. Als er in Groningen of in Limburg ge wapend verzet ontstond, zou men dan twiutig jaren bezig blijven, met aan die geschiedenis een einde te maken Toch is de bevolking van Atjeh niet talrij ker dan die van een Nederlandsche pro vincie. „Wordt het niet langzamerhand tijd, dat er in het Noorden van Sumatra een geregelde toestand intreedt? De langste oorlog is de duurste oorlog, en hoe meer men aarzelt om door te tasten, hoe groo- ter men den wederstand laat worden, en hoe meer men den invloed mogelijk maakt van mkruipsels, waarover zelfs niet te mompelen moest zijn. „Men mag het vermoeden niet doen rijzen, dat door kunstmiddelen van leger leveranciers de oorlog langer duurt dar. strikt noodig is, en reeds twintig jaren is men bezig met dit land te bevredigen. Het wordt inderdaad tijd, dat hieraan op eenigerlei wijze een einde komt." Aldus De Telegraaf en hij heeft gelijk. In de Zaterdag gehouden vergadering van den raad van Overschie was, be halve enkele onderwerpen van onderge schikt belang, aan de orde een voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot het leggen van een buizennet in aansluilir.g met de drinkwaterleiding der gemeente Schiedam, volgens de door die gemeente gestelde voorwaarden. De kosten van aanleg zijn door den ingenieur, den heer Roest van Limburg, geraamd op p. m. f 20,000. Niettegenstaande verscheidene ingeze tenen reeds nu hun voornemen hadden te kennen gegeven om zich aan te sluiten bij de drinkwaterleiding, als de Raad tot den aanleg mocht besluiten, w. rd het voorstel van Burg. en Weth om te.t dien aanleg over te gaan, verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Een paar veedrij vers uit Delft hadden zich de vorige week voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden ter zake, dat zij getracht hadden militairen, die bij de maatregen tot beteugeling dei- veeziekte dienst deden, om te koopen, ten einde met koeien uit eene door mond en klauwzeer besmet verklaarde streek te worden doorgelaten, in strijd met de voorgeschreven maatregelen. Het O. M. vorderde deswege veroordeeling van den eersten bekl. tot 7 dagen gev. straf en vrijspraak van den tweeden beklaagde. Aan den gemeenteraad te 's-Graven- is voorgesteld, den heer Oscar Carré op grondrente te verkoopen een gedeelte van het terrein (groot 4625 centiaren) op den hoek van de nieuwe Parklaan en het Gevers Deynootplein te Schevenin- gen, met hot doel om daar een vasten circus op te richten. Door de liberale kiesvereeniging Bur gerplicht te De Lier is in de Vrijdag avond gehouden vergadering met alge- meene stemmen voor de aanstaande verkiezing van een lid der Provinciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Vlaar- dingen candidaat gesteld de heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. De vergade ring was van oordeel dat d. candida- tuur van den lieer Waldeck den krach- tigsten steun verdient, zoowel met het oog op zijne politiek i beginselen, als om de omstandigheid dat de heer Wal deck volkomen met de belangen van het Westland bekend is en zich steeds als een warm voorstander van die be langen heeft doen kennen. Zij kon niet medegaan met het denkbeeld van de liberale kiesvereeniging te Naaldwijk, dat men den zetel aan de antirevolu tionaire partij dient te laten, vooral niet, nu deze den heer Schippers te Vlaai-dingen candidaat heeft gesteld, terwijl men algemeen den vertegenwoor diger in de Provinciale Staten weDScht, die de Westlandsche behoeften en belan gen kent. De Raad van toezicht op do spoorweg diensten heeft de Maatschappij tot exploi ts tie van staatsspoorwegen opgedragen om met "de verschillende tramwegbe- sluren, welke de overwegen der maat schappij kruisen, in onderhandeling te treden om het gevaar, dat ontstaat, wanneer door nalatigheid van den wach ter de afsluitboomen niet tijdig worden gesloten, te voorkomen. Genoemde Raad geeft hiervoor een afdoend middel, nl. dat de tram treinen bij het naderen van den spoor weg worden voorafgegaan door een trambeambte, voorzien van dag- of nachtseinen, waarmede hij aan dein aantocht zijnde stoomtram moet kunnen toonen of de weg voor de tram veilig is, of dat deze voor den overweg moet blijven wachten. )eze maatregel is genomen, omdat er al vaak op deze wijze ongelukken zijn gebeurd. De redactie van De Postiljon schrijft een prijsvraag uit voor de teekening van een nieuwe postzegel, Nederland waar dig. die voldoet aande eischen des tijds. Een tweetal postzegels-album ter waar de van f'20 en f9.50 zijn de prijs voor de bekroonde tekeningen, die vóór of op 1 April a. s. aan den heer H. Croiset te 's Gravenhage moeten worden gezonden Persoverzicht. In een artikel „wilde stroomen" be spreekt de Nieuwe Delftscke Ct. de nota van den heer Vrolik op het Voorloopig Verslag over de Kieswet. De heer Vrolik wenscht zooals men weet over te gaan tot de in voering van een cumulatieve stemming. De leuze „elke kiezer één stem," zou alsdan vervallen, en zou naar gelang van de meerdere geschiktheid of den meerderen welstand aan sommige kiezers ook meer dan een stem gegeven kunnen worden. De A. D. Ct. zegt omtrent het denk beeld van dei heer Vrolik het vol gende Er ligt zeker een goede rechtsgrond in de idéé van den heer Vroolik, maar of wij daarmede tot het voorgestelde doel zullen komen is eene andere vraag. In het stelsel der Regeering wordt aan de mindere klassen eene zekere mate van medewerking gegund, maar het meer voudige kiesrecht van den heer Vrolik zou de werking er van dadelijk tot nul reduceeren Het kiesrecht van den heer Vrolik is o. i. de uitvoering van dit denkbeeld geef de mindere klassen wat zij vragen maar geef aan de hoogere klassen tege lijkertijd zooveel meer, dat de eerste schenking al hare kracht verliest.- Liever dan zulk een gevaarlijk red mid del zouden wij het oude behouden, ook ook met al de daaraan klevende fouten. Het algemeen stemrecht te Jerusalem op Goeden Vrijdag. Onder dezen titel bevat de Maasbode een artikel waarin hij in het licht stelt, dat het geroep voor Pilatus' rechtbank „Neem dezen weg en laat ons Barabbas los" als een referendum of algemeen stemrecht mocht gelden. Het volk, niet uit eigen beweging, maar door de opper priesters en oversten opgehitst, koos Barabas, den moordenaar, boven Chris tus, den onschuldige, toen het geroepen werd tusschen beiden een uitspraak te doen Ziedaar wat het algemeen stemrecht van het volk maakt, en welke vreeso- lijke macht het aan een aantal god vergeten leiders geeft." „Maar, zal men zeggen, er zijn toch ook goede leiders dezen kannen immers het volk op den rechten weg houden en het beschermen tegen zijne misleiders. O zeer zeker, te Jerusalem waren ook Petrus en Joannes, Andreas en Jaco bus en zooveel anderen, en dezen had den zelfs nog maar weinige uren ge leden hunnen goddelijken Meester trouw tot in den dood gezworen, en het waren ongetwijfeld goede leiders, maar waar waren zij? Zij waren gevlucht en had den het arme volk geheel en al overge laten aan de boosheid van de oversten des volks. Maar ook al zouden zij zich onder de volksmenigte vertoond hebben, wat hadden zij kunnen uitrichten Zij waren waarschijnlijk door de wilde dieren verscheurd, want Voltaire heeft weLgelijk, als hij het volk in sommige oms andigheden een troep verscheurende dieren noemt. En zoo gaat het altijdzoo gaat het ook thans in ons land. Waar zijn nU bij ons de goede leiders, die het volk op den goeden weg houden en het wet gewenscht gevolg beschermen tegen ZIP vleiers en misleiders? Zeker, er worden er gevonden, maar wat vermogen zD tegen hen, die met of zonder welspre kendheid het volk misleiden en het op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2